Jump to content
IGNORED

Svet


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

A amerikanska se trudi malo vise (trose na nju vise nego ceo svet zajedno za istu namenu.) Sad kriza, doduse, ali nema frke, uvek moze da se sasece neki obrazovni ili istrazivacki program, a na prvom mestu ta lazljiva klimatologija. To se ne trude da usavrse, nego da ga ubiju, ako moze.

Link to comment

So what? Njihova stvar. Ne troše moj novac. Kad njima budem plaćao porez brinuću o tome. Jagdish Bhagwati je imao jednu zanimljivu opasku kako je tehnologija pomela odnose u tom smislu da zbog interneta danas ljudi često više brinu o tome šta se dešava na drugom kraju sveta nego u njihovom komšiluku.

Link to comment
Ne razumem ovu zamerku, da budem iskren. Svaka vojska se trudi da usavrši svoju opremu.
Moja opaska se odnosi na frekventnost zaglupljujucih patriotskih izliva u komercijalnim emisijama koje btw pucaju na vorldvajd trziste.Inace, vojska usavrsava svoju opremu u dobro cuvanim laboratorijama/fabrikama, a ne u emisiji gde neki privatnik pravi kastjum vozila.
... kako je tehnologija pomela odnose u tom smislu da zbog interneta danas ljudi često više brinu o tome šta se dešava na drugom kraju sveta nego u njihovom komšiluku.
... upravo. Tako je postalo normalno da pakistanac gleda Diskaveri i tamo mu se podmetne najljigavija patriotska jadikovka amerikanke uplasene za zivot nekog americkog tenkiste par hiljada kilometara od amerike.Pakistanac ce, za razliku od ucveljene amerikanke, prvo da se zapita: "a koji qratz taj tenkista trazi tamo?"Kapish sad? Edited by CowBoy
Link to comment
Njihova stvar.
A jel'te? Vojno prisutni u 150 zemalja sveta, od toga u izvesnom broju njih u svojstvu okupacionih snaga. Zbog cega po nosu ponekad dobije i onaj ko se u to nije znacajno mesao. Recimo, Spanci. Glavni izvor emisija gasova staklene baste u decenijama pre uspona Kine, dakle glavni i osnovni uzrocnik promene planetarne klime koju vec prolazimo. Glavni izvor odricateljstva globalnog otopljenja, koji se od njihove neverovatno uticajne desnice siri ostatkom planete (i glavni je izvor blokade bilo kakvog smislenog programa za radikalno smanjenje emisija, vreme za sta je vec uglavnom i proslo?) Kad bi to sve bila "njihova stvar", ja bih bio najsrecniji. Ali, oni su se postarali da americki diskurs postane globalni. To da je nesto "njihova stvar" je uzasno naivan stav koji podrazumeva da je USA samo jos jedna drzava, a mislim da je i plavusama jasan njen imperijalni karakter.
Link to comment
fantom.gif[/url]
Sovjetski Savez/Rusija je svojim raspadom uspeo da bude prakticno jedina zemlja na svetu koja je ucinila potrebno smanjenje emisija stetnih gasova (oko 6% godisnje). ;) Predikcije globalne klime u 2050., sa minimumom 8 milijardi ljudi na planeti, a verovatnijih 9 milijardi, su takve da je "katastrofa" blaga rec, i da ce sadasnja nasa prepucavanja nasoj deci/unucima biti nebitna. I pored toga, republikanci u Senatu prvo skacu da ukinu sredstva za klimatoloska istrazivanja. I meni treba da bude svejedno, jer su tako rekli Erajzer i Rodjer, plus mi Rodjer preti Rusima. Whatever... planetu smo stedro sjebali, tj. pre svega su to uradili Amerikanci, do kraja veka ce deo planete koji podrzava zivot moci da naseli cirka milijardu ljudi, kazu, amazonske sume su "goooone", a ostali mogu slobodno da skoce u okean (bice malo svezije tamo pri dnu, premda ce biti vrlo kiseo pH).
Link to comment
Ne razumem ovu zamerku, da budem iskren. Svaka vojska se trudi da usavrši svoju opremu.
Bolje bi im bilo da usavršavaju neke druge stvari, imajući u vidu da 18 bivših pripadnika te organizacije izvrši samoubistvo svakog dana, a jednu četvrtinu beskućnika u SAD čine takođe veterani te organizacije. Što će reći da, svi američki dušmani kada se udruže, ne mogu da im nanesu toliko gubitaka i štete.
Link to comment
Sovjetski Savez/Rusija je svojim raspadom uspeo da bude prakticno jedina zemlja na svetu koja je ucinila potrebno smanjenje emisija stetnih gasova (oko 6% godisnje). ;) Predikcije globalne klime u 2050., sa minimumom 8 milijardi ljudi na planeti, a verovatnijih 9 milijardi, su takve da je "katastrofa" blaga rec, i da ce sadasnja nasa prepucavanja nasoj deci/unucima biti nebitna. I pored toga, republikanci u Senatu prvo skacu da ukinu sredstva za klimatoloska istrazivanja. I meni treba da bude svejedno, jer su tako rekli Erajzer i Rodjer, plus mi Rodjer preti Rusima. Whatever... planetu smo stedro sjebali, tj. pre svega su to uradili Amerikanci, do kraja veka ce deo planete koji podrzava zivot moci da naseli cirka milijardu ljudi, kazu, amazonske sume su "goooone", a ostali mogu slobodno da skoce u okean (bice malo svezije tamo pri dnu, premda ce biti vrlo kiseo pH).
Može link za predikcije?
Link to comment
Može link za predikcije?
Ne znam koliko je zahvalno gadjati se linkovima na ovakve teme, kao sto sam vec pisao. Na internetu, naime, ima sigurno vise "skeptickih" linkova nego onih koji imaju nekakve konkretne veze sa klimatologijom.Konkretno, ovo od 4 stepena C do 2050. je iz britanskog Met Officea.Ovo za populaciju od 9 milijardi u to vreme je od UN.Trenutno citam ovo, i autor dokumentovano tvrdi da se ne radi o alarmistickim (=losijim nego sto pokazuju podaci), vec realisticnim prognozama.Naravno, misljenja o ovome se razilaze (sto ne znaci da se oko ovoga bitno razilaze i klimatolozi; mislim da je situacija sada toliko losa da gotovo da se moze reci da je skoro svejedno sta ko misli o ovome). Sumnjalacko/odricacki pokret buja na internetu (a i inace), sto i nije cudo kad se ima u vidu kako su crna predvidjanja za vremena koja ce barem neki od nas ovde i videti (mi matoriji cemo uglavnom toga biti postedjeni, sto me ne tesi). Klimatologiju je (nekima) lako odbaciti buduci da se ne radi o egzaktnoj vec "probabilistickoj" nauci. One koji u tome nalaze utehu bih podsetio da je i medicinska nauka probabilisticka. Edited by Indy
Link to comment

Indy svaki normalan naucnik se batalio price o povecanju temperature od 4 stepena pre 2100. Jedan pogled na prosecne temperature tokom zadnjih 50 godina bi te ubedio da su sanse da se temperatura tako brzo uvecaju gotovo nikakve. Ubrzano globalno zagrevanje je pocelo 80ih i od tada do danas temperatura raste 0,1C po deceniji. Tokom celog 20og veka je temp. porasla 0,6 stepeni. Sad da bi do 2050. temp. porasla 4 stepeni treba iz ni iz kakvog razloga da se ugrevanje ubrza 10 puta.Postoji naucni konsenzus da ljudi povecavaju koncentraciju CO2 i da koncentracija CO2 povecava temperaturu za neku vrednost X. U principu za svaku koncentraciju CO2 mozes lako da izracunas snagu infracrvenog zracenja koja je vracena na zemlju i da onda izracunas koliko treba da se poveca temperatura zemlje da bi se pojacano emitovanje izjednacilo sa uticajem CO2. Za ono cuveno dupliranje CO2 ta cifra je 1,1 stepen do 2100. Sve preko toga bi bilo delo dodatnih feedbacka (ilit povratnih sprega) za koje amaniko ziv ne zna snagu, usled cega u IPCC reportima pise tipa "izmedju 1.5 i 6 stepeni do kraja veka. A mozda i vise." P. S. (u principu samo zagrevanje zemlje je povratna sprega, ali u klimatologiji kad kazes povratna sprega misli se na neke sporedne efekte tipa oblaci, vodena para, topljenje leda i sl.)Mislim da dosadasnji temperaturni rekord lepo potvrdjuje da osetljivost klime ne odstupa previse od crnog tela, sto bi iskljucilo mogucnost za neko divljanje klime sa nekim ogromnim povecanjima temp. od 2.5 i vise stepeni do 2100. A i lako je videti da kada bi osetljivost klime na promenu balansa zracenja bila ogromna imao bi minsko polje protivrecnosti ako bi pokusao da ekstrapoliras model na malo vece promene zracenja. Naravno, sve deluje logicno dok vrtis model oko 15 stepni, par stepeni gore dole. Inace, zanimljiv podatak je da je u Srbiji tempertura tokom zadnjeg veka tripit brze rasla od svetskog proseka. Porasla je za nesto manje od 2 stepeni tokom dvadesetog veka, zbog cega malo ko u Srbiji sumnja da globalno zagrevanje "jednostavno ne postoji" ko sto bi mislili mnogi Ameri (temp. u Sev. Americi su bile vise tridesetih nego danas, tada su takodje bili otvoreni ledeni putevi kroz Arktik i oko Kanade i sl.).

Link to comment

Potrazio sam taj tvoj izvor ("svaki normalan naucnik") i nikoga pod tim imenom nisam nasao. Moj izvor je britanski Met Office i skup klimatologa u Oksfordu iz 2009. Link: http://www.sciencedaily.com/releases/2009/09/090930174655.htm Kao i knjiga Clive Hamiltona, o kojoj sam pisao ovde. Naravno da mi je poznato da IPCC daje raspon mogucih scenarija, ovde se radi o tome da se smatra da je 4C verovatniji nego oni drugi.

Link to comment
Ubrzano globalno zagrevanje je pocelo 80ih i od tada do danas temperatura raste 0,1C po deceniji. Tokom celog 20og veka je temp. porasla 0,6 stepeni. Sad da bi do 2050. temp. porasla 4 stepeni treba iz ni iz kakvog razloga da se ugrevanje ubrza 10 puta.
Usput, "ni iz kakvog razloga" ima i svoje ime, a zove se "koncentracija gasova staklene baste." Posto vidim da logiciras linearno ("0.1 po deceniji"), moze biti da si smetnuo s uma cinjenicu da se emisije gasova stakl. baste uvecavaju, a da pritom CO2 koji je ranije dodat u atmosferu ne odlazi nigde (niti ce, narednih barem 1000 godina). Evo i tabele iz pomenute knjige Hamiltona, koja navodi i izvore za svoje tvrdnje. Pri tome se moze videti da je da su (na zalost) sanse za podivljalo otopljavanje veoma velike, a ne nikakve.tabct.jpgEDIT. Napomena - "CO2-e" su svi gasovi staklene baste zajedno, izrazeni kao CO2.EDIT2. Prilazem i originalni rad Anderson & Bows (pomenuti u tabeli). Edited by Indy
Link to comment
do kraja veka ce deo planete koji podrzava zivot moci da naseli cirka milijardu ljudi,
A sto mislis da toliko kesa trose usavrsavajuci vojsku?Zapad ima nizak natalitet (opadajuce stanovnistvo "pravih" zapadnjaka, ne racunajuci pridoslice tamnijih nijansi koze, jelte), naprednu vojnu tehnologiju i dosta nuklearki. Sve to lako da srediti...pa kad je vec toga, s'o da se mucimo, tamo neki naucnici blablabla, ako vec moze God, Guns & Glory, hell yeah. Sta boli k establisment (npr. Republikanaca) sto ce neki tamo obojeni u Africi da najebu za 50, 100 godina? Do tada ce i onako da bude Second Coming...
Link to comment
×
×
  • Create New...