Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

nego da mi prodamo ta izmastana grcka ostrva (za koja Nemci cekaju u redu da ih kupe) koja vrede 300 milijardi evra (prosecna cena 20 miliona komat, znaci 15.000 ostrva) i mirna Backa. jel moze, narode.ja ne znam da li sam ikada cuo nesto gluplje od ovog predloga. od sada ovaj topic tretiram kao PZD, kids say the darndest things.
da podrzim vasu u oceni kolicine gluposti u predlogu o prodaji ostrva.a i da odbranim "moje" nemce posto se ovde vec usvojilo da su nemci ti koji hoce da pokupuju grcka ostrva. da li postoji neki nemac koji bi i kupio neko grcko ostrvo, to ne znam. verovatno postoji negde neki. ali to nije neko mainstream ovde. jedno vreme je, posebno zuta, stampa stalno stavljala na naslovne stranu poruku grckoj da prodaju ostrva i tako se izvuku iz krize, pa se i deo raje malo povukao za tim predlogom, ali to je sve. ko ne zna sta je i kako ovde, citajuci ovaj topik bi mogao zakljuciti da je nemacka spremna da se prosiri na egej. valjda da budu blizi turcima.zabrinutima za buducnost grcke mogu samo reci da se potrude ove godine i pomognu grckoj time sto ce ici u grcku na odmor, sto ce uzimati racune na svakom mestu i trositi sto vise para. ja moj deo dosledno odradjujem u junu. :)
Link to comment
Ajde, ajde, malopre smo pricali o tome kakva je to hajducija od zemlje gde se ne zna ko pije a ko placa - ajmo sad malo o nehajnosti vlasnika banke koji ne postuje minimum bezbednosnih procedura [pozarne stepenice, obuka osoblja, etc].
Ne, ajmo sad malo da ne pričamo o tome.Razlog je vrlo jednostavan - nije ni vreme ni mesto, a uz to bi predtavljalo najgoru moguću zamenu teza.Kada požar izbije zbog neispravnih instalacija, bačenog opuška ili nečeg sličnog, onda može da se priča o PPZ i obukama za rukovanje Aparatom za gašenje sa prahom C.Kada požar izbije zbog napada molotov koktelom, onda se priča o teškom ubistvu i ni o čemu drugom. Iscimao si druge učesnike u raspravi da potroše 4 forumske strane kako bi sa topika nekako oribali nečuvenu ljigavštinu koju predstavlja saopštenje koje si preneo. Mislim, ok je što si ga preneo, treba svi da vide na čemu onaj ološ zasniva svoju argumentaciju ("Javnost bi takođe trebalo da zna da je nastradali Taton bio ne samo huligan i aktivista za prava nastranih, već i oženjen Arapkinjom"), ali hajde da iza toga ne pričamo o merama bezbednosti u filijalama Marfin banke jer bismo time podigli 1 oveći spomenik ljudskoj gluposti.
Link to comment
neko je pitao da li se srbija mozda priblizava grckom scenariju.
Ja pitao. Hvala na odgovoru MayDay. Tako nekako i sam vidim citavu situaciju, iako mislim da nam je slican scenario neminovan ukoliko nesto zaista ne ucinimo sa privredom i dugorocnim planiranjem sopstvene buducnosti. Pritom mislim na, mi = drzava. Dakle, oni, u stvari :P
Link to comment
zabrinutima za buducnost grcke mogu samo reci da se potrude ove godine i pomognu grckoj time sto ce ici u grcku na odmor, sto ce uzimati racune na svakom mestu i trositi sto vise para. ja moj deo dosledno odradjujem u junu. :)
+1, само почетком јула.Упознајте Хеленску Републику да бисте је више волели.
Link to comment

Upoznacu svog bebca sa njenim lepotama u septembru. Doduse, bice malo paradajz turizma, ali hej, kriza je, svi smo dobrodosli :)

Edited by Mostly harmless
Link to comment

Ne vredi, htedoh, ali na kraju mrske komšije sa kojima se sudimo pobediše. Prvo mafijaška pa ustaška tvorevina.

Edited by Eraserhead
Link to comment
Uf tačno bi vaskoliki univerzum implodirao kada bi ti makar samo jednom interpretirao bilo šta što neko napiše onako kako stoji a bez tvog patentiranog podlog imputiranja. (Ne brini, znam da je to jače od tebe - takva ti je ličnost - histrionična - a slaba samokontrola. Više voliš ljudima da stavljaš reči u usta nego leba da jedeš). ...To što ti ne možeš da prihvatiš da su Srbija i Grčka među najkorumpiranijum društvima u Evropi gde se plaćanje poreza naveliko izbegava i gde je muvačina i masovno lađenje kurca prosto default način života je zaista isključivo problem koji ima lokus u tvom poimanju realnosti. Ali izuzetno je podlo učitavati u ovo što sam ja rekao sad nekakav genetski element. Gde sam ja bre uopšte pomenuo gene?Mozak se formira i na osnovu iskustva. Ljudi se prilagođavaju okruženju da bi opstali. Prosto je statistički verovatnije da ćeš više prirodnih muvatora i vatača krivina po defaultu naći među Srbima i Grcima nego među Fincima i Šveđanima. Jebali te geni da te jebu.
na osnovu boldovanog bih primetio da srbija i grcka imaju dosta toga zajednickog sa britanskom vlastelom i biznis klasom. muvaju samo tako, niko zvanicno ne zivi u uk, potkupljuju i boga i djavola da dobiju ugovore po svetu a muda lade samo tako. prosto braca rodjena!
Link to comment
zabrinutima za buducnost grcke mogu samo reci da se potrude ove godine i pomognu grckoj time sto ce ici u grcku na odmor, sto ce uzimati racune na svakom mestu i trositi sto vise para. ja moj deo dosledno odradjujem u junu. :)
bez meneja cu i ove godine pomagati svojoj omiljenoj stranoj zemlji
Link to comment
Bože, koliko ti znaš o zemljama koje poznaješ samo preko knjiga (Amerika) i dnevne štampe (Kosovo), to je čudo jedno.
Harper....poznaje Kosovo iz dnevne stampe? laugh.gifisuse.gif
Link to comment
i ja bih da kazem da je cisto preterivanje optuzivati grke da su ziveli u blagostanju i sirili se preko gubera sa sto-dvesta evara mesecno dodatka za topli obrok i slicne gluposti? ja sigurno zaradjujem vise od grka koji se bave slicnim poslom, drzava mi je debelo zaduzena a znam da bih se svakom ko mi kaze da se sirim preko gubera pokenjao u usta.jasta, propade grcka zbog toplih obroka i sto evara dodatka za znanje jezika. mozda imaju i zdravstveno? a to sto pola evrope uleti u bulu svaki put kad se amerika nakaslje nema veze. kazu ovde uz grcku idu spanija, portugalija, irska, italija... no hajde, bez obzira na opravdan gnev grka, jasno je da nema druge nego stezati kais. samo meni nije jasno zasto to iskljucuje kaznjavanje ljudi (ne institucija) s imenom i prezimenom koji su pravili sranja. zasto ne kazniti direktore i menadzere koji su pravili sranja i trpali kintu u dzepove? na kraju, oni uvek govore da su dobro placeni zbog rizika. pa eto, rizikovali, sad nek robijaju. pa da ih se lepo osudi, da im se konfiskuje imovina, vile, jahte, bonusi i da se to ubaci u ovu radnicku kasicu za izvlacenje iz govana. ako je fajdica sto evara dodatka za topli obrok, fajdica su i jahte i bonusi. i ne vidim nesto da bi banke ostale bez menadzera i direktora. nasli bi se neki novi ljudi kojji bi se grabili za te poslove i to zesce, cak i bez bonusa i fudbalerskih plata. sto se tice kvaliteta nove garniture - jebiga, ne znam kako bi bili gori od bagre koja je urnisala svetsku ekonomiju. sumnjam da bi grci bili tako popizdjeni kad bi par stotina ljudi bilo na optuzenickim klupama. mozda bi im onda bilo lakse da podnesu krizu i smanjenje plata. otkako biznis regulise vlast, nikako ne valja. stari sistem kad je vlast bila u stanju da regulise biznis je bio daleko razumniji.
+1 (osim za one delove o zaradjivanju vise od Grka, to sigurno ne mogu da potpisem :D)i meni je prosto neverovatno da se ovde vecina diskutanata ponasa kao da pise postove, ne, ne pise - diktira sekretaricama! sve zavaljena u foteljama u svojim CEO penthausima, meni je poprilicno jadno da se pripadnici najobicnije srednje klase tako upinju da glumataju etiku i stil finansijskih elita ali to je vec meni van razumnog objasnjenja, tjah, razum mi je poprilicno ogranicen.
Link to comment

Odgovor je jasan i prost: uslo je u modu da se za sva zla ovog sveta okrivljuje prost, neuk i lenj narod. A to je tako zato sto su se potrosili efekti levicarskih intervencija u javnom prostoru. Dobrodosli u XIX vek.

Link to comment
Pa, jebi ga sad. Jel' uskace ili ne uskace? Slobodno trziste bi da bude slobodno dok dobro ide a kad zajebe stvar onda drzava da uskoci.
Nisi me shvatio, harpere. Kada sam rekao da drzava uskoci, mislio sam na to da drzava onim stvarima kojima raspoloze i kojim treba da raspolaze (npr. monopol na upotrebu sile) utice na to da likvidacija ili restrukturiranje neke velike propale firme ne bude previse haotican proces. Uostalom, zato postoji zakon o stecaju, postoje stecajni upravnici i postoji stecajni sudija koji vodi stecajni slucaj i donosi odluke o tome kako i sta dalje ukoliko svi poverioci ne mogu da se usaglase. Dakle to je ona uloga drzava koja treba da postoji.
Ne znam sta da ti kazem, protiv pohlepe jos nije izmisljen zakon, niti je pohlepa sama po sebi kriminal dok ne proizvede odredjene posledice. Slobodno trziste moze da postoji i moze da se samoregulise sve dok se ljudi unutar njega ponasaju racionalno i logicno. No, ljudi nisu ni racionalni ni logicni vec pohlepni i grabljivi kad im se moze. A kad pohlepa i grabez dovedu vodu do grla onda je dzabe pozivati se na teorijske modele i postavke. Kasno je.Ja do sada nisam cuo ni za jedan sistem kojim upravljaju ljudi da se ponasao (samoregulisao) besprekorno bez mehanizama kontrole. To ne znaci da takvih nece biti ali nisam narociti optimista.
Protiv pohlepe nije izmisljen zakon ali zato postoji vrlo efikasan mehanizam na slobodnom trzistu - onaj ko se preigra, puci ce. Ljudi su pohlepni i grabljivi ali kad udare glavom o zid jedanput, dvaput, triput onda shvate neke stvari. Koliko god slobodno trziste pohlepu nagradjuje, toliko moze i da je uzasno kaznjava. Problem sa drzavnom intervencijom u ovoj poslednjoj krizi je da oni odgovorni, pohlepni, nisu za svoju preveliku pohlepu kaznjeni - niti finansijski, niti krivicno. Da, firme su prakticno propale ali ovi su se izvukli sa svojim milionskim bonusima a posto ih je drzava spasla od bankrota, oni ce opet jahati za 5, 10 godina na isti nacin u tim istim firmama (oporavljenim novcem poreskim obveznika). Zar je to dobro? Je li to ta blagotvorna drzavna intervencija?Mehanizam kontrole mora da postoji i mehanizam kontrole je minimalna drzava koja se uglavnom ne mesa u privredu. Jer ako drzava previse krece da mulja po privredi, ona vise nije arbitar trzisne utakmice vec njen direktan ucesnik, i onda treba i samu sebe na tom trzistu da kontrolise - a to, videli smo u praksi na mnogim primerima, ne ide bas najbolje.I ne, ljudi se ne samoregulisu besprekorno, ali se u mnogim slucajevima mnogo bolje samoregulisu nego kad ih neko drugi regulise.
Link to comment
zabrinutima za buducnost grcke mogu samo reci da se potrude ove godine i pomognu grckoj time sto ce ici u grcku na odmor, sto ce uzimati racune na svakom mestu i trositi sto vise para. ja moj deo dosledno odradjujem u junu. :)
Preskacem Grcku, preferiram Spaniju, Tursku i Tunis.:D
Link to comment
+1 (osim za one delove o zaradjivanju vise od Grka, to sigurno ne mogu da potpisem :D)i meni je prosto neverovatno da se ovde vecina diskutanata ponasa kao da pise postove, ne, ne pise - diktira sekretaricama! sve zavaljena u foteljama u svojim CEO penthausima, meni je poprilicno jadno da se pripadnici najobicnije srednje klase tako upinju da glumataju etiku i stil finansijskih elita ali to je vec meni van razumnog objasnjenja, tjah, razum mi je poprilicno ogranicen.
veruj mi, zivot obicnih preduzetnika nije uopste tako "penthouski"Nas Premijer nam je u sredu odrzao lekciju. Ono sto je porucio je - dragi sugradjani, budite hrabri i stegnite kais!Te tako da bi dostigli cilj - 0% buzdetskog deficita (koji ce za 2010 biti 3.5%) u 2014, ima SAD ODMAH da uradimo sledece:- zamrzavanje plata drzavnih sluzbenika sledece 3 godine- ukidanje *dechijeg dodatka* za *decu* preko 21 godine.... (za sada *dechiji dodatak* primaju *deca do 27-e godien ako studiraju....)- maximalni porez na dohodak se povecava za 1% - umesto 38 bice 39%- povecava se porez na prihod i dividende za 0.8%- uvodi? se porez *solidarnosti* (opet zemljotres u Crnoj Gori :isuse: , za domacinstva 2.5 - 4% i za firme od 4 - 5% Edited by msmodesty
Link to comment
×
×
  • Create New...