Jump to content
IGNORED

Majstorski topik


Miralem

Recommended Posts

stan iz '60, struja će ići gore, to da, ali poredim ovako

 

sada je trošak za grejanje na godišnjem nivou 74400 tamo gde nam je toplana zadužena

 

mene na struju prošle godine koštalo 18000 

 

tako da sam izračunao da ću morati da uvodim radijatore kada umrem sledeći put

18.000 :huh:

Ako nisi radio™ izolaciju onda si pogodio zgradu...

Link to comment
  • Replies 8.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Frank Pembleton

    671

  • mire

    545

  • Блок_64

    502

  • kud u maglu Simoviću

    410

A jel zna neko koliko košta podizanje obračunske snage, tj. Zamena limitatora sa 16A na 20A ili 25A, ako se odlučim da idem regularnim putem? Pošto razmišljam da ubacim elektro kotao radi podizanja konfora. Do sada sam se grejao na inverter klime (18+12) i to je bilo extra povoljno (oko 10-15k/75m2 u zimskim mesecima) ali suv vazduh i stalni huk me ubi, a radijatore vec ima razvedene.

Link to comment

kalorimetar je za čitavu zgradu.

to po stanovima su deljitelji toplote koji mere količinu emitovane toplotne energije po grejnom telu.

stavljaju se na svaki radijator/grejno telo u stanu. šta dalje rade, koliko su pouzdani- nemam pojma.

za detalje se raspitaj kod mašinjista termotehničara

 

pa to su toplane imale kao eksperiment jos sredinom 80ih, ugradili neke francuske ventile i te drljave deljitelje toplote u mom tadasnjem ulazu zgrade na dorcolu, naravno da nikada nisu dosli da ocitaju to, francuski ventili su bilio gori od golog qrca a grejanje je bilo sve gore i gore pa sam o svom trosku posle nekoliko godina promenio sve ventile na radijatorima i na svoju bezmernu srecu se i odselio iz dorcolske kloake

 

 

 

Cenim da će u jednom trenutku naći neke "strance" jer mi numemo...

 

 

poslato sa WC šolje by BVK

 

i bugari su nasli svojevremeno strance™ jer nisu umeli sa strujom, dok sam uopste pratio ikakve vesti primetio sam da su dve vlade pale zbog racuna za struju™ te da je bilo ihaj mirnih™ demonstracija u sofiji, pretpostavljam da su se do sada navikli, i zaba se navikne kada je polako kuvaju a tek covek sto ima moc navikavanja pa to je cudo

Edited by Pontijak
Link to comment

Сличан пичвајз је био са наплатом воде у неколико места у Мађарској пре 20 година (колега је радио апликацију за фактурисање па отуд знам) - колективни водомер за цео улаз, па онда понеко угради свој, па онда обрачун онима без водомера као део у потрошњи зграде минус оно што потроше ови са водомером, а и ови су добијали неки део да плате за заједничку потрошњу типа прања степеништа и кола.

 

И онда пронађем у подацима да имају и рокове за баждарење, тачније датум последњег. Пробам да извучем списак ко је за баждарење овог месеца, дакле ко је баждарен овог месеца пре ен година. Цврц, два-три само. Немогуће јбт, па на толико хиљада мора да буде бар пет страна. Погледам податке, а оно једва да избаждаре сто комада годишње. Питам типа из струке, па како онда бирате кога ћете да баждарите - ко се жали, каже.

 

Мислим да кад би се скупило више људи који знају ситуацију са наплатом оваквих ствари (струје, гаса, грејања, воде, говновода и осталог што цури у кућу), да би мање више свуда била нека мера хаоса & општег лудила.

 

Мени су овде наплаћивали 15 кубика воде месечно, методом одокативне шацометрије, док нисмо били ту. Ћале то плаћао не гледајући... после сам звао (знам човека, ал' свеједно, и кад нисам знао, овдашњи водовод је још ОК око тога кад треба да се исправи брљотка, нису задрти) па су ми скинули, па је нека аутоматика опет прорадила па су ми опет зарачунавали... из трећег пута су ме најзад ставили на списак за очитавање. Негде до краја године би требало да најзад потрошим оно што сам плаћао унапред. Срећом, дуг обрачунавају у кубицима, не у динарима.

Link to comment

Iskreno sa vodovodom zaista imam samo reči hvale. Za vikendicu gde je očitavanje pa ima nas nema nas, nazovem kol centar i jedna vrlo prijatna osoba sve objasni i reši...

 

 

poslato sa WC šolje by BVK

Link to comment

ovo je tako lepa utopija s obzirom na nase naravi i celu etnografiju™ :cry:

 

moja zgrada ima 120 stanova u 2 ulaza, mogu da zamislim na sta bi licili pregovori oko dogovora svih stanara :lolol:

ono što sam napisao praktično znači da se svi dogovore da zbog visokih računa, nekvalitetne usluge i muljanja unutar JP zatraže isključenje grejanja. ako formalno mora da svi daju saglasnost svima onda OK. 

 

jasno da bi se u zgradi poput tvoje našao baksuz koji bi odbio ali, tamo gde je centralno grejanje u zgradi sa 10  - 30 stanova možda je moguće.

 

ova nišlijska cena od 8000 i kusur je prihvatljiva. jeste da je malo visoka ali, bolje jednokratno nego permanentno dranje.

Link to comment

Javio mi drugar koji radi u firmi koja radi grejanje da kotao za stan moje veličine košta 50ak hiljada tako da to nije prevelika investicija i da će se pola isplatiti maltene u prvoj grejnoj sezoni.

Link to comment

Сличан пичвајз је био са наплатом воде у неколико места у Мађарској пре 20 година (колега је радио апликацију за фактурисање па отуд знам) - колективни водомер за цео улаз, па онда понеко угради свој, па онда обрачун онима без водомера као део у потрошњи зграде минус оно што потроше ови са водомером, а и ови су добијали неки део да плате за заједничку потрошњу типа прања степеништа и кола.

 

И онда пронађем у подацима да имају и рокове за баждарење, тачније датум последњег. Пробам да извучем списак ко је за баждарење овог месеца, дакле ко је баждарен овог месеца пре ен година. Цврц, два-три само. Немогуће јбт, па на толико хиљада мора да буде бар пет страна. Погледам податке, а оно једва да избаждаре сто комада годишње. Питам типа из струке, па како онда бирате кога ћете да баждарите - ко се жали, каже.

 

Мислим да кад би се скупило више људи који знају ситуацију са наплатом оваквих ствари (струје, гаса, грејања, воде, говновода и осталог што цури у кућу), да би мање више свуда била нека мера хаоса & општег лудила.

 

Мени су овде наплаћивали 15 кубика воде месечно, методом одокативне шацометрије, док нисмо били ту. Ћале то плаћао не гледајући... после сам звао (знам човека, ал' свеједно, и кад нисам знао, овдашњи водовод је још ОК око тога кад треба да се исправи брљотка, нису задрти) па су ми скинули, па је нека аутоматика опет прорадила па су ми опет зарачунавали... из трећег пута су ме најзад ставили на списак за очитавање. Негде до краја године би требало да најзад потрошим оно што сам плаћао унапред. Срећом, дуг обрачунавају у кубицима, не у динарима.

Link to comment

Ono što meni nije jasno je kako misle sprečiti domaćinsku™ muljažu.

Npr merač na radijatoru na svoj način meri količinu emitovane toplote.

Termostatski ventil je onaj koji određuje protok tj količinu preuzete toplote.

Ja ga demontiram čita i stavim 15 dana u fioku. Onda ga vratim.

Momak koji wifi-jem očita stanje može da vidi vrednost i to je to.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...