Jump to content
IGNORED

islamski ekstremizam


wall

Recommended Posts

Kad god da je "postalo jasno" dogodilo se vrlo kasno, nakon decenija ignoriranja bezimenog roblja po šahtovima. Vidjeti Ganz unten od Güntera Wallraffa.
ideja je bila da se svi vrate u domovinu, zar ne? to u i oni sami hteli, makar u pocetku. nije ni cudo sto su bili ignorisani od strane drzave.
Da, ignoriranje. Prije nego si požurio napisati svoju uobičajenu trogloditsku opservaciju, trebalo je se zaustaviti kod riječi "balansirano".
da, to si genijalno smislio, pristup treba da bude balansiran. i odmeren. imas li jos neku tako banalnu poentu, pa da je zacinimo sa nekim filozofom kog si pod stare dane krenuo da citas & nekom njegovom prevazidjenom idejom?
Val nervozne represije posljednjih godina pokazuje da je lekcija daleko od svladane. Represija ima smisla samo ako je ciljana precizno i racionalno. Nažalost ovo što vidimo izgleda mnogo više kao slijepa odmazda i neselektivno kažnjavanje bez mnogo izgleda na uspjeh.
kakva bre slepa odmazda & besmisleno kaznjavanje? koga?
Potrebno je prvenstveno kreatorima politike prema imigrantima.
mozda su ti ustavobranitelji imali smisla daleke 1848me, recimo, sad bas nesto i ne.
Nije moja briga, ali iz ovoga što pišeš više nego provijava stav o krivici neprilagođenih imigranata.
krivi su za propast integracije, svakako. kriva je i drzava domacin. no, pitanje je da li je multikulti drustvo, u kojima autohtono i alohtono stanovnistvo zivi u slozi i ljubavi, uopste trenutno moguce. mozda pastir sa obronaka marokanskih planina i nemacki sofer nisu jednostavno kompatibilni. sta onda?
Link to comment
  • Replies 3.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    373

  • Hella

    361

  • Indy

    217

  • kim_philby

    205

Top Posters In This Topic

Posted Images

da li mi zelis reci da je nosenje oruzja u americkim skolama dozvoljeno? meni se ipak cini da su ti klinci prosvercovali oruzje u skolu.da, sa zajednicama se prica ali su i zajednice podeljene a kad nisu, znaju da preteraju bas kao ovi roditelji sto su ispisali dete iz skole umesto da su pristali na manji nozic. na kraju, ako je simbol i nije za koriscenje zasto ne moze biti manji?vasudeva - i ruka moze da povredi ali valjda postoje i stepeni povredjivanja. sad, generalno vazi to da je ostrica opasnija od toljage ali valjda je i to relativno kad je religija u pitanju. i da li zaista smatrate da religija treba biti iznad zakona? znaci, zakoni se moraju postovati osim ako se ne kose s religioznim osecajima, onda ne vaze. super je to, treba to uvesti i u srbijicu, da nam se vernici ne pate.
pa naravno da nije ali dao sam ti primer kako je to NYC resio. znaci postoje modaliteti a ja sam vec jedared napisao da mi je fenomenalno da sam ja ovde ponajmanje staljinista glede religije.potpuno je jasno da postoje partikularne grupe i da univerzalizam zakona mora sa tim da racuna. sto kaze prvi univerzalista epohe sv. pavle:
Iako sam slobodan od svih, sebe učinih služiteljem sviju, da ih što više pridobijem. 20 Tako sam Judejima bio kao Judejin - da bih pridobio Judeje; onima koji su pod zakonom bio sam kao da sam i ja pod zakonom, mada ja nisam pod zakonom, da bih pridobio one koji su pod zakonom. 21 Onima koji su bez zakona bio sam kao da sam i ja bez zakona, mada ja nisam bez Božijeg zakona, nego sam u Hristovom zakonu, - da bih pridobio one koji su bez zakona. 22 Slabima sam bio [kao] slab, da bih pridobio slabe; svima sam bio sve - da svakako neke spasem. 23 I sve činim za evanđelje - da bih imao udela u njemu.
znaci zakon mora sikima da pridje kao sik ali da i dalje vodi racuna o onome zasto je stvoren: zastita zivota, bezbednosti i imovine.kompromisi. samo treba znati kada se cine.ovo sa burkama nije zakon vec nasilje. Edited by kim_philby
Link to comment

Evo, preveo sam nekoliko najbitnijih delova. Ako ovo "francuska BIA" zakljucuje, onda i mi mozemo da palimo sa rasprave:Selon une note de la sous-direction de l’information générale (SDIG), moins de 400 musulmanes porteraient officiellement le voile intégral en France.La précision du chiffre - 367 - pourrait prêter à sourire, mais c’est très sérieusement que la sous-direction de l’information générale (SDIG) l’a publié, confirmant une information du journal Le Monde. [...]Prema beleski SDIG ("Informativna Agencija" - jedan od krakova francuske Obavestajne sluzbe, jer postoje jos DGSE i DGSI - ili po novom DCRI), zvanicno manje od 400 muslimana u Francuskoj nosi "kompletni vel" (tj. burku).Preciznost cifre - 367 - moze da nasmeje, ali je Sluzba ovu informaciju objavila sa velikom ozbiljnoscu, potvrdjujuci informaciju objavljenu u Le Monde-u (dnevne novine, ako postoji jos koji hermit koji nije cuo za njih). [...]En tous les cas, qu’il nécessite ou pas des précisions, ce nombre apparait comme plutôt faible, en comparaison de certains arguments brandis par les politiques, quant à une "multiplication spectaculaire" des burqas ces dernières années...A cet égard, une autre note de la Direction centrale du renseignement intérieur (DCRI) évoque "un phénomène marginal, concernant des femmes jeunes (moins de 30 ans), vivant le plus souvent en milieu urbain et volontaires -voire militantes- pour porter le voile intégral" U svakom slucaju, zahtevajuci ili ne dodatne informacije, ovaj broj izgleda veoma mali, ako ga uporedimo sa argumentima od strane pojedinih politicara koji iznose tezu "o spektakularnom povecanju broja" nosenja burki poslednjih godina...Imajuci to u vidu, jedna druga beleska iz "Centralnog direktorata unutrasnjih informacija" (DCRI) pominje marginalan fenomen, koji prevladava medju mladim zenama (mladjim od 30 godina), koje zive uglavnom u urbanim sredinama i koje dobrovoljno - uglavnom iz "militantnih" razloga - nose burku.

Edited by dragance
Link to comment

Dragance, Braca i borris sigurno prate raspravu o nacionalnom identitetu koja je po meni, mnogo, mnogo opasnija nego ova o burkama. zapravo komisija koje je imala za zadatak da proveri zakonobilnost™ ove ideje - da li se moze ili ne moze od te ideje napraviti *zakon* (opet - Drgance, borris i braca se u to bolje razumeju ....) je pre neki dan dala misljenje da ce od cele te ideje biti slabe vajde - jednostavno, moze da se napise (a mozda i izglasa) zakon koji jednostavno - necemoci da se primenjuje.tako da je rasprava blago besmislenasto podatak o broju zena u burkama samo potvrdjuje

Edited by msmodesty
Link to comment

znaci ono sto sam od pocetka govorio. licna odluka. ako francuski bezbednjaci to i sami priznaju, nema vise mesta prici, u nedostatku drugih argumenata. 

Link to comment

Da, "Nacionalna debata o nacionalnom identitetu"...brrr.Zvuci bas arijevski.Kako drustvo mora da bude (tacnije, kako se moras ponasati u drustvu) da bi bio prihvacen kao deo istog. Srecom, debata je propala.

Link to comment
Da, "Nacionalna debata o nacionalnom identitetu"...brrr.Zvuci bas arijevski.Kako drustvo mora da bude (tacnije, kako se moras ponasati u drustvu) da bi bio prihvacen kao deo istog. Srecom, debata je propala.
debata mozda jeste propala ali i dalje traje i ta tvrdoglavost ekipe oko sarkozija me plasi.
Link to comment
Imajuci to u vidu, jedna druga beleska iz "Centralnog direktorata unutrasnjih informacija" (DCRI) pominje marginalan fenomen, koji prevladava medju mladim zenama (mladjim od 30 godina), koje zive uglavnom u urbanim sredinama i koje dobrovoljno - uglavnom iz "militantnih" razloga - nose burku.
Znaci ne radi se o tradiciji i obicajima, nego o prstu u oko francuskom drustvu. Testiranje dokle moze da se ide. Ja i dalje mislim da su one dobrovoljne koliko i bombasi samoubice.
Link to comment
znaci zakon mora sikima da pridje kao sik ali da i dalje vodi racuna o onome zasto je stvoren: zastita zivota, bezbednosti i imovine.
Zasto "mora"?Neki ovde potcenjuju jednu stvar, koja je inace vrlo prosta, a to je da kvalitet zivota u malom broju zemalja koje njime mogu da se podice rezultat odredjene kulture koja je tamo postojala u duzem vremenskom periodu. Sada vidimo da se ta kultura menja i bice pitanje da li je moguce odrzati tu privlacnost zivota u odredjenim zemljama sa temeljno izmenjenom kulturom. Posto te partikularne kulture o kojima govorimo ovde uopste nisu bile u stanju da oko sebe propagiraju zivot koji bi bilo kome bio privlacan, racunajuci tu i glatku vecinu pojedinaca iz samih tih kultura.Bolji zivot ne pada s neba, i nece bas biti da je tek rezultat nekakve "zavere" i otimacine (vidjali smo i one koji otimaju, a i dalje zive bedno, je l' da). U tom i jeste busnoca kulturnog relativizma, prosto, sve kulture nisu jednako vredne. Danas je postao veliki problem da se to cak i kaze, zbog armije politicki korektnih dusebriznika koji za to oci vade, medjutim, cinjenice sa terena su neumoljive. Ovde se stavise cesto izvrgavaju ruglu superiorne kulture, tako sto se pronadje poneki komad prljavog vesa koji postoji i u njima pa se to uzme kao reprezentativno. Bullshit.
Link to comment
Dragance, Braca i borris sigurno prate raspravu o nacionalnom identitetu koja je po meni, mnogo, mnogo opasnija nego ova o burkama. zapravo komisija koje je imala za zadatak da proveri zakonobilnost™ ove ideje - da li se moze ili ne moze od te ideje napraviti *zakon* (opet - Drgance, borris i braca se u to bolje razumeju ....) je pre neki dan dala misljenje da ce od cele te ideje biti slabe vajde - jednostavno, moze da se napise (a mozda i izglasa) zakon koji jednostavno - necemoci da se primenjuje.tako da je rasprava blago besmislenasto podatak o broju zena u burkama samo potvrdjuje
Nisam to uopste pratio, ni izdaleka.
Link to comment
znaci zakon mora sikima da pridje kao sik ali da i dalje vodi racuna o onome zasto je stvoren: zastita zivota, bezbednosti i imovine.kompromisi. samo treba znati kada se cine.
to bas nije lako izvodljivo, uvek imas probleme i bundzije, zato se i doslo do koncenzusa da zakon treba da vazi za sve. ne ide da ja ne mogu da udjem u avion s bocicom vode, da zenama oduzimaju ruzeve i pincete, deci krpene igracke a baja sik bi po vama trebao da udje u avion s cakijom. pa mnogo je, kume...
Link to comment
Znaci ne radi se o tradiciji i obicajima, nego o prstu u oko francuskom drustvu. Testiranje dokle moze da se ide. Ja i dalje mislim da su one dobrovoljne koliko i bombasi samoubice.
Znaci, dosli smo do zakljucka da one tebi smetaju, a ne da te brinu njihova prava. Pa tako lepo reci.Radi se o obicajima koje su pojedinci odlucili da postuju, iz ovog ili onog razloga - to ne treba nikog da se tice, sve dok ne ugrozavaju drugog.
Link to comment
a baja sik bi po vama trebao da udje u avion s cakijom. pa mnogo je, kume...
Ne moze vise. Bilo je javnih rasprava oko toga (nakon sto su kod dvojice-trojice njih zaplenjeni nozevi pre nekoliko godina) i dosli su na nekakav kompromis. Ne secam se tacno sta je, no dogovorili su se. Tako i treba. Edited by dragance
Link to comment

Ma mozda i jeste dobrovoljno to nosenje burki, u nekom arhetipskom smislu.Neka od tih zena ni ne zna kako bi drugacije.Ali ja i dalje mislim da je polozaj tih zena uzasan (jer nemaju istu sansu kao druge) i gde god mogu digla bih glas protiv serijatskog zakona. Onda mi dodje blisko razumu da francusko drustvo ili njegova elita odradi neki positive action u tom pravcu. Ali ako se to radi iz nekakvih desnicarskih pobuda gde se zeli provuci kako se ovo radi zarad francuskog naroda onda mi se to malo prizgadi.S druge strane bojim se da se takva praksa ne ustali pa da se ne krene u mnoge druge actions koje suzbijaju licne slobode.S ovim se igrom slucaja donekle slazem, ali onda ti preostaje lutrija sta bi moglo biti sledece na tapetu.

Edited by MayDay
Link to comment
Znaci, dosli smo do zakljucka da one tebi smetaju, a ne da te brinu njihova prava. Pa tako lepo reci.Radi se o obicajima koje su pojedinci odlucili da postuju, iz ovog ili onog razloga - to ne treba nikog da se tice, sve dok ne ugrozavaju drugog.
Meni one smetaju kao simbol zenske opresije. I brinu me njihova prava, ne toliko ovih militantnih ispranih glava, mada mi je i njih zao, nego prava svih koje ce biti primorane na to ako se pojava prosiri - a ove militantne budale ce sigurno raditi na tome.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...