Jump to content
IGNORED

Majstorski topik


Miralem

Recommended Posts

plastika nije plastika, mada ako je u pitanju neki majstorski izraz, onda se ne bunim uopšte

 

slabije na jako može bez podloge, jako na slabije nosi rizike, naročito sa poludisperzijama koje imaju od 3-5% emulzionog veziva (koje je 50% čvrste, obično neki slabiji i jeftiniji kopolimer VaE ili VaVeova ili VaAc) tako da je praktično udeo još manji, što konkretno znači jako slabu vezivnu moć, tako da je do zida ostala boja koja slabo "drži", a preko je došla jača, koja će se dobro uhvatiti za sloj poludisperzije, ali problem je sloj do osnove

Link to comment
  • Replies 8.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Frank Pembleton

    671

  • mire

    545

  • Блок_64

    502

  • kud u maglu Simoviću

    410

Posle poludisp. bi i mogla ići poludisp. bez podloge ali ako je plastika ispod,onda obavezno....(ona vezuje) inače može da se desi da vrlo brzo počne da se ljušti.

 

Не може да се деси ако се маже бојама о којима причамо.

Link to comment

Срећа да те Дејан није избацио из исте :lolol: .

 

Сјани су,а штета што те ниси ушла у део продавнице који је забрањен за купце да видиш шта све имају и шта све могу те боје.Једном речју невероватни су.

Pre oko 2 meseca ja bila u tom delu prodavnice :happy: . Tražila sam boju za  neki crni nameštaj da ubijem crnu boju načisto, lepo smo se ispričali i posavetovali  me ko ljudi i svašta sam videla , nije bilo nikoga drugog  od kupaca . Milina jedna . Boja odradila poso odlično , ostalo drugarici oko pola kantice i sad za vikend  ko Gustav idem da nastavimo dalje da mazuckamo. Nisam fotografisala kako je bilo a kako je sad  al mnogo dobro ispalo   ^_^ 

Link to comment

Ако будеш опет имала прилику да уђеш замоли их да ти покажу офарбане плочице.

Ko da si mi poročitao misli,  ozbiljno se razmišljam i po malo kopkam  kako i čime da na proleće prefarbam  par kvadrata kuhinjskih pločica  koje su ostale u stanu u koji sam se uselila, nisam ništa menjala iz sto razloga a sad mi te pločice jedino idu na nerve  kad sam ofarbala sav nameštaj.  Tako da ću kod njih na konsultacije sigurno :D

Link to comment

To nesto bas specijalno?

 

Hmmm ja imam neke plocice kod keve sto me nerviraju do jaja, jel to bas zajebano?Mislim plocice se dobro drze sve je bolje od stemovanja...

Link to comment

Није,имају подлогу њихову мислим да се зове grip extrime primer,и после ње боја заборавио сам тачно како се зове али објасниће ти већ они у продавници.

Edited by Блок_64
Link to comment

Не може да се деси ако се маже бојама о којима причамо.

Kod nekih "plastika" se u praksi pokazalo drugačije,ali pošto sve zavisi i od drugih faktora (kvalitet i stanje stare boje,godine,stanje zida...),a nemam iskustva sa konkretno gore pomenutom izlišno je raspravljati.

Link to comment

kod emulzionih premaza sve zavisi od upotrebljenog sistema za tiksotropiranje i količine slobodne vode, suština je da ode što manje manje vode u manje kvalitetan premaz ispod i da se što manje naruši njegovo vezivanje, zato što u poludisperzijama imamo malo veziva, a pored veziva, jedino što drži punila na okupu, tj premaz na zidu je cmc (karboksi metil celuloza, široko upotrebljavan kao lepak za tapete, a kako cmc sarađuje sa vodom znamo)

 

metilovane ili hidroksietilovane celuloze imaju pored tiksotropiranja i povećanja viskoziteta, retenciju vode, što je jako bitno - ne dozvoljavaju da deo vode ode u podlogu, nego je zadržavaju u gornjem sloju, omogućujući ravnomernije sušenje i direktno otparavanje, ovakvi ugušćivači se koriste u kvalietnijim premazima

 

cmc to ne pruža, pa voda ide gde stigne, zbog čega često dolazi do problema prilikom farbanja, previše vode upije zid, pa može da se potklobuči kojekude

 

u suštini je bolje raditi sa kvalitetnijim premazima, iako u na prvi pogled to izgleda skuplje, ovako kako se većinski radi na ovim prostorima, praktično se samo slažu punila na zidove, malo je tu bilo čega drugog

 

inače za gore pomenute celuloze, postoji jedan jednostavan test, koji može svako da uradi

 

svi građevinski materijali koji imaju kao osnovno vezivo cement, zahtevaju da se voda zadrži u masi dovoljno dugo da cement odreaguje i veže, koji je građevinski lepak, nebitno

 

na ravnu podlogu se stavi obojen ubrus od tissue papira, a na njega se stavi metalni prsten, u koji se potom stavi zamešan lepak sa odgovarajućom količinom vode, oko prstena počinje momentalno da se širi fleka od vode, a što ima više mc-a ta fleka će biti manja, zato što mc zadržava vodu u masi

 

tako se uradi poređenje lepkova kada se bira koji je najbolji, vrlo je jasan pokazatelj, zato što na cementu ne štede toliko, koliko štede na modifikovanim celulozama

 

naravno, kidalica je uvek pouzdanija, ali nemamo je baš u svakoj kuhinji

 

ovo čisto kao ilustracija efekata fode na loše, recimo

Link to comment

....

ali... samo sam htela da okrečim jednu malu sobu :cry:

Odosmo u ....

..ali pravi savet zlata vredi.

Sada možeš i sama sigurno,na kraju krajeva uštedećeš a i draže će ti biti.

Link to comment

Svaka cast za savete, posto vidim da ima vrhunskih strucnjaka za boje treba i meni jedan savet, evo o cemu se radi.

 

Pre dve godine krecio, zidovi su nekom talijanskom bojom, San Mirco ili Marco i to je ok, medjutim, po savetu ''majstora'' a u vezi njihove brige da nesto ustedim uzeo za plafon neku obicnu maximinu belu boju i pre nanosenja, plafon je predjen sa podlogom, e sada na plafonu u dnevnoj sobi, mestimicno su pocele da se pojavljuju fleke, velicine 5x5 cm otprilike negde malo vece negde manje.

Da u sobi se pusi, da li su fleke posledica pusenja, lose nanete podloge, loseg kvaliteta bele boje ili kombinacija svega toga?

 

Sta bi ste savetovali da uradim za sanaciju i kako da izbegnem ponovno pojavljivanje posle nekog vremena tih fleka?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...