Jump to content
IGNORED

Majstorski topik


Miralem

Recommended Posts

šraf drži staklo na rerni

 

e

ne direktno staklo, već mora da se odšrafi da bi se staklo skinulo

Edited by kud u maglu Simoviću
Link to comment
  • Replies 8.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Frank Pembleton

    671

  • mire

    545

  • Блок_64

    502

  • kud u maglu Simoviću

    410

Па пробај са њеком шрафилицом и мањом бургијом,мада онда постоји шанса да ћеш оштетити навој,тако да види некако да дођеш до овог сета.Ја сам га имао негде и можада га још увек имам негде у алату,али питај бога где ако га икако нађем позајмићу ти наравно.

Link to comment

Ma skoči do wobija, blizu ti je šljaci. Uzi ovo pa lagano navijaj. Mislim, ako ti staklo nije slomljeno, ako jeste, onda te baš briga...

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

Za početak, probaj ono što je Tale rekao, ravan šrafciger može da pomogne ako je prave veličine. Probaj sa manjim ravnim šrafcigerom, tačnije većim sajdžijskim. Šrafciger na početku odvrtanja mora da se snažno pritisne, da dobro nalegne na preostale zareze na glavi šrafa. Odvrćeš rukom, nipošto šrafilicom. Bojim se da ćeš pre svega morati da rasklopiš vrata od rerne ako je ikako moguće (da ih skineš sa rerne).

 

edit: Ako pritiskanje šrafa napreže staklo... onda ovo otpada. Eventualno probaš sa blagim pritiskom, pa ako uhvati.

Edited by Frile
Link to comment

Leva burgija

Ravan šrafciger i čekić

Ravan šrafciger i super lepak

Veći torx od tog koji je pa ga načukaš (blago)

Bušenje glave do stabla

 

Ako je mek onda ovo drugo završi posao,super lepak isto efikasan samo ako je krupan korak u pitanju,ako je mašinski korak onda mrka kapa.

Link to comment

Ako se može odvrnuti drugi simetrični šraf na drugom kraju da bi se tačno utvrdilo koji je šraf u pitanju, odnosno tip i tačan Φ šrafa i još nešto vrlo bitno: da se pri odvrtanju drugog neoštećenog šrafa "oseti" sila pri odvrtanju, da se utvrdi stepen zaribalosti navoja - logično je pretpostaviti da šraf sa oštećenom glavom i ovaj neoštećeni su slično stegnuti i vreme im je učinilo isti stepen zaribanosti usled višegodišnje izloženosti toplotom od rerne.

Ovo može pomoći oko primene metoda pri odvrtanju, ako ne pomogne metoda "veći" torx ili umetanje šrafcigera uz manji torx pa okretanje.

 

Vulkanizeri primenjuju udarce čekićem i metodu grejanja oko šrafa, ove metode za opisani slučaj se gotovo ne mogu primeniti, onda ostaje bušenje uprkos činjenici da je vatrostalno staklo oko šrafa koje valja sačuvati.

 

Bušenje problematičnog šrafa centralno po osovini sa burgijom ~1/3 Φ, pa onda okretanjem "leve burgije" odgovarajuće debljine da joj vrh sa navojem može zahvatiti izbušenu rupu. "levu brurgiju" ne odvrtati motorcanglama, već grip klještima (smrt klješta) ili još bolje ručnim okretačem ureznica,   lagano početi, tj. lagano nanositi silu pri okretanju. Posle toga ide bušenje burgijom za 0,2mm većim Φ, pa isti postupak "levom burgijom", pa ako neće  opet bušenje burgijom za 0,2mm većim Φ, pa okretanje "levom burgijom", pa strpljivo sve ponavljati....

Na kraju ako uopšte ne ide izdubiti početnu rupu burgijom 0,8-0,9  Φ, odnosno uništiti šraf pa tačnom ureznicom za taj tip šraf po istom navoju "pročistiti" navoje i drugim šrafom istog tipa i slične glave improvizovati rešenje problema.

 

Pipav posao, nekad uspe pa se isplati, tim "levim burgijama" sam vadio šrafove kojima je slomljen vijak ostao u rupu, jednom sam uspeo i slomljeni deo sa vrhom burgije da izvučem tako što sam nabijao za tu priliku dva specijalno napravljena čelična klina pa odvrtao.

 

VD 40 donekle pomaže, ali ga treba precizno naneti, sačekati bar 20 minuta da prodre što dublje u navoj. Naneti pre bušenja, pa očistiti benzinom višak koji ostao na glavi šrafa jer smeta "levoj burgiji".

 

Link to comment

nisam, to mi je kod ćaleta i keve

mislim da ću se sutra pozabaviti time

Puno sreće...

Ja sam ove moje morao da teram napolje ili "zaključam" u sobu.

Dovoljno sam smotan i sam , još da mi zvocaju okolo....

Link to comment

nasao sam sta mi treba. samo da ne skidaju kozu s ledja

inace cu da pravim, a valjda cu da nadjem nekog da mi isece i da me kosta dva-tri piva

 

e

eve

bio u drvo trade-u

ova 60x40 je 2400 dindži

 

gospodža je rekla da je u pitanju pečeni jasen

-_-

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...