Jump to content
IGNORED

Mad Men


korindjar

Recommended Posts

Sve bih se složio sa tobom TB, samo da nisi upleo idiotsku Hershey scenu u čitavu priču.

 

Da, DD ima višeslojan odnos prema poslu, nije samo white-collar zanatlija nego kroz taj kreativni outlet konstantno pokušava da se redefiniše - to gledamo od početka serije, i to je jedan od glavnih razloga zbog kojih je (bar meni) bila toliko engaging.

 

Nažalost, ta priča je manje-više bila ispričana posle četiri sezone, kad smo saznali sve što se ima saznati o Donovom backgroundu i uzrocima krize identiteta, čovek je bio opisan od A do Š, bio je pravi trenutak da se njegova priča završi. Ako ne tu, onda malo kasnije kad je dobio vest da mu je umrla ona u Kaliforniji, zaboravih sad kako se zvala, žena pokojnog pravog D. Drapera.

 

Priča je onda na silu bila rastegljena dalje, prilično plitkim i nekonsekventnim podzapletima, da bi dve godine kasnije (!) nekom palo na pamet da krene opet da nam opisuje Donovo detinjstvo. Ničim izazvano, eto onako, bezveze. Znate, odrastao je u bordelu i zato ima specifičan odnos sa ženama, iz toga (nekako!) potiču svi njegovi kasniji problemi, to ga otera u potpuni kolaps na sastanku sa klijentom. Kako se to nekad ranije nije desilo?! Kako je moguće da u šestoj sezoni, protiv svih nepisanih pravila dramskog razvoja, pokušavaju da naglo redefinišu lik koji su gradili pet jebenih godina?! Kako misle da to može kvalitetno da se odradi u samo tih par epizoda?! Na kraju, to što smo dobili svodi se na neke poluformirane zaključke kao što su ti koje gore izvodiš - "Nema sumnje da je lik određen formativnim godinama u bordelu, to sad služi kao objašnjenje za njegove stavove i probleme, to je tako jer nam je tako predstavljeno"...

 

Lik DD je razrađivan i predstavljan godinama kroz odnos sa saradnicima, sa porodicom, i tek na kašičicu kroz flešbekove - tim putem odrađen je IMHO odličan posao. Ali to nije bilo dosta! Mora da se tresne 100% novi detalj u prošlost, kao najbanalnije i najnemuštije moguće objašnjenje, "eto zašto je takav" :isuse:

 

Ne mogu da se otmem utisku da su za šestu sezonu doveli ganc novu grupu pisaca, od kojih bar 50% nije ranije ni gledalo seriju, pa im dali da pišu nove & uzbudljive zaplete kao što su "Don pati pred vratima komšinice", "Don se priseća alternativnog detinjstva", "Don i sin žale za MLK-om" itd. Kad glavnog lika vodiš po nekim blesavim novim pravcima, nije ni čudo da moraš da izvlačiš pravo niotkuda flashback motivaciju kao što je ta sa bordelom.

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Ja ne vidim da pokušavaju da ga redefinišu, samo da nam daju neke nove detalje (i to nove nama, a sumnjam da su novi sami piscima, mislim da su oni od početka imali u vidu i detalje koje nam tek kasnije "otkrivaju"). Slažem se da je sve to prilično nespretno uvedeno u šestoj sezoni, ali ne vidim da se ne uklapa u lik koji smo do tada gledali.

 

Nije ti ubedljiva primedba "kako se meltdown nije desio ranije". Zašto Toni Soprano pukne kad patke napuste njegov bazen, a ne ranije? Zašto se bilo koji meltdown kod bilo kog čoveka, izazvan traumam iz detinjstva dešava kad se dešava, a ne ranije? Pa zato što te traume i jesu potisnute, i tek u izvesnim uslovima se aktiviraju na tako očigledan način. Mi vidimo da do šeste sezone Don nije na istom mestu i u istoj situaciji u kojoj je bio na početku serije.

 

 

Why does Don choose to confess to Hershey in that moment? Is it just about his feelings about Ted and seeing the look on his face, or is something more going on there?

Matthew Weiner: I think it's a lot of things. But definitely the Ted conversation (is part of it). It's the spirit of change that has been ignited by him hitting rock bottom. Being in the drunk tank and telling Megan, "It got out of control. I got out of control," he's in a different head space. He's quit drinking. I think a lot of it's about his daughter, as we find out. And a lot of it's what we tried to do over the course of the season, which is to say, at a certain point, you have to stop looking outside yourself and look in the mirror and just recognize who you are. Ending up there with Hershey, which he obviously had a very personal connection to, it was obviously overwhelming, what Ted said. It's a bunch of stuff, hopefully.
Read more at http://www.hitfix.com/whats-alan-watching/mad-men-creator-matthew-weiner-on-dons-confession-bob-bensons-origin-and-more-from-season-6#X5lrsdodzXOjoEdj.99

 

 

Ali počeli smo od Donovog odnosa prema Džoaninom prostituisanju zarad Jaguara. Ja nisam tvrdio da on "osuđuje" Džoan zbog poslovne prostitucije - gde si to pročitao? On samo smatra da je to nešto toliko strašno da mora od toga da je "spase". Ali ona ne želi da bude spasena - ona je sama odlučila to da učini, u izvesnom smislu, pod sopstvenim uslovima, i sa sopstvenom računicom, i njegovo misplaced viteštvo onda predstavlja veću uvredu za nju, nego način na koji se prema njoj odnose drugi partneri. Oni zaista vide njeno telo kao bargaining chip, ali joj daju pravo da i sama učestvuje u bargaining-u. On je vidi samo kao žrtvu kojoj treba spasavanje i time joj oduzima i ono malo agency-ija koji je ona za sebe u tako groznim uslovima uspela za sebe da izbori. Njegova namera nije loša. ali to ne menja činjenicu da ju je zapravo uvredio svojim postupkom.

Link to comment

Ne samo to, neko je zapravo njegov postupak mnogo gori od postupka drugih kolega - oni bi malo da je isprostituišu za polzu kompanije, ali ona to svesno prihvata pod sopstvenim uslovima, nakon čega on njenu svesnu odluku tretira kao poniženje. U izvesnom smislu, on je taj koji je zaista ponižava, drugi to tretiraju samo kao biznis dil, on to vidi kao poniženje.

koji to tačno postupak? izgleda da me definitivno izdaje sećanje, ali ja samo pamtim njegovo neodobravanje njenog postupka, čak ne ni eksplicitno (sećam se nekih njegovih polu-zgađenih pogleda, ničeg više). on možda nije u pravu ali načisto mi izmiče taj smisao u kom je njegovo neodobravanje mnogo gore od postupka ostatka ekipe (Lejn i Rodžer pogotovo) koji joj predlažu da ide u krevet sa debelim Jaguarom, u startu joj čak ne nudeći ništa zauzvrat.

 

takođe, ne vidim šta je ponižavajuće u tome što Don misli da se ona ponizila. mogu da razumem da može da joj ne bude pravo što on ima takav stav. ali ne vidim da ima ičeg ponižavajućeg za samu Džoun ni u činjenici da on to misli niti u sadržaju njegovog stava. mislim, cenim da ima mnogo ljudi koji smatraju da se Don Sevidž žešće ponižava kad puši drugim muškarcima i kad piše posle o tome, ali sumnjam da njihovo mišljenje njega ikako ponižava, kao ni činjenica da ti ljudi tako misle.

Link to comment

Pokušao sam posle još malo da objasnim.

 

Ali počeli smo od Donovog odnosa prema Džoaninom prostituisanju zarad Jaguara. Ja nisam tvrdio da on "osuđuje" Džoan zbog poslovne prostitucije - gde si to pročitao? On samo smatra da je to nešto toliko strašno da mora od toga da je "spase". Ali ona ne želi da bude spasena - ona je sama odlučila to da učini, u izvesnom smislu, pod sopstvenim uslovima, i sa sopstvenom računicom, i njegovo misplaced viteštvo onda predstavlja veću uvredu za nju, nego način na koji se prema njoj odnose drugi partneri. Oni zaista vide njeno telo kao bargaining chip, ali joj daju pravo da i sama učestvuje u bargaining-u. On je vidi samo kao žrtvu kojoj treba spasavanje i time joj oduzima i ono malo agency-ija koji je ona i u tako groznim uslovima uspela za sebe da izbori. Njegova namera nije loša. ali to ne menja činjenicu da ju je zapravo uvredio svojim postupkom.

 

Link to comment

pardon, nisam dovoljno pažljivo čitao.

 

i dalje mi nije jasno kako on to njoj oduzima agency. on je, ako se dobro sećam, jasno rekao da je protiv a onda napustio sastanak na kome se govorilo o nepristojnoj ponudi, nije uhvatio da se zauzima za nju i da joj brani da sama odluči šta će. njen postupak smatra duboko pogrešnim, ali ne vidim da ga time čini išta manje njenim.

Link to comment

Ako ne grešim, ima jedan deo i posle toga, kad dolazi kod nje kući da joj kaže da ne mora to da učini. Ali ne zna da je ona to već učinila.

 

Možda ne bi bilo loše da pogledamo ponovo tu epizodu, makar na preskok.

Link to comment

koji to tačno postupak? izgleda da me definitivno izdaje sećanje, ali ja samo pamtim njegovo neodobravanje njenog postupka, čak ne ni eksplicitno (sećam se nekih njegovih polu-zgađenih pogleda, ničeg više). on možda nije u pravu ali načisto mi izmiče taj smisao u kom je njegovo neodobravanje mnogo gore od postupka ostatka ekipe (Lejn i Rodžer pogotovo) koji joj predlažu da ide u krevet sa debelim Jaguarom, u startu joj čak ne nudeći ništa zauzvrat.

 

takođe, ne vidim šta je ponižavajuće u tome što Don misli da se ona ponizila. mogu da razumem da može da joj ne bude pravo što on ima takav stav. ali ne vidim da ima ičeg ponižavajućeg za samu Džoun ni u činjenici da on to misli niti u sadržaju njegovog stava. mislim, cenim da ima mnogo ljudi koji smatraju da se Don Sevidž žešće ponižava kad puši drugim muškarcima i kad piše posle o tome, ali sumnjam da njihovo mišljenje njega ikako ponižava, kao ni činjenica da ti ljudi tako misle.

 

Moj je utisak da opet govorimo o dva razlicita dogadjaja:

1. Sezona 5, reakcije na porstituciju zarad Jaguara.

2. Sezona 6, Donovo odjebavanje Jaguara i Joanina reakcija na to. (postavio sam sa wikija o cemu je rec)

 

Dzoanina reakcija u S07 E03 nije u vezi sa 1., vec sa 2.

Link to comment

Ako ne grešim, ima jedan deo i posle toga, kad dolazi kod nje kući da joj kaže da ne mora to da učini. Ali ne zna da je ona to već učinila.

 

Možda ne bi bilo loše da pogledamo ponovo tu epizodu, makar na preskok.

Možda, jer stvari stoje tačno onako kako je Budja gore napisao. Prvo partneri kriju od Dona plan za podvodjenje Joan (valjda znaju da bi se protivio), onda on kad sazna ode kod nje i kaže joj da to ne radi, ako dobiju posao on merit - super, ako ga ne dobiju nema veze... Ona tu meni deluje zahvalno, if anything. Ali ispostavi se da je već odradila svoje.

 

Kasnije kad Don sazna šta se desilo, mislim da ni reč ne kaže Joan - pretpostavljamo da misli u sebi da je ona to odradila uprkos njegovom plemenitom "ne moraš, nije važno" - nego posle odjebe Jaguar zato što zna da ga nije zaslužio svojim radom, nego ga je Joan zaslužila.

 

Tek to je ono što nju iznervira - Donova umišljenost po kom firma ne treba da vrednuje klijenta ako ga nije on lično osvojio svojim maestralnim izmišljotinama (nego Joan svojim T&A). I zamerka joj je donekle na mestu, jer se Don tu već ponaša dosta iracionalno.

 

Ali ono što si učitao je ta muško-ženska razmena između njih dvoje, nigde i nikad ona mu ne spočitava ništa u stilu "vređa me tvoje viteštvo, pusti da se prostituišem za partnerstvo svojevoljno i samosvesno, nisam ja žrtva..." Naprotiv.

Link to comment

Povod za Donov sukob sa Jaguarom je to što je kreten hteo da Jaguar reklamira na lokalnim radio stanicama i da tako devalvira vrednsot brenda. Don je svestan da je to naopako i iako je imao hejt prema njemu još od iskorišćavanja Joan, to je iskulirao i sačekao bitangu na svom terenu. Onda je izminirao onaj sastanak i tako...

 

Don je samo radio svoj posao. Može biti da je dozvolio da mu emocije pomute razum. 

Link to comment

Sa poslovnog stanovišta, odjebavanje Jaguara prosto nema nikakvog opravdanja - Joanie kao accountwoman to vrlo dobro zna, zato je i glasala da se Don najuri, postao je loose cannon koji nanosi više štete nego koristi. Moguće da je u pozadini bila i misao "pa zar sam se za to ja borila i stradala", koja nije baš zasnovana u realnosti, zato je nikad i nije naglas izgovorila... ail primarni razlog je svakako bio praktične prirode.

Link to comment

To je otvoreno pitanje i eto nas opet na terenu trgovci-kreativci. 

 

Znam da smaram sa tim ali zbog toga je došlo do karambola pa mislim da je važno. U toj situaciji se Don poneo mnogo poslovnije nego ostali. Ne može se igrati onako kako mali ludak sa velikom moći unutar još većeg sistema svira (dok je sistemu ispod radara). A i mora se zaštiti kako sopstvena, tako i klijentova reputacija. Ali očito je da svi sem njega misle da tako mora.

 

Rezultate takve strategije vidimo na početku ove sezone. 

 

Inače, to nije prvi put da se Don postavlja na taj način. Setimo se odjebavanja Mohawka kada se konfrontirao, a bio je u pravu. 

Link to comment

Mohawk Airlines, to je ono kad su napustili manju avio kompaniju da bi otišli za većom, a onda ispušili i ostali bez obe?

 

Meni je to delovalo skroz neuverljivo. Kao da ih neko kontroliše da li će i kad će da obave razgovor sa aktuelnim klijentom. Kao da nisu mogli da dogovore i utanače sve sa novim pre raskida sa starim. (Tj. da saznaju da nema nitša od toga, pa da ostanu sa starim.)

Link to comment

Pa uradili su sve to. Tačnije Dak Filips potpomognut Pitom Kembelom. A onda je u Americanu taj sa kojim se dogovarao popio otkaz.

Link to comment

Ja sam bio pod utiskom da ništa čvrsto nisu dogovorili. I da niko nije insistirao da najure Mohawk pre nego što i priđu na poklonjenje ovima.

 

Ne razumem se uopšte u te poslovne prakse, ali previše mi to deluje kao nekakvo insistiranje na čojstvu i junaštvu, kao da im je ispod časti da zadrže jednog klijenta dok rade na time da ga zamene drugim i većim.

Link to comment

Mislim da su poslovni odnosi u Mad Menu priličeno predimenzionirani. I kada je reč o tim nekim pozitivnim aspektima, a još više kada je reč o muljlanju i pregovaranju na mufte.

 

Gledamo jednu bajku, borbu dobra i zla, baziranu na stvarnom životu. 

 

Što se Mohawka tiče, on je otkačen jer je Dak složio priču da je sve gotovo. Dakle, prezentacija je trebalo da bude samo formalnost. A ne mogu da rade za dve aviokompanije pa je zato Mohawk odleteo brinom zvuka. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...