Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

Dobar je Intel, ali obično prži cenom i može da se takmiči tamo sa Samsung Pro serijom. Ove neke primere koje sam pominjao su prosto u donjoj cenovnoj kategoriji.

Se stvarno oseti razlika između Pro i obične serije, u regularnom radu? Ja bih gurnuo 2-3 virtualne mašine na njega...

Link to comment

Se stvarno oseti razlika između Pro i obične serije, u regularnom radu? Ja bih gurnuo 2-3 virtualne mašine na njega...

Pa ako ta 2-3 VM-a ne treba da rade paralelno, onda uzmi bilo koji (a da nije baš krš). A ako treba da rade paralelno, zavisi prvo šta rade i koliko je tebi brzina bitna. Ta VM može da stoji idle i reaguje samo na event jednog usera (tj. tebe), a može i da drlja i melje u pozadini non stop gomile malih fajlova ili čitanja/upisa - ti sam najbolje znaš šta tu radiš. U prvom slučaju ljude može da zadovolji i dedicated hdd, dok ti je u drugom važno da disk ima što više iopsa. Mada u takvom scenariju treba da se VM optimizuje kao i pravi server da što je moguće više kešira i baca u RAM i što manje zavisi od i/o diska.

 

Na tvom mestu bih uzeo neki jeftiniji ssd, gledao da ima što je bliže 100K iopsa i što veći mtbf, pa probao kako izgleda taj tvoj scenario sa manjim ulaganjima. Možda se stvar još poboljša ako pojedinim VM-ovima dodeliš više RAM-a. Ako ispadne stvar baš i/o intenzivna i ne da se softverski optimizovati, možda se više isplati podeliti to na par jeftinih manjih ssdova, nego jedan veći ultra skupi ssd. Mada u takvom slučaju intenzivnijeg opterećenja ispada da nije loše razmisliti i o prelasku sa desktop virtuelizacije na esxi ili xen.

 

Generalno, za prosečnog korisnika na prosečnoj desktop mašini se razlika između economy i neke pro serije ne primeti. Pogotovo njegovo oko to neće primetiti. Skuplje uređaje sa jačim atributima uzimaju ljudi koji znaju zašto to rade ili oni koji imaju viška para i/ili ega.

Link to comment

Rade paralelno, jedna je samo za rdp, druge dve drljaju, ali ne previše. Više znači memoija, i to je ono što sam i sam skontao, jer 8GB na Vmašini, radi daleko bolje od 4.

 

Više diskova ne dolazi u obzir jer nosam to sve na laptopu (zato svi kad se pojavim sa mašinom gledaju kakvo čudovište vučem), imam samo dva diska (ok, mogu da vuglim VM na externom, ali to mi nije komotno, degradira performanse i nije mi baš nužno).

 

Trenutno mi je jedna na 120GB HyperX zajedno sa matičnim OS-om, pa se guraju, a ostale su mi na običnom disku, i fora je što to radi relativno ok, samo se diže užasno sporo spram SSD-a.

 

Dakle, običan sasmung od 1TB ili 512GB mi radi posao, ušteda 100-150€. :)

Link to comment

Ja nagurao tri ssd-a u moj thinkpad; jedan mSATA u pcie slot, drugi klasični 2,5" umesto hdd-a te izbacio optiku i gurnuo treći ssd u ultrabay fioku.

To može biti fino rešenje za treći drive, uvek zaboravim da mi je DVD beskorisna glupost.

Link to comment

Sklapam neku krsinu od desktop kompa.Verovatno cu da teram na njemu win7 mozda win10.Nego zanima me nesto, vredi li da na jedan hard stavim samo OS i sta njemu treba, a na drugom da budu ostali podaci?Imali to smisla i koliki hard na kom ce biti OS minimalno treba da bude.

Naravno to su "stari" diskovi nisu ovi SSD.

Link to comment

Ima uvijek smisla, kad ti jedan rikne, ostane ti drugi  :P

 

Ovaj radni sa OS i programima neka bude bar stotinjak GB, da ti bude komotno, a ne bi trebalo ni da te košta nešto previše. Svaka stotina GB preko toga je duplo više komocije. 

Link to comment

Valjal' ova konfa? :huh:

 

ProcesorCPU LGA1151 Intel® Core™ i5-6600, 3.3GHz BOX 14nmPločaMB LGA1151 Z170 Gigabyte GA-Z170-D3H, PCIe/DDR4/SATA3/GLAN/7.1/USB 3.0RAM2x DIMM DDR4 8GB 2400MHz Kingston Fury Black, HX424C15FB/8GrafikaGeForce GTX970 Gigabyte OC 4GB DDR5, DVI/HDMI/DP/256bit/GV-N970IXOC-4GDHard 1SSD SATA3 240GB Kingston V300 450/450MB/s, SV300S37A/240GHard 2HDD SATA3 7200 2TB Seagate Barracuda ST2000DM001, 64MB,Napajanje700W Raidmax Cobra RX-700AC-B, 80PLUS Bronze/PFC/12cmFan/AndysonDVDDVD+/-RW LG GH24NSD1 SATA/black, DVD Multi Writer/bulkKućišteThermaltake Urban T31, CA-1A5-00M1NN-00

 

edit. SSD će biti zamenjen po prethodnoj preporuci, hvala

Edited by Singer
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...