Jump to content
IGNORED

Majstorski topik


Miralem

Recommended Posts

Uvalili mi neku pec sa gareta prikljuckom. Samo ja brinem o grejanju u junu :)

 

GERETA-DVOP-SA-UZEMLJENJEM-3-KOMADA_slik

 

Dovoljno je da kabl bude deblji ili moram jos na nesto da obratim paznju?

Link to comment
  • Replies 8.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Frank Pembleton

    671

  • mire

    541

  • Блок_64

    502

  • kud u maglu Simoviću

    410

čudan kuršlus mi se desio.

noćas mi je nestala struja u pola stana. jutros primetim da uključivanje protočnog bojlera dovodi do toga da se struja vrati. čim se isključi grejač, nestane i struja u pola stana.

zna li neko kakav je to kvar? ne mogu da rešim situaciju pre 5-6...

Link to comment

čudan kuršlus mi se desio.

noćas mi je nestala struja u pola stana. jutros primetim da uključivanje protočnog bojlera dovodi do toga da se struja vrati. čim se isključi grejač, nestane i struja u pola stana.

zna li neko kakav je to kvar? ne mogu da rešim situaciju pre 5-6...

To kad je deo stana može da bude jedna faza.Ali to sa bojlerom može da bude neka zajebana gimnastika od strane nekog ko je povezivao struju po stanu.Pažljivo!

 

Послато тетејцем

Link to comment

Hvala, svi se slažu da je baš to u pitanju, dakle nema kvara.

 

Kad ste već tu, da li znate kod kog komšije je ključ od osigurača?

Link to comment

Hvala, svi se slažu da je baš to u pitanju, dakle nema kvara.

 

Kad ste već tu, da li znate kod kog komšije je ključ od osigurača?

Kucni savet.

BTW ja sam davno cuvao jedan stan za ljude koji su zapalili preko i kao rutinu imao da dodjem pristavim kafu pogledam po stanu...

Kad ono cvrc!Pola ringli ne radi!Odem dole do table sa strujomerima i vidim jednu casicu iz ovog stana praznu i ostavljenu pored strujomera.Ustrebalo nekom...

Edited by Frank Pembleton
Link to comment

Juče... u stvari, prekjuče su bili majstori da postave folije na stakla.

Juče sam imao priliku da isprobavam i mogu reći da sam zadovoljan. Razlika u osvetljenosti ne postoji, ali razlika u zagrevanju itekako. Više puta u toku dana sam stajao ispod prozora tako da me sunce direktno greje i vrućina je značajno manja nego što je bila. Doduše, i dalje postoji potreba za nekom roletnom ili zavesom, ali to je zbog jačine svetlosti, a ne zbog zagrevanja.

Link to comment

Juče... u stvari, prekjuče su bili majstori da postave folije na stakla.

Juče sam imao priliku da isprobavam i mogu reći da sam zadovoljan. Razlika u osvetljenosti ne postoji, ali razlika u zagrevanju itekako. Više puta u toku dana sam stajao ispod prozora tako da me sunce direktno greje i vrućina je značajno manja nego što je bila. Doduše, i dalje postoji potreba za nekom roletnom ili zavesom, ali to je zbog jačine svetlosti, a ne zbog zagrevanja.

 

Мислим да мање више свака од тих фолија (енгр: фолиа) ради оно што пише да ради, разлика је понајпре у року трајања. Ипак је то пластика, која може да се прави оваквог и онаквог састава, а слабу пластику управо сунчање разара. Може да се скупи па да светлост провирује по крајевима, например.

 

Подсетио си ме једног места на стази од паркинга до фирме, где сам ишао кроз хладовину и обавезно би ме на истом месту спопала некаква врућина. Дан за даном и установим да увек бије топло са исте стране. А шта је било: одсјај од прозора на спрату, са некаквом помало метализованом фолијом (...), који је бацао толико тих инфрацрвених зрака да се осећало чак и кад само прођеш кроз њега.

Link to comment

Dovoljno je da kabl bude deblji ili moram jos na nesto da obratim paznju?

 

Obrati pažnju na to da kabl bude deblji. :D

Link to comment

Uvalili mi neku pec sa gareta prikljuckom. Samo ja brinem o grejanju u junu :)

 

GERETA-DVOP-SA-UZEMLJENJEM-3-KOMADA_slik

 

Dovoljno je da kabl bude deblji ili moram jos na nesto da obratim paznju?

šta znači "deblji"? 3 x 2.5 mm2, licnasti kabl ti treba. ta porcelansko - bakelitna kombinacija je malo zajebana. obično su kontakti u porcelanskom delu malo širi, pa ih valja malo stisnuti. osetljiva je veza porcelana i bakelita, meni se dešavalo da bakelit pukne na mestu gde je matica šrafa koji ih povezuje. od naprezanja. ako malo više pritisneš bakelit. budi nežan.

Link to comment

Kad se ja pravim pametan i kupujem samo prikljucak zato sto imam gomilu kablova u supi.

 

3 x 2.5 mm2, licnasti kabl ti treba

 

Ovako nesto?

3_core_1_5mm2_flexible_cable_h03vv.jpg

 

Tu garetu sam uvek vidjao sa jos debljim kablom sa ozbiljnom izolacijom.

 

edit: sad vidim da je ovo 3 x 0.5

 

edit 2: naci cu valjda neki kao za TA pec

Edited by katamaran
Link to comment

Debljinu preseka kabla biras prema snazi grejaca. Ako je snaga do 2-2.2 kW, slobodno stavi 3x1.5 mm2. Za vece snage do 3.6 kW potreban je 3x2.5 mm2. Kabl treba da bude gumiran visezilni, namenjen za TA peci. PGP visezilni (poput onog sa gornje slike) moze da posluzi kao prva pomoc, nikako ne koristiti PGP kabl punog preseka koji se koristi za instalacije u/na zid.

 

Ako nekom ikad zatreba kako da odredi kolika debljina kabla ide za koji potrosac

 

maksimalna snaga 2.2 kW = osigurac 10 A = 1.5 mm2

maksimalna snaga 3.6 kW = osigurac 16 A = 2.5 mm2

maksimalna snaga 5 kW =  osigurac 25 A = 4 mm2

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...