Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

Postoji smešno mali Ruski programčić koji "otključava" da win vidi do 128gb ;)
Tesko da moze da otkljuca 32-bitni Windows da vidi preko 4GB (od cega je 1GB rezervisan za memorijski mapiran IO). Moguce je da otkljucava slabije verzije 64-bitnih koje su vestacki ogranicene da vide manje memorije.
Link to comment
Tesko da moze da otkljuca 32-bitni Windows da vidi preko 4GB (od cega je 1GB rezervisan za memorijski mapiran IO). Moguce je da otkljucava slabije verzije 64-bitnih koje su vestacki ogranicene da vide manje memorije.
Meni je otključao 13 startera originala da vidi 4, pa kad dokupim još, ću ti se javim da potvrdim. :P
Link to comment
Meni je otključao 13 startera originala da vidi 4, pa kad dokupim još, ću ti se javim da potvrdim. :P
Starter je drugo, to je jedna stvar, i ti možeš da ga nateraš da prijavi 4 GB, ali ga ne možeš naterati da ih koristi... 232 je maksimalna količina memorije koju 32 bitni win može da vidi i to je 4GB... Od toga ti otpadnu na grafiku i periferije oko 1GB, koji su "odozgore" adresirani... Ima negde na pitanjima, na početku, sve sa kvotovima sa MS blogova i helpova, rasprava između mene i Kudravog o adresiranju 4GB i 32 bitnom winu... :)Samo 32 bitni server 2003 mislim može da vidi više od 4GB...Uzgred, 32 bitni programi ne mogu da koriste više od 2 GB... Edited by radisa
Link to comment

U pitanju je igraonica, igraju se dosta zahtevne igre i sve rade kao sat, sumnjam da bi tako bilo da vidi samo 2, tačnije, siguran sam da ne bi.

Link to comment
U pitanju je igraonica, igraju se dosta zahtevne igre i sve rade kao sat, sumnjam da bi tako bilo da vidi samo 2, tačnije, siguran sam da ne bi.
Pa ne, ti imaš više, recimo da WIN ima na raspolaganju 3 za sve programe, ali sam pojedinačni program-proces (neka igra), ne može da rezerviše za samo sebe više od 2GB... Naravno, ako imaš 4GB, da će ti sve izgledati glatko, jer nema swapovanja... U stvari, da budem potpuno precizan, 2 može da rezerviše ekskluzivno samo za sebe, a ostalih do 3 mora da deli sa ostalima, ali ne može da pređe 3GB, za samog sebe...Ako sistem prijavljuje 4GB, ti ipak nemaš 4GB za programe, jer deo odlazi na adresiranje grafike i periferija, pa realno imaš nešto više od 3 GB za programe...Evo ovde o limitima sa MS sajta...A evo i o procesima... Edited by radisa
Link to comment

Ja sam na taj progi naleteo sasvim slučajno na Benchu. Par ljudi se javilo kako im je spasilo život i da sve radi 100x brže kada su ga instalirali, neki su imali i po 8GB i bili prezadovoljni jer sada sve radi kao besno, itd, itd.A na MS sajt i njihove informacije se ne obazirem, ja stvarno nisam ekspert i nemam šta da pametujem ovde osim da prenesem izjave drugih, a neko od njih ko se javio na topiku je rekao da je taj memoriski limit čista budalaština MS-a ne vezana za bitažu i da je to trik mikrosofta radi veće prodaje 64 bitnih verzija...Sad, ako su lagali mene i ja lažem vas.Po toj tvojoj računici, jel mi se isplati da nadodajem po još 4Gb na svaku mašinu, što sam planirao u neko dogledno vreme?

Link to comment
Po toj tvojoj računici, jel mi se isplati da nadodajem po još 4Gb na svaku mašinu, što sam planirao u neko dogledno vreme?
Ajde ovako, ja bih baš voleo da to radi, ozbiljno, ali sam igrom slučaja jedno vreme nešto petljao sa OSevima i jednostavno, memorijsko ograničenje u samom WINu, 32 bitnom je takvo, da zbog same konstrukcije OSa nije moguće imati više od 4 GB vidljivo od strane sistema. Njemu je jmagistrala vezana za 32 bita i tu je kraj...E sad, ako je pametni ruja uspeo da win32 pretvori u 32. bitni server sa jednim programčićem :Hail: svaka čast, ali sam malo skeptičan...Izvadi iz jedne mašine memoriju i stavi u drugu i vidi šta će da se desi... Vidi, možda će i da prijavi da imaš 8 GB, ali to ne znači da će da koristi svih 8... :) Možda ruski program samo prevari WIN da prikaže stvarnu količinu memorije...Drugo, i da koristi svih 8, ti ništa nećeš dobiti sa performansama jer ne vrtiš više od jednog programa u istom trenutku, a nijedan 32 bitni proces ne može da vidi više od 4GB ni na jednom win sistemu... Igre su ionako pravljene kao 32 bitni procesi tako da im je plafon 4GB, ali verovatno rade sa samo 2GB... Više od 4 GB je potrebno za 64 bitne programe i one što ganjaju po 2-3 virtualne mašine paralelno... Za igranje, teško, koliko ja znam...E sad, zašto trik radi sa Starterom? Starter je normalan win32, sa zaključanim opcijama, i programče jednostavno može da ih otključa i pretvori u normalan win32 i to ćeš naći redom uputstva za sve i svašta kako se otključava... Neko je samo to sabrao u jedan program, koji izmeni registre i to je to... Ali, kažem, ako to stvarno radi, baci mi link za program na PM, voleo bih da ga imam... :) I da vidim kako to radi...
Link to comment

Ma to je onaj neki programćić koji patcha kernel da počne koristiti PAE za adresiranje memorije. Mada se tako, ako se dobro sjećam, može naćerat sistem da vidi i koristi svu instaliranu memoriju (a sa PAE može do 64 GB) nisam baš siguran da su i aplikacije toga svjesne i da znaju da imaju više od 2GB zagarantiranog alloca. :unsure:Naravno, s patchanjem ode i digital signature kernela.

Link to comment
Ma to je onaj neki programćić koji patcha kernel da počne koristiti PAE za adresiranje memorije. Mada se tako, ako se dobro sjećam, može naćerat sistem da vidi i koristi svu instaliranu memoriju (a sa PAE može do 64 GB) nisam baš siguran da su i aplikacije toga svjesne i da znaju da imaju više od 2GB zagarantiranog alloca. :unsure:Naravno, s patchanjem ode i digital signature kernela.
Može on da natera sistem da prijavi više memorije, ali je besmisleno ako koristiš 32 bitni software, pa još ne uparuješ hevi stvari... A igranje jedne igre nije hevi stvar, makoliko ljudi mislili da jeste... :)No, 'ajde da se malo igram sa tim, baš, pa da vidim jer može naterati aplikaciju da vidi više od 3GB... Mislim da šanse nema...I uzgred, ja sam pokušavao da uključim PAE na WIN XP 100 puta i nikad nisam uspeo da vidim više od 4GB, iako je pun net ljudi koji tvrde da je to moguće, kao ni na 32 bitnoj Visti... Na 7 nisam probao, ali čisto sumnjam da može, osim ako fizički ne izmeni kernel, ali to se baš ne bih igrao... Jer, svaka izmena kernela je rupa za trojanca... :)
Link to comment

Pa ti uključiš PAE bez problema, ali se on obično koristi za NX bit u 32bitnim Winzima, e a tu se patcha win32k.sys ili ntoskrnl.exe, nisam siguran koji (a možda su i oba), i to ne patcha nego zamijeni sa pečnutom verzijom.

Link to comment
Pa ti uključiš PAE bez problema, ali se on obično koristi za NX bit u 32bitnim Winzima, e a tu se patcha win32k.sys ili ntoskrnl.exe, nisam siguran koji (a možda su i oba), i to ne patcha nego zamijeni sa pečnutom verzijom.
I kad ga zameniš, možeš da sedneš i moliš se da ti neko nije zvekno nešto u patch... A jeste 100%... Ne, hvala... To samo na virtuelnoj mašini, odsečenoj od sveta, testa radi... :)Ja sam nalazio uputstva za to da se vidi više od 4GB, bez patchovanja, koja, naravno nisu radila, jer je to nemoguće...
Link to comment
Hoću da kupim novi, interni HDD, pa me zanima dal da zaobilazim određene proizvođače, imate li koju preporuku i tako to...
Moje iskustvo sa radnjom kaže da najviše pršnjava Hitachi. U mašinama su išli WDi i nijedan se nije vratio. Prodao sam i par samsungova™ - bez reklamacija. Da uzimam sebi, uzeo bi WD verovatno.
Link to comment

sačekaj godinu dana :Dako možešne uzimaj green (tj ne idi ispod 7200 obrtaja)neka nema manje od 32MB kešagledaj garanciju, ne ispod tri godine edit:vidi psne gledaj konačnu cenu nego din po GBa ja, ja sam voleo hitačija, sa pet ploča, lepi i debeli, tihi i hladni, imali su dobre diskove i najmanje crkavanja, ali to na diskovima ispod 640GB...sada...WD i Hitači (a oni su valjda uzeli sjajnu IBM liniju) su jedna firma, Samsung i Sigejt druga, do te mere da se prodaju neke samsung barakude, ali to je to, ne možeš mnogo da omašiš kom' god se carstvu privoleo.psprimetio sam da su smanjili svi na dve godine garancije (poneki od prethodnih serija ima tri) , tek neki black izleti u pet, i konstelejšn i hitačijev serverski isto, čak je i raptor na 3 godine. Bedno.edit: evo glas sa infom iz prve ruke, pa da, sada je hitači druga liga WD-u :(

Edited by Vapad
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...