Jump to content
IGNORED

Majstorski topik


Miralem

Recommended Posts

nisam kupila novu. skinula sam staru, sutra cu u elektro radnju. pa sam gledala sta jos sve treba da odvalim, da ne idem dvaput. u ovakvim situacijama najcesce primenjujem silu, pa ispadnem glupa. sad sam pametnija, vidis da pitam. :)

 

Ima raznih vrsta ja u kuhinji imam vrstu neonka koja  ima kabl koji direktno ide u klasicnu uticnicu, i nigde se ne vidi starter verovatno je reseno kroz neku elektroniku koja je u telu nosaca.Najbolje je da odneses neonku u neku radnju da ti daju takvu

Link to comment
  • Replies 8.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Frank Pembleton

    671

  • mire

    545

  • Блок_64

    502

  • kud u maglu Simoviću

    410

Ima raznih vrsta ja u kuhinji imam vrstu neonka koja  ima kabl koji direktno ide u klasicnu uticnicu, i nigde se ne vidi starter verovatno je reseno kroz neku elektroniku koja je u telu nosaca.Najbolje je da odneses neonku u neku radnju da ti daju takvu

 

Napredak tehnike i veća ponuda na tržištu imaju i svoje mane :) Do pre petnaestak godina je teško moglo da se maši ako je reč o "kućnim" neonkama, bile su samo dve vrste, kraća od 20, odnosno 18 W, kao i duža, snage 40, to jest 36 W. Isti starter je uredno okidao obe vrste svetiljki, Sad u radnjama postoji bar tuce različitih i međusobno neuklopivih sijalica.

Edited by ajgor
Link to comment

uzo sam neku starudij na buvljaku. kako da sredim ovo oksidisanje?

 

11542116_10153039405520679_8891613291011

 

Ako su ti ove dve posudice od srebra, najlakše ćeš ih izglancati parčetom navlažene vate zamočene u običan duvanski pepeo. 

Link to comment

Srebro može i pastom za zube, a postoji i posebna tečnost, nisam kupovala. Ima u Home  centru ili DM.

Edited by halloween
Link to comment

Ako je mesing:

 

vinsko sirće + morska so + deterdžent za sudove

može i soda bikarbona (pasta za zube je sadrži)

nikako ne koristiti: struganje i nešto što ima abraziva (pesak)

zubna pasta dobro dođe za ručno poliranje, a na kraju lak za kosu koji treba da zadrži sjaj

 

Makaze:

vinsko sirće, pa trljaj

rđu skida odlično rastvor fosforne kiseline (antirost) ali površina dobija siv ton bez sjaja koji je štiti od novog rđanja

rastvor hlorovodonične kiseline (sona kiselina) isto dobro skida rđu ali treba dobro ispirati pa trljati, pa ponoviti postupak

 

Ja ove rastvore koristim u ultrazvučnoj kadici koja samo ubrzava postupak i doprinosi da se nepristupačni delovi očiste "sami od sebe". Ono što čisti su rastvori, a ne uređaji.

Link to comment

Pazi ti sta oni sve znaju.

 

Ima li neko predlog kako povremeno cistiti veoma veliki i masivni srebrni predmet a da to ne oduzme dva sata posla?

Link to comment

opcija A

alu folija+soda bikarbona+sirće+so+vrela voda+posuda

opcija B

kupovna tečnost za čišćenje srebra

opcija C

zlatarsko krpče za srebro

Link to comment

za opciju a, da li alu folija zaista cisti ili ostavlja trag koji je u boji slicnoj srebru? pitam jer znam zene koje ringle na sporetu 'ciste' alu folijom i dobiju tu specificnu boju.

Link to comment

nemam pojma.

ja koristim neku tečnost a imam i krpče.

mada iskreno, ja srebro čistim jednom u 10 godina.

imam alergiju na srebro

Edited by beta kentauri
Link to comment

imam ozbiljan OCD kada vidim da je viktorijanska posuda koja treba da izgleda moćno i impresivno - prekrivena ogavnom crnom skramom, siv je i bez sjaja :(

 

nerviram se par nedelja, i onda uzmem da čistim, i uvek traje beskonačno. 

 

i uvek pomislim koliko mi je ćale bio diskonektovan čovek. neku bezvrednu sliku bi proglašavao za remek-delo i gostima pričao bajke o njoj, a u činiji za ruže, od sterling srebra, koju je pravila firma koja je opremala Titanik, držao je poluprazne kutije šibica, naočari i lekove. i apsolutno ne mogu da utvrdim odakle mu to čudo  :lolol:

 

ja tu držim jabuke, mislim da je to dostojanstvena uloga.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

ukoliko je tako, onda je posuda bogato dekorisana, sa milion udubljenja. lepota rada se najbolje vidi kada u udubljenjima ima malo naslaga oksida. kao kontrast.

takve predmete je greota čistiti katalitičkom reakcijom sode bi i alu folije jer se tako čisti svaka pora.

krpče!

Link to comment

Hvala na savetu. Ja sam to prvi put i čistio katalitički (morao sam da pozajmljujem šerpu za pekmez :isuse:) i dobio ravnu i dosadnu površinu.

 

Prelazim na zvanično krpče. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...