Jump to content
IGNORED

Majstorski topik


Miralem

Recommended Posts

  • Replies 8.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Frank Pembleton

    671

  • mire

    529

  • Блок_64

    502

  • kud u maglu Simoviću

    409

Tek su mi danas bili stolari, ugradili kuhinju i ubacili sudoperu i uređaje. Povezali su aspirator takao da ostaju još rerna i ploča, protočni bojler i sudopera ( slavina/sifon) i osvetljenje ( mada osveteljenj mogu i kasnije). Da li je olakšavajuća okolnost što ima monofazni priključak za sudomašinu koji je za sada slobodan jer neću još ugrađivati taj aparat? Možda se on može iskoristiti za rernu a trofazni za ploču. U tom slučaju ću samo probušiti vertikalnu pregradnu kuhinjsku ploču koja je između rerne i mesta za sudomašinu, kroz taj otvor provući kabl od rerne i mirna Bosna. Nisam još zvala električara/ vodoinstalatera.

 

edit: Ovi nisu normalni 27 komada (na raznim jezicima) instrukcija za upotrebu montažu i priključenje za ugradnu ploču.

Fora je u instalaciji do utičnice. Jaki potrošači zahtevaju trofaznu. Može ta rerna i ploča na jednu, samo treba ispravno povezati. Verovatno postoji pismena šema uz uređaje.

Link to comment

pa,

uputstvo za ploču kaže da je moguće jednofazno ili dvofazno povezivanje. ovo prvo je teoretski uz kačenje vezene "kuvarice" iznad šporeta sa tekstom da je dozvoljeno uključivanje samo jedne ringle istovremeno. pretpostavljam da su dve slabije vezane paralelno a ona od 3 kW posebno.

uputstvo za rernu kaže da je predviđena monofazna veza tako da je moguće da na onaj utikač predviđen za mašinu priključiš rernu a na trofazni ploču. 

 

moglo bi da se kvalitetno "budži" da sve ide na trofaznu utičnicu no, ja bi to tako samo u sopstvenoj kući. savet ja da pozoveš servis "gorenja" i da ti oni to povežu.

 

što se tiče vodovoda, gde je predviđeno mesto za bojler? u sudoperi ili gore? ako je u sudoperi, savetujem da kupiš ventil za slavinu koji na sebi ima i priključak za mašinu. vezivanje sudopere za kanalizaciju je prosto, mogla bi da odradi i moja baba da je živa. opišeš prodavcu kakva ti je sudopera i zatražiš gibljivo crevo za nju. plus gumu za spoj sa kanalizacijom.

 

ta suma koju si navela je otprilike to. moglo bi i manje. ja sam, kada sam se bavio svim tim poslićima, tražio hiljadarku za sat rada.

Link to comment

 

uputstvo za rernu kaže da je predviđena monofazna veza tako da je moguće da na onaj utikač predviđen za mašinu priključiš rernu a na trofazni ploču. 

 

moglo bi da se kvalitetno "budži" da sve ide na trofaznu utičnicu no, ja bi to tako samo u sopstvenoj kući. savet ja da pozoveš servis "gorenja" i da ti oni to povežu.

 

Evo c/p sa te strane 31:
 
Quote
Boje vodiča
L1, L2, L3 = spoljni fazni vodiči, koji vode napon. Boja vodiča je 
obično crna, crna, smeđa. 
N = neutralni vodič. Boja vodiča je obično modra.
Pazite na pravilno N-priključenje!
Obavezan je most na nuli.
PE = zaštitni vodič. Boja vodiča je zeleno-žuta
 
 
Ovo upućuje na trofazno, mada jeste zaista moguće vezati i monofazno.
 
Šteta što i za rernu nisu dali skicu, onda bih predložio da se od ploče do rerne dovede kabl i veže paralelno, a kabl od utičnice dovede do rerne i da se tako kontakti na rerni iskoriste kao razvod.
 
No, u pravu si: i ja bih ovako radio u sopstvenoj kući. Na sve prilagodbe pečat treba da stavi ovlašćeni servis, makar zbog garancije.
Edited by Tale
Link to comment

Kad smo kod ove teme još bih iskreno preporučio da se kod trofaznih uređaja ne koristi ovo http://www.commel.rs/imagegen.ashx?image=/media/52190/0713.jpg

 

već je mnogo bolje napraviti fiksni prikljucak preko ovako nečega http://www.kupindo.com/Prekidaci-i-uticnice/13106121_Uticnica-za-trofazni-stalni-prikljucak

U principu je bolje.Ali ako vec u zidu imas uticnicu za onaj utikac nije mnogo opasno

Link to comment

Najbolje za isključenje je imati obeležene osigurače, po mogućstvu automatske. meni isključivanje iz zida (ugradnog) šporeta na kome se dešava havarija ne deluje kao realno rešenje.

Link to comment

Najbolje za isključenje je imati obeležene osigurače, po mogućstvu automatske. meni isključivanje iz zida (ugradnog) šporeta na kome se dešava havarija ne deluje kao realno rešenje.

 

Нарочито ако је утичница изнад а на плочи нешто гори.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...