Jump to content
IGNORED

NOVI BEOGRAD


gospa buba

Recommended Posts

@gaglijaНисам успео да пронађем слику о којој сам говорио, а сигуран сам био да је имам на компу...Иначе тих бруталистичких грађевина има пуно на Новом Београду, правац је био популаран 70-тих, када је и изграђен највећи део НБГД-а... Рецимо ламеле и солитери у 23. блокуblok-23-490x366.jpgstandard_634387104102678750.jpgblok23_mala.jpgИли солитери у блоку 28e3rwxcp0.jpg:wub: Затим покојни хотел ПутникPutnik-BG-slika2.jpgДом Здравља блок 448821355354a1ff5c795b21576094406_extreme.jpg

Link to comment

Ja brutalizam ne bih stavio u kategoriju "lepo". Pogotovo tu zgradu SIVa, ne mogu da kažem "lepo". Grandiozno, moderno, minimalističkih linija, sve stoji, ali ta nakazna beživotna siva boja betona ga ubija.

Link to comment
Možda nije lepo, al je zamalo Le Korbizije
Evo klipa o nekom klosteru
-a. SIV je definitivno lepši recimo od ove njegove monaške zajednice u tom klipu. Pogotovo uporedi kako fenomenalno i izgleda originalni monaški grad koji je hteo da prekopira u betonu, i kako izgleda njegov.Nasuprot živopisnom i organskom monaškom gradu iz srednjeg veka, koji ima i formu i funkciju po meri stanovnika, njegov betonski monstrum je prosto izliven i sastavljen na ledini usred nedođije, i onako u "beton brut" stilu, nerafinisan, sa apstraktnim i geometrijskim izbočinama izgleda mi krajnje sablasno i neprirodno, pogotovo tako napušten.Meni ta gola boja betona uopšte nije prijatna. Genex bi mi bio mnogo lepši da ima bilo kakvu fasadu, makar samo da je omalterisan a ne da gledam suvi goli beton. Edited by Utvara
Link to comment
Je l' ima neko od vas istoričara fotke grafita i levičarskog građanskog neposluha iz tridesetih?Red je da ruiniranje tematskog parka bude u duhu vremena koje se pokušava dočarati...
Dole-svi-kraljevi.jpgdetaljnije...
Meni ta gola boja betona uopšte nije prijatna. Genex bi mi bio mnogo lepši da ima bilo kakvu fasadu, makar samo da je omalterisan a ne da gledam suvi goli beton.
Skoro je slovački ambasador pričao kako su oni uzeli znatne kredite da te socreailstičke zgrade upodobe, posebno u termoizolaciono-fasadnom smislu. Reče da su uštede na struji bile veće od otplate krede. Edited by buffalo bill
Link to comment
Evo klipa o nekom klosteru
-a.
U, hvala.
Meni ta gola boja betona uopšte nije prijatna. Genex bi mi bio mnogo lepši da ima bilo kakvu fasadu, makar samo da je omalterisan a ne da gledam suvi goli beton.
Bio je jednom dokumentarac na RTS-u, ali da me ubiješ ne mogu da se setim ko je bio arhitekta. Transfomisao je valjda neke bivše hangare ili tako nešto, pa je tražio da ostanu nacrtne linije na betonu i da sve bude tako sivo i ogoljeno, pa je posle podivljao kad su ljudi uselili i ofarbali zidove, nalepili tapete, ...Doduše, ručno mešani beton može da bude zanimljiviji od ovog industrijskog, posebno ako se uradi mali presek. Onaj neki britanski arhitekta je pravio prvi vodotoranj u UK od betona, pa to super izgleda kada se uglača. Edited by Kelt
Link to comment
Ja brutalizam ne bih stavio u kategoriju "lepo". Pogotovo tu zgradu SIVa, ne mogu da kažem "lepo". Grandiozno, moderno, minimalističkih linija, sve stoji, ali ta nakazna beživotna siva boja betona ga ubija.
Inace secam se razgovora sa jednim istoricarom umetnosti "specijalistom" za arhitekturu, i znam da je on istrazivao i mislim da mi je rekao da je ili plan SIV-a preradjen od neke bolnice ili je neka bolnica bila kopija SIV-a.Ono sto sam zapamtio , a posle smo "optikom" i proverili u zgradi da nema niti jedan potpuno prav hodnik, svi su pod "krivinom"...
Link to comment

ono što sam se ja šunjao po SIV-u rekao bi da su u najmanju ruku polovina korisnog prostora hodnici, stepeništa, antrei, a druga polovina korisni radni prostor

Link to comment
ono što sam se ja šunjao po SIV-u rekao bi da su u najmanju ruku polovina korisnog prostora hodnici, stepeništa, antrei, a druga polovina korisni radni prostor
A najbolje je sto kad odes zimi tamo i slucajno se naslonis na mermer a ono bije iz njega vruce ko TA pec.Otac od Caleta Marica je bio neko mudo kod izgradnje...
Link to comment

pa to je valjda taj beogradizovani novi beograd, kulisa terazija iz 1920 ili tako negde, za ne znam ni ja sta :blink:mislim, da to nama fali, ne bi bili s ove strane. al ajde, neka im bude <_<

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...