Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

Nije to samo estetika, odlična je stvar što je sve strpano u taj monitor, nema kablova i kućišta na podu i kilo prašine u kućištu. Cijena baš nije sitnica, ali ko kuburi sa prostorom, može da bude zanimljivo. :)

 

Naročito kad nešto crkne van garantnog roka.

 

A što ne probaš da složiš neku mašinu sa i3 4xxx, 8GB RAM, 1TB HDD + 120GB SSD, monitor 22-24". To (bez operativnog sistema) ne bi trebalo da pređe 450e a mnogo je bolje nego da uzimaš zastareli procesor.

Edited by JozoMujica
Link to comment

Pa ne bih nikako zastarjeli procesor, ali kad ne znam ništa o tome koji je ok a koji nije. Kako da to objasnim - vozim auto i dobro vozim, ali ne znam šta je ispod poklopca  :blush:

Link to comment

Jednostavno, ako se odlučuješ za Intel (što bih pozdravio), vidi da ima oznaku i3, i5 ili i7, već prema mogućnostima.

Link to comment

Ubaci SSD u to sokocalo, sve ce ti trcati kao Usain Bolt u najboljim danima. Ovo sto ti je Jozo napisao je takodje vise nego ok.

 

Ako ti je bitno da imas gomile filmova, slika i sl, ti kupi externi hdd i to je to. SSD od 250 Gb imas za 100-120 evra i bice ti vise nego dovoljan za tvoje potrebe.

Edited by Milosh76
Link to comment

@zoe:

uf, ograničen izbor, imaš li neku drugu radnju?

 

Ploča je ok, a ima i lep asrock koja je baš dobra ploča, ali je prevelika za to kućište, tako da bi veća ploča digla cenu na kućištu.

 

LC power nije sa osmicom ventilatorom što je ok ali bolje ipak nešto drugo, to treba da bude kvalitetno, vidim da ima Antec 450, to je dobar izbor.

Ja volim LC Power, i mogao bih bez problema da po prostornosti kućišta i kvalitetu napajanja preporučim LC Power 925B, odilčan odnos cena performanse, ali da zameniš napajanje za bolje za neke dve do tri godine ali to ovde nije opcija.

 

Hdd taj blue ni nemaju na stanju, ima nekih sigejta u rangu. Ali opet ništa posebno. Toshiba i hitachi nisu loši od giga ali ih ovde nema.

 

Za monitor se izvinjavam, čitao sam 2215, 2255 je bolji :blush: taj je VA, tako da ima bolje uglove od ostalih iz tog cenovnog ranga. Sorry. Pravo da ti kažem uzeo sam sestričini jedan malo veći sa VA panelom i nije loš.

 

Procesor, intel jeste već neko vreme jako jako dobar, i primetno bolji, ali kod integrisanih mašina mislim da amd u ovim segmentima još uvek ima šta da ponudi, problem je što ovde ne vidim tebi daleko primereniji A8-7600 koji je primetno jeftiniji a ima isti keš i istu grafiku a niži takt (čitaj ti nećeš ni osetiti a razlika je oko 40-50e), opet ovde ga nema.

 

Što se na procesoru uštedi taman može da bude dodato na memoriju, obavezno 2x4GB memorije za početak i to bi se baš osetilo.

 

Glede tipkovnice, miša i zvučnika, možeš pogledati one geniu drvene, 360 im je oznaka, pristojni, a tek nešto skuplji, a prva dva ne kupuj dok ne pipneš i ne uzmeš u ruku. Meni su genius tastature ok, ali miševi su mi prespori i ne leže mi, više volim A4Tech miševe.

 

Dakle.

Odmogao sam ti, i te kako, ništa ti nisam rekao što bi ti pomoglo. Izvini.

 

Ajde da pokušamo da predložimo nešto

Procesor INTEL Core i3 4160 BOX, s. 1150, 3.6GHz, 3MB cache, GPU, Dual Core

Matična ploča ASROCK H97M Pro4, Intel H97, DDR3, zvuk, G-LAN, S-ATA, PCI-E 3.0, USB 3.0, D-SUB, DVI, HDMI, mATX, s. 1150

Memorija PC-12800, 8 GB, MUSHKIN RadioActive FrostByte, 997005, DDR3 1600MHz, kit 2x4GB

Tvrdi disk 1000.0 GB SEAGATE ST1000DM003, SATA3, 3.5'', 64MB

Kućište LC POWER Pro-924B

Napajanje 450W, ANTEC VP450P EC, ATX v2.3, 120mm vent.

Monitor 21,5'' LED BENQ GW2255, FULL HD, 6ms, 250cd/m2, 3000:1, D-Sub, DVI, crni

Zvučnici GENIUS SP-HF360B, 10W

Tipkovnica GENIUS SlimStar i222, ultra slim, crna, USB

MIŠ LOGITECH M318e,crni, USB

MICROSOFT Windows 8.1, 64-bit, Engleski, OEM, DVD, WN7-00614    
        
    
      ukupno:     5.267,75 KN

 

 

 

EDIT:

hm... nije, ima takvih monitora, ali nešto ne vidim ovde a da je pristojno, potraži negde, recimo, Dell S2240T

 

 

A da uzmeš neki laptop, ima jako lep HP Pavilion 17-f220n  ... ili tako nešto

Edited by Vapad
Link to comment

Vapad, hvala ti hvala! :)

 

Ok, vidim da često spominješ DELL. Imaju jedan "gotov" DELL za 5 000. kn. 

 

Evo, vidi tu. Pa javi šta misliš (oprosti što te gnjavim):

 

http://www.links.hr/?naziv=racunalo-dell-optiplex-7010-mt-intel-i3-3470-3-2ghz-4gb-500gb-dvdrw-intel-hd-2500-g-lan-tipkovnica-mis-windows-8-1-pro-64-bit&option=artikl&id_artikl=032.000.052&tab=opis

 

Edit: Ma ne, ne bih laptop. Nije važan touch, to ja malo pretjerujem :D

 

Evo i drugog dućana, mislim da je to TO, da nemam neki izbor osim ta dva:

 

http://www.mikronis.hr/kategorije.8c0b723ec21340c490b282f8e7cd217f.komponente.aspx

Edited by Zoe
Link to comment

To samo za lap top varijante a ova, osim procesora, je slabija od gore navedene i još nema monitor. Da dodaš još 4Gb rama, veći hdd, monitor ispalo bi skupo. Ova sklopljena mašina je od i5 udaljena 100e, to je validna opcija ako znaš šta ćeš sa još dva jezgra, ako ćeš surfovati i strimovati...nema potrebe.

Link to comment

:)

 

Nije da ja to baš moram kupiti odmah sutra, tako da ima vremena. 

 

Evo još dućana, ako te ne mrzi, a nađeš da je bolje:

 

http://www.m-computers.hr/komponente-za-racunala/

 

i posljednja, a možda je ta i najbolja trgovina i najveći izbor, ne znam. Ali ima AMD A8 - 7 600. To je neki njihov sklopljen gamer comp., ali pošto prodaju i komponente, vjerojatno imaju i posebno: 

 

http://www.instar-informatika.hr/racunalo-instar-gamer-bulldozer-amd-a8-7600-38ghz-8gb-1000gb-amd-radeon-r9-270-2gb-ddr5-5-god-jamstvo-gratis-gamepad/IN8120G

Link to comment

Koliko korisnih podataka...Taman me sestra smara da joj "sklopim nesto" za rad od kuće...

 

Poslato sa WC šolje by BVK

Link to comment

Hm, ti instar gotovi računari su...... najjeftinije moguće kućište, napajanje koje je opasan krš, spora memorija, bezimena ploča sa najslabijim mogućim čipestom, i grunu procesor koji će sve to da da gura neko vreme i da ime, svaka njima čast na garanciji ali ovo su strašne mašine. Zaobiđi.

 

Ova druga, M-computers, hm, imaju dosta lepih stvari.

 

Poigrao sam se malo.

 

AMD A8 X4 7600, 3.8GHz, 4MB, FM2
Gigabyte GA-F2A88X-D3H,
Kingston DDR3 HyperX Fury,1866MHz, 4GB   X2
Monitor IPS(VA) LED 21.5" BENQ VW2245Z, 6ms, VGA-DVI, Full HD, Flicker free
OCZ SSD Trion 100 120GB,R550 /W450,79K,S3, TLC
HDD Desktop TOSHIBA DT01ACA100 (3.5", 1TB, 32MB, SATA III-600)
Fractal Core 1100, crno, bez napajanja
SILVERSTONE Strider Essential ST50F-ESB 500W,Efficiency 80 PLUS Bronze
Genius 2-channel HiFi zvučnik HF 360B, 10W, drveni
Dell laser mouse
Genius tipkovnica SlimStar i250, USB, HR, crna
MS Windows 8.1 64-bit Eng Šifra: ms-w8-1-64-eng


Ukupno :     5.871,37

 

Ako možeš da "izbegneš" windows onda si ispod pet tisuća.

 

Stvar je...hm...ukusa, ja imam AMD, radio sam puno na intelu i osetim razliku, desktop intel rula, ali AMD ima dobru integrisanu grafiku, posebno ovi novi.

Drugarica je uzela integrisanog AMD pre godinu i po, Win 8.1 i razni filmovi i zezalice, radi(o je) odlično, tek je sada malo usporio, rasturila je sistem, tu ćemo staviti desetku uskoro i leteće. Osam gigabajta rama pomaže jako. A još i SSD ako ide, pa to je toliko revoluconarno ubrzanje da će ti ubrzo biti jasno koliko su ostali računari spori  :)

Fakat, ona prethodna, intel mašina, sa SSD bi opet bila jeftinija od ove, drugačije komponente. Iskonsultuj se još malo. Ali imaš barem predloške :)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...