Jump to content
IGNORED

Foto-aparat izbora


Indy

Vaš omiljeni tip foto-aparata  

62 members have voted

  1. 1. Ako možete da izaberete samo jedan, šta biste najradije koristili?

    • Kompaktni (point & shoot) digitalac
    • Kompaktni (point & shoot) 35mm film
    • Rangefinder digitalni
    • Rangefinder 35mm film
    • dSLR
    • SLR 35mm film
    • SLR srednji format film
    • TLR srednji format film
    • Veliki format (film tj. ploča)
      0
    • Neki deseti tip (mob. telefon, pinhole, itd).


Recommended Posts

2 hours ago, kud u maglu Simoviću said:


ovo bi mi svakako bio aparat u najužem izboru

Moze neki kratki opisnza nas iz inozemstva sto nam je uskracen pristup KP?

 

hvala

Link to comment
On 24. 1. 2024. at 9:08, notenoughreasonsforclaire said:

 

Jesi li aktivirao fotoaparat na kraju? Ja sad imam pitanje i za tebe, ali i za druge, a to je pitanje koje je verovatno ovde bilo često postavljano - u kom kupovnom smeru se kretati ako se želi preći sa tog sveprisutnog fotkanja telefonom na nešto ozbiljnije? Hteo bih malo dublje da zađem u svet fotografije, ali sam sa fotoaparatima potpuni laik, pa me interesuje šta bi to dolazilo u obzir, a da citiram Grka, da "prilagođenost idiotima koje drže aparat (bude) znatna".

 

Ne mogu više da ti preporučim mirorless fuji, konkretno, imam XT-20 i makina razbija. Dokaz je da posle 3 godine cena jedva da je malo pala. Ono što je najbitnije je da ima sjajan procesor i ne moraš se uopšte baviti post produkcijom već izlaze JPG-ovi koji su već zavidnog kvaliteta.

 

Za 1000e možeš da uzmeš npr XT-30 i 18-55mm fujinon (koje je IZUZETNO oštar) i da te bog vidi, moguće da će i da pretekne.

 

Prednosti: trilion naprednih opcija, fenomenalan dizajn i ergonomija, odlične fotke "iz aparata"

Mana: malo skuplji objektivi.

 

Moram da budem iskren i da priznam da mi je riknuo flet kabl (verovatno) te mi display ne radi. Mislim da sam sam za to sam kriv, nosim aparat često na planinarenje, mnogo se znojim i moguće da mi je znoj zašao negde i napravio problem, tj nisam siguran da je flat, ali realno nema šta drugo da bude, menja se za 20e samo nikako da ga poručim sa Alija.

  • Hvala 1
Link to comment

@Mil@n

Imaš li možda neku fotografiju koju si uradio mobilnim telefonom i tim aparatom 

Čisto da malo uporedimo  kako se dobar mobilni nosi sa Fujiem 

Link to comment
49 minutes ago, Fakundo Sava said:

@Mil@n

Imaš li možda neku fotografiju koju si uradio mobilnim telefonom i tim aparatom 

Čisto da malo uporedimo  kako se dobar mobilni nosi sa Fujiem 

 

Ajde kad budem kući ali veruj mi, ne mogu da se mere, kada se mob fotke prebace na ekran, sve je jasno kao dan, koliko god da su dobre sa telefona, nemaju taj kontrast, dinamiku, intenzitet boja i sl.

Edited by Mil@n
Link to comment
1 hour ago, Fakundo Sava said:

@Mil@n

Imaš li možda neku fotografiju koju si uradio mobilnim telefonom i tim aparatom 

Čisto da malo uporedimo  kako se dobar mobilni nosi sa Fujiem 

imam aparat kapiram već negde deceniju star, nikon d3300 i mogu da garantujem da su fotke njim napravljene i dalje drugi univerzum za bilo koji mobilni telefon.

videćemo hoće li se priča promeniti u nekoliko sledećih generacija budući da sve više na telefone meću (krajcovani) jednoinčni senzor, ali zasad je poređenje na nivou futsal protiv lige šampiona.

 

i ja da uzimam uzeo bih svakako mirorles, ima nikon baš finih modela u ok cenovnom rangu.

glavna prednost spram dslr je daleko manja masa, što ovako na prvu izgleda smešno, ali posle pola dana špartanja po nekoj turističkoj destinaciji prestaje da bude.

kvalitet fotografija je apsolutno uporediv.

 

i da, ko namerava da slika na auto-modu bolje da se drži telefona.

Link to comment
15 minutes ago, ToniAdams said:

i da, ko namerava da slika na auto-modu bolje da se drži telefona.

 

Nekim ljudima jednostavno ne treba više od zabeleženog momenta, u što boljem kvalitetu. Znam jednog koji je čuveni BG fotograf nove generacije, a kada su mu dali staru manuelnu Yashica-u, bio srećan k'o kuče što je na dva od 36 kadra ubo ekspoziciju.

 

Drugu članu koji bi da fotka ulice i zgrade bih prvo preporučio da pogleda šta sve danas ljudi na tu temu rade mobilnim telefonima, a ako mu se i posle toga baš troše pare, da se javi.

Link to comment

pa zato i kažem da je besmisleno slikati skupim aparatom u auto modu, jer nećeš dobiti ni deo kvaliteta koji bi inače dobio.

a jebiga taj brat mlađe generacije nek vedžba merenje svetla, nije uopšte zajebano, ili je pak do aparata nešto jer sam skoro pa siguran da ni on ne slika u auto modu.

Link to comment
  • 2 months later...

Neka preporuka za aparat, treba mi kao poklon ujaku za odlazak u penziju. Za sada sam dobio par sugestija Nikon d3500, Canon 250d i Sony a6000. Stvarno nemam pojma, šta izabrati od navedenog, odnos cijena kvalitet i ostalo. Ako može neka pomoć, bio bih jako zahvalan.

 

edit: Budžet 500-800 eura, može i neka polovna a dobra opcija.

Edited by Jesper23
Link to comment

manje više su to slični aparati u ruci amatera, vidi uz koji možeš da dobiješ bolju optiku

Link to comment
26 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

manje više su to slični aparati u ruci amatera, vidi uz koji možeš da dobiješ bolju optiku

Uz canon mi nudi objektiv canon 50 mm, a uz Nikon nudi Nikkor 50 mm af-s 1:1,8 g. Uz standardne 18-55 za oba modela.

 

Nikon 350 eura, Canon 400 eura

Edited by Jesper23
Link to comment
46 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

manje više su to slični aparati u ruci amatera, vidi uz koji možeš da dobiješ bolju optiku

A Mirrorless? Jel slično kao DSLR za amatere? Ja imam canon DSLR, burazer mirrorless i ovo njegovo je dosta lakše i kompaktnije, ja se tripujem da su moje slike bolje ali realno nemamo pojma nijedan ni drugi. 

Link to comment
17 hours ago, kud u maglu Simoviću said:

ja bih se pre odlučio za mirorles

Na kraju sam po tvom savjetu uzeo ovo:

 

https://olx.ba/artikal/60119925

 

Sony Alpha ZV-E10 sa Tamron objektivom 20 mm.

 

Uzeo sam "korišten" od nekog ultra skupog frizera, čovjek ga kupio u Njemačkoj prije 2 mjeseca, napravio 116 fotografija sa njim, dobio sam račun, garanciju, apsolutno sve. Na sve to sam i spustio cijenu na 520 eura što je top. Jbg imao sam malo manji budžet na umu, ali kad izleti ovako dobra opcija mislim da nisam pogrješio.

 

Hvala puno za strpljenje i pomoć, kontam da je vama profesionalcima ovo čak i glupo za odgovaranje, ali valja prosvjetliti nas neuke.

  • +1 4
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...