Jump to content
IGNORED

Majstorski topik


Miralem

Recommended Posts

  • Replies 8.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Frank Pembleton

    671

  • mire

    545

  • Блок_64

    502

  • kud u maglu Simoviću

    410

a jbg, klasika je bajcovanje

 

premažeš bajcom u željenom tonu, lakiraš kad se osuši i to je to

 

a ima još milion fazona, strugački su prava adresa

Link to comment

Kalorifer pa kabal koji ide u uticnicu opasno se zagreje, a sam utikac da ga ne izvadim nakon 15-20min bi se verovatno istopio. U cemu je tu problem? Uticnica? Utikac sa kablom ili nesto trece?

Link to comment

Kalorifer pa kabal koji ide u uticnicu opasno se zagreje, a sam utikac da ga ne izvadim nakon 15-20min bi se verovatno istopio. U cemu je tu problem? Uticnica? Utikac sa kablom ili nesto trece?

Jak potrosac....
Link to comment

Kalorifer pa kabal koji ide u uticnicu opasno se zagreje, a sam utikac da ga ne izvadim nakon 15-20min bi se verovatno istopio. U cemu je tu problem? Uticnica? Utikac sa kablom ili nesto trece?

 

Pogrešna utičnica (mali presek, za manje potrošače) a pitanje je i da li je kabl po propisu (ako je menjan).

Link to comment

Kalorifer pa kabal koji ide u uticnicu opasno se zagreje, a sam utikac da ga ne izvadim nakon 15-20min bi se verovatno istopio. U cemu je tu problem? Uticnica? Utikac sa kablom ili nesto trece?

trofazni ili monofazni, pretpostavljam da je monofazni jer su najčešći slučajevi pregrevanja kod njih jer je sva snaga spala na jednu fazu

 

Kontakti na utikaču ili utičnici,

ako provodnici (licnaste žice u kablu) nisu dobro pritegnuti doći će do neželjenog grejanja koje može da istopi plastiku utikača ili utičnice,

može da bude slučaj da opruga kontakta u utičnici ne radi posao pa ne pritiska "bananu" utikača dovoljno i tako izaziva loš spoj odnosno neželjeno grejanje

 

unutrasni_izgled_0.jpg

 

07-suko_utikac.jpg

 

ako se pored grejanja utičnice i utikača greje i kabl onda je definitivno jak potrošač problem bez obzira što je verovatno stavljen izdržljiv osigurač ili gomila dodatnih licni u patroni osigurača u tabli sa osiguračima

 

 

rešenje:

otvaranje utikača ili utičnice kao prvi i neophodni korak

pogledati da li je nešto krenulo da se deformiše, obično plastika u neposrednoj blizini kontakta se upadljivo krivi ako već nije nagorela i promenila boju

u tom slučaju je bolje prometi utikač ili utičnicu i dobro pritegnuti nove spojeve nego "budžiti" sa odvrtanje i zavrtanjem spojeva na utikaču ili utičnici gde je deformacija krenula

 

ako se greje utikač koje je "zaliven" tj. nema šrafa da može da se rasklopi obavezno ga zameniti jer je često u pitanju fabričko škrtarenje na materijalu a namerno napravili utikač "zaliven" tako da se prikrije loš kvalitet kontakta

 

proveriti i kabl koje provodnike ima

kod kalorifera ne bi trebalo da kabl ima žice preseka ispod 2.5mm², rizično je

ako je velika potrošnja onda ni žice sa 2.5 nisu dovoljne, već na sledeći presek - kabl sa 4mm² unutrašnjih provodnika

Link to comment

Hvala puno na odgovorima. Pozvacu nekog majstora da to sredi. Radilo je godinama OK. Kabal jeste skracen (nesto se sjebalo na spoju kabla i utikaca), ali je sigurno 2 sezone radilo i tako. Pred kraj ove zime pocelo to zagrevanje  utikaca i jedno 0.3-0.4m kabla do utikaca (bas bude vrelo). Uticnica (to je valjda ovo sto stoji u zidu, steker :) ) je keramicka i ona se ne zagreva mislim, ali je jedan od "ulaza" malo nagoreo, jednom je sve to puklo, automatski osigurac izbacio, ali nakon vracanja osiguraca sve je radilo.

Link to comment

Onda proveri i utičnicu, ono u zidu. Biće da je pre svega problem u spoju utikača i utičnice, kad je to varničilo i nagorelo.

 

Pošto je varničilo, spoj je još lošiji, treba da promeniš utičnicu i utikač, a možda i kabl (ili da ga ponovo skratiš). 

Link to comment

Jedino znam da cu zadrzati calov radni sto i dedinu stolicu iz njegove dir.kancelarije. Uz gomilu alata to je to-sve ostalo leti.

 

Послато са I213 уз помоћ Тапатока

Link to comment

Kako najlakse da skinem spanski zid? Mislim jasno mi je da treba da ostruzem sve, nego ima li neko sredstvo ili nesto slicno sto bi moglo da ubrza proces?

Link to comment

Kako najlakse da skinem spanski zid? Mislim jasno mi je da treba da ostruzem sve, nego ima li neko sredstvo ili nesto slicno sto bi moglo da ubrza proces?

Uhhh...Moje saučešće. Ja radio, tj. majstori kad sam se useljavao. Koliko se sećam ništa nisu koristili. Neko me je informisao, da je pitanje da nije onaj "stari" koji je kao beton skoro.Ovaj moj nije bio i relativno lako je išao, ali prašina je ogromna!
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...