Jump to content
IGNORED

NOVI BEOGRAD


gospa buba

Recommended Posts

Јесте мало застарела, нажалост, али је последња детаљна која је рађена за потребе СО.Блокови ;) ЛИНКОстатак Новог БеоградаЛИНК

Link to comment

хвала, новопечени комшијо (ако сам добро испратио, скоро си се доселио у Белвил?)биће још ускоро

Link to comment
хвала, новопечени комшијо (ако сам добро испратио, скоро си се доселио у Белвил?)биће још ускоро
pa jest'. pre pola godine sam se doselio u belvil, takoreci vratio se na nbg posle 32 godine jer sam pre toga ziveo kod fontane u A1 soliteru :) secam se zidanja blokova 23 24 28 29 30 45 70 61-64... eeeee... staaariii novi beograaaad.... mada, nikada nisam ni prekidao veze sa nbg i cesto sam odlazio tamo sve ove decenije :)
Link to comment

i ja sam komsika ;) ubih se trazeci jednu fotografiju po netu, crno bela slika savskog keja od 70. do 45. bloka, uglavnom pticja perspektiva,rekla bih da je iz perioda kada je sagradjen kej, mladice drveca tek posadjene i nije bilo nijednog splava. ako neko kojim slucajem nabasa nju, nek postuje pliz.

Link to comment
izvini, ljudima u vojvodjanskoj je grad doshao pred vrata i rekao im da smetaju.
Ljudi su imali isto stanovište kada je grad zabranio da se na Slaviji drže svinje ili pilići u Savskom amfiteatru (bilo je i vukova) pre manje od 100 godina.Što su 2011 godina i Vojvođanska ulica nešto specijalno? Za 100 goina će kukati ljudi u Grocki(kada bar 80% svetskog stanovništva bude živelo u gradovima).I to ne važi samo za Beograd. I pored Notrdama su šetale svinje dok ljudima nisu počele da smetaju.
mislim, da se razumemo, nemam nikog u vojvodjanskoj, nemam ni svinje, ali pristojna alternativa mora da se ponudi ljudima koji se zateknu u ekspanziji civilizacije. (btw, po vedrom prolecnom danu, taj svinjac se chuje do zemuna donje varoshi, vec 20 godina ) a grad namiguje na gradjevinsko zemljishte, a svinje ce samo da pripomognu...
Ja nemam ništa protiv kuća (sviđa mi se taj kontrast klasične vojvođanske arhitekture sa godinama izgradnje utisnutim na fasade sa jedne i solitera sa druge strane ulice). Tržni centri? Nisam siguran, mnogo je brdovito, ranije sam imao jednu raspravu o mogućnostima da se na padini postave vetrogeneratori (ako bi našli način da smanje buku).Šta misliš o staklenicima? organskoj proizvodnji povrća? Što moraju biti svinje? Osam solitera od po dvadeset spratova (ili ekvivalentan broj manjih) koji bi služili za uzgoj voća i povrća bi bili dovoljni za podmirivanjem potreba opštine (mada mi je ipak idealna lokacija za tako nešto plac pored novobeogradske toplane) za tim proizvodima (40 zgrada bi pokrilo ceo grad). Problem su domaće životinje.
a za filharmoniju, sta smo zakljuchili? jesu li nas uvredili ili nisu?
Pa ako umemo da razlikujemo kulturu od kiča i šunda onda nisu. Ako ne umemo onda nam ionako ništa nije jasno.
nije ni izuzetak ni pravilo. jednostavno nisam opazio za ovih 36 godina nikakvu pravu korelaciju izmedju izbora muzike i modela ponasanja, osim u traumaticnom periodu, ajde na primer 1992-1995, kada je dizelaska kultura bila na vrhuncu i mogao si sa uspostavis vezu izmedju slusanja, ne znam, Tapira i toga da ce ti neko odsrafiti glavu ako ga pogledas popreko. to vreme je odavno proslo.
I ostavilo posledice. Slažem se da paralele teško mogu da se povuku za period pre 1990 (tada je važilo živi i pusti druge da žive)ali sa nasleđem tog (ne)kulturnog miljea živimo i danas.Danas nam se agresivno nameće jedan kičerajski stil i model ponašanja.
sada imas olos koji se obicno u intervjuima hvali ljubavlju prema klasicnoj muzici i dobrom™ rokenrolu, ali mu nije problem ne da ti se uparkira na travnjak nego da ti ukrade travnjak i utali se sa ortacima da na njemu sagrade trzni centar. sa druge strane, imas uboge ljude na obodima gradova koji rade za 16.000 dinara (ako imaju srece), cepaju narodnjake i ne smetaju gotovo nikome osim onima koji bi da glajshaltuju kulturu po svojoj meri. tu su i ovi tvoji svinjari koji su valjda krivi sto je grad bez pitanja dopuzao do njihovih seoskih sremskih kuca, i rekao im "menjaj se ili se seli". svasta.
Za Vojvođansku odgovorio gore.Polako, ja (uglavnom) govorim o saobraćajnim i komunalnim prekršajima a ti odmah skočio na prvorazredni privredni kriminal. Šta govore u intervjuima a šta rade su dve različite stvari. Sa druge strane kada intervjuišu devojčice na konkursu za cecinu dvojnicu meni je njih iskreno žao.Po njihovom ponašanju i oblačenju se vidi da im je pripadnik zemunskog kriminalnog klana, prevarant i osuđeni kriminalac uzor u životu. Koliko pankera si video da se ponašaju kao onaj sa kolima u primeru koji sam naveo gore? Ljudi koji slušaju Sepulturu ili Black Sabbath? Ljudi koji gledaju samo pink i slušaju city records su skloniji gađanju trojki sa sedmog sprata u kontejner jer ih dotične institucije uče da je to sasvim ok. Nevezano za materijalno stanje. Ako neko ima platu od 16.000 dinara to ga ne oslobađa odgovornosti ako ubacuje vreo pepeo u plastične kontejnere ili pravi divlje deponije (jedina razlika što to stalno ne rade i u krugu dvojke je da se takve stvari tamo teže sakriju mada itekako ima i takvih primera).
u danasnjoj podeli karata, Idoli su mnogo veci problem od Sinana.
Sada ćemo da analiziramo šta rade ljudi kada prekinu sa muzičkom karijerom? Jedan od tih idola je posle zavšetka muzičke karijere vozio tramvaj i snimao reklame dok je jedan i dalje muzičar.Hoćemo li i o članu Oktobra? Sa druge strane, jedna osoba je paralelno sa svojom muzičkom karijerom aktivno gradila i političku i umalo postala ministar kulture. Srećom, to dno nismo dotakli. Moje mišljenje je da su pink i povezane mu organizacije društveno zlo. Ako se ne slažeš, možemo da konstatujemo da imamo različita mišljenja i da tu raspravu stavimo ad acta.
Kakva gomila otuznih baljezgarija. Staaaaarim Beogradjanima bi bilo bolje da se pozabave stanjem po svojim Alejama Govana. Nema gnusnijih scena u Beogradu od pokusaja prolaska kroz krajeve naseljenim najstarijim starosedeocima i njihovim ocigledno dobro nahranjenim kucnim ljubimcima. Prolazak kroz recimo Hilandarsku po onim uredjenim trotarima cesto izgleda kao da covek igra skolice dok hoda. Hop, hop, hop na jednoj nozi, da se drugom ne ugazi u zaostavstinu staaaaarih Beogradjana. To su oni najcesce max treca generacija.
Vidim da je drevna veština čitanja napisanog u izumiranju.Kakve ovde sada veze imaju stari beograđani? Možeš živeti u gradu 200 godina i imati mentalitet Velje Ilića ili živeti na selu i biti urban (što sam i napisao i ilustrovao primerima ali svako čita ono što želi a ne ono što je napisano).
Vidim da je i Beogradzanima bilo lakse da za svoje probleme okrive gnusne dosljake. Sto je u slucaju Beograda jos smesnije, odnosno pateticnije, jer je u pitanju grad dosljaka. Od 250 hiljada krajem tridesetih, do 400 hiljada posle drugog svetskog rata, pa do milion i po devedesetih i danas. I onda nekom pada na pamet da uzroke u bilo cemu nalazi o neadekvatnoj priviknutosti na urban zivot. Ko kaze? Oni sto su dosli pre 40 godina imaju problem s onima sto su dosli pre 15? Idi. Bednici, otuzni i umisljeni praznoglavci, koji treba da se lece u ruralnim sredinama i u prirodi. Predlazem ikarove pasnjake.
Ne.Bilo koji grad na planeti ima ceo spektar komunalnih problema kada doživi nagli priliv stanovništva koji je mnogo veći od priliva koji je imao decenijama ranije. Nuakšot,Meksiko Siti(u jednom trenutku se doseljavalo 10.000 ljudi dnevno) i Kairo su neki od ekstremnijih primera. Niko nikoga ni za šta ne optužuje,neki ljudi imaju urban način razmišljanja nevezano za mesto rođenja a neki nemaju. Niko se nije naučen rodio a ogromna većina želi da se menja na bolje. Otud i procena da će biti potrebno 25 godina da nivo urbanizacije bude isti kakav je bio tokom osamdesetih godina prošlog veka. Problem je sa agresivnom manjinom koja ne bi ništa da menja, a najmanje sebe. Beograd je imao tu sudbinu da je sa naglim prilivom stanovištva istovremeno nastupio i drastičan pad moralnih, društvenih i kulturnih vrednosti (ne usled priliva stanovništva) kao posledica ratova,sankcija,nacionalizma, divljeg kapitalizma i korupcije. I ovo nije prvi put da se to dešava, posle WW2 se takođe desio drastičan priliv stanovništva i period prilagođavanja na novu sredinu (koliki procenat ljudi je pre rata živeo u zgradama a koliki polovinom šezdesetih?), ali onda nije bilo pinka i granda (niti se ohrabrivao takav model ponašanja) pa je proces trajao kraće a grad bio obogaćen novim kulturnim uticajima. devedesete neću postavljati, ovo je posle asimilacije stotina hiljada ljudi iz cele zemlje.

4ucu4xjq.jpg33cnl92.jpg359c01j.jpgblok21965.jpgeb8rjk.jpgzvenac1972.jpgxaxk3.jpg1427hgo.jpg2m81ool.jpgblok1a.jpg

Izvini ali ovo je razmisljanje malog perice. Ti kritijujes stanje u kom se nalazimo i promice ti iz vidnog polja da su Beogradizaciju Beograda upravo smislile vlasti. To ti je klasican primer zamene teza smisljenje u nekim 365lepihdanima i kancelarijama novih matorih mladolidera. Ako ne mozes da ukapiras koliko je tu malogradjanstine prosuto ja ti ne mogu objasniti nista. Pre ce doci bunt iz tih neuredjenih sredina i gde saksije stoje u hodnicima zgrada, nego iz tih mozgova tehnosatrokvazi urbane kompanije koja ukazuje na duh Beograda. Duh Beograda ce se menjati kad za to dodje vreme hteli mi to ili ne. Ova ekipa to nece ni primetiti.
Ponavljaš se.Hoćeš li nastaviti da verglaš u krug ili ću videti i neki argument? Hajde pročitaj ponovo šta sam napisao, uključujući i primere koji su decenijama stariji od te specifične akcije. A poštovanje i kažnjavanje na osnovu postojećih propisa ne spadaju u instant rešenja. Glavu gore, od onih 25 godina, desetak smo već odradili a ohrabrujuća vest je da je Domaćinstvo 2009, godine vraćeno u škole (istina samo kao izborni predmet) pa će nove generacije imati priliku da nauče nešto o savremenom domaćinstvu i porodici, kulturi stanovanja, kulturi odevanja,kulturi ponašanja, kako da bezbedno rukuju aparatima u domaćinstvu, održavaju čistoću stambenog prostora, ali i da odvajaju otpad u domaćinstvu i osmisle kućni budžet.
Link to comment
Ljudi su imali isto stanovište kada je grad zabranio da se na Slaviji drže svinje ili pilići u Savskom amfiteatru (bilo je i vukova) pre manje od 100 godina.Što su 2011 godina i Vojvođanska ulica nešto specijalno? Za 100 goina će kukati ljudi u Grocki(kada bar 80% svetskog stanovništva bude živelo u gradovima).I to ne važi samo za Beograd. I pored Notrdama su šetale svinje dok ljudima nisu počele da smetaju. Ja nemam ništa protiv kuća (sviđa mi se taj kontrast klasične vojvođanske arhitekture sa godinama izgradnje utisnutim na fasade sa jedne i solitera sa druge strane ulice). Tržni centri? Nisam siguran, mnogo je brdovito, ranije sam imao jednu raspravu o mogućnostima da se na padini postave vetrogeneratori (ako bi našli način da smanje buku).Šta misliš o staklenicima? organskoj proizvodnji povrća? Što moraju biti svinje? Osam solitera od po dvadeset spratova (ili ekvivalentan broj manjih) koji bi služili za uzgoj voća i povrća bi bili dovoljni za podmirivanjem potreba opštine (mada mi je ipak idealna lokacija za tako nešto plac pored novobeogradske toplane) za tim proizvodima (40 zgrada bi pokrilo ceo grad). Problem su domaće životinje.
moze sve. i staklenici i 300 chuda. ja vidim, chesto prolazim tu, kako ce to ispasti jedan odlichan bulevar, definitivno ima mesa za tako neshto. ali ovde niko nece imati ni ochi ni ushi za to. bice gvozdja i stakla pamet da ti stane. ali zato ljudi moraju biti poshteno obeshteceni, a ne isterivani u najavi, idite pa kupite u sremu ima zemlje kolko ocesh. e pa ne tako, nego evo vam livade u sremu i dve gajbe u staklenom chudovishtu koje ce izrasti u vashoj avliji. ja insistiram na pristojnosti, civilizacija se ne moze zaustaviti, i nece je zaustaviti ni dida iz vojvodjanske, ali od njihove teritorije ce neko debelo zaraditi, samo zato sto se nashla u sredishtu dogadjaja. ako su pilici sa slavije isterani na oruk, svinje iz vojvodjanske su 100 godina starije mladje starije, ne znam :rolf:. i da, ima neshto u tih 100 godina!
Pa ako umemo da razlikujemo kulturu od kiča i šunda onda nisu. Ako ne umemo onda nam ionako ništa nije jasno.
e pa vidish, meni je taj njihov istup bio dziberaj, isti kao onaj kome su mislili da se obracaju. a nisam u sinan-stajlu. na kraju krajeva, ako im je vip-olosh koji im sedi u prva 3 reda (i njima i drugima) ishta bolji od strahinica bana, bojim se da je doshlo do neke dioptrije. Edited by thermal bug
Link to comment
Jel se danas otvara bioskop Fontana?
sada tek videh. otvorio se, bio na otvaranju, proradile i sentimentalne uspomene iz detinsjtva i ranog tinedzerskog doba laugh.gif sala mi se svidela, ok je tehnika a i bio je divan film :) o koktelu sa dobrim crnim vinom sta da kazem, kao dete nisam dobijao vino pred biJoskopsku predstavu sad.gif
Link to comment
i ja sam komsika wink.gif ubih se trazeci jednu fotografiju po netu, crno bela slika savskog keja od 70. do 45. bloka, uglavnom pticja perspektiva,rekla bih da je iz perioda kada je sagradjen kej, mladice drveca tek posadjene i nije bilo nijednog splava. ako neko kojim slucajem nabasa nju, nek postuje pliz.
ima na fejsbuku jedna sjajna grupa, stare slike novog beorgada ili tako nekako sa obiljem fotografija iz ranih 60-ih i kasnije, stvarno se potrudili ljudi da okace dosta sada vec arhivskih fotorgafija :)
Link to comment

Dobra je ta grupa, jedino me nervira što FB daje sve u nekoj bulja rezoluciji, ne možeš da odštampaš i turiš na zid. Vala bi mogli neki topik da otvorimo ovde, samo fotke NBGD.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...