Jump to content
IGNORED

Novinarstvo u eri interneta


Muwan

Recommended Posts

Bilo bi čudno da nije tako.
Da, bilo bi. Ali to ne mijenja cinjenicu da mnogi ne priznaju da zapravo jeste tako.
naslov je smrtno precizan
Ma ok Dabovicu, pa rekoh da se "formalno" ne smatra u uzem medijskom segmentu koji danas forume ne ukljucuje u tu pricu. I btw, nista mi ne znace tvoje google price.
Link to comment
  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • pacey defender

    10

  • harper

    7

  • Аврам Гојић

    5

  • luba

    5

Misljenja sam da Tviter treba spaliti i njegove izumitelje obesiti. Mislim, dobro, ako se pokaze da je Tviter pomogao u ovim revolucijama, mozemo da preskocimo vesanje. Ne kaze se dzaba twitter-shitter

Link to comment
I btw, nista mi ne znace tvoje google price.
prvo, izraz socijalni mediji do te mere se odomacio da prosecno obavestenoj osobi ne treba google da bi znao sta taj termin znacidrugo, ja mislim da je preko 50% informacija koje su forumasi postovali o arapskom prolecu stiglo sa twittera i drugih neformalnih izvora, o cemu je veoma lako uveriti setrece, ne znam da li se secas teroristickog napada na Mumbai. to je bio prvi veliki dogadjaj u svetu u kome se twitter pokazao, u prvom naletu vesti, daleko informativnijim od klasicnih medija. potrebno je biti analitican, filtrirati informacije i porediti tweetove i eto ti medija koji u segmentu brzine i ekskluzivnosti nadilazi klasicne medije. naravno problem nastaje kada se ocekuje nezavisna provera i pristup ekspertskom fact checkingu, tu klasicni mediji nemaju nikakvu alternativu.cetvrto, ne podnosim aroganciju, stoga, ignore
Link to comment

fezbuk je postao 1 labris, s jedne strane postao je sredstvo za izmicanje cenzuri i iznošenje neugodne dokumentacije, koja na njega pobjegne i više ju ne možeš strgat kao kameru, ubit kao svjedoka ili protjerat kao novinara..s druge strane neke organizacije za koje nikad ne bi očekivao da će postati postmodernističke, iskoristile su ga kao sredstvo službene notifikacije i komunikacijefacica za sve

Link to comment
Istina, ali samo donekle. I jos nesto; istina koja je vrlo (ali vrlo) upitna. Prosto zato sto na twitter informacije kace i Gadafijevi pobornici koji imaju posve drugo glediste na kompletnu situaciju u Libiji, a sto nekome koji prati dogadjaje iskljucivo putem social network-a, moze samo odmoci u objektivnom sagledavanju stvari. A isto se odnosi na sve ostale "twitter" ili "facebook" informacije; nisu dosljedne i nemaju novinarsku tezinu, lisene su bilo kakve objektivnosti i de facto ne daju kompletnu sliku bilo kojeg (drustveno -politickog) dogadjaja. Ali da, definitivno se dogadja da netko sa networka snimi dogadjaj kojim se posluze i mediji. U tom smislu social networks jesu dobra stvar.
Slažem se za pitanje verodostojnosti i značaja koji jedan članak može da ima. Daleko od toga da su svi novinari objektivni naravno, ali nije za poređenje.Bilo ko ko prati samo 1 medij o bilo kojoj situaciji ne može da sagleda celu priču. Twitter ima i tu dozu subjektivnosti koja je po meni, ako se uzme sa rezervom naravno, pozitivna prosto jer uvek postoji neko ko će tweetovati neku drugačiju priču, ili imati drugi stav. One man's freedom fighter is another man's terrorist, jelte .
Sto god da je taj Pejsi objasnio, informacije i jeste dobro filtrirati jer bismo inace dobili totalni kaos. Zamisli svijet BEZ novinara i BEZ medija, koji se sluzi iskljucivo networkom (kakav je danas). Mislim, ne samo da sam procitala tonu gluposti, histerije i ultra panicarenja u vezi Japana, nego sam imala cast vidjeti twittere (ili sto god jesu) koji se iskreno vesele tragediji koja se dogodila Japanu. Poanta - internet je prije svega raj za kojekakve budale. I ne treba se tome jako radovati, bar dok se ne uspostave zakoni koji ce ipak filtrirati smece.
Kada sam pričao o filtriranju mislio sam na to da su ovakvi forumi, npr, dobro mesto gde znaš da ljudi neče kačiti kojekakve "analize" i "izveštaje" već aktuelne i dobro napisane stvari. Tako ne moraš da pročitaš 8 članaka da bi došao do 9og koji ti kaže nešto novo i suvislo.Dakle, možda se nisam dobro izrazio - mislio sam na filtriranje već postojećih izveštaja u medijima, ne samih informacija.
Totalno si u pravu. Ali to je mozda i problem jer se ispostavlja da je jako mali broj ljudi koji zaista zele diskutirati dok je s druge strane ogroman broj ljudi kojima je (zapravo) jedini smisao da se svide, da se udaju, ozene, da nadju avanturu, da se spare, da izlijece kojekakve komplekse, da se reklamiraju, itd. I tu se postavlja pitanje svrhe foruma, tj. njegovog opstanka. Praksa je pokazala da je forum bez chata i zezancije sterilna apoteka i da je dobro naci kompromis. Ali, uzasno je tesko pronaci mjeru i zadovoljiti sve klijente. Mislim da je PPP u tome maksimalno uspio i da je osvojio titulu najboljeg foruma na podrucju Srbije i na podrucju Ex YU ( a kad ja to kazem, onda je to tako. Jbg. ^_^
potpis.Druga rečenica je ujedno i razlog što sam sve manje i manje na fejsu. Previše "forsanja", što b' se reklo kod vas.
Link to comment
prvo, izraz socijalni mediji do te mere se odomacio da prosecno obavestenoj osobi ne treba google da bi znao sta taj termin znaci
Naravno. Ali ja nisam uopce pricala o izrazima koji su se UDOMACILI, nego o formalnoj strukturi net medija, a koja je btw, jos uvijek jaaako dobra. I vazeca.
cetvrto, ne podnosim aroganciju, stoga, ignore
Hm, rece meni netko tko podnosi samo vlastitu aroganciju. Ako sam zavrijedila ignore, to je ogroman kompliment, zar ne? :)
Link to comment
Bilo ko ko prati samo 1 medij o bilo kojoj situaciji ne može da sagleda celu priču. Twitter ima i tu dozu subjektivnosti koja je po meni, ako se uzme sa rezervom naravno, pozitivna prosto jer uvek postoji neko ko će tweetovati neku drugačiju priču, ili imati drugi stav. One man's freedom fighter is another man's terrorist, jelte .
Pa da, ali upravo to i jeste problem. Nije nam (zar ne) u interesu da lurkamo na stranice terorista. Ili jeste?
Kada sam pričao o filtriranju mislio sam na to da su ovakvi forumi, npr, dobro mesto gde znaš da ljudi neče kačiti kojekakve "analize" i "izveštaje" već aktuelne i dobro napisane stvari.
Ma da. Ali te "dobre napisane stvari" zapravo nisu zasluga forumasa ni twittera, nego medija. Drugim rijecima, forumasi se sluze medijima da bi poslali, a osobito prosirili neku vijest; a ne facebookom. Npr. Facebook revolucija u Hrvatskoj je zapravo minorna jer u glavnom gradu protestira xx ljudi; to prosto nije masovan prosvjed.
Dakle, možda se nisam dobro izrazio - mislio sam na filtriranje već postojećih izveštaja u medijima, ne samih informacija.
Filtriranje (spoznaja te neke istine) je neminovno; na facebooku neces dobiti cijelu istinu prosto zato sto njima nije cilj objektivnost. Drugim rijecima; koliko god da su losi, mediji su jedini nacin koliko - toliko tocne informacije o svemu sto nas okruzuje.
Link to comment
Misljenja sam da Tviter treba spaliti i njegove izumitelje obesiti. Mislim, dobro, ako se pokaze da je Tviter pomogao u ovim revolucijama, mozemo da preskocimo vesanje. Ne kaze se dzaba twitter-shitter
Pa sad, misljenja se oko toga razilaze. Iz mog iskustva, twitter je ono nasta ga napravis, tj. pazljivim izborom kontakata moze da bude od koristi za npr. biznis. Meni zgodno dodje za update iz nauke, sa naucnih blogova, i tome sl, ne moram da ih jurim po netu (neka vrsta skracenog RSS-a, s tim da mozes da opalis i komentar i tako ucinis i svoje prisustvo znanim, kreiras svoj biznis profil, da ne kazem brand). A za ovu milijardu koja prati Charlie Sheena, sta da kazem... :D
Link to comment
Forum je jos uvijek biser interneta i opcija koja zasad opstaje usprkos chatu, facebooku i slicnima. Ajde primjer; dakle poznanica s kojom se cujem i o kojoj sve znam, mi salje svoj profil na Faceu da vidim gdje je ljetovala, sto je jela, koji kupaci je nosila, itd. Mislim, WTF???
Да не заборавимо да је ово већ и физички друга генерација форума код нас. Које је године оно кренуо Сезам? Осамдездевете, деведесете? Још онда је био плаџ.бу.плаџ и 9. марта, и током целе Шетње. Сезам је имао и свој чет, где се за, нпр. бомбардовање '99 знало петнаестак минута унапред.Данас ово чак може да се ради и на већем растојању - ово горе су све ствари из центра Београда (осим бомбардовања, где су се људи јављали са свих страна, чак су и из Босне јављали кад ови полете). Данас, међутим, сваки други-трећи мобилни може да се окачи на интернет и могуће је јављање на форум из Мрдуше Доње, уживо, са све фоткама. Треба само ухватити десет минута затишја, не мора на смену да се трчка до Сезам кафеа.Додатни разлог зашто више верујем форуму него осталим њеб свратиштима: овде се знамо. Не зна свако сваког, већина не зна никог, ал' зна понеко понеког, знамо једни другима дигиталне рукописе, и бар смо сигурни да је онај што данас пише ово - исти онај што је прошле године писао оно. Твићкалица и књигалицарж су сувише кратке форме да би садржали било какав, овај, хм, садржај. То је чапраз диван. На форуму, ош чаршав, оћеш једнобраздни плуг, од воље ти.
prvo, izraz socijalni mediji do te mere se odomacio da prosecno obavestenoj osobi ne treba google da bi znao sta taj termin znaci
Тим пре онда просечно обавештеној особи има бити јасно да је то тачан превод. Ако, тојест, стварно разуме шта израз значи, а не само шта означава.
Link to comment
Pa sad, misljenja se oko toga razilaze. Iz mog iskustva, twitter je ono nasta ga napravis, tj. pazljivim izborom kontakata moze da bude od koristi za npr. biznis. Meni zgodno dodje za update iz nauke, sa naucnih blogova, i tome sl, ne moram da ih jurim po netu (neka vrsta skracenog RSS-a, s tim da mozes da opalis i komentar i tako ucinis i svoje prisustvo znanim, kreiras svoj biznis profil, da ne kazem brand). A za ovu milijardu koja prati Charlie Sheena, sta da kazem... :D
Ma daj bre Indy. Meni je idiotska sama ideja da postoji neka alatka koja ti omogucava da svetu izbacis svakih 10 minuta svoje 'genijalne' misli u etar. Da, kapiram da moze da bude korisno u odredjenim situacijama, ali mi je sam koncept bljutav. Ja tviter zamisljam kao nesto sto drndas u fazonu "sad jedem bananu", "sad kenjam", "uff al sam se iskenjo bratori", "brrrrate dosadno mi je", "uf sto je prosla dobra picka u je!", "sad gledam TV", i tako dalje (mislim da nisam daleko od istine kada je prosecni tviteras u pitanju). Mislim, meni je to najgori egoizam.Jeste, moze to i na facebooku da se radi (koji sam imao duzi period, pa se povukao jer je poceo da smara neopevano), ali na facebooku mozes i da ostavis neki duzi tekst, komentar...moze da bude kao vrsta bloga cak. A tviter te ogranicava, ko SMS poruke, moz samo da kenjas (verbalno i bukvalno).Mislim, ne znam, to je moj dojam, samo moje misljenje, al eto...
Link to comment
Ja tviter zamisljam kao nesto sto drndas u fazonu "sad jedem bananu", "sad kenjam", "uff al sam se iskenjo bratori", "brrrrate dosadno mi je", "uf sto je prosla dobra picka u je!", "sad gledam TV", i tako dalje (mislim da nisam daleko od istine kada je prosecni tviteras u pitanju). Mislim, meni je to najgori egoizam.
To sto ga ti tako zamisljas, ne znaci da je (mora da bude) tako.
Link to comment
Drugim rijecima; koliko god da su losi, mediji su jedini nacin koliko - toliko tocne informacije o svemu sto nas okruzuje.
pa sad, to baš i nije tačno, na više nivoa.Prvo, pošto si rekla "svemu što nas okružuje", za to uvek postoje bolji načini - lični uvid, ili ako ti ispriča neko kome veruješ, npr. Ali ako se držimo situacije u Libiji, onda se slažem.Drugo, informacije i njihova verodostojnost su različite kategorije. Neko na twitteru može da objavi 100% istinitu informaciju, ali ona uglavnom neće postati "istina" dok ne bude verifikovana, uglavnom od medija. Kao što rekosmo ranije, verodostojnost jeste bitan problem kod socijalnih mreža ( i foruma :) ), ali istovremeno mogu da dovedu do bržeg otkrivanja i , da se nezgrapno izrazim, verifikovanja istine.
Ma daj bre Indy. Meni je idiotska sama ideja da postoji neka alatka koja ti omogucava da svetu izbacis svakih 10 minuta svoje 'genijalne' misli u etar. Da, kapiram da moze da bude korisno u odredjenim situacijama, ali mi je sam koncept bljutav. Ja tviter zamisljam kao nesto sto drndas u fazonu "sad jedem bananu", "sad kenjam", "uff al sam se iskenjo bratori", "brrrrate dosadno mi je", "uf sto je prosla dobra picka u je!", "sad gledam TV", i tako dalje (mislim da nisam daleko od istine kada je prosecni tviteras u pitanju). Mislim, meni je to najgori egoizam.
Ovo je kao da si rekao da su ti novine sranje, jer je na svim naslovnim stranama "dvor", "farma", ko je kresnuo koga a ko je raskinuo, ko je lupio šta u skupštini i tako dalje. Nije poenta u onome što drugi rade, nego kako ti koristiš određeni medij.Reci mi, jel se družiš sa ljudima koji imaju takve priče ? Jel kad izađeš sa drugarima uveče znaš da ćeš od njih slušati najnebitnije, najnebuloznije priče o svakoj trivijalnosti koja je ispunila njihov dan ? pretpostavljam da ne.Drugim rečima, ljudi grade svoju onlajn mrežu kontakata sa relativno sličnim parametrima kao i u životu. Imaš ljude koji su na twitteru da bi mogli da pišu šta su pojeli i israli, koji će mahom pratiti iste takve, a onda šaljivo komentarisati dešavanja u probavnom traktu. Isto tako možeš da pratiš ljude koji imaju štošta interesantno da kažu, omiljene sajtove i tome slično. NAravno da postoje drugi načini, ali ovakav rezon je trivijalizacija celine na račun dela, koji se pritom jako jednostavno da zaobići i ignorisati.
Link to comment
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...