Jump to content
IGNORED

NOVI BEOGRAD


gospa buba

Recommended Posts

30 euro centi po kvm stana mesecno :)  imas i hauzmajstore koji dezuraju 24 casa dnevno, za ne daj boze ako ti se desi neko sranje u stanu, dodju, oprave, potpises radni nalog i ciao.  vredi svaku paru kazem ali na kraju krajeva, sve to zavisi od samih vlasnika stanova, zele li da zive na takav nacin ili ne zele

 

 

da li možemo reći da se skupila kritična masa za ovakav način življenja?

ustvari, svi vi koji živite tamo, vi i ihoćete red rad i disiplinu, tako će valjda biti i u onim novim čipsi naseljima.... a sve ostale nove zgradetine bi u načelu trebalo zdrobiti

Edited by Marcus Wulffings
Link to comment

da li možemo reći da se skupila kritična masa za ovakav način življenja?

ustvari, svi vi koji živite tamo, vi i ihoćete red rad i disiplinu, tako će valjda biti i u onim novim čipsi naseljima.... a sve ostale nove zgradetine bi u načelu trebalo zdrobiti

 

pa cuj, za beograd je pravo cudo da nekoliko hiljada ljudi u 14 zgrada zeli takav nacin zivljenja, meni je to stvarno cudo i pritom nema nikakve drzavne prisile vec je to slobodan izbor stanara. primecujem kada setam po novom beogradu uzduz i popreko da ima zgrada u razlicitim delovima nbg u kojima su se stanari organizovali po slicnom principu: cisti ulazi, milina jedna, uredjena trava oko zgrade, kratko receno, znaci civilizacije.

 

a o drobljenju, jbg, ne mozes da drobis iciju legalno sazidanu imovinu

 

edit: nocas sam prosetao od mz kozara do svog sela kroz 60e blokove, ono su valjda sada evropska i japanska ulica? i zaista sve tamo izgleda poprilicno ok, ulicna rasveta dobra, tzv. centar grada je mracan i neosvetljen u odnosu na te blokove, uredjena dva lepa parka izmedju severa i juga, primetno manje raznoraznog sitnog djubreta na tlu.

Edited by Pontijak
Link to comment

aman pa nije narod stoga sužnja pa da ne želi sebi lepo, pogotovu ako mu ponudiš :nobles:

 

pa ja vec godinama mislim da je centralizovan sistem tzv. javnih komunalnih preduzeca neadekvatan sadasnjem vremenu, ok, postoje neki poslovi koji moraju da se rade na nivou grada ili opstine ali bogme postoje i neki poslovi koji mogu da se rade na nivou mz ili grupe zgrada ili samo jedne zgrade, tu si u pravu, kada ljudima ponudis nesto sto im cini zivot zaista udobnijim i lepsim ali zaista ponudis a ne samo da im zamazujes oci lepim pricama i uzimas pare, pa, ljudi za divno cudo umeju to i da prihvate

 

@marcus

 

kroz raznorazne stavke placaju svi zitelju grada to nesto, da tako kazem, lepo ali ga ne dobijaju. smisao placanja je da se ne cimas kao sto je smisao cimanja da ne placas vec sam ili u saradnji sa drugima odradis to.

Edited by Pontijak
Link to comment

 

 

rece vec lesilebovich, ruska skola, zaista je kao pod konac sa svim onim sportskim terenima. u belvilu inace zivi oko 60ak ruskih porodica, verovatno oni gazpromi, lukoili i ostale kompanije. koliko shvatam pored ruske dece u tu skolu idu i domorodacka deca ciji roditelji mogu da plate skolovanje

Npr. Vučićeva mala

Link to comment

mislim da je stvar logična. dok su stanovi bili društveni, državni, a stanari imali pravo na nemogućnost iseljavanja i beznačajno male stanarine, bio je moto "boli me qrac" za bilo šta izvan moja 4 zida ™. malo se stvar promenila na bolje kada su stanovi otkupljeni. malo, jer je otkup izvukao iz džepova 100 do 5000 DM. e, tek kada su otkupljeni stanovi preprodani onda su novi vlasnici počeli da brinu o izvan 4 zida. takvo je moje iskustvo u mojoj zgradi. nas par domorodaca kojima je to zavičaj brinuli smo o zgradi i ranije.

 

to je razlog pontijakovog ushićenja. kada pljuneš 1500 - 2000 € po kvm imaš debeo razlog da ti okolo bude lepo.

Link to comment

mislim da je stvar logična. dok su stanovi bili društveni, državni, a stanari imali pravo na nemogućnost iseljavanja i beznačajno male stanarine, bio je moto "boli me qrac" za bilo šta izvan moja 4 zida ™. malo se stvar promenila na bolje kada su stanovi otkupljeni. malo, jer je otkup izvukao iz džepova 100 do 5000 DM. e, tek kada su otkupljeni stanovi preprodani onda su novi vlasnici počeli da brinu o izvan 4 zida. takvo je moje iskustvo u mojoj zgradi. nas par domorodaca kojima je to zavičaj brinuli smo o zgradi i ranije.

 

to je razlog pontijakovog ushićenja. kada pljuneš 1500 - 2000 € po kvm imaš debeo razlog da ti okolo bude lepo.

 

upravo tako od reci do reci :)

 

@tihajeza

 

iskreno, nesto me i ne interesuje ko konkretno ide u tu skolu, samo vidim da gledano sa spoljne strane ograde skola izgleda kao iz filma :)  minubusevi uredno dovoze decu iz drugih delova grada i tako dalje, nista cudno, u doba mog detinjstva i mladosti stvar prestiza je bila da deca tzv. komunistickog patricijata uce u tzv. americkoj skoli, sada je stvar prestiza za dosta njih iz nove klase da uce u ruskoj skoli

Edited by Pontijak
Link to comment

kace stoka sužnja kodmene u soliter dogovorila da si kupimo nove liftove - sve je moguće! :sleep:

 

 

to je nukleus narodnog pokreta, iz kog će se 24. aprila roditi revolucija

Link to comment

mislim da je stvar logična. dok su stanovi bili društveni, državni, a stanari imali pravo na nemogućnost iseljavanja i beznačajno male stanarine, bio je moto "boli me qrac" za bilo šta izvan moja 4 zida ™. malo se stvar promenila na bolje kada su stanovi otkupljeni. malo, jer je otkup izvukao iz džepova 100 do 5000 DM. e, tek kada su otkupljeni stanovi preprodani onda su novi vlasnici počeli da brinu o izvan 4 zida. takvo je moje iskustvo u mojoj zgradi. nas par domorodaca kojima je to zavičaj brinuli smo o zgradi i ranije.

 

to je razlog pontijakovog ushićenja. kada pljuneš 1500 - 2000 € po kvm imaš debeo razlog da ti okolo bude lepo.

 

Po onome što ja vidim i tamo gde su stanovi u privatnom vlasništvu, nema neke preterane brige za bilo šta "izvan moja 4 zida".

 

A pogotovo mi nije jasno u čemu se ogleda "briga stanara" jednom kada plate 30 centi po kvadratu mesečno? Ko je bio stoka pre belvila, ostao je takav i tamo. Ima ko će redovno da čisti, super.

 

I u Belvilu sam video besne automobile parkirane po trotoaru skroz do ulaza u zgradu, kao i drugde po gradu. Ta bahatost ne može da se opere mesečnim davanjem par hiljada za haus majstora, baštovane i čistače.

Link to comment

mislim da je stvar logična. dok su stanovi bili društveni, državni, a stanari imali pravo na nemogućnost iseljavanja i beznačajno male stanarine, bio je moto "boli me qrac" za bilo šta izvan moja 4 zida ™. malo se stvar promenila na bolje kada su stanovi otkupljeni. malo, jer je otkup izvukao iz džepova 100 do 5000 DM. e, tek kada su otkupljeni stanovi preprodani onda su novi vlasnici počeli da brinu o izvan 4 zida. takvo je moje iskustvo u mojoj zgradi. nas par domorodaca kojima je to zavičaj brinuli smo o zgradi i ranije.

 

to je razlog pontijakovog ushićenja. kada pljuneš 1500 - 2000 € po kvm imaš debeo razlog da ti okolo bude lepo.

Tja™ kod mene u zgradi je skroz suprotno. 80-tih je zgrada iznutra redovno krečena tako što su stanari sami skupljali pare i plaćali krečenje. Inače, u pitanju je četvorospratnica sa 20 stanova, od čega je 18 bilo društveno. Od 90-tih je sve krenulo nizbrdo, jebeni interfon smo uspeli da uvedemo tek dve hiljade i neke. Neki okreče hodnik na svom spratu kad kreče stan, a neki godinama ne promene pregorelu sijalicu ispred svojih vrata. A zgrada polako ali sigurno propada.
Link to comment

Po onome što ja vidim i tamo gde su stanovi u privatnom vlasništvu, nema neke preterane brige za bilo šta "izvan moja 4 zida".

 

A pogotovo mi nije jasno u čemu se ogleda "briga stanara" jednom kada plate 30 centi po kvadratu mesečno? Ko je bio stoka pre belvila, ostao je takav i tamo. Ima ko će redovno da čisti, super.

 

I u Belvilu sam video besne automobile parkirane po trotoaru skroz do ulaza u zgradu, kao i drugde po gradu. Ta bahatost ne može da se opere mesečnim davanjem par hiljada za haus majstora, baštovane i čistače.

 

gledaj ovako, briga stanara nije briga iz doba socijalizma da lopataju sneg ili peru stepenice i prave mobu za krecenje hodnika, briga stanara je da postuju odredjena pravila ponasanja i da placaju faciluty managera koji brine o svemu oko zgrada. ukratko, ne postoji nikakva sluzba ciscenja i odrzavanja koja moze da bude efikasna ako se ljudi ponasaju kao varvari, stanarevo je da plati firmi koja ce da radi i to je sve, meni je dovoljno sto nikada nisam video svoje liftove, hodnike i stepenista prljave duze od par sati, kada se to desavalo jer su se godinama konstantno useljavali novi stanari, dodju ljudi, operu, pociste i gotova stvar

 

vic je sto se malo tzv. stoke doselilo u belvil, to ko su privatno, dal  kompjuterasi dal bankari dal trgovci organima, dal necija deca i tako dalje. to mene apsolutno ne interesuje. hajd dok je selo bilo poluprazno ali sada kada je gotovo puno meni je neverovatno da sve funkcionise i samo se pitam dokle ce, isto tako mi je neverovatno da je selo belvilsko posle 23 casa nestvarno tiho, sto se kaze, postuje se neki kucni red, nisam ni jedared cuo neku dzibersku zurku sa novim narodnjacima do daske, urlicima i povicima i ostalim zvucima sadasnjeg gradskog zivota

 

i ta kola koja vidjas parkirana na trotoarima, to su posetioci recimo delta sitija i trotoare zauzmu kod one tri zgrade tacno preko puta delta sitija. malo automobila mozes da vidis u tzv. unutrasnjosti belvila na trotoarima, eto ja zivim bas u unutrasnjosti sela i za blizu pet godina nisam ni jedared video automobil parkiran bas kod ulaza u moju zgradu moguce je da je razlog tome sto facility manager ima jako dobar dogovor sa parking servisom pa se udarnicki trude da pokupe automobile, eto, nema recimo parkiranja po travnjacima i tako dalje jer pusti varvare da parkiraju po travnjacima i ocas posla se stvore blatnjave kaljuge i od zelenih povrsina nema nista. za parkiranje, greska je bila kada je projektovan delta siti da se uopste nije razmisljalo o dovoljnom broju parking mesta i ispalo je tako kako je, previse posetilaca sa kolima a premalo parking prostora

 

uistvari kada razmiljam sta mi smeta u mom bloku, pa smeta mi sto je odmah tu delta siti :lolol:  cak sam poceo da razmisljam o blagom pomeranju malo na zapad u 67A blok ali to je za sada na dugom stapu mada kao zloslutnik mislim da ce me instaliranje glavne bus stanice u bloku 42 sa pratecim sljamom, bagrom, kurvama, pijancima i ostalim varijetetima nepodnosljivih osoba poprilicno stimulisati da stap skratim :D

Edited by Pontijak
Link to comment

Tja™ kod mene u zgradi je skroz suprotno. 80-tih je zgrada iznutra redovno krečena tako što su stanari sami skupljali pare i plaćali krečenje. Inače, u pitanju je četvorospratnica sa 20 stanova, od čega je 18 bilo društveno. Od 90-tih je sve krenulo nizbrdo, jebeni interfon smo uspeli da uvedemo tek dve hiljade i neke. Neki okreče hodnik na svom spratu kad kreče stan, a neki godinama ne promene pregorelu sijalicu ispred svojih vrata. A zgrada polako ali sigurno propada.

 

 

Po onome što ja vidim i tamo gde su stanovi u privatnom vlasništvu, nema neke preterane brige za bilo šta "izvan moja 4 zida".

 

A pogotovo mi nije jasno u čemu se ogleda "briga stanara" jednom kada plate 30 centi po kvadratu mesečno? Ko je bio stoka pre belvila, ostao je takav i tamo. Ima ko će redovno da čisti, super.

 

I u Belvilu sam video besne automobile parkirane po trotoaru skroz do ulaza u zgradu, kao i drugde po gradu. Ta bahatost ne može da se opere mesečnim davanjem par hiljada za haus majstora, baštovane i čistače.

nema veze sa nbg i belvilom, više onako uopšte.

 

do kraja 80-tih postojao je neki, kakav - takav, ustaljen red. tokom sledeće dekade otišli smo do đavola svi skupa. i mi koji smo otkupili stanove za siću (sramota je koliko sam izvadio iz džepa za ovo moje), što po inerciji , što zbog besparice i opšteg haosa nismo se mnogo promenili. 

 

kada su iz moje zgrade počeli da se iseljavaju ljudi koji su za otkup dali 200 -500 DMi umesto njih došli ljudi koji su keširali 1500€ po m2, počela je briga o zgradi. većina vlasnika je u fazonu koji je pomenuo pontijak: "koliko treba da dam pa da budem miran?", nas par odrađujemo ostalo. u principu, sada se svaki novodošli vlasnik ponaša u skladu sa ustaljenim. 

 

što se belvila tiče, valjda je lakše uspostaviti poztivan sistem na samom početku. naviknu se ljudi na dobro. a kola? verujem da su to gosti, mušterije lokala........ znate, primetio sam kod mene u ulici: kada vidim auto koji je parkiran tako da su mu točkovi udarili u ivičnjak (to znači da mu je branik pola metra od zida) velika je verovatnoća da je došao na pola sata. da nije stanar u ulici. bez zezanja.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...