Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Siguran sam da su stvari mnogo komplikovanije, ali zar nije Cipras ovim referendumom podigao belu zastavicu i prepustio narodu da odluci ne zeli da bankrotira, napusti euro, EU, bude kriv za *kraj sveta*, apokalipsu danas,.. itd.

 

Referendum je skoro uvek nekakav beg od odgovornosti, i sigurno se, kakav god rezultat bio, neće odraziti povoljno po Syrizu, na ovaj ili onaj način. Ali u ovom konkretnom slučaju, referendum je ne samo to, nego u stvari i još potez  i maksimalno dizanje uloga u ovoj igri pregovora.

Link to comment

All guns blazing:
 
 

Two may be a coincidence, three is a trend, and four looks rather like a plan.

The eurozone’s three largest economies have all come out today and told Greece exactly what they believe Sunday’s referendum is about, and it’s not simply about choosing the old reform offer.

Matteo Renzi warning that Greece is voting to choose between the euro and the drachma makes a hat-trick.


France went first - with Francois Hollande appearing outside the Elysse Palace to declare:

It is democracy, it is the right of the Greek people to decide what they want for their future. What is at stake is whether or not Greeks want to stay in the eurozone (or) take the risk of leaving,”

Link to comment

Da, da.

 

Ono što se meni čini je da su pregovori stvar prošlosti, tj. imali su taktičku svrhu. Referendum je za Sirizu način da otvore igru na takav način da u perspektivi mogu da vode politiku koju su obećali i koju (misle da) znaju da vode - nema osteritija a za ostalo ćemo videti.

 

Za takvu politiku se mora izaći iz EZ, za početak.

 

Ukratko, ne verujem da su na bilo koji način fingirali referendum već da su, in hindsight, fingirali pregovore (ili bar zadnju fazu) da bi došli u poziciju da postave to pitanje i dodatno legitimišu svoju ponudu.

Edited by Prospero
Link to comment

Paaa...ako uzmemou obzir da su se tokom pregovora daleko više oni približili suprotnom gledištu, nego vice versa, nisam baš siguran da su fingirali pregovore. Više mislim da su imali neku tačku za koju su znali da ako do nje ne uspeju pregovorima da dođu - da su onda ovo imali u rezervi. A mislim da stvarno nisu znali da li će do te tačke moći da dođu + mislim da i ta tačka nije mnooogo daleko od sadašnje linije impasse-a

Edited by MancMellow
Link to comment

ne pratim temu preterano, nisam upućena itakoto, ali jedna stva me zanima jako

 

kako ozbiljna vlada može da raspiše takav referendum ?

da li je ta vlada sigurna da li svaki grk sa pravom glasa zna za šta to glasa i šta su posledice ovakve ili onakve odluke ?

i da li to zna i sama vlada ili onaj gore na nebesima ?

 

meni totalno nevera da se raspisuje takav referendum

 

Grci su izabrali aktuelnu vlast (i poslali je na aktuelne pregovore) kako bi im izbunarila nešto manje bolno od onoga što imaju poslednjih 5-6 godina.

 

Vlast je otišla na pregovore i nije uspela to da izbunari, poverioci su jednostavno odlučili da nema više cinculiranja sa njima. Možda su čak između sebe odlučili da izbace Grčku iz evrozone u svim varijantama, to teško da ćemo saznati. Bilo kako bilo, grčka vlada nije uspela da izboksuje ono po šta su je poslali njeni birači.

 

Problem je u tome što je to samo polovina misije u koju su grčki birači poslali vladu. Druga polovina misije glasi da moraju da zadrže zemlju u evrozoni. Ili kako naš narod kaže, izabrali su ih i poslali u Brisel da im ovi odande donesu i jare i pare.

 

Na pregovorima se ispostavilo da od jareta nema ništa, kako god da okreneš. Poverioci su rekli: možete da izgubite samo jare, a možete da izgubite i jare i pare. Pa birajte.

 

Grčka vlada ne sme da napravi izbor (čak ni onaj logičan, da izgube samo jare) jer će se tako naći u istoj poziciji kao i prethodne vlade koje su žrtvovale jare za pare a onda su ih birači brutalno počistili na izborima. Predizborna platforma je propala, Grčka ne može ništa da dobije već samo da izgubi. Ono što može je da izabere koliko će da izgubi. Zbog toga vlast saziva referendum, da birači odluče koliko će izgubiti jer od očekivanog dobitka nema ništa.

 

 

Ima tu i podizanja uloga i nezapamćenog političkog kockanja (blefiranja sa lošim kartama) ali suština se svodi na gore napisano.

Link to comment

Ima tu i podizanja uloga i nezapamćenog političkog kockanja (blefiranja sa lošim kartama) ali suština se svodi na gore napisano.

hvala na konciznom objašnjenju

jasno je sve to, ali ipak, čak i u svim tim okolnostima, teško mi je da razumem, po meni je to strašna neodgovornost 

Link to comment

To sa Platonom i 2. ligom je citat Žiskar d'Estena.

 

Ima snimak Junkerove kzš ovde iz više delova (levi stubac, 12.46), nakon što otvorite deo koji vas zanima kliknite ispod videa na željeni jezik da dobijete simultani prevod (ima i hrvatski).

http://ec.europa.eu/avservices/ebs/schedule.cfm?sitelang=en&page=3&institution=0&date=06/29/2015

 

Samo da jos jednom dodam kako je Junker 1 birokratsko govno i licemer.

 

Kad smo već kod nekvalitetnih ljudi:

Edited by vememah
Link to comment

Meni se uopsteno i uprosceno cini da u Sirizi postoje 2 kampa:

 

Jedan je zaista radikalno-levi i prizeljkuje izlazak iz evrozone, pa i cele EU, kako bi onda mogao da se posveti remontu grckog drustva i drzave i uspostavljanju socijalne pravde™ po svojoj meri, bez da im iko smeta sa strane. Dobar deo ovog kampa verovatno i prizeljkuje totalni ekonomski krah i haos kao rezultat grexita, jer ce u takvim uslovima biti lakse sprovoditi revolucionarne mere (nacionalizacije banaka i velikih kompanije, konfiskacija imovine tajkuna i generalno bogatih i bogatijih, itd.). Nista ne pogoduje hrljenju u vrli novi svet kao potpuni raspad starog.

 

Drugi je umereniji, u sustini socijaldemokratski, ali i dalje vansistemski, neka vrsta Pasoka bez Pasoka, tj. po deklarativnim ciljevima slicni su Pasoku ali nisu optereceni njegovom korupcijom i klijentelizmom u praksi. Ovaj kamp, je verovatno, i sustinski vecinski pro-evropski orijentisan, u smislu da veruju u evrointegracije i EU kao ideal, i ako mi se verovatno ne svidja kako mnogo toga izgleda u praksi. Vecina verovatno nije neki ideoloski poklonik evra kao evra, ali vecina ipak smatra da je, kako stvari stoje, bolje ostati u evru nego prolaziti kroz haos i bedu grexita. Oni su cini mi se i na kraju spremni da prihvate i neki samo kozmeticki bolji dil sa trojkom, kako bi mogli da to pitanje na odredjeno vreme stave ad akta i da se bave tim nekim fundamentalnim remontom grckog drustva i rusenjem/preoblikovanjem sistema (samo na daleko umereniji nacin od svojih zaista radikalno levih kolega).

 

Ovaj prvi kamp je cini mi se glasniji, ali do ovoga trenutka manje uticajan. Cipras kao da je pokusavao da ovim pregovorima zadovolji obe strane - kao, eto pregovaracemo, ne idemo odma na raskid - ali necemo prihvatiti bas sve. Dosao je do tacke gde nije izboksovao nista, i gde ne moze vise da potiskuje radikalno leve glasova iz prvog kampa. Zato i ide ovaj referendum.

 

Ako Grci kazu istorijsko NE, prvi kamp ce preovladati i krenuti u akciju...medjutim ovi drugi ce se pomiriti sa odlukom naroda™ i pokusace da zauzdavaju ove prve, no svejedno nece odustati od svoje reformske/kvazirevolucionarne misije. I posto je narod odlucio™, ne postavlja se pitanje legitimiteta eventualnog izlaska iz evra, i svih poteza koji slede.

 

Ako Grci ipak pogledaju u ponor, vrate se sa ivice i kazu DA, i pored toga sto je Cipras tj. Siriza tj. vlada rekla da se glasa ne, ovaj drugi kamp ce imati ogroman adut da ove prve drzi pod kontrolom, bar neko vreme (recimo do sledecih izbora) i da pokusa da, uz njihovu podrsku (jer je narod rekao svoje™) pokusa da uradi sta moze u datim uslovima (a to je stednja nametnuta od strane kreditora), pod uslovom da uopste ostanu na vlasti.

 

Referendum je proizvod cinjenica da Siriza, koja je, kao sto je rekao beowl, obecavala i jare i pare, zapravo nema politicki legitimitet da sa 36% glasova kaze sama istorijsko ne. A opet, s druge strane, Cipras nema dovoljni legitimitet unutar sopstvene partije i vlade (gde ulazi i ANEL u pricu) da povije rep i kaze pomirljivo da.

Link to comment

Inace, % glasova koje su u januaru imale:

 

Partije za NE: Siriza 36,3 + Zlatna zora 6,3 + KKE 5,5 + ANEL 4,8 = 52,9%

 

Partiza za DA: ND 27,8% + To Potami 6,1% + PASOK 4,7% = 38,6%

 

To su ove sto su usle u parlament. Ostatak je otisao ispod cenzusa a tu ima i onih i za i protiv, ne umem sve da rastumacim u procenat. 

Link to comment

@Manc:

 

Ubiše se od objašnjavanja - puna im usta dostojanstva, ponosa i identiteta, a ni reči o tome kako šta misle da rade posle referenduma kad ih ovi odjebu 100% - kako misle da organizuju banke, snabdevanje lekovima, punjenje pumpi gorivom i druge životne stvari. Još se pretvaraju da će kontrole kapitala biti uklonjene 7.7. iako se zna da se one ne mogu odjednom ukinuti, već moraju postepeno uz praćenje situacije. Dakle, ni reči o tome kako će ta svetla budućnost puna dostojanstva u stvarnosti izgledati.

 

@Hazard:

 

KKE nije za ne. Traže od svojih glasača da umesto listića ubace njihove letke u kojima se poziva na raskid sa EU. De fakto su oni koji postupe prema njihovim instrukcijama beli listići koji neće uticati na ishod. U skupštini su glasali protiv referenduma.

 
The KKE stresses that the people must not choose between Scylla and Charybdis, but must express, with all means available and in every way, their opposition to the EU and its permanent memoranda in the referendum. They must “cancel out” this dilemma by casting the proposal of the KKE as their vote into the ballot box.
  • NO TO THE PROPOSAL OF THE EU-IMF-ECB
  • NO TO THE PROPOSAL OF THE GOVERNMENT
  • DISENGAGEMENT FROM THE EU, WITH THE PEOPLE IN POWER

 

http://inter.kke.gr/en/articles/The-referendum-on-the-5th-of-July-and-the-stance-of-the-KKE/

 

Evo i kako izgledaju ti leci:

Edited by vememah
Link to comment
×
×
  • Create New...