Jump to content
IGNORED

Boje


onamonamo

Recommended Posts

Nešto na ovu temu:http://kapija.narod.ru/Ethnoslavistics/ivi_plav.htmhttp://www.sgi.co.rs/html/008/00808.html(Ne ulazim sad u etimologiju onog manjast, mast, make i made, mesiti, ali danas neko dete u šali reče (povodom neke rečenice na engleskom) da xy mesi (makes) filmove. :lol::blink: )A što s' tiče osnovnih i izvedenih boja, to jeste druga tema, ali je baš zanimljiv onaj tzv. krug boja, pa onda izvedene stoje između osnovnih, a "slažu" se sa onom osnovnom koja stoji nasuprot njih... :wub: Hm, a (kaka :lol: ) smeđa dobija se mešanjem crvene, plave i zelene...Da li je neko spomenuo onu famoznu golubiju u ruskom?

Edited by FranziskaKafka
Link to comment
A što s' tiče osnovnih i izvedenih boja, to jeste druga tema, ali je baš zanimljiv onaj tzv. krug boja, pa onda izvedene stoje između osnovnih, a "slažu" se sa onom osnovnom koja stoji nasuprot njih... :wub:
mali kuriozitet glede tih suprotnih, tj komplementarnih boja...zdravstvene ustanove se cesto farbaju u zeleno, koja je komplementarna crvenoj, tj boji krvi... tako se kao neutralise efekat crvene ( krvave ) boje.... i boravak u zdr ustanovi cini prijatnijim...
Link to comment
mali kuriozitet glede tih suprotnih, tj komplementarnih boja...zdravstvene ustanove se cesto farbaju u zeleno, koja je komplementarna crvenoj, tj boji krvi... tako se kao neutralise efekat crvene ( krvave ) boje.... i boravak u zdr ustanovi cini prijatnijim...
А ја мислио да је то да би се постигао што бољи контраст кад се крв нађе на том зиду, да не буде да неко није приметио...Још педесетих су као дошли до закључка да боје просторија утичу на расположење, те да топлије боје раздражују, а хладније смирују. На страну то што је подела боја по температури у ствари противна физици (црвена је боја најхладнијег емитујућег тела); црвена је "топла" само зато што нас подсећа на огњиште у пећини. Ваљда зато те установе фарбају тако, држећи се те теорије... коју би у ствари ваљало проверити, све ми личи на чапраз истраживање на 200 испитаника да би се утукла лова на нешто, каквих има онолико.Него, код црвене ми падоше на ум две мађарске црвене, има две: piros (пирош - обична црвена) и vörös (вереш - крваво црвена, ваљда од - vér, крв). И руски има две црвене, красний и алый - обична црвена и алева (јес' иста турска реч).Ми смо изгледа јачи у том "хладнијем" делу спектра - ако би неко умео тачно да ми разјасни које су то боје сиња и модра (осим ако је ово друго боја модрице, то могу сам себи да направим).
Link to comment

sinje je valjda bledo plava, nebo-plava, ili sto bi crnogorci rekli plavetna..a modro je kao neka tamnija, "dublja", u krugu boja malkice okrenuta ka ljubicastom spektru.. mada mi je to mozda i autosugestija zbog te modrice..

Link to comment

Nabasah na turcizam meneviš, što znači ljubičast.Šućmurast- šaren, neodređene boje.Singava- siva, bela prošarana crnom (npr.vuna)

Edited by halloween
Link to comment
Ми смо изгледа јачи у том "хладнијем" делу спектра - ако би неко умео тачно да ми разјасни које су то боје сиња и модра (осим ако је ово друго боја модрице, то могу сам себи да направим).
I meni je to objašnjenje za modro logično- tamno plava koja vuče na ljubičasto, dok sinji povezujem sa hladnom plavom kao more kad je oblačno, tj. kada ima primese sivila kao da je čelično, ali ipak više plavo nego sivo.Al' zapetljah. Stručnjaci u toj oblasti imaju iscrpno obajšnjenje. Navešću samo neka. Pomenuta M. Ivić nalazi primere iz različitih slovenskih pisanih spomenika gde upotreba i jednog i drugog izraza ukazuje na boje koje su u svesti povezane sa nečim lošim ili zlokobnim. Npr. u starim ruskim spomenicima ima primera gde je sinj sinonim za crn gde crno označava nesreću tako da je i mimenica sinec, jedan od naziva za nečastivog, izvedena od ovog prideva. Primera ima i na srpskim i hrvatskim govornim prostorima gde se sinji u literaturi sreće tamo gde smo navikli da bude crn: noć priloži mrake sinje (Gundulić), sinja udovica, sinji gavran, kukavče sinji...Naravno najčešća upotrena je u sintagmi uz imenicu more, sinje more. (Odatle meni doživljaj boje koju označava ovaj pridev.)Ali tu nije kraj. I kod Rusa i Srba i Hrvata pridev se može sresti i u značenju plavičaste svetline koja ima zaslepljujući efekat. Najstarije takvo značenje se sreće u ruskim spisima gde se reč koristi za efekat koji izaziva munja.Ivić tvrdi da je reč modar dugo služila kao osnovni izraz za plavo, navodi primere kod Stankovića i Ćosića, ali su se obe reči, i sinj i modar, povukle, tj. bile marginalizovane, zbog zlokobnog prizvuka, tako da je na njihovo mesto uskočila reč plav, dobijena od indoevropskog korena, koji je bus pominjao, koja danas pokriva osnovne tonove ove boje.Ne znam da li je smela tvrdnja, ali usudiću se: sinji i modar su danas arhaizmi ili su na putu da to postanu.
Link to comment
Ivić tvrdi da je reč modar dugo služila kao osnovni izraz za plavo, navodi primere kod Stankovića i Ćosića, ali su se obe reči, i sinj i modar, povukle, tj. bile marginalizovane, zbog zlokobnog prizvuka, tako da je na njihovo mesto uskočila reč plav, dobijena od indoevropskog korena, koji je bus pominjao, koja danas pokriva osnovne tonove ove boje.Ne znam da li je smela tvrdnja, ali usudiću se: sinji i modar su danas arhaizmi ili su na putu da to postanu.
Врло занимљиво. У језику се, изгледа, вазда догађа нека журка, и кад сване више не знаш ко је шта пио и ко је с ким био...Сињи јесте, већ врло редак (иначе не бих морао да питам), али за модру не бринем, док има модрица и док може да се помодри од зиме (или по врату).
Sam' da kažem da postoji i pembava boja, a o teget (i etimologiji te reči) da i ne govorimo. I bordo, da.
Пембава? Никад чуо, која је то?А за тегет... откад чекам дан кад ћу имати част да познајем неког ко зна етимологију. Ајде, немој ме држати у неизвесности, ово је већ ладан сандук (ака cold case), не знам колико пута сам већ дигао руке... дакле, причај, сав сам се претворио у уво (и уши су ми се, гле чуда, претвориле у уши).
Link to comment
Пембава? Никад чуо, која је то?А за тегет... откад чекам дан кад ћу имати част да познајем неког ко зна етимологију. Ајде, немој ме држати у неизвесности, ово је већ ладан сандук (ака cold case), не знам колико пута сам већ дигао руке... дакле, причај, сав сам се претворио у уво (и уши су ми се, гле чуда, претвориле у уши).
Znaju Klajn i Šipka. cool.gifTeget je od prezimena austrijskog admirala Tegethofa, pridev označava tamnoplavu boju tkanine koja se koristi za mornarske uniforme.Izgleda da se admiral iz hobija bavio i modom, bio trend seter. biggrin.gifU istom rečniku nema pembav, ali ima pembe- turska reč od persijske penbe= pamuk. Pokrajinski ružičast, crvenkast, rumenkast.Eto, ni ja do danas za pembav nisam čula.
Link to comment
(а и за цијан и магенту немамо своје речи и пола људи не уме да их разликује, и шта ћемо онда?)
cyan je tirkizna a magenta je ciklama.:)
Link to comment
cyan je tirkizna a magenta je ciklama.:)
neb ja cijan tako olako prozvao tirkiznom :)jes, lici, ali cijan je ipak vise plava nego zelena...odnosno zavisi od definicije cijana, ali u vecini kolor-cartova je tako...a tirkiz je tacno nijansa izmedju, dodas vrlo malo zelene, vec nije tirkiz nego neka zelena, dodas vrlo malo plave, takodje nije vise tirkiz nego plava...(moja najomiljenija boja je tamno tirkiz, odnosno petrolej)cijan ( onaj iz cartova ) bi bio neka serpa plava...
Link to comment
neb ja cijan tako olako prozvao tirkiznom smile.gifjes, lici, ali cijan je ipak vise plava nego zelena...odnosno zavisi od definicije cijana, ali u vecini kolor-cartova je tako...a tirkiz je tacno nijansa izmedju, dodas vrlo malo zelene, vec nije tirkiz nego neka zelena, dodas vrlo malo plave, takodje nije vise tirkiz nego plava...(moja najomiljenija boja je tamno tirkiz, odnosno petrolej)cijan ( onaj iz cartova ) bi bio neka serpa plava...
dadadadadadada, delimo finese, sve do serpa plave. mada šerpe su za mrvu tamnije plave od cijana.smajli u mom postu gore i jeste zbog nepreciznog tirkiza.i sad sam se, nevezano od svega rečenog, setila profesorke likovnog iz o.š. i pariško modre i ultramarin plave tempere... Edited by PointTaken
Link to comment
dadadadadadada, delimo finese, sve do serpa plave. mada šerpe su za mrvu tamnije plave od cijana.smajli u mom postu gore i jeste zbog nepreciznog tirkiza.
ajagri, nije serpa cijan, ali mi je to bilo najblize da znam odgovarajucu rec...cijan bi mogla da se definise kao jarko sinja :)da se vratim na tirkiz dok je jos aktuelno, to je boja kad ne znas da li je zeleno ili plavo, cim znas da je jedno od ta dva, to vise nije tirkiz...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...