Jump to content
IGNORED

Majstorski topik


Miralem

Recommended Posts

  • Replies 8.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Frank Pembleton

    671

  • mire

    545

  • Блок_64

    502

  • kud u maglu Simoviću

    410

Radim komplet kuhinju, plocice i sl. imam zilion pitanja...recimo :

 

Koliko moze da kosta premestanje uticnica sa jednog mesta na drugo? Zbog ugradne masine za sudove izmedju ostalog

 

Isto pitanje i za vodovod, koliko kosta da se prebace ventili, dodatne cevi i sl?

 

Da li sporet mora na trofaznu ili moze i na monofaznu? Znam da je opterecenje vece, ali ako ne ukljucujem NIKAD sporet i rernu trebalo bi da je ok?

 

Da li je potrebno staviti hidroizolaciju ispod podnih plocica?

 

 

Hvala unapred na savetima.

Link to comment

Koliko moze da kosta premestanje uticnica sa jednog mesta na drugo? Zbog ugradne masine za sudove izmedju ostalog

Onoliko koliko košta kabl od mesta A do mesta B plus kopanje i krpljenje zida.

A i ovo sa kopanjem i krpljenjem može da se izbegne ako staviš kabl spolja i utičnicu predviđenu za montiranje na zid, nešto ovakvo:

 

12-Nazidna_OG_uticnica.jpg

Edited by JozoMujica
Link to comment

I to je najpametnija stvar,dakle nam štemovanja,buke,loma i ostalog.Još možeš elementima da maskiraš,ako ti smeta da ti se vide kanalice,mada sad ih ima mali milion (kanalica) tako da možeš da uzmeš i neke modernije pa to izgleda veoma lepo.

 

Cena bez štemovanja,dakle bušenja i kpanja zidova ti je cena šuko utičnice+kabal+kanalice(opciono).I tu ti treba samo električar ako nsii vičan da iz kutije razvedeš kablove,nije raketna nauka tako da je glupo i to da plaćaš.

 

Što se tiče šporeta,gledaj samo da na jednom osiguraču bude jedan veliki potrošač,nikako dva ili više.A ako baš mora više potrošača onda nikako da rade istovremeno,već jedan mora da se gasi dok je drugi u upotrebi.

 

Izolacija,ako finansije dozvoljavaju svakako,mada nije smak sveta staviti ih i bez nje.

Link to comment

Hvala

moracu da kupim novi bojler i da prebacujem ispod sudopere,pa mi i tu treba uticnica, bojim se da je stemovanje neophodno
Isto kao i izvod za vodu i premestanje ventila...

Tu majstori mogu da izmisle troskove.

Kakve su modularne uticnice, da li da ih jurim na buvljaku ili u elektro radnjama?

Link to comment

oko 10€ električari uzimaju za ruke po strujnom mestu. onda ide sve ostalo što nakarikaju na cenu. meni je uzeo 600€ za promenu kompletne instalacije po stanu plus novoizmišljeni štekeri & sijalice. naravno sve je štemovano i šlicovano.

 

rešio sam da proglasim rat produžnim kablovima tj. da nemam ni jedan u stanu.

Link to comment

Kakve crne kanalice i nazidne utičnice, ako kompletno sređuješ kuhinju, ako je stan tvoj i planiraš da u njemu živiš narednih x godina, onda uradi pošteno. To ti je jedina prilika da središ instalacije, između ostalog da utičnice i prekidače postaviš na mesta gde ti odgovara. Na svo štemovanje oko vodovoda, odvoda vode, razbijanja pločice, dodatno uštemavanje za kablove, i mesta za utičnice i prekidače, nije prevelilka (dodatna) gnjavaža.

I obavezno stavljaj bužire za kablove, nemoj da uzidaš kablove.

 

Stavi obavezno izolaciju ispod pločica, možeš i sam to da odradiš ako stavljaš na primer poliazbitol i rabic mrežu. Niko ne planira poplave, ali su moguće, ako ništa drugo frižider će sam da pusti baricu kad mu dune. Vodi računa da keramičar dobro odradi pod, da pad bude prema slivniku a ne obrnuto.

 

Ono najvažnije - koliko košta - nemam pojma. Ćale i ja smo sami odradili elektriku pre petnaestak godina, ljuti beton nam je dupe pomerao, ali vredelo je svake kapi znoja.

Link to comment

jedno utično mesto na 1.78 kvm

:nobles:

 

kabla biti neće, tačka

 

edit

+beskonačno sa svako friletovo slovo

Edited by kud u maglu Simoviću
Link to comment

jedno utično mesto na 1.78 kvm

:nobles:

 

kabla biti neće, tačka

 

edit

+beskonačno sa svako friletovo slovo

50-ak uticnica? kooool  :nobles:

 

Meni su bile zapale za oko one Arbiton lajsne kroz koje idu kablovi a na njih idu i uticnice, ali iznervirali me satro prodavci, pa odustao....

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...