Jump to content
IGNORED

Svet


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

U međuvremenu, slobodna & slobodarska Venezuela imperiji prkosi novim koracima od 7 milja u jačanju svoje jake demokracije.
Da, trebalo bi da se bace u ruke stvarno demokratske zemlje, kao shto je USA. Kako vama ljudima ne dosadi da se bacate tim propalim floskulama?
Link to comment
Mislim da preteruješ. Naš sistem nije dobar ali je bolji od onog koji gradi Chavez.
po cemu je bolji? svi dignu ruke onako kako im kaze vrhovni komandat. cavez je iskreniji i ne zeli da formom zamazuje oci ljudima. poslanici su vlasnici vrhovnog komandata i poslanici galasaju onako kako on kaze. dovidjenja, prijatno.
Link to comment
Pa taj naš nakaradni sistem zahteva da se ipak veći broj aktera dogovori nego što je to slučaj kada Chavez donese zakon dekretom.
veci broj alavih...
Link to comment
:isuse:
pa hajde, prosvetli me, po cemu je bolja ova simulacija demokratije ako svi znamo da su poslanici u dzepu predsednika i da on odlucuje sta ce da se izglasa? koja je sustinska razlika ako obojica imaju istu moc? da nece mozda neki poslanik da se pobuni pa da glasa protiv volje predsednika?da ne pricamo o tome da covek 10 godina nakon 5. oktobra ima svog licnog mirka marjanovica Edited by kojot
Link to comment

Kojote, vidim i razumijem da si (u svjetlu današnje aklamacijske manifestacije) tronut pa i potresen perzistencijom i učvršćivanjem BoTine diktature, ali predlažem ti da (nakon što popiješ par smirotika) prioneš na dobre stare tekstove o političkoj i pravnoj teoriji i praksi.Zakoni koji se ne donose dekretom ipak prođu određena iskušenja u svom rađanju, od vremena kad se zacrtaju, pa se predlože, pa se čitaju, pa ih se pljuje & pljucka, pa se tek onda donesu.. S druge strane recimo i to da, vlada, većina i, eto, lider koji ne možeju progurati 99% svojih programa kroz redovite kanale nisu u stanju vladati. Iopet, osnovno pravo opozicije u demokraciji je da u parlamentu 'propituje' akte većine, prije nego postanu zakoni.Podsjetit ću te da je i Adolf tražio Ermächtigungsgesetz mada je imao vjerni Reichstag. Brzina, efikasnost i nepodnošljiva lakoća liderstva, duh Firerstva.

Link to comment
Pa, rekao je Eraser. A i bolje stoji nas tamni vilajet od Venecuele, ako se pogleda HRW, makar odokativno.
pa ne favoriziram ja cavezov model vec kazem da se danasnji sistem u srbiji maltene svodi na isto, samo sto javnost i opozicija mogu da pljuju zakonski predlog pre nego sto se donese. poslanici su robovi, a predsednici stranaka su robovlasnici. na kraju balada poslanici ce izglasati botin dekret.
Link to comment
pa ne favoriziram ja cavezov model vec kazem da se danasnji sistem u srbiji maltene svodi na isto, samo sto javnost i opozicija mogu da pljuju zakonski predlog pre nego sto se donese. poslanici su robovi, a predsednici stranaka su robovlasnici. na kraju balada poslanici ce izglasati botin dekret.
Postoji niz primera da je javnost, cak i u ovakvoj Srbiji, uspela da izdejstvuje promene odredjenih predloga zakona, i sadrzaj zakona popravi sopstvenim predlozima. U drzavama u kojima se zakoni donose dekretom, dekretlija obicno pokazuje tendenciju da zna sve i da ne pita nikoga oko sebe sta je dobro za ljude na koje se zakon odnosi. U drzavama koje imaju makar malo proceduralne demokratije postoji upliv javnosti u pisanje zakona.Eto, to je razlika izmedju cavesovog modela i ovog sto mi imamo.
Link to comment
Pa taj naš nakaradni sistem zahteva da se ipak veći broj aktera dogovori nego što je to slučaj kada Chavez donese zakon dekretom.
Ja sam prilično siguran da Čavez ne piše sam te zakone niti ih sve pažljivo proučava uoči dekreta, već se o sadržaju istih dogovara sa raznoraznim zainteresovanim stranama, baš kao što je i ovde slučaj. Jedina prednost koju Srbija ima u odnosu na Venecuelu je ta što je kod nas jedna od zainteresovanih strana EU, pa se to odražava na sadržaj zakona koji se donose. U svim ostalim varijantama, Srbija je feud izdeljen između grupe drumskih razbojnika (u slučaju Venecuele to je verovatno generalska kasta) koji pod pritiskom EU donose zakone koji su bolji od Čavezovih a onda ih u praksi ne primenjuju ili ih čak otvoreno sabotiraju. Kao šlag na torti, srpsko pravosuđe koje treba da štiti te zakone od uticaja političara efikasno je i nezavisno taman poput Čavezovog.
Link to comment
×
×
  • Create New...