Jump to content
IGNORED

FACHIDIOTEN


bus

Da li vam vaše polje specijalizacije ostavlja dovoljno mesta za širinu™ ?  

24 members have voted

  1. 1. Moje polje specijalizacije mi ostavlja dovoljno prostora za širinu™

    • Da, apsolutno
      12
    • Tu i tamo
      9
    • Ne, ja sam fah-idiot™
      3


Recommended Posts

Već dugo mi je jasno da nisam od onih ljudi koju su bundles of energy. Više sam kao neka ameba koja bi se idealno u jednom danu usredsredila samo na jedan zadatak. Zato što nit imam energije nit volje da se bahćem s njih više istovremeno (a bahćem se, te sam stalno iznuren). A vala i pažnje mi fali. Mrzim multitasking.Od kako sam pre 5 godina počeo sve uže i uže da se specijalizujem, imam tri osećaja: 1. Da mi najuže polje specijalizacije ne ostavlja dovoljno vremena i energije da dovoljno duboko čitam u susednim najužim poljima specijalizacije u okviru moje discipline. A ta polja me jako zanimaju i trebaju mi.2. Da mi takođe ne ostaje ni dovoljno vremena da čitam o susednim (jako relevantnim i bliskim) disciplinama. 3. Da mi ostaje apsolutno nula energije (a s tim nekako ide i osećaj da mi fali vremena, jer svaki slobodni trenutak uložim u vegetiranje) za bilo kakva druga interesovanja, tj. za balansiran život van profesije. Mislim, uspem da pogledam po koji film i TV program i pročitam po koju knjigu i ponegde otputujem, ali nema šanse da odem i probam da naučim neki novi jezik ili neku novu veštinu (dakle, da se bavim nekim hobijem). Pri tome, gledam druge ljude u mojoj situaciji (na doktorskim studijama) i vidim da neki od njih sasvim solidno uspeju da postignu sve u vezi s poslom, plus ubace i tap dancing, učestvovanje u tri predstave godišnje, redovne odlaske na kojekakve kulturne događaje, volontiranje u tri organizacije, i šta ti ja već znam šta sve ne. Pa me zanima od koje ste vi fele i kako uspevate da izbalansirate nauku (ili u čemu god ste specijalizovani) i druge stvari. A posebno me zanima da li imate vremena i energije za druge intelektualne aktivnosti i interesovanja. I još bih vam ponudio 10 evara za tajnu vašeg uspeha.EDIT: Molim prebacite na društvo ako se ne uklapa temacki.

Edited by crveni autobus
Link to comment
1. Da mi najuže polje specijalizacije ne ostavlja dovoljno vremena i energije da dovoljno duboko čitam u susednim najužim poljima specijalizacije u okviru moje discipline. A ta polja me jako zanimaju i trebaju mi.2. Da mi takođe ne ostaje ni dovoljno vremena da čitam o susednim (jako relevantnim i bliskim) disciplinama.
jednim delom sam i zbog ova dva razloga promenila polje nauke kojim sam se bavila nakon diplomiranja. ono na čemu sam doktorirala jako volim, i još uvek mu posvećujem nekoliko dana mesečno (ne daje mi bivši mentor da pobegnem ;-)), ali sam želela da duboko naučim nešto novo što me takođe jako interesuje. tako sam se zaposlila kao apsolutni početnik u novom polju, te opet neprestano učim. osećaj je bio veoma čudan na početku (još uvek je pomalo tako), iz razloga što sam od stručnjaka u jednoj oblasti postala početnik u drugoj. ali je veoma zanimiljivo, ne samo zbog učenja novih stvari koje me zanimaju, već i zbog toga što imam malo drugačiji pogled na ovu oblast kojom se trenutno bavim od mojih kolega, zbog različitog backgrounda. dok sam studirala, tražila sam izgovore za učenjem nečeg novog iz bliskih oblasti, u okviru postojećih obaveza. na primer, za izborni predmet sam uzela nešto što nije postojalo u ponudi kurseva na katedri, zahvaljući jednom dobrom profesoru koga sam zamolila da održi "privatni" kurs samo meni. tako sam bila jedini student na kursu :D. za projekte iz obaveznih predmeta sam često birala teme iz disciplina koje me zanimaju, a koje nisu uopšte bliske mojoj specijalizaciji (da ne pominjem ekstra dimenzije i druge egzotične oblasti ;-)). letnje škole takođe, ali tu je imao ulogu i faktor sreće, bolje reći razumevanje i podrška od strane mog mentora. znam studente koji nisu mogli "da dišu" od obaveza nametnutih od strane mentora tj. samo rada u okviru uske struke. tako da se može reći da jesam nekako uspela da posvetim vreme drugim disciplinama u bliskom polju nauke, ali na taj način što sam imala priliku da te druge discipline pretvorim u obaveze. inače bih se teško naterala da im se ozbiljnije posvetim u svom slobodnom vremenu - glavni razlog je premor.i tu dolazim to tvoje treće tačke i takođe nudim deset evra :D za recept. na primer: trenutno učim novi jezik, ali ta dva dana kada imam časove ne mogu da se pomerim od umora kada dođem kući oko 22:00, i onda imam osećaj da mi je prošao čitav dan bez slobodnog vremena, isprogramirano, kao nekakvom robotu. p.s. kod kolega najčešće primećujem usku stručnost. samo jedan od primera: kada su seminari na katedri (najmanje dva-tri puta nedeljno), jako se reko može videti student/postdoktor čestičar na astro seminaru i obrnuto. a tek ove dve podgrupe na seminaru iz kondezovane materije - nikad. medicinsku fiziku da i ne pominjem. Edited by mei
jedno l
Link to comment

Znaš šta, super mi je da čujem neke od ovih stvari od nekoga ko je minimum tri godine ispred mene (tj. Ph.D. pod kapom i sad počeo ostatak života). I ja se sve nešto nadam da ću za koju godinu naći vremena da se ili putem post-doka ili kroz saradnju podučim i nekim bitnim tehnikama istraživanja koje mi fale (Betty, srećnice!) a koje sad ne mogu ni da sanjam da počnem da učim jer se već davim u obavezama na pet koloseka. Prošlog leta mi je izmakla jedna super letnja škola koja je nudila hands-on trening za jednu stvar koju hoću da naučim, a ovog leta neću moći ni da pomislim na letnje škole od obaveza (i stalno se javljaju nove mogućnosti za kolaboracije i doprinose, i svaku sve teže odbiti, jer će izuzetno pomoći). Na ovom univerzitetu je s ljudima iz moje discipline stvar jako čudna. Ima nas po raznim odsecima (od lingvistike komada tri -- mislim, tri različita odseka! --, preko psihologije, komada tri, computer sciencea, speech-language pathology, primenjene lingvistike, primenjene psihologije, do španskog, slovenskih jezika i francuskog) a čak i ne znamo svi jedni za druge, jer obitavamo po kojekakvim mračnim kut?cima u sijaset različitih zgrada (ne pomaže ni činjenica da imamo tri kampusa), a u isto vreme u kancelarijama do nas sede ljudi koji se bave nečim što s nama nema baš nikakve veze. Tako se i dešava da ja sve što predajem ne predajem na matičnom odseku. Jedna svetla tačka u svemu tome je da već nekoliko godina postoji istraživačka grupa gde se sastajemo jednom u dve nedelje i jedni drugima predstavljamo istraživanja (koja po našim odsecima nit hoće nit mogu da prate). A i postoji jer se jedna dobra dušica (juri tenure, a i verujem da je prirodni altruista) našla da sve to vodi i organizuje. Što me dovodi do paralele s tvojim primerom s istraživačkim grupama: na jednom od odseka za lingvistiku (najvećem) ima tri eksperimentalne grupe (tj. foruma za predstavljanje rada i diskusiju): fonetika, psiholingvistika (moja grupa), i sociolingvistika. Sociolingvisti se uopšte ne mešaju s ostalima, a tek dva-tri puta godišnje se desi da poneki fonetičar zaluta kod nas. Teoretičari nas sve zajedno izbegavaju kao kugu, jer se oni ne bave prikupljanjem podataka u stvarnom svetu (kome to treba), a eksperimenti i statistika ih smaraju. Praktičari nas izbegavaju kao kugu jer ih ne zanima ništa što nema direktnu primenu. I tako... Primetiti kako ovde iznad samo kukam o poslu. A oni jezici i stepovanje što ih ranije pomenuh? :cry: :frust:EDIT: E, da, za ove ekstra kurseve, radio to i ja, al sad više ni za to nemam vremena :(

Edited by crveni autobus
Link to comment

Omladino, ako hocete da budete 1 generalisti kao ja, studirajte poljoprivredu. :s_d: Studije su bile lezanje na livadu i grickanje na 1 travku, a tako vremenom najbolje naucis sve biljke, bele rade, zuto cvece niko nece, gladidole, ljubispice, i ostalo.A onda ides s babom na pijac da spremas ispit iz povrtarstva, naime vise naucis od staru babu s 1 zub, nego od prof dr povrtara povrtarevica. A, da, naucili smo, "kupus, za salatu".U moje vreme nije bilo svinjterneta, pa su na ceni bile stranjski casopisi, prakticne zene, dobar jutar, i ostala stampa odakle je moglo da se sprema cvecarstvo, vocarstvo i sl, umesto udzbenika koje takodje nijesmo imali.Tako je ostajalo vise nego dovoljno vremena za bavljenje korisnim vestinama, kao sto su narodna radinost, neizbezni rucni rad, te obavezno vacarenje (svakako ide odlicno uz vocarenje, po sistemu I really love your peaches, wanna shake your tree).Posto se u vreme esferjote studiralo, kao sto se zna, kvalitetno, bilo je dovoljno vremena za beskonacno druzenje na hodnicima 1 historijskog zdanja u Zemunu, naime dok su se profesori cekali da se pojave ranom zorom u 4 popodne na ispit zakazan za 8 ujutro. Te se tu raspravljao Hegel, Fojerbah, Bekenbauer i ostale teme koje vole mladi. Tako se, znaci, stice 1 sirina.A kad ste vec u munze (konza) onda nije bilo tesko, barem u to vreme, da se navrati kod 1 dobrog pastira Filareta na petsesnaest casica ljute domace, te se tako intenzivno produhovite i upoznate svete tajne 1 pravoslavlja, kao npr. sta je ko ispricao u ispovedi, kao i za koga se zna da je u stvari 1 peder. Mudri duhovnik bi vas povremeno opomenuo na oprez od sveprisutnih zbirova i udbasa koji prisluskuju ("majku im jebem komunisticku", zavrsen citat).Tu je bio Pinki (ne onaj sto je video Tita, nego hala, mada je to 1 te isti) gde ste odmah, skoro o istom trosku, mogli da razvijate i 1 zmijsko tijelo, npr. praveci bezbroj krugova u prekratkom bazenu, ili trenirajuci neku od onih zlih azijatskih vestina sa zavrtanjem ruku.Studije, naravno, nisu nista - ali, apsolutno nista - bez prakse! To vam je najbolji deo agronomije. Tu mozete da radosno ucestvujete u rezidbi zaledjenih grancica drzeci zaledjene makaze zaledjenim prstima po zaledjenoj kosavi, ili npr. da uzivate u celodnevnoj berbi kukuruza ili boranije koja svakako vise poducava nego bilo kakva teorijska nastava iz fiziologije biljaka, kao sto je to dokazao drug Mao. U casovima odmora mozete da spavate u coporativnim spavaonama odakle su netom isterani sezonci, a ako vam to ne zvuci privlacno, setite se da su tu i 1 studentkinje, poglavito sa sela, sto znaci odrasle radeci ono u senu.Posle diplomiranja sledi strucno usavrsavanje, koje obicno poprima vid valjanja robe na kvantaskoj ili buvljoj pijaci, ili cekanja u redu ispred neke od dalekozemaljskih ambasada (ili oba, ako imate srece). Kada vam uspe da se dokopate obecane zemlje, tamo cete morati da naucite kakva je njihova stoka (ne kaze "mu", nego "moo", na 1 uzas rasejana) i kakve su im biljke (u stvari slicne, jedino sto je duvan izgleda ilegalan.) Mislim, ako to ne daje sirinu, sta daje?Kao da to nije bilo dosta, truli zapadnjaci su zaista cudni i centre poljoprivredne proizvodnje i agronomske nauke - umesto, normalno, u Zemun - stavljaju u neka mesta indijanska, budibogsnama, kojih nema ni na mapama. Posto necete zeleti da tamo zivite, a ako i hocete, vasa lepsa polovina sigurno nece, moracete vremenom da steknete i neku drugu struku, tako da samo mozete zamisliti o kojim se sirinama tu radi... Ako prodjete taj tezak put i izmenite jedno cca 3 struke stecicete uslove za laskavu titulu joatmon, kojom se moja malenkost dici.per aspera ad astra!

Edited by Indy
Link to comment
joatmon
U mom selu sam osto posljednji univerzalni genij renesansnog tipa.

Habe nun, ach! Philosophie,Juristerei und Medizin,Und leider auch Theologie!Durchaus studiert, mit heissem Bemühn.Da steh ich nun, ich armer Tor!Und bin so klug als wie zuvor;

Drugim riječima, Homely Sage.

Thesis. This is properly a script rather than a game, but it has gamelike aspects. A well-educatedand sophisticated man learns as much as he can about all sorts of things besides his own business.When he reaches retirement age, he moves from the big city where he held a responsible position toa small town. There it soon becomes known that people can go to him with their problems ofwhatever kind, from a knock in the engine to a senile relative, and that he will help them himself ifhe is competent or else refer them to qualified experts. Thus he soon finds his place in his newenvironment as a "Homely Sage," making no pretenses, hut always willing to listen. In its best formit is played by people who have taken the trouble to go to a psychiatrist to examine their motives,and to learn what errors to avoid before setting themselves up in this role.

Link to comment

balans izmedju poslovnih obaveza i privatne zadovoljstine sasvim se razlikuje tokom doktorskih studija, postdoka ili kada se ima stalan polozaj.tokom doktorata, jako su bitni supervizorov odnos prema radu i nacin na koji funkcionisu kljucni ljudi u laboratoriji. ako supervizor mustra studente, a postdokovi mu u tome terciraju, onaj ko to moze da izdrzi ima da ostvari veliki napredak za kratko vreme, dok je ostalima bolje da odmah daju otkaz i pronadju prikladnije radno okruzenje.sto se tice postdoka, tu je vec kljucan izbor radnog mesta - posle nekoliko godina doktorskih studija, treba izabrati supervizora s kim se lepo slazete i o kome ste se informisali unapred i znate da ce vam dati dovoljno prostora i slobodnog vremena da na miru izgradite svoju karijeru. najbolje je s takvim ljudima ostvariti kontakt sto pre i ucestvovati u pripremi projekta, to je dobro ne samo za cv vec i da bi se osiguralo da cete raditi nesto zanimljivo za sta ste zaista zainteresovani. kad se ima stalan polozaj, treba sve obaveze prebaciti na studente i postdokove i ostvariti sto vise dobrih kolaboracija, tako da se nema previse direktnih prakticnih obaveza, posto je u tom stadijumu karijere neophodno posvetiti vise vremena radu sa studentima i mentorisanju.e sad, to sve izgleda super na papiru, ali put od teorije do prakse i nazad trnovit je i tamnovilajetan.da bi se odrzala adekvatna sirina u struci, dobro je ici na sto vise seminara, odrzavati prijateljstva s kolegama koji se bave drugim oblastima unutar struke, mozda i citati neki naucno-popularni magazin, npr new scientist nije los. dobro je i uzeti postdok iz neke malo drugacije oblasti, kao sto je uradila mei. takodje je vazno imati prijatelje van posla i imati ozbiljne zanimacije - npr ja obicno sviram u univerzitetskom orkestru ili u nekom bendu. u uk je jako dobra i institucija local puba, gde posle nekog vremena mozete da svratite posle posla znajuci da ce tamo biti makar jedna osoba koju poznajete i s kojom se mozete lepo ispricati.ne bih preporucila ucenje jezika - po selidbi u nemacku isla sam dvaput nedeljno posle posla na kurs, vracala bih se kuci s enormnom glavoboljom. jeste da sam uspela da naucim jezik za relativno kratko vreme, ali to nije bio nimalo prijatan proces.

Link to comment
EDIT: Molim prebacite na društvo ako se ne uklapa temacki.
Нека, хвала, друштво се скупило и овде :).Е, додај и "заобишао сам тај проблем" међу одговоре, да имам у шта да кликнем.Мени се десило да сам још као бруцош приметио да ми математичари имамо тај проблем, да слабо ко може (или има воље) да прати шта ми то причамо, да ту влада поприлична изолација и да има да заглибим међу себи сличне ако се будем томе повиновао. Тада сам решио да то избегнем, и почео да харам по библиотет(к)ама - тј оној на факсу и оној малој у Дунавској. Читао сам и Фројда, и Рајха, и неког заборављеног Дубровчанина из неког тамо века, енглески подмазивао Јулишком (Ulysses), покушавао да учим мађарски (успео, али 20 година касније), наставио да се бавим фотографијом, пио по рокерским и уметничарским кафанама... јесте да сам завршио са неким пристојним просеком (око осмице), али за пет година (јака ствар, просек је био седам година :P), успео да укебам и своја путешествија до Амстердама и до Москве... све у име тога да сам намерачио да од себе направим препородственог човека. И наговарао себе редовно да пробам и ово и оно... Што је после испало добро у занату (програмерском), јер је често важније познавати муштеријин него свој посао.Лоша страна тога је да сад смарам по више потфорума упоредо, развучен сам на све стране као ваљан шамар, имам петнаест недовршених ствари, још једно седам осам сам извео тако да увек може још нешто да се уради а никад не мора да буде готово.Цена тога је да сам увек био негде у ен горњих у оном што сам радио, али никад први; увек ме питају за савет али никад нисам ни шеф, а камо ли директор (у ствари, био сам шеф три месеца и вратио се у своје ципеле).
Link to comment
To bi bila prva opcija, kolega. -_-
Не одговара питање, онда. Није ствар до моје ливадерж специјализације - она ми баш не оставља много простора, него у простору ван ње.
Link to comment
Ne sitničari i klikni na jedan. :fashisto: Poenta je da nisi fah-idiot kao ja.
Да, расплинут сам :).Ево кликнух ко соко сиви... је л' ти сад лакше?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...