Jump to content
IGNORED

NOVI BEOGRAD


gospa buba

Recommended Posts

Beograd je svet (ili se bar trudi da bude).Mali Perica? Stvarno? To je najbolje što si smislio? Pa pošto je živi organizam treba ga pustiti da se samoreguliše? Gde u tu samoregulaciju spadaju legalne SPO vikendice po krovovima? Ili bivši prodavci sa kartona u Bulevaru? Da ne pominjem prodavce benzina na ćošku i stiropor kao važan faktor prilikom kupovine naftnih derivata u prošlosti.Bilo je bolje kada je ulica izgledala kao pijačni dan u Kandaharu (bez rpg-ova na ramenu i krda koza)? Evo puštam ih da rovare automobilima preko zelene površine da bi došli do hale za hokej i razneli blato po trotoaru, nije mi palo na pamet da im bušim gume.Jer sam odrastao u državi gde je to smatrano za lošu stvar. Time bi trebalo da se bavi policija (bar komunalna).Korišćenje parking mesta, đubre u kontejnerima (bez vrelog pepela) i legalna gradnja su instant rešenja? Procesi su lagano napredovali do 1991 kada su se sunovratili, otud i mišljenje da će biti potrebno 25 godina da se ljudi nauče kako se treba ponašati u urbanoj sredini kako prema okolini tako i prema komšijama. Srećom, većina želi da se menja na bolje. Dobar primer je postupak grada prema romima ispod Gazele. Moglo je i više ali je primer da ljudi žele da budu deo urbanog društva ako im se to dozvoli i omogući. Nepismeni hoće da nauče da pišu, deca reaguju na pozorište kao i svaka druga deca i vide da postoji još nešto sem onoga što poznaju. Negativan primer je u Vojvođanskoj gde ljudi i dalje hoće da drže domaće životinje u gradu (leti smrdi do neba - a nije da mi je nepoznat miris, pošto mi je cela familija iz Vojvodine itekako znam kako se brine o svinjama ili okopava kukuruz) iako bi za taj plac mogli da kupe veći par kilometara dalje, sa sve štalama. Možete živeti na selu i biti itakako urbani, svojim ponašanjem i stavom o susedima i okruženju. Užasan kontrast kome sam prisustvovao su vojvođanska sela u poređenju sa predgrađima Leskovca i Kruševca(služio vojsku u oba grada).Onolike planine smeća na njivama i u rekama sam video samo još kada su odneli ono đubre ispod železničke stanice na NBGD-u (ovekovečeno u filmu Banlieue 13 ultimetum). Još jedan primer bi bio nastup filharmonije u Strahinjića Bana sa porukom hvala što ne dolazite.Ili akcija postavljanja platna i projektora na ulice kako bi se oformili pokretni letnji biskopi i komšije više družile. Jednostavno, više kulture generalno podrazumeva bolji odnos prema bližnjima i okolini, više pinka i granda povlači za sobom obrnuti proces.
Izvini ali ovo je razmisljanje malog perice. Ti kritijujes stanje u kom se nalazimo i promice ti iz vidnog polja da su Beogradizaciju Beograda upravo smislile vlasti. To ti je klasican primer zamene teza smisljenje u nekim 365lepihdanima i kancelarijama novih matorih mladolidera. Ako ne mozes da ukapiras koliko je tu malogradjanstine prosuto ja ti ne mogu objasniti nista. Pre ce doci bunt iz tih neuredjenih sredina i gde saksije stoje u hodnicima zgrada, nego iz tih mozgova tehnosatrokvazi urbane kompanije koja ukazuje na duh Beograda. Duh Beograda ce se menjati kad za to dodje vreme hteli mi to ili ne. Ova ekipa to nece ni primetiti. Edited by bergasa19
Link to comment
nije lepo videti zapisane liftove, smece ispred zgrada na travnjacima ali isto tako nije lepo videti ni romvil i to nema veze sa rasizmom ili ne znam ni ja cime.
Jašta, Romvil je sasvim uporediv sa šorom sremskih kuća. Kad smo već kod toga, u Ivan Ribara nije bio plan, ako se ja dobro sećam, da se naseljava neki Romvil, nego upravo ova kontejnerska naselja gde, po Studiju Be, vlada mir, sloga, deca idu u školu, matori vredno rade poštene poslove, a sve ih voli dobri gradonačelnik.
Link to comment
jednom rechju, nije lepo videti nishta ^_^
shodno tome sledecih deset godina treba da uljudjujemo grad ocistimo podrume popravimo fasade, postanske sanducice, zamenimo svi u zgradi iste roletne, porusimo dotrajala kucerke i napravimo tu velike stanove a ne male prcvoljke od 25-35 kvadrata.
Link to comment
nije ni izuzetak ni pravilo. jednostavno nisam opazio za ovih 36 godina nikakvu pravu korelaciju izmedju izbora muzike i modela ponasanja, osim u traumaticnom periodu, ajde na primer 1992-1995, kada je dizelaska kultura bila na vrhuncu i mogao si sa uspostavis vezu izmedju slusanja, ne znam, Tapira i toga da ce ti neko odsrafiti glavu ako ga pogledas popreko. to vreme je odavno proslo. sada imas olos koji se obicno u intervjuima hvali ljubavlju prema klasicnoj muzici i dobrom rokenrolu, ali mu nije problem ne da ti se uparkira na travnjak nego da ti ukrade travnjak i utali se sa ortacima da na njemu sagrade trzni centar. sa druge strane, imas uboge ljude na obodima gradova koji rade za 16.000 dinara (ako imaju srece), cepaju narodnjake i ne smetaju gotovo nikome osim onima koji bi da glajshaltuju kulturu po svojoj meri. tu su i ovi tvoji svinjari koji su valjda krivi sto je grad bez pitanja dopuzao do njihovih seoskih sremskih kuca, i rekao im "menjaj se ili se seli". svasta. u danasnjoj podeli karata, Idoli su mnogo veci problem od Sinana.
Kad pomenu travnjak, šta je bilo sa onim parkićem što je neko hteo da gradi zgradu, a dosta ljudi je protestvobalo? Prošle godine je bilo, mislim, nisam ispratila do kraja...
Link to comment
shodno tome sledecih deset godina treba da uljudjujemo grad ocistimo podrume popravimo fasade, postanske sanducice, zamenimo svi u zgradi iste roletne, porusimo dotrajala kucerke i napravimo tu velike stanove a ne male prcvoljke od 25-35 kvadrata.
ne brate. istini za volju, i na mestu knez mihajlove i nemanjine bili su nekada neki prcvoljci. i na mestu pariza, chini mi se. dakle, sve to ima svoje <_<
Link to comment
Kad pomenu travnjak, šta je bilo sa onim parkićem što je neko hteo da gradi zgradu, a dosta ljudi je protestvobalo? Prošle godine je bilo, mislim, nisam ispratila do kraja...
Verovatno misliš na Peti Parkić?
Link to comment
Kad pomenu travnjak, šta je bilo sa onim parkićem što je neko hteo da gradi zgradu, a dosta ljudi je protestvobalo? Prošle godine je bilo, mislim, nisam ispratila do kraja...
5 parkić, super Vero su trebali da grade. Zaboravih šta je bilo, mislim da je obustavljeno.
Link to comment
Jašta, Romvil je sasvim uporediv sa šorom sremskih kuća. Kad smo već kod toga, u Ivan Ribara nije bio plan, ako se ja dobro sećam, da se naseljava neki Romvil, nego upravo ova kontejnerska naselja gde, po Studiju Be, vlada mir, sloga, deca idu u školu, matori vredno rade poštene poslove, a sve ih voli dobri gradonačelnik.
ovaj.... ko je pominjao sremske kuce? ja sam komentarisao situaciju djubreta koje se zafrljaci povremeno sa visih spratova na travnjake ispred zgrada i tuzno stanje mnogih liftova i haustora po zgradama. iskreno, ja nisam odgovoran za to sto je gradska vlast popustila onomad pred tim protestima (koje je organizovao i rukovodio sa njima tadasnji novobeogradski odbor tadasnje radikalne stranke) i nije na placu u bloku 72 montirala kontejnersko naselje. sada se favela u bloku 72 raselila jer se to zemljiste stavlja u funkciju tj. nesto ce se graditi tamo, znaci uci ce pare u budzet grada za gradjevinske dozvole, obrtace se kapital angazovanjem gradjevinske operative, pa gradjevinski materijal itd pa pdv i tako dalje. jednostavno zivimo u svetu novca i tu bezanja od te cinjenice nema. romvil je slicna prica, ljudi tamo zive sve dok neki investitor ne odluci da na tom placu nesto gradi. lenj sam da se ponavljam, na temi o beogradu napisah sta mislim o tome. i stvarno ne mogu da shvatim kako neko moze da misli da je humanije i lepse ziveti u onom hororu od sklepanih kartonki bez sanitarnog cvora umesto u naselju od kontejnera za stanovanje sa sanitarnim cvorom u naselju Edited by Pontijak
Link to comment
ne brate. istini za volju, i na mestu knez mihajlove i nemanjine bili su nekada neki prcvoljci. i na mestu pariza, chini mi se. dakle, sve to ima svoje™ <_<
znaci u pravu je fon telefon jer da nisu sruseni prcvoljci ne bi bilo ni pariza ni nemanjine i knez mihajlove. ok, za nemanjinu i ne bi bilo steta da je nema ali grehota da nema pariza a bogme i knez mihajlove :)
Link to comment
Pa ja. fantom.gif
pa jest i to sto kazes smile.gifa povodom sremackih kuca, meni je bilo zao kada je grad davno progutao seoske kuce u Tosinom bunaru kod blokova. danak urbanizaciji, prvo su ljudima ukinuti izvori prihoda tj poljoprivreda, pa se dosta seoskih placeva pretvorilo u groblja automobilskog otpada i na kraju je gotovo sve poruseno, ostalo nesto kuca kao imitacija etno sela ali to nije to. dosli divlji betonski gradjani i oterali pitome seoske sremce wink.gif a grad pun ambijentalnih celina aka potleusice i udzerice ali pocetkom 80-ih nije bilo ekonomski isplativo rusiti i na tom mestu zidati stambene zgrade i tako ostale potleusice ambijentalne celine staaaroooog beograda koliko hoces ali nestalo bezanijsko selo. a 90-e su donele novi urbanisticki princip koji vazi do dana danjasnjeg, rusi gde sta stignes, bisere arhitekture kasnog 19. i ranog 20. veka koji su bili kategorizovani kao spomenik kulture, kuce, jednostpratnice i visespratnice, zidaj monstrum kocke tapacirane spolja granitnim plocama, operi ratni novac i prodaj novoj klasi po suludim cenama, mislim da je vise staaarooog beograda sruseno u poslednje 2 decenije nego u bombardovanjima '41-e i '44-e ali je zato ostala vecina potleusica sto je "briga" za ambijentale celine potleusice staaarooog beograda. mada ruse se i potleusice ako se investitoru isplati da zida na tom placu i to je sreca za vlasnike potleusica, prosle su 90-e kada je investitor mogao da da bednu ponudu koja se ne odbija sa alternativom uzidjivanja u temelje novogradnje, sada vlasnici potleusica ipak imaju veca prava i uspevaju da dobiju mnogo vise za svoju ubogu nekretninu nego 90-ih. zasto ovo pominjem na temi o nbg? pa eto, cisto da dokazem svoj stav da su stanovnici stare bezanije imali mnogo manje finansijske srece kada su im stigla svojevremeno resenja za raseljavanje i nadoknadu poljoprivrednog zemljista koje je preimenovano u gradjevinsko zemljiste Edited by Pontijak
Link to comment

Da... Naći će se na Kosi još poneki bežanijski čiča koji tužno gleda one grozne solitere dole i priseća se vinograda na tom mestu. Samo što je konkretno to rađeno još sedamdesetih. Porodica jedne moje drugarice je dobila lepu, novoizgrađenu, dvospratnu kuću kao kompenzaciju, jedan drugi je raseljen sa mamom i tatom u 38 kvadrata kod Fontane. Neko se snađe, neko se ne snađe <_<

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...