Jump to content
IGNORED

Ispovesti


omnamah

Recommended Posts

Ah, nisam razumeo, pričamo o korupciji u slučaju isključivo urgentnih pacijenata, ili su uključeni i lekari koji pevaju "Druže Tito, mi ti seku nemo? Ako je ovo prvo, u ustanovi u kojoj radim se zbrinjavaju i beskućnici i strani državljani bez ikakvih dokumenata i njihovo lečenje se ne naplaćuje čak ni od fonda RZZO (jer The Uputstvo kaže da se fakture za lečenje takvih pacijenata ispostavljaju, ej, Ministarstvu Lično koje naravno za to neće ni da čuje), a tek ne od najčešće nepostojeće rodbine obolelih. Ako je ovo drugo u pitanju, onda smatram da mehanizam kojim je predviđeno sprečavanje takvih slučajeva sasvim dobro može da funkcioniše bez opasnosti po zdravlje pacijenta.
Koji sistem?1. Da li se zna koliko godišnje ljudi u srbiji strada od ruke lekara?2. Da li se zna koliko je žrtava zbog ne znanja lekara a koliko zbog nemara (uključujući i to: "Daj pa da sečemo/lečimo)?3. Koliko je do sada lekara u Srbiji okrivljeno i osuđeno?Suštinski je problem, što se lekari nemaju čega bojati ako loše odrade posao.Ljudi daju mito, samo da bi dobili adekvatan tretman za sebe ili najbliže, a ne da bi nešto promuljali, promuvali i zakon "zaobišli", za šta se obično i daje mito u normalnim zemljama.
Link to comment
  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • omnamah

    28

  • JozoMujica

    13

  • Indy

    10

  • Viloticka

    8

Koji sistem?1. Da li se zna koliko godišnje ljudi u srbiji strada od ruke lekara?
šta podrazumevaš pod "strada od ruke lekara"? Da pitam i tebe, je l' računaš i one na pešačkim prelazima? Ili samo one što sa ushićenjem čekaju pacijenta da mu prerežu žilu kucavicu na operacionom stolu?
2. Da li se zna koliko je žrtava zbog ne znanja lekara a koliko zbog nemara (uključujući i to: "Daj pa da sečemo/lečimo)?
Da li se zna koliko je žrtava zbog neznanja vozača, pa opet nigde u saobraćajnim propisima ne piše da dozvolu mogu da dobiju samo nepogrešivi, ako takvi postoje. Treba raditi na poboljšanju uslova u kojima ljudi rade, motivaciji ka permanentnom obrazovanju i upoznavanju sa novim tehnologijama i njihovoj primeni u medicini (čitaj: dostupnost iste), kao i adekvatnom materijalnom obezbeđivanju ljudi koji moraju toliko da podrede profesiji. Naravno, ne pričam o svim današnjim lekarima u Srbiji, samo o onima koji su zaista posvećeni poslu koji rade, a ne onima što se uz put bave politikom, kladioničarenjem, hotelijerstvom i drugim bizmisima. Al' takvi su bruka za svaku profesiju, što ne bi bili i za lekare?
3. Koliko je do sada lekara u Srbiji okrivljeno i osuđeno?
Jako bitno pitanje (bez ironije), ali odgovor treba potražiti u policiji i pravosuđu.
Suštinski je problem, što se lekari nemaju čega bojati ako loše odrade posao.
Predlažeš strah kao motivaciju lekarima da dobro odrade posao?
Ljudi daju mito, samo da bi dobili adekvatan tretman za sebe ili najbliže, a ne da bi nešto promuljali, promuvali i zakon "zaobišli", za šta se obično i daje mito u normalnim zemljama.
A šta, ti porediš Srbiju sa ovakvim procentom glasača radikala sa normalnom zemljom? Da li i zašto ovi daju mito kada idu kod lekara? Da l' razumeš ko su ovi i šta 'oće? Ako ih razumeš, svaka čast, ako ne (ja ih ič ne razumem), otkud onda znaš da li i zašto oni daju mito? A to ti je većina, to su ti ljudi.
Link to comment
Korupcija u zdravstvu u Srbiji (a sigurno i šire) postoji, postojala je i postojaće u manjoj ili većoj meri i to niko ne spori.
Ovde se i radi o tome koliko je ta korupcija uzela maha u Srbiji.
Učesnici u korupciji su (pre svega) oni koji primaju, ali i oni koji daju mito.
Uh... ovo je kompleksna tema. Šta da uradi čovek iz unutrašnjosti kome lekar diskretno stavlja do znanja da bi trebalo da ide na operaciju, ali nikako da mu napiše uput? Svako u toj situaciji bi zaključio da lekar čeka mito, samo hoće da mu se isti ponudi, da se ne bi izlagao riziku tražeći ga direktno. Kada se mom ćaletu to dogodilo, on je u prvo vreme naivno verovao da je lekarevo "pa ništa, da onda sačekamo još malo i vidimo kako se situacija razvija" iskrena procena. Kada je već vrag odneo šalu i shvatio šta se od njega očekuje, iz ubeđenja nije hteo da bude takav učesnik u korupciji kako si ga ti opisao. Otišao je kod drugog lekara koji ga je po hitnom postupku uputio na VMA. Kada je taj lekar pozvao svog kolegu i pred ćaletom ga pitao zbog čega pacijent nije ranije poslat na operaciju, ovaj je bez srama odgovorio "Ja sam mu nudio, ali on je odbijao!" I kako tu nešto dokazati, čak i da imaš želje i živaca da se upuštaš u to? Reč lekara protiv reči pacijenta.
Postoje vrlo jasno definisani postupci koje treba da preduzme pacijent ili njegova rodbina u situaciji kada lekar traži novac za uslugu koju pruža pacijentu u državnoj zdravstvenoj ustanovi.
Pročitaj gore. Ne želim da kažem da su svi isti i da svi uzimaju mito, ali je broj takvih u Srbiji zapanjujuće velik. Ili misliš da su toliki povici na zdravstvene radnike u Srbiji plod nekakve balkanske paranoje i urođenog straha od belih mantila? Sumnjam. Sam broj pritužbi je ipak prilično dobar pokazatelj da je nešto mnogo trulo i prljavo u sistemu.edit: greške u kucanju Edited by Al-Khwarizmi
Link to comment
ta podrazumeva pod "strada od ruke lekara"? Da pitam i tebe, je l' rauna i one na peakim prelazima? Ili samo one to sa ushienjem ekaju pacijenta da mu prereu ilu kucavicu na operacionom stolu?Da li se zna koliko je rtava zbog neznanja vozaa, pa opet nigde u saobraajnim propisima ne pie da dozvolu mogu da dobiju samo nepogreivi, ako takvi postoje. Treba raditi na poboljanju uslova u kojima ljudi rade, motivaciji ka permanentnom obrazovanju i upoznavanju sa novim tehnologijama i njihovoj primeni u medicini (itaj: dostupnost iste), kao i adekvatnom materijalnom obezbeivanju ljudi koji moraju toliko da podrede profesiji. Naravno, ne priam o svim dananjim lekarima u Srbiji, samo o onima koji su zaista posveeni poslu koji rade, a ne onima to se uz put bave politikom, kladioniarenjem, hotelijerstvom i drugim bizmisima. Al' takvi su bruka za svaku profesiju, to ne bi bili i za lekare?Jako bitno pitanje (bez ironije), ali odgovor treba potraiti u policiji i pravosuu. Predlae strah kao motivaciju lekarima da dobro odrade posao?A ta, ti poredi Srbiju sa ovakvim procentom glasaa radikala sa normalnom zemljom? Da li i zato ovi daju mito kada idu kod lekara? Da l' razume ko su ovi i ta 'oe? Ako ih razume, svaka ast, ako ne (ja ih i ne razumem), otkud onda zna da li i zato oni daju mito? A to ti je veina, to su ti ljudi.
Ma jasta! Ako nije SM onda radikali... ili DSS ili DS ili fasisti ili...Kad si vec potegao vozace, kazi sta bude sa onima koji ubiju nekoga svojom greskom na drumu? Sta bude sa policajcem koji greskom ubije nevinog?Nije dovoljno da se polozi Ona zakletva i da verujemo u humanost poziva, strah je neophodan, strah od kazne, strah od otkaza, strah od gubitka licence.Sto se tice policije i pravosudja znas odlicno ko moze i ispitati i svedociti o greskama lekara. Samo drugi lekari, a naci takve koji ce to uraditi je ravno 0. Bili smo svedoci pre par nedelja kada jedan doktor na TV-u otvoreno kaze da mu je trebalo 2 godine da nadje 3 clana za neku ''istraznu'' komisiju. Nece ljudi da se zameraju kolegama. **bes mi mater pocinjem da verujem kako lekari u Srbiji polazu jos jednu, tajnu zakletvu o bratstvu i jedinstvu. P.S.Kuckam na mobilnom pa oprosti na ''stilu'' i greskama.
Link to comment
Pročitaj gore. Ne želim da kažem da su svi isti i da svi uzimaju mito, ali je broj takvih u Srbiji zapanjujuće velik. Ili misliš da su toliki povici na zdravstvene radnike u Srbiji plod nekakve balkanske paranoje i urođenog straha od belih mantila? Sumnjam. Sam broj pritužbi je ipak prilično dobar pokazatelj da je nešto mnogo trulo i prljavo u sistemu.
Ja radim u tercijarnoj zdravstvenoj zaštiti, gde lekari uglavnom leče a redje pišu upute, pa gledam iz drugačije perspektive, ali, koliko znam, i u primarnoj ZZ je sada uvedena institucija izbornog lekara, pa ako nisi zadovoljan jednim, ti ga očas posla promeniš.
Link to comment
Korupcija u zdravstvu u Srbiji (a sigurno i šire) postoji, postojala je i postojaće u manjoj ili većoj meri i to niko ne spori. Učesnici u korupciji su (pre svega) oni koji primaju, ali i oni koji daju mito. Postoje vrlo jasno definisani postupci koje treba da preduzme pacijent ili njegova rodbina u situaciji kada lekar traži novac za uslugu koju pruža pacijentu u državnoj zdravstvenoj ustanovi. Ali naklapanje o tome kako lekari namerno utiču na pogoršanje zdravstvenog stanja pacijenta, javno hvalisanje učinjenim krivičnim delom (videti pod ja sam smanjivala brzinu kapanja infuzije) i slične nebuloze po mom skromnom mišljenju nemaju šta da traže na ovom forumu.
Od svih krivicnih dela ovde pomenutih i uhapsenih, pa pustenih lekara, ti si video samo moj pokusaj da pomognem ljudima koji nisu sami znali, da smanje brzinu kapanja infuzije, kao krivicno delo ? :blink: Pa mislim, svaka ti cast ! Ali, stvarno ti svaka cast ! Ne moram ni da kazem da uputsvo za davanje infuzije pise na samoj infuziji. Mozda ne moram ni da ponovim da sestre ne mozes ni da dozoves, pa se pacijenti izmedju sebe ispomazu- donose lekove, nose kese , prosipaju one guske, i td i td, jer SESTRE GLEDAJU TV, PIJU KAFE PRICAJU. Ali STRASNO. Nemam sta vise da kazem, osim Svaka tebi cast !Vidim da ti je tema veoma neprijatna, ali budi covek, pa reci istinu. Ne mozes braniti neodbranjivo.http://www.google.com/search?sourceid=navc...ekara+zbog+mita Edited by omnamah
Link to comment

?Pacijenti, znate li svoja prava?? 13. april 2007. | 17:33 | Izvor: Beta Beograd -- Udruženje građana RE-AKCIJA pokrenulo je akciju o pravima pacijenata u sistemu zdravstvene zaštite. Akcijom bi trebalo da se utvrdi koliko građani znaju o pravima koje imaju kao pacijenti. Predsednica udruženja Jasmina Lehlajtner izjavila je da ta akcija ima za cilj redefinsanje zakona o zdravstvenoj zaštiti i poboljšanje statusa pacijenta u Srbiji.U tom cilju pokrenuta je anketa "Pacijenti, znate li svoja prava?". Nakon što je popuni 10 odsto biračkog tela, sa zahtevima za reformu zakona o zdravstvenoj zaštiti moći će da se izađe pred nadležne institucije, kazala je Lehlajtner. "Tada ćemo, između ostalog, moći da zahtevamo i da pacijenti dobiju nezavisne predstavnike u organima koji odlučuju o njihovim pravima", izjavila je ona. Pacijenti u Srbiji treba da uživaju ista prava kao i u EU, gde postoji i pravo na odvojenu sobu u bolnici, na naknadu štete u slučaju stručne greške zdravstvenog radnika, rekla je Lehlajtner. Prema njenim rečima, to udruženje je od januara, kada je osnovano, dobilo "gomilu predmeta" iz cele Srbije i iz njih se vidi da RE-AKCIJU doživljavaju kao poslednji tračak nade u rešavanju svojih problema. "Svesni smo da se prava pacijenata svakodnevno krše u praksi. Naša pomoć se do sada zasnivala na savetima što nije dovoljno i stoga želimo da ustanovimo i službu besplatne pravne pomoći, kako bi građanima mogli konkretno da pomognemo", kazala je Lehlajtner. Ona je navela da malo građana zna da ako ima poroblem prvo treba da se obrati zaštitniku prava pacijenata u ustanovi u kojoj je on nastao. Nakon toga, prema njenim rečima, piše se žalba zdravstvenoj inspekciji i u zavisnosti od odgovora se ide dalje na sud. Lehlajtner je podsetila da je Srbija jedina zemlja u kojoj statistički ne postoji lekarska greška. Komentari: 3 Hronološki Preporučeni Pošaljite komentar Najvažnije vesti petak 13. april 2007. http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yy...p;nav_id=241742

Edited by omnamah
Link to comment
Ja radim u tercijarnoj zdravstvenoj zaštiti, gde lekari uglavnom leče a redje pišu upute, pa gledam iz drugačije perspektive, ali, koliko znam, i u primarnoj ZZ je sada uvedena institucija izbornog lekara, pa ako nisi zadovoljan jednim, ti ga očas posla promeniš.
Možeš da promeniš, kao što je i moj ćale učinio. Pod uslovom da na vreme skapiraš šta to tvoj "izabrani" lekar traži od tebe na nemuštom jeziku ne bi li te uputio tamo gde treba. Njegov potonji lekar mu je rekao da je izgubljeno jako mnogo dragocenog vremena, i da je sačekao još koji dan mogao je biti na putu bez povratka. Nadam se da ne zastupaš tezu da je sam kriv za pogoršano stanje, pošto nije dobar u čitanju između redova, pa nije na vreme promenio lekara? <_<
Link to comment
Nadam se da ne zastupaš tezu da je sam kriv za pogoršano stanje, pošto nije dobar u čitanju između redova, pa nije na vreme promenio lekara? <_<
Naravno da ne zastupam. Mom prijatelju je nedavno umro otac kome lekar u primarnoj zaštiti tri meseca nije davao uput, kad mu ga je dao, bilo je na žalost prekasno. :( Nadam se da ne zastupaš tezu da je većina lekara takva?
Link to comment
Nadam se da ne zastupaš tezu da je većina lekara takva?
Ne mislim da je većina, ali mislim da, na žalost, ovde ima mnogo takvih. Jako mnogo. Ne mislim da je to nekako povezano sa izborom profesije, već sa sistemom koji već predugo truli. Nije to problem samo u zdravstvu, celo društvo je kontaminirano. Ali od lekara život zavisi, korupcija tu dovodi do najvidljivijih i najtežih posledica.edit: nepismenos Edited by Al-Khwarizmi
Link to comment
Naravno da ne zastupam. Mom prijatelju je nedavno umro otac kome lekar u primarnoj zaštiti tri meseca nije davao uput, kad mu ga je dao, bilo je na žalost prekasno. :( Nadam se da ne zastupaš tezu da je većina lekara takva?
A ti? Meni se cini da bas ti mislis da se ovde govori o vecini lekara, pa si se naravno osetio prozvanim (ko sto bi svaki covek kad mu napadaju bransu).Moguce je i da je sve ko sto je i uvek bilo, samo da se sada vise o tome prica jer veliki broj ljudi nema odakle za viski i plave koverte (ja o "plavim kovertama" slusam od detinjstva).Ono sto je meni bilo shokantno je ponasanje lekara kada je jedan od kolega uhvacen sa rukama u tegli od dzema. Neko od pacijenata je isao po proceduri, obelezili novcanice, uhvatili docu... Novinari se slegli ("Kurir" samo sto nije razapeo sator ispred okuzene bolnice :P ) i pitaju kolege od ovog sto je krsio zakon sta misle o svemu. A kolege se solidarisale sa njim. Pa sta vi mislite, covek mora da hrani decu, sta ste zapeli kao da je to strasno... (I, naravno, klasicno: Cigane nam ubijaju po ulici, gaze pesake po prelazima, iskopavaju grobnice po neocekivanim mestima po Srbiji, pa onda toliki nemiri i nevolje u svetu a vi pisete o ovome).E, vidis, TO je vec vecina (u datoj bolnici).
Link to comment
A ti? Meni se cini da bas ti mislis da se ovde govori o vecini lekara, pa si se naravno osetio prozvanim (ko sto bi svaki covek kad mu napadaju bransu).
Samo da ispravim nesporazum, nisam zdravstveni radnik, moja branša nije napadnuta. Nisu svi koji rade u zdravstvenim ustanovama zdravstveni radnici. :wink:
Link to comment
  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...