Jump to content
IGNORED

NOVI BEOGRAD


gospa buba

Recommended Posts

Bioskop “Fontana” na Novom Beogradu, nakon dve decenije, biće otvoren 8. marta Festivalom frankofonog filma koji se odvija u okviru tradicionalne manifestacije Mesec Frankofonije u Srbiji....- Bioskop će nakon Frankofonije nastaviti sa programom kojim će rukovoditi "Art end popkorn", odabran na raspisanom konkursu za operatera da nabavlja i određuje kada će koji filmovi biti prikazani. Ono što je ugovorom zaključeno je da na repertoaru budu zastupljena evropska ostvarenja i dečji filmovi - kaže Miloš Hetlerović u ime opštine Novi Beograd.
bold - ko su ovi ? izguglao sam.Drago mi je zbog Fontane, nadam se da će zaživeti ... Edited by Lezilebovich
Link to comment
Daklе: ne želim komšije koje bacaju đubre sa petog sprata, parkiraju usred leje sa cvećem,pale kontejnere i dugmad u liftovima,koriste reke za odlagalište bele tehnike i sipaju svež beton u kanalizacione otvore. To sa beogradizacijom ima više aspekata koji su stariji od tog termina. npr. na beobuildu je pre par godina bila rasprava koja se na kraju izrodila u akciju lepljenja nalepnica bahato parkiram na kola onih koji su samo izašli na par minuta da tetki odnesu lek. Ovo što rade anonimusi sa grandom i siti rekordsom spada u tu kategoriju. Jednostavno, te dve pojave (zajedno sa pinkom) simbolizuju kulturni i moralni pad grada i naravno da su na meti. Pre nekih dvadesetak godina u knjižarama je bio popularan poster bitka za Beograd sa prijateljima i neprijateljima Beograda sa crvenim i plavim čovečuljcima. Ako neko ima kopiju koju može da skenira molim ga da to uradi, poster jako plastično objašnjava ono što pokušavam da kažem.
moja zena koja je ranije zivela na Slaviji, u zgradi u kojoj zive advokati, sudije i lekari, verovala je da ce nam u Mirijevu ukrasti otirac ispred vrata, posto njene civilizovane komsije kradu sve sto nije zakovano za betonsku podlogu. jedva sam je razuverio. ne kazem da su lekari i advokati i beogradska gospoda po defaultu stoka, vec da jednostavno nema pravila: kako si vaspitan i kako te je zivot naucio, tako ces se ponasati. po mom zivotnom iskustvu, ljudi sa nizeg dela socijalne lestvice teze ka vecoj uljudnosti u ponasanju, ali to je samo anegdotski dokaz.no, da opricam koju o mom hood-u. ovde se slusa Grand i Siti i gleda Pink, komsija ima ovakvih i onakvih, pre nekoliko dana se u radnji, usled kvara POS terminala, sit ispricah sa jednim deckom putujuce nacionalnosti s tarzan frizurom. ja sam imao dva artikla, a on gomilu, rekao mi je: "Komsija, ajde vi prvi kupite, da ne cekate mene, ja ne zurim nigde a vi gledate na sat". znam ga iz kraja, treste mu neki ubi boze narodnjaci iz kuce. iste kuce u kojoj je stekao dobre manire i blagost neophodnu da se tolerantno i sa zadovoljstvom zivi u velikom gradu. sta hocu da kazem, pre cu otici kod njega na rakiju ako me pozove jer znam da ce me docekati kao roda rodjenog, nego kod nekog pompeznog i ego na kaipirinju kod nekog uobrazenog balavca koji ce da "brani" grad (i ja sam rodjen ovde: pa majku mu u cije ime taj to radi?) tako sto ce da rusi sajtove muzickih produkcija koja se njemu ne svidjaju.ovo sto pricam nije PC prica nego plod zivotnog iskustva. Grand je OK. Sinan je OK. prostaci, divljaci i bahati parkiraoci nisu. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Daklе: ne želim komšije koje bacaju đubre sa petog sprata, parkiraju usred leje sa cvećem,pale kontejnere i dugmad u liftovima,koriste reke za odlagalište bele tehnike i sipaju svež beton u kanalizacione otvore. To sa beogradizacijom ima više aspekata koji su stariji od tog termina. npr. na beobuildu je pre par godina bila rasprava koja se na kraju izrodila u akciju lepljenja nalepnica bahato parkiram na kola onih koji su samo izašli na par minuta da tetki odnesu lek. Ovo što rade anonimusi sa grandom i siti rekordsom spada u tu kategoriju. Jednostavno, te dve pojave (zajedno sa pinkom) simbolizuju kulturni i moralni pad grada i naravno da su na meti. Pre nekih dvadesetak godina u knjižarama je bio popularan poster bitka za Beograd sa prijateljima i neprijateljima Beograda sa crvenim i plavim čovečuljcima. Ako neko ima kopiju koju može da skenira molim ga da to uradi, poster jako plastično objašnjava ono što pokušavam da kažem.
Beogradizaciju Beograda smisljaju ljudi koji ni ne znaju sta je Beograd. Ovo sto ti branis je palanacki nacin razmisljanja. Dosli prosveceni da civilizuju varvare. Kako da ne. Beograd je zivi organizam i ako ti se ne svidja presek stanja nemoj da krivis stvarnost i da skolski nudis instant resenja nego zivi svoj život i pusti druge da ukapiraju grad u kojem su se sticajem okolnosti nasli. Procesi se ne ubrzavaju kako misle male perice.
Link to comment
moja zena koja je ranije zivela na Slaviji, u zgradi u kojoj zive advokati, sudije i lekari, verovala je da ce nam u Mirijevu ukrasti otirac ispred vrata, posto njene civilizovane komsije kradu sve sto nije zakovano za betonsku podlogu. jedva sam je razuverio. ne kazem da su lekari i advokati i beogradska gospoda po defaultu stoka, vec da jednostavno nema pravila: kako si vaspitan i kako te je zivot naucio, tako ces se ponasati. po mom zivotnom iskustvu, ljudi sa nizeg dela socijalne lestvice teze ka vecoj uljudnosti u ponasanju, ali to je samo anegdotski dokaz.
Pa ja i ne tvrdim da materijalno stanje pravi razliku. Velja Ilić ti je tipičan primer bogate osobe koja se jednostavno bahato ponaša. Pink i Grand decenijama forsiraju takav model ponašanja. Ne znam, mislio sam da svo svi u srednjoj školi imali sociologiju gde su takve pojave objašnjene. Akcije koje sam pominjao se bore protiv takvog modela ponašanja. Tu delimično spada i Centar za kulturnu dekontaminaciju.btw. u blokovima je sasvim normalna stvar da u ulazima stoji cveće u ogromnim saksijama kako u holu tako i po spratovima u žardinjerama.Da ne pričam o komšijskim okupljanjima na vrhu zgrade leti. Mislim da tvoja žena jednostavno nije imala sreće sa komšilukom.
no, da opricam koju o mom hood-u. ovde se slusa Grand i Siti i gleda Pink, komsija ima ovakvih i onakvih, pre nekoliko dana se u radnji, usled kvara POS terminala, sit ispricah sa jednim deckom putujuce nacionalnosti s tarzan frizurom. ja sam imao dva artikla, a on gomilu, rekao mi je: "Komsija, ajde vi prvi kupite, da ne cekate mene, ja ne zurim nigde a vi gledate na sat". znam ga iz kraja, treste mu neki ubi boze narodnjaci iz kuce. iste kuce u kojoj je stekao dobre manire i blagost neophodnu da se tolerantno i sa zadovoljstvom zivi u velikom gradu.
Imam i ja pričicu. 1993, vraćam se iz škole, na zelenoj površini prekoputa Karađorđevog Parka čovek je parkirao kola, otvorio prednja vrata, spustio staklo, proturio nogu kroz taj otvor, zavalio se i odvrnuo Cecu do daske. Dok Velja nije postao opštepoznat to mi je bio reper neurbanog ponašanja. Tvoj komšija je pre izuzetak nego pravilo. Imam jednog par ulaza dalje koji do ponoći pušta četničke pesme i koji je skotina neviđena.I to je izuzetak.
sta hocu da kazem, pre cu otici kod njega na rakiju ako me pozove jer znam da ce me docekati kao roda rodjenog, nego kod nekog pompeznog i ego na kaipirinju kod nekog uobrazenog balavca koji ce da "brani" grad (i ja sam rodjen ovde: pa majku mu u cije ime taj to radi?) tako sto ce da rusi sajtove muzickih produkcija koja se njemu ne svidjaju.ovo sto pricam nije PC prica nego plod zivotnog iskustva. Grand je OK. Sinan je OK. prostaci, divljaci i bahati parkiraoci nisu.
33% funkcionalno nepismene dece su OK? Policajci i video nadzor u školama su OK? Ja u osnovnoj školi nisam video ni jedno ni drugo ni treće. Zahvaljujući ružičastima sada je to pravilo a ne izuzetak. Dođavola, bilo je normalno da kao razred idemo u pozorište dok sada ako bi anketirao žensku čeljad starosti od oko 13 godina san im je da budu kao Ceca.Dečaci su mnogo agresivniji nego ranije (i to u odnosu na početak devedesetih kada su preko pola ljudi u gimnaziji bili dizelaši).Ivan 200 na sat Gavrilović treba nekome da bude role model? Ksenija Pajčin? Baja mali Knindža? Dara Bubamara? Dao bi im nacionalnu penziju za zasluge u kulturi? Pojave koje osuđuješ su postale društveno prihvatljive u velikoj meri zahvaljujući korporativnim entitetima koje braniš.btw. i PGP-RTS izdaje albume narodne muzike pa ne vidim da ih neko napada zbog toga bilo verbalno, bilo fizički bilo virtuelno. Da ne pričam o popularnosti pre i za vreme pinka, beogradski pirati su tokom osamdesetih kupovali odjednom po 700 kaseta Miroslava Ilića ili Zorice Brunclik (ceo kontigent u prodavnici) jer su bile jeftinije od praznih i na njih snimali igrice za spektrum, C-64 i Amstrad. RTS je svoj deo odradio sa "serijama rekordne gledanosti" ali taj otpad nije u tolikoj meri doprineo sunovratu društva kao gorenavedeni. Ni B92 nije nevin, sa uvođenjem one pošasti od velikog brata za kojim je sledila poplava sve glupljih realitz show programa. Sa kulturnog stanovišta, situacija je bila bolja kada smo od televizije imali TV Beograd 1 i 2.Gde je Opstanak? Galaksija? Umesto toga imamo Svet i Skandal.
Beogradizaciju Beograda smisljaju ljudi koji ni ne znaju sta je Beograd. Ovo sto ti branis je palanacki nacin razmisljanja. Dosli prosveceni da civilizuju varvare. Kako da ne. Beograd je zivi organizam i ako ti se ne svidja presek stanja nemoj da krivis stvarnost i da skolski nudis instant resenja nego zivi svoj život i pusti druge da ukapiraju grad u kojem su se sticajem okolnosti nasli. Procesi se ne ubrzavaju kako misle male perice.
Beograd je svet (ili se bar trudi da bude).Mali Perica? Stvarno? To je najbolje što si smislio? Pa pošto je živi organizam treba ga pustiti da se samoreguliše? Gde u tu samoregulaciju spadaju legalne SPO vikendice po krovovima? Ili bivši prodavci sa kartona u Bulevaru? Da ne pominjem prodavce benzina na ćošku i stiropor kao važan faktor prilikom kupovine naftnih derivata u prošlosti.Bilo je bolje kada je ulica izgledala kao pijačni dan u Kandaharu (bez rpg-ova na ramenu i krda koza)? Evo puštam ih da rovare automobilima preko zelene površine da bi došli do hale za hokej i razneli blato po trotoaru, nije mi palo na pamet da im bušim gume.Jer sam odrastao u državi gde je to smatrano za lošu stvar. Time bi trebalo da se bavi policija (bar komunalna).Korišćenje parking mesta, đubre u kontejnerima (bez vrelog pepela) i legalna gradnja su instant rešenja? Procesi su lagano napredovali do 1991 kada su se sunovratili, otud i mišljenje da će biti potrebno 25 godina da se ljudi nauče kako se treba ponašati u urbanoj sredini kako prema okolini tako i prema komšijama. Srećom, većina želi da se menja na bolje. Dobar primer je postupak grada prema romima ispod Gazele. Moglo je i više ali je primer da ljudi žele da budu deo urbanog društva ako im se to dozvoli i omogući. Nepismeni hoće da nauče da pišu, deca reaguju na pozorište kao i svaka druga deca i vide da postoji još nešto sem onoga što poznaju. Negativan primer je u Vojvođanskoj gde ljudi i dalje hoće da drže domaće životinje u gradu (leti smrdi do neba - a nije da mi je nepoznat miris, pošto mi je cela familija iz Vojvodine itekako znam kako se brine o svinjama ili okopava kukuruz) iako bi za taj plac mogli da kupe veći par kilometara dalje, sa sve štalama. Možete živeti na selu i biti itakako urbani, svojim ponašanjem i stavom o susedima i okruženju. Užasan kontrast kome sam prisustvovao su vojvođanska sela u poređenju sa predgrađima Leskovca i Kruševca(služio vojsku u oba grada).Onolike planine smeća na njivama i u rekama sam video samo još kada su odneli ono đubre ispod železničke stanice na NBGD-u (ovekovečeno u filmu Banlieue 13 ultimetum). Još jedan primer bi bio nastup filharmonije u Strahinjića Bana sa porukom hvala što ne dolazite.Ili akcija postavljanja platna i projektora na ulice kako bi se oformili pokretni letnji biskopi i komšije više družile. Jednostavno, više kulture generalno podrazumeva bolji odnos prema bližnjima i okolini, više pinka i granda povlači za sobom obrnuti proces.
Link to comment
Negativan primer je u Vojvođanskoj gde ljudi i dalje hoće da drže domaće životinje u gradu (leti smrdi do neba - a nije da mi je nepoznat miris, pošto mi je cela familija iz Vojvodine itekako znam kako se brine o svinjama ili okopava kukuruz) iako bi za taj plac mogli da kupe veći par kilometara dalje, sa sve štalama. Možete živeti na selu i biti itakako urbani, svojim ponašanjem i stavom o susedima i okruženju. Užasan kontrast kome sam prisustvovao su vojvođanska sela u poređenju sa predgrađima Leskovca i Kruševca(služio vojsku u oba grada).Onolike planine smeća na njivama i u rekama sam video samo još kada su odneli ono đubre ispod železničke stanice na NBGD-u (ovekovečeno u filmu Banlieue 13 ultimetum). Još jedan primer bi bio nastup filharmonije u Strahinjića Bana sa porukom hvala što ne dolazite.Ili akcija postavljanja platna i projektora na ulice kako bi se oformili pokretni letnji biskopi i komšije više družile. Jednostavno, više kulture generalno podrazumeva bolji odnos prema bližnjima i okolini, više pinka i granda povlači za sobom obrnuti proces.
izvini, ljudima u vojvodjanskoj je grad doshao pred vrata i rekao im da smetaju. mada neki od njih tu zive i do ceo vek (mislim na porodice u kontinuitetu). ne vidim da je ponashanje grada ikako lepo u tom sluchaju, da ne kazem da je grad dodjosh, koji navaljuje na starosedeoca da se ponasha drugachije, u ovom sluchaju - da nema svinje. apsurdno, ali moze i sa te strane da se gleda. mislim, ne treba da se imaju svinje u gradu, dakako. pa, poshto je grad jachi i zakon je na njegovoj strani (jer ga sam pravi), nudi li grad ljudima sa svinjama neku suvislu alternativu ili prosto kaze - gasi svinje ili se chisti? vojvodjanska nije samoniklo karton naselje, a i prema samoniklom karton naselju nepristojno ponashanje je nepristojno ponashanje (ovi sto se pozivaju na chvrste mishice propisa, imaju vrlo selektivno pozivanje, kada su u pitanju neki treci ljudi i neki chetvrti maniri...) mislim, da se razumemo, nemam nikog u vojvodjanskoj, nemam ni svinje, ali pristojna alternativa mora da se ponudi ljudima koji se zateknu u ekspanziji civilizacije. odmakli smo od neolita. malkice. a i da zanemarmo prostu chinjenicu da bi jedan lepi niz staklenih trznih centara visokih 70 spratova legao kao budali shamar, na mestima gde su uznemirujuci svinjci, u tom lepom bulevaru koji ce se jednog dana zvati bulevar toshin bunar ^_^ (btw, po vedrom prolecnom danu, taj svinjac se chuje do zemuna donje varoshi, vec 20 godina :lolol:)a grad namiguje na gradjevinsko zemljishte, a svinje ce samo da pripomognu...a za filharmoniju, sta smo zakljuchili? jesu li nas uvredili ili nisu? ja ne razumem vishe ni kojoj ciljnoj grupi se oni obracaju, koncerti su im rasprodati u pretprodaji, jer je sviraju u intimnoj sali za chetvoro, kukaju kako nemaju pare (ni nemaju, nije nepoznato), a neshto slutim da posluju kao i beogradska pozorishta, desetine i desetine karata se podeli rodbini i prijateljima, preostalih 10 karata po ceni od 1k5 (jer kultura mora da koshta, nije to za neke paore! <_<) kupi nekih 10 jadnika budala koje ne poznaju nikakve glumce i od tih 10 karata je na trzishtu zaradilo 1 dotirano pozorishte. a filharmonija, koliko vidim, hoce da nosi 1 barjak alternative, a da se prebije od para? pa to je i malo kom pankeru poshlo za rukom :P Edited by thermal bug
Link to comment

Tja, ovde samo ja razumem Šolohova koji govori o prijatnom jutarnjem mirisu stajskog đubriva...Da se saglasim, nisu ljudi u Vojvođanskoj pali s neba, nego Đilas došao da civilizuje i preporučio im da kupe zemlju po Avalom. Pa što im ne nađe zemlju za kompenzaciju, kakav je to način, kad nekom ruše kuću za parking ili stambenu zgradu, kompenzuju mu sa stanom ili dva, samo seljak mora sam da se snađe na tržištu? Naravno, sve po volji finog sveta u blokovima koji je složno i vanpartijski onomad rekao istorijsko ne naseljavanju Roma u njihov atar. Pazi, molim te, smrdi im. Pa smrde im i zapišani liftovi, a smeće im ispred zgrada na travnjacima, što ih nije sprečavalo da do pre par godina traže 2k evra po kvadratu za njihove kutujice, njihove slobodice.

Link to comment

tragikomicna je ova teza o 25g za urbanizaciju seljacina pridoslih u beograd, kako god da se okrene, tj bilo da podrazumijeva da u beograd dolaze uglavnom seljacine ili da je tzv urbanost nesto za sta treba zavrsiti 3 fakulteta

Link to comment
Tvoj komšija je pre izuzetak nego pravilo.
nije ni izuzetak ni pravilo. jednostavno nisam opazio za ovih 36 godina nikakvu pravu korelaciju izmedju izbora muzike i modela ponasanja, osim u traumaticnom periodu, ajde na primer 1992-1995, kada je dizelaska kultura bila na vrhuncu i mogao si sa uspostavis vezu izmedju slusanja, ne znam, Tapira i toga da ce ti neko odsrafiti glavu ako ga pogledas popreko. to vreme je odavno proslo. sada imas olos koji se obicno u intervjuima hvali ljubavlju prema klasicnoj muzici i dobrom rokenrolu, ali mu nije problem ne da ti se uparkira na travnjak nego da ti ukrade travnjak i utali se sa ortacima da na njemu sagrade trzni centar. sa druge strane, imas uboge ljude na obodima gradova koji rade za 16.000 dinara (ako imaju srece), cepaju narodnjake i ne smetaju gotovo nikome osim onima koji bi da glajshaltuju kulturu po svojoj meri. tu su i ovi tvoji svinjari koji su valjda krivi sto je grad bez pitanja dopuzao do njihovih seoskih sremskih kuca, i rekao im "menjaj se ili se seli". svasta. u danasnjoj podeli karata, Idoli su mnogo veci problem od Sinana.
Link to comment
Tja, ovde samo ja razumem Šolohova koji govori o prijatnom jutarnjem mirisu stajskog đubriva...Da se saglasim, nisu ljudi u Vojvođanskoj pali s neba, nego Đilas došao da civilizuje i preporučio im da kupe zemlju po Avalom. Pa što im ne nađe zemlju za kompenzaciju, kakav je to način, kad nekom ruše kuću za parking ili stambenu zgradu, kompenzuju mu sa stanom ili dva, samo seljak mora sam da se snađe na tržištu? Naravno, sve po volji finog sveta u blokovima koji je složno i vanpartijski onomad rekao istorijsko ne naseljavanju Roma u njihov atar. Pazi, molim te, smrdi im. Pa smrde im i zapišani liftovi, a smeće im ispred zgrada na travnjacima, što ih nije sprečavalo da do pre par godina traže 2k evra po kvadratu za njihove kutujice, njihove slobodice.
pa to je tekovina socijalizma koje nikako da se odreknu oni na vlasti: administrativnom odlukom se poljoprivredno zemljiste preimenuje u gradjevinsko zemljiste a po dobrim starim komunistickim zakonima niko u gradovima nije vlasnik gradjevinskog zemljista osim samog grada i eto milion prilika i za korupciju i ekstraprofite i seljenje ljudi kako mocnicima padne na pamet. nije lepo videti zapisane liftove, smece ispred zgrada na travnjacima ali isto tako nije lepo videti ni romvil i to nema veze sa rasizmom ili ne znam ni ja cime. Edited by Pontijak
Link to comment
nije lepo videti zapisane liftove, smece ispred zgrada na travnjacima ali isto tako nije lepo videti ni romvil i to nema veze sa rasizmom ili ne znam ni ja cime.
jednom rechju, nije lepo videti nishta ^_^
Link to comment

Kakva gomila otuznih baljezgarija. Staaaaarim Beogradjanima bi bilo bolje da se pozabave stanjem po svojim Alejama Govana. Nema gnusnijih scena u Beogradu od pokusaja prolaska kroz krajeve naseljenim najstarijim starosedeocima i njihovim ocigledno dobro nahranjenim kucnim ljubimcima. Prolazak kroz recimo Hilandarsku po onim uredjenim trotarima cesto izgleda kao da covek igra skolice dok hoda. Hop, hop, hop na jednoj nozi, da se drugom ne ugazi u zaostavstinu staaaaarih Beogradjana. To su oni najcesce max treca generacija.Vidim da je i Beogradzanima bilo lakse da za svoje probleme okrive gnusne dosljake. Sto je u slucaju Beograda jos smesnije, odnosno pateticnije, jer je u pitanju grad dosljaka. Od 250 hiljada krajem tridesetih, do 400 hiljada posle drugog svetskog rata, pa do milion i po devedesetih i danas. I onda nekom pada na pamet da uzroke u bilo cemu nalazi o neadekvatnoj priviknutosti na urban zivot. Ko kaze? Oni sto su dosli pre 40 godina imaju problem s onima sto su dosli pre 15? Idi. Bednici, otuzni i umisljeni praznoglavci, koji treba da se lece u ruralnim sredinama i u prirodi. Predlazem ikarove pasnjake.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...