Jump to content
IGNORED

NOVI BEOGRAD


gospa buba

Recommended Posts

iako je bilo vanrednih primera divljastva u americkoj poslovnoj izgradnji sa tim unutrasnjim otvorima neprikosnoveni otac u stambenoj je Le Corbusier. Navescu ti samo manastir La Tourete. Ovdasnji sledbenici su vrlo rano dali svoj ogavni doprinos i brutalizmu podarili bar deceniju duze nego u drugim krajevima. Ma dve eno slicno u tzv Retenziji. Sve manje zgrade izmedju Hotela Jugoslavije i starog Merkatora imaju unutrasnje otvore koji sluze samo da zamrzis komsije i da delite smrad i buku.
pa i kapiram da pametan chovek ne moze to da smisli (da zanemarim chuvenog, ne znam kakvi su bili njegovi planovi!)... mada opet, leti bi, teorijski tu mogla da bude vanvremenska hladovina, recimo, chak i da sednesh dole, ali se za te potrebe prostor mora odgovarajuce shvatati i opasno disciplinovano odrzavati. skoro ko u manastiru ^_^ja volim taj nbg brutalizm, ali te fantazije sa prozorima koji gledajuu tudji ruchak, stanovima koji gledaju na nigde i kujnama koje gledaju u hodnik ***, to mi je malo van... kako bih rekla, kulture. kao da je onaj ko je smislio bio sasvim svestan da nece ziveti tu ni minut, a kamoli skuvati 1 ruchak ili okachiti 1 gace :(*** naravno, sve to ima 105% u svim starim delovima grada, samo se tamo od miloshte i sa izvesnim sentimentom zove komshiluk :s_w: Edited by thermal bug
Link to comment
pa i kapiram da pametan chovek ne moze to da smisli (da zanemarim chuvenog, ne znam kakvi su bili njegovi planovi!)... mada opet, leti bi, teorijski tu mogla da bude vanvremenska hladovina, recimo, chak i da sednesh dole, ali se za te potrebe prostor mora odgovarajuce shvatati i opasno disciplinovano odrzavati. skoro ko u manastiru ^_^ja volim taj nbg brutalizm, ali te fantazije sa prozorima koji gledajuu tudji ruchak, stanovima koji gledaju na nigde i kujnama koje gledaju u hodnik ***, to mi je malo van... kako bih rekla, kulture. kao da je onaj ko je smislio bio sasvim svestan da nece ziveti tu ni minut, a kamoli skuvati 1 ruchak ili okachiti 1 gace :(*** naravno, sve to ima 105% u svim starim delovima grada, samo se tamo od miloshte i sa izvesnim sentimentom zove komshiluk :s_w:
nema toga u starom zemunu osim rugla od retenzije i solitercina. zgrade u vrtlarskoj su bolje od pavilona a kad odes u gornja poratna naselja ima verovatno je zgradurina u mice radakovica gora od vecine nbgd dugackih zgrada .Po dvoristima i u donjem i gornjem gradu su naknadno napravili partaje tako karakteristicne za bgd to je blagi uzas, taj komsijakalizam.sto se tice gaca ima jedna zgrada kod zgrade ikarusa koja je napravljena sa maskom na terasama za jedno urbano spoljnje kacenje gaca na njoj. znaci zemun ne nbg.
Link to comment

vidish, zemun nisam uopshte uzimala u to razmatranje. lep je, al tamo se vishe ne bih vracala. dodushe meni jedino ima smisla za zivot bash to ruglo od retenzije, odakle formalno potekoh ^_^mozda zbog dunava. po ostalom nekad proshetam, ali tesno brate. kad choveka jedared produva koshava po bulevarima, gotovo je sa proshloshcu :D

Edited by thermal bug
Link to comment
pa i se ne računaš, ti su tu i tamo, ovde i onde, imaš od 10 do 80 godina, i sve znaš. Ne možemo se mi, običan svet, sa tobom porediti nikako
Konacno si shvatio ziveo sam na tri lokacije u nbg kod siva, bezanijska kosa i blokovi u najcrnje vreme rata i kriminala 92-93. U zemunu na pet, preko u turskoj na tri, tamo imam i stan ali zivim u zemunu. samo mi je ovde reka blizu i mirno je uvece veci deo godine i za 7 minuta sam ekspresom na nesrecnom zelenjaku.
Link to comment
za 7 minuta sam ekspresom na nesrecnom zelenjaku.
ejh za sedam minuta, jel znaš ti koliko je sedam minuta <_<edit:iz bloka se sa 68 (kad je vozio Beli) stizalo za šest minuta, a nije expres Edited by kud u maglu Simovicu
Link to comment
ejh za sedam minuta, jel znaš ti koliko je sedam minuta <_<edit:iz bloka se sa 68 (kad je vozio Beli) stizalo za šest minuta, a nije expres
:pera:ps ja retko idem u tursku to hanuma stopuje uvek kasni. Edited by fonTelefon
Link to comment
i dalje mislim da bi vesh dodao malo nechega, makar na fotografiji. prolazim ponekad tamo, kroz te kao prolaze, i uvek sam shockirana, ko je mogao to da smisli i zashto :cry:. oni na najgornjim spratovima i nekako, ali ovi dole, u vechnom mraku, josh kad pada kisha, i bog da plache. tek sam posle skapirala da po nekim blokovima ima gomila tih unutrashnjih dvorishtanaca velichine srednjeg stana, da tu ima i nekih gajbi u prizemljima, u koje se ulazi sa ulice i kojima prozori gledaju u te ko fol atrijume. apsolutno strashno. i branko radichevic da dobije tuberkulozu iz odma :o
Pazi, u B23 nema večnog mraka. Stanovi su smešteni na severnoj i južnoj strani (istočna i zapadna su zapravo koridori na spratovima) i svi su dvostrano orijentisani, tako da im unutrašnja stana gleda na taj monstruozni antre a na toj strani su kuhinja, trpezarija i mala lođa. Sa druge strane stana, dve spavaće i dnevna soba zajedno sa velikom lođom gledaju van zgrade i ne da ne žive u mraku nego imaju svetla za izvoz pošto 90% spoljne površine čine prozori od čega su tri komada dimenzija 150x150 cm.Ono što si videla u prizemlju, nisu stanovi nego adaptirane vešernice. Inicijalno, to su bile zajedničke prostorije predviđene za vešeraj. Koncept nikada nije zaživeo pa su tokom 80-ih korišćene kao šah klubovi, okupljališta penzionera, video klubovi i sl. Svaka je površine nekih 30-ak kvm, sa jednim mokrim čvorom i svetlarnikom u vidu pravougaonih prozora smeštenih gotovo na plafonu. Kada je počelo u Hrvatskoj, JNA je kao vlasnik tih prostorija dala iste na korišćenje porodicama oficira koji su ostali bez krova nad glavom. Mislim da ti ljudi i danas tu žive. Iste godine je bilo urađeno doziđivanje duž obe zgrade, na nivou 10. sprata između onih kula. To je trajalo jedno dve godine, bila su montirana po dva krana duž svake zgrade, igrališta u unutrašnjojsti bloka pretvorena u gradilište, sve zbog 50-ak novih stanova. Jedan od šampionski suludih poduhvata umiruće vojne administracije SFRJ.
Link to comment
Splav od 400 kvadrata na Savskom keju, izmedju novobeogradskih bokova 44 i 45 izgoreo je večeras u požaru.U požaru, koji je lokalizovan, nije bilo povređenih."Javljeno nam je u 17.30 da je požar zahvatio splav u kome su bile kancelarije. U gašenju vatre na splavu od 400 kvadrata učestvovalo je 36 vatrogasaca i 11 vozila", naveli su u Vatrogasnoj službi.Zahvaljujući intervenciji vatrogasne jedinice spreceno je širenje vatre na susedne objekte.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...