Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Koliko sam shvatio oni ne namjeravaju izaci iz eurozone i borit ce se svim sredstvima da ostanu unutra.

 

Ne pratim topik pa nisam vidio, ali vjerojatno ste vidjeli Habermasov clanak objavljen kod nas na Pescaniku. Ima tamo i clanak Vesne Pesic o tome koliko je Srbija poseban slucaj.

Link to comment

2 milijarde????? 

 

Pa mi imamo 10. 

 

zaradio tadi  :fantom:

 

Девизне резерве Србије су се нагомилале у периоду од 2000. до 2007. године када су достигле врхунац од $16,07 милијарди. Тада Народна Банка одлучује да смањи девизне резерве да би се ублажиле превелике осцилације домаће валуте током економске кризе. Оне сада износе $13,45 милијарди

 

    Девизне резерве

    Година                                                            2000  2001  2002  2003  2004  2005  2006   2007  2008

    Резерве код Народне банке (милијарда $)        0.52  1,17   2,28  3,55    4,24  5,84  11,89  14,22  11,48

    Резерве код домаћих банака (милијарда $)      0,37  0,64   0,78  0,89    0,91  0,70  10,75    1,85    1,37

    Укупно (милијарда $)                                        0,89  1,81   3,06  4,44    5,15  6,54  12,64  16,07  12,85

 

Edited by Hella
Link to comment

Koliko sam shvatio oni ne namjeravaju izaci iz eurozone i borit ce se svim sredstvima da ostanu unutra.

 

Mogu oni da se bore koliko hoće, ako se ne dogovore, 20. jula sledi default na obveznice koje drži ECB, nakon čega će ELA svakako morati da bude isečena (Nemci su se zalagali da i sada bude, ali je većina odlučila da bude samo limitirana na sadašnjem nivou, Grci su navodno tražili 6 milijardi povećanja), pa će vlast ili prestati da isplaćuje plate i penzije ili morati da štampa neke papiriće kojima će se kupovati hrana i ostale stvari pošto evre neće imati.

Edited by vememah
Link to comment

Koliko sam shvatio oni ne namjeravaju izaci iz eurozone i borit ce se svim sredstvima da ostanu unutra.

 

Mogu da se bore do mile volje, ako izglasaju Oxi na referendumu biće izbačeni bez pardona. Ponavljam, sasvim je moguće da je u EU preovladalo mišljenje da Grčku treba žrtvovati prvo za primer drugima i drugo jer niko ne zna šta i kako da radi sa Grčkom. U tom slučaju čeka se samo zgodan povod.

Link to comment

2 milijarde????? 

 

Pa mi imamo 10. 

 

 

ja ovo nista ne razumem. mi imamo 5x vece rezerve od njih dok oni imaju 4x veci GDP per capita od nas. koja je ovo igranka na delu?

 

pritom slovenija ima 10% nizi GDP per capita od grcke i nikakav (ozbiljan) problem sa likvidnoscu. jel to znaci da ovi ko ludi troze na budzet?

Edited by yolo
Link to comment

Mogu da se bore do mile volje, ako izglasaju Oxi na referendumu biće izbačeni bez pardona. Ponavljam, sasvim je moguće da je u EU preovladalo mišljenje da Grčku treba žrtvovati prvo za primer drugima i drugo jer niko ne zna šta i kako da radi sa Grčkom. U tom slučaju čeka se samo zgodan povod.

malo vise solidarnosti bi trebala pokazati eu.nisu se grci sami usrali u sebe.to je podrzavao i ekonomski sistem eu na razne nacine.

a i razjebace ujedinjena europa sopstveni koncept.ne moze u istu ravan jedna grcka i jedna  van eu drzava.ne mogu tu vaziti ista pravila.

Link to comment

jebeni grci, kada vidim da je dug srbije 25.5 milijardi dolara naspram njihovih cifara koje su blize trilionu nego necem drugom, i i dalje su krivi nemci i angela merkel, ne znam sta da im pozelim.

Sve najbolje ako mene pitaš.

 

Treba imati u vidu da ova generacija Grka (barem oni siromašniji) već sada plaća grehe prethodnih generacija. Nije tamo baš onako kao što piše FAZ, da grčke lenčuge kuliraju na plažama i krckaju nemačke novce. Oni su već pet godina u teškoj buli kojoj se ne nazire kraj.

 

Dalje, EU nosi svoj deo krivice jer je bila tragično loš bankar. Nisu njih Grci džeparili da ovi ne primete nego su svi odlično znali šta se dešava i da će sve te silne pare biti vraćene na sveti nikad. Ali to je tada bila neka daleka budućnost o kojoj će brinuti neko drugi. Evo, budućnost je stigla ali ako ćemo da kopamo po prošlosti onda ima dosta toga da se izvuče i o EU a ne samo o Grčkoj.

 

Mislim, EU kao poverilac uopšte nema mnogo izbora. Ona može da se ponaša kao legalni poverilac (banka), što znači da otpiše nenaplativ dug, otpusti kompletan menadžment, restruktuira se i ubuduće pazi kome i kako pozajmljuje pare. Ili može da se ponaša kao zelenaš sa ulice, što znači da zarad reputacije biznisa pošalje ekipu da ubiju dužnika koji nema da plati. To im je što im je, sve drugo je presipanje iz šupljeg u prazno što rade već pet godina sa vidljivo nikakvim rezultatima.

Link to comment

Dopisnica Guardiana tvrdi da se u Atini šuška da Cipras ide u Brisel na dogovor o dealu, možda čak i večeras:

 

Helena Smith has more on a possible deal, with talk that Alexis Tsipras may be set to travel to Brussels soon to discuss it:

    Reports are mounting that the Greek prime minister has not only accepted a deal but will travel to Brussels, possibly as early as this evening, to discuss it with senior EU officials.

    The deal, based on reforms proposed by EU commission president Jean-Claude Juncker late last night, is believed to have been rubber stamped at a meeting of senior government official held at the prime minister’s office, the Megaron Maximou, this morning. The German daily, Bild, is also backing up the reports, saying Tsipras has had contact with high ranking EU officials whom he will meet imminently. “The prime minister’s plane is at the ready,” the paper said.

    Speaking to Mega TV, Konstantinos Michalos who heads the Athens Chamber of Commerce and Industry and is widely respected in Greek economic circles, reinforced that, he, too, had a growing sense that “positive developments” would be seen late this evening.

    “I have a positive feeling that we will have developments, positive developments late this evening,” he told the station saying he was basing his optimism on contacts he had had earlier today with senior officials in the Eurogroup of euro area finance ministers.

    “The situation in the market place is a nightmare and by the end of the week will be a lot worse. It is crucial that we get this agreement. Yes, the fiscal measures [being demanded by lenders] are hard but we know them, we can deal with them. The alternative is catastrophe, a situation difficult for the human mind to comprehend.”

    Greece’s head of state, president Prokopis Pavlopoulos has also waded in and has made several telephone calls to senior EU officials. A former conservative minister, Pavlopoulos has said he “will go to the boundaries of my authorities” to ensure the country remains in the single currency and by extension Europe.

http://www.theguardian.com/business/live/2015/jun/30/greek-debt-crisis-day-of-decision-for-tsipras#block-55927bf0e4b0a9ccc5ace558

 

Link to comment

ja ovo nista ne razumem. mi imamo 5x vece rezerve od njih dok oni imaju 4x veci GDP per capita od nas. koja je ovo igranka na delu?

 

 

 

pa štedeli smo

 

 

 

 

 

Link to comment

 

Ne znam kakav će dil da naprave kad je prekasno da se produži bailout, jer za to moraju da glasaju parlamenti.

Edited by vememah
Link to comment

koliko bi samo za nas znacio ovaj EU startap od 35 miljardi koji ce na kraju dobiti kada konacno poviju rep...

Ako bi ga Srbija dobila u istoj situaciji kao i Grčka (nesposobna da servisira svoje obaveze i pokrije budžetski deficit), značio bi joj isto koliko i Grčkoj znači ovih 35bn - još jedna tranša koja manje-više u celosti ide kreditorima da pokrpi njihove banke dok dužniku ostaju i dug i deficit pa onda reži plate i penzije, diži poreze i rasprodavaj preostalu imovinu na doboš. Tako su prošla oba prethodna grčka bejlauta, tako će proći i treći ako ga bude, tako će proći i srpski bejlaut kada mu dodje vreme (samo što će za Srbiju biti dovoljno 4-5bn, neće trebati 35).

Link to comment

u briselu ce se usrati od srece ako grci na referendumu glasaju protiv paketa pomoci™.

 

em pojma nemaju sta ce sa grckom, em ce im potonji totalni kolaps ove duboko korumpirane kvazidrzave posluziti kao lepa demonstracija stanovnistvu portugalije, spanije i italije sta ih ceka ako i oni izglasaju svoje sirize.

 

To je jedna moguca interpretacija. 

 

Druga, za zemlje poput Srbije je nema vise para ako udjes u EU.

 

Magnetna privlacnost EU u smislu al se tamo lepo zivi nestaje.

Link to comment
×
×
  • Create New...