Jump to content
IGNORED

NOVI BEOGRAD


gospa buba

Recommended Posts

5 hours ago, palikaris said:

Veliki deo problema sa parkingom u 60-im blokovima, a i inače u celom gradu, je kretenizam sa dozvoljavanjem prodaja garaža odvojeno od stanova. U urbanističkom planu se zahteva da svaka nova zgrada mora da ima x parking mesta na parceli, na osnovu nekih parametara i proračuna koliko parkinga je potrebno u nekoj zoni, to se i napravi, ali se onda dozvoljava da se kupi stan bez garaže a da se garaža valja odvojeno, pa kupi neko levi ko uopšte tu ne živi kao investicijutm. I tako su skoro svi stanari u 60im blokovima odavno rasprodali garaže i sad se akaju i jure parking na ulici. To treba tretirati kao sastavni deo stana, u zoni gde je planom predviđeno da zgrada ima svoj parking/garažu ne možeš da kupiš stan bez garaže, ne možeš da prodaješ garažu odvojeno od stana itd. Ali je to već sjebano i nepopravljivo jer naši geniji dozvoljavaju to već 30 godina, tako da je gotovo. I sad je biznis da se betoniraju livade, pa će i tu opet da prodaju parking mesta. Težak moronizam.

to. plus, gledam ovde u mom rakovičkom kraju. ulica snežane hrepevnik. dvospratnice sa gražama u prizemlju/suterenu. više od pola ih je pretvoreno u garsonjere, radionice, lokale. gledam to i u drugim krajevima. odavno se dešava, tačno kako bold kaže. da je bilo pameti, nebo se dešavalo, nebi bilo prenamene prostora,davanja priključaka. ali bar mora da se prestane sa tim. kupuješ stan sa garažom/garažnim mestom, da nema prodaje toga separatno.

 

da li su izvodljive nadzemni parkinzi iznad tezgi ako se neka pijaca totalno rekonstruiše. vidikovac, kalenić, bajloni.....recimo. i, podržavam dosledno kažnjavanje nepropisno parkiranog ili sa 4 migavca u pijačnom okruženju. gledam vidikovac na šta liči vikendom.

Link to comment
5 hours ago, đorđe geprat said:

. i, podržavam dosledno kažnjavanje nepropisno parkiranog ili sa 4 migavca u pijačnom okruženju.

 

To neće da reše u uskim ulicama poput Svetogorske, kamoli negde drugde.

Link to comment

Ja imam jedno kontraverzno pitanje - za sta vam je neophodan auto u Beogradu? Znam, znam sve je brze i udobnije i imam veliko razumevanje za ove sa malom decom kojima svaki sekund znaci ali generalno gledano - jel mora? Nemate u Evropi ni jednu metropolu ove velicine koja koristi toliko automobile. To sto svako moze da kupi puntica starog 20 godina za 600 evra i da sa njim prdi i smrdi okolo naokolo ne znaci da treba.

 

Do posla idem GSPom, do pijace peske, ima supermarketa na svakom cosku, kad sam bolestan koristim taksi da idem kod lekara, kad mi se ide po Srbiji koristimo tog jednog drugara koji ima auto pa nas 3-4 koji nemam se spakujemo ili ako nije available idemo ovim agencijama sa busevima, do rodnog kraja isto busem... Da imam auto bilo bi lakse i brze (posebno odlazak na posao) ali da li je neophodno? Pa ocigledno da nije.

 

Nije resenje da unistavamo zelene povrsine na sve strane jer je GSP u raspadu, resenje je da se pritisne vlast da ga dovede u red a tog pritiska nece biti ako svi uzjasu svoje cetvorotockase. Plus manje automobila na ulicama bi automatski znacio brzi GSP cak i da se nista ne menja. Mi sa NBGa smo cak i privilegovani u tom smislu u odnosu na neke mukice iz Kaludjerica, realno brzo i lako stizemo GSPom do bilo cega sa ove strane Save kao i u centar.

 

Mi smo se prosle godine svim silama borili da nas park ispred zgrade odbranimo od toga da tu naprave jos kvadrata. Tacno bih nabio auspuh u dupe onom ko bi dosao da mi ga pretvori u dodatni parking. Imamo i mi deo parkica koji je livada na kojoj su pre 10tak godina nikle 4-5 jelke i koji i dalje deluje bezveze ali to je samo razlog da trazimo od Zelenila da dodatno porade na njemu a ne da ga ubiju skroz.

 

Zelim da sto vise hodam kroz zelenilo na Novom BGu a ne da provodim vreme sedeci u autu ili kao sada da udisem izduvne gasove i slusam sirene nervoznih vozaca na sve strane.

  • +1 3
Link to comment

jedino na Nbg treba auto, ili neki alternativni prevoz, bicikl, trotinet, rolšue. u pravom Beogradu sve može da se obavi peške, ili prevozom dođeš dokle treba i onda se muvaš peške. a na Nbg i kad dođeš prevozom na svoju stanicu, i dalje si daleko od toga što ti treba :isuse: ako treba da obaviš 2-3 stvari, između svake je ozbiljno putovanje koje ne može peške, sve je široko i daleko u pm

 

 

Edited by levi
Link to comment

@Shan JanOdgovorio si, ritam zivota je takav.

Ne znam u kom procentu se preteruje, ocigledno velikom. Izbegavam koliko god mogu, ali skoro uvek, na kraju avanture, budem svestan koliko je vreme znacajan resurs i nenadoknadiv.

Kada krenes nesto da obavljas peske/busom i ako prodjes kao bos po trnju, uhvati te panika sta ce biti sledeci put. Automobili, kada se cine nepotrebni za neki dan, su i pokusaj izbegavanja panike, sto je nekakav paradoks jer smo svi u haosu tako 

Bitno je koliko nas ima, kada resavam mene, mogu da predjem od Subotice do Loznice bez kola, centri gradova su lako resivi, ako imas kondiciju predje se dosta brzo, a i zdravo je

Edited by villiem
  • +1 1
Link to comment

Da, slazem se, oduzima vreme. Zato i kazem, razumem ove sa malom decom. Sa druge strane mislim da stvari sa birokratijom idu na bolje, sve vise stvari se moze zavrsiti online a dosta stvari koje se kupuju su grupisane na jednom mestu tipa Usce ili Piramida. 

 

Jesu stanice na NBG malo rasirene ali nije nesto za nemoguce pokriti. Jebem li ga, ja i volim da hodam, tako da mozda imam bias. Da se ja pitam, preorali bi sve parkinge na NBGu i pretvorili ga u jednu veliku sumu :wub: 

Link to comment
13 minutes ago, Frile said:

Svi vi sa super genijalnim rešenjima ste udobno smestili svoje guzice i ne pada vam na pamet da neko drugi živi drugačije, ima druge potrebe i druge probleme.

O cemu se radi Frile? Ovo je otvoreni forum :) 

Link to comment

Pokusava da ti kaze da ne mozes svoju perspektivu projektovati na druge.
Ljudi imaju razne probleme i razna ogranicenja i pokusavaju da optimizuju svoju situaciju. Sami nisu najzdraviji, imaju bolesne roditelje i istovremeno malu decu, zive na takvoj udaljenosti da ne moze peske. Ovo ovde, ono onde, a dan 24h. U vecem gradu pogotovo. Gomila primera. 
Metro bi u Beogradu znacajno olaksao svima zato sto bi ga najpokretniji najvise koristili.
 

Edited by Moonwalker
  • +1 2
Link to comment

Pa to što sam rekao, ideje za rešenje su super ali ste previše zagledani u sopstevni pupak. 

 

Kao ilustracija - nedavno smo saznali da će Bulevar Arsenija Čarnojevića izgubiti status auto-puta (ili je već izgubio), što teoretski može dovesti čak do toga da se duž ulice izgrade semafori... (naravno, to je ekstrem, valjda se neće desiti).
To je bilo na nekoj FB grupi, i naravno odmah se pojavio lik koji živi na Novom Beogradu, i smeta mu što je auto-put podelio Novi Beograd na dva slabo povezana dela. Njemu se sviđa ideja da se naprave semafori i pešački prelazi duž auto puta. Lik je biciklista, živi na Novom Beogradu, garant mu je stan sa jedne strane autoputa a posao sa druge strane, i smara ga da svakog dana ide gore-dole par kilometara do nadvožnjaka. Dodatni semafori će rešiti njegov problemčić - a jebe mu se za to što su desetine hiljada ljudi primorani da svakodnevno štrikaju s kraja na kraj  grada i kojima je čak i ovakav auto-put usko grlo. Ne, bitno je da je on ugodio svojoj guzici, a drugi ljudi ne postoje što se njega tiče.

Svi ste skloni fantastičnim instant rešenjima koja ne uzimaju u obzir da nam je gradski prevoz sranje, da ima ljudi koji (bukvalno) idu s kraja na kraj grada a ne samo nekoliko stanica, koji moraju sa sobom nositi svašta nešto, od par torbi do par sitne dece, ljudi koji tokom dana treba da stignu na sto mesta i obave sto poslova, i pre svega da li ste svesni da je ljudima skupo da se voze taksijem, ili da im je obližnji tržni centar preskup pa moraju da idu mnogo dalje? Ko nema kola, nema izbora; ko ima nekog punta starog dvadeset godina naravno da će ga koristiti ako je ikako moguće.

  • +1 4
Link to comment

Hm... Pa rekoh ja da razumem ove sa malom decom. A da ne govorim o bolesnim roditeljima ili ljudi koji i sami imaju problema. Nije fer da prigovaras da svi gledamo samo svoju guzicu. Zeleniji NBG sa boljim javnim prevozom je bolji za sve ljude na njemu.

 

Mislim da se u globalu auto previse koristi ovde. Vecina ljudi u BGu koji imaju auto ga koriste za sve zivo, bukvalno se iskljuce iz ucesca u javnom prevozu. Mi treba da imamo politiku otezavanja koriscenja auta u gradu i shifta na javni prevoz.

Link to comment

gradski prevoz je sranje i to mora da rjesava gradska vlast da bi podstakla njegovo koriscenje, a onda, kad stigne do nekog povecanja kvaliteta, da ozbiljno destimulise voznju automobila npr kroz zabranu koriscenja/uvoza starijih modela. kao drugdje, nista novo, nikakva topla voda.

u bgd prevoz koristi nesto vise od 20% stanovnistva, u zapadnoj i sjevernoj evropi u smjerljivim gradovima i do 70%

takodje, vlast mora da dobije podsticaj, odnosno ultimatum, da popravlja kvalitet prevoza, a gradjani da shvate da postoje zajednicki cilljevi.

 

Edited by morgana
  • +1 6
Link to comment
18 minutes ago, Shan Jan said:

Mi treba da imamo politiku otezavanja koriscenja auta u gradu i shifta na javni prevoz.


Sustina je u tome sto ovima sto te zuljaju neces otezati nista. Snaci ce se ili platiti dodatno. Otezaces ovima koji su rastegnuti i raspregnuti i fizicki i materijalno. Prvo se ljudima pruzi razumna alternativa, pa se posle vaspitava kaznama. 
 

Tu je problem alternative gde ja mislim da je to otezanje i namerno. Jer je ovo pilicarenje lukrativnije.

Edited by Moonwalker
Link to comment
1 hour ago, morgana said:

gradski prevoz je sranje i to mora da rjesava gradska vlast da bi podstakla njegovo koriscenje, a onda, kad stigne do nekog povecanja kvaliteta, da ozbiljno destimulise voznju automobila 


Pre sveg ovo. Ne moramo da čekamo na neki metro, dovoljno da se kupi dovoljno autobusa i da se sprovede da voze po redu vožnje, da su opremeljeni nekakvim gps-ovima pa da na android aplikaciji možemo da pratimo kad koji stiže (kao što je bilo ranije). Ovo može da se uradi bukvalno za šest meseci.
 

1 hour ago, morgana said:

kad stigne do nekog povecanja kvaliteta, da ozbiljno destimulise voznju automobila npr kroz zabranu koriscenja/uvoza starijih modela. kao drugdje, nista novo, nikakva topla voda.


jao ne ovo nipošto, nema se para ni za te starije modele. Sada je već samo po sebi destimulišuće ići kolima u grad, zato što nema mesta za parkiranje, biće još destimulišićije (!) ako saobraćajna policija zaista počne da kažnjava svako nepropisno parkiranje (ali tu bi nadrljali ljudi koji tu žive i nemaju gde da parkiraju sem na trotoaru). Treba još dosta vode da protekne Savom i Dunavom dok postanemo bogatije društvo pa da možemo da destimulišemo nepotrebne automobile kao drugde u svetu. A do tada daj makar dobar javni prevoz (autobuse, tramvaje, beovoz).

 

U ovom trenutku, na stanici beovoza u Rakovici na primer ne postoji parking gde bi ljudi iz tog dela grada ostavili aute i dalje javnim prevozom (vozom) išli na posao u centar grada, na Dunav Stanicu, na Novi Beograd...
 

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...