Jump to content
IGNORED

Srbija u 20. veku


hazard

Recommended Posts

Pa, dobro, ta priča o primitivnim Balkancima i strastvenoj mržnji među njima je nešto odomaćeno u velikom delu elita i nauke tzv. Zapada.Pročiao sam intervju, sem tog dela sve ostalo je manje-više izbalansirano.
Tako je, jeste, aha. Uvek je nekako sustina u tom balansu, rekao bih. Evo, naprimer, jednog citata iz clanka u Politici pre neki dan. Otprilike o tom univerzalnom pravilu "kako nas vide drugi, a sta mi ustvari cinimo...". Poenta je takodje univerzalna.Први пут у историји британске колонијалне управе у Африци, званични Лондон јуче је изразио „искрено жаљење” због масовне тортуре и злостављања бораца покрета Мау Мау у Кенији, током побуне 1952–1961. године.Током крвавог устанка против власти британске круне над једном од најплоднијих територија на екватору, погинуло је између 11.000 и 25.000 побуњеника, док је између 80.000 и 320.000 (зависно од извора процене) годинама трпело терор у више од 50 затворских и радних логора.Пет бораца Мау Мау покренуло је 2009. године спор пред судом у Лондону и тужбу са захтевом за обештећењем и званичним извињењем за претрпљена злодела. Ндику Матуа и Пауло Нзили били су кастрирани у колонијалном логору, Џејн Мутони Мара и Сузан Нгонди свирепо су сексуално злостављане, Вамбугу ва Њинги узастопно је силован.Британска влада је пуне три године убеђивала суд у Лондону да је Кенија надлежна за злодела које је починила колонијална администрација и да нема сигурних доказа о злочинима. Неочекивано откриће тајних архива у Министарству спољних послова о гушењу побуне Мау Мау средином прошле године, донело је обрт у историјском процесу.Ovo nije bilo pre tisucu godina, a nije ni na fudbalskim stadionima. Nije ni na histericnom genocidnom, za-pokolj-spremni, Balkanu. Edited by Topola
Link to comment
  • Replies 642
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    40

  • MancMellow

    39

  • Lord Protector

    32

  • Prospero

    30

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ovo nije bilo pre tisucu godina, a nije ni na fudbalskim stadionima. Nije ni na histericnom genocidnom, za-pokolj-spremni, Balkanu.
Pa to je eto primjer kako se za engleske grijehe mogu naći odgovarajući primjeri, a ne absurdno potezati Ričarda Lavlje Srce. Što se tiče poređenja Engleza i Srba i ostalih Balkanaca ipak bih uputio na Pekića.
Link to comment
Uh, znači cijeđenje suhe drenovine... Ok, diskusija nije bila o tome, jesu li Englezi ratovali po tuđim zemljama od križarskih ratova, nego si ti za navodni engleski othering potegao argument divljaštva u križarskim ratovima i huliganizam. Za prvo je očigledno zbog čega je irelevantno, što se drugog tiče građani balkanskih zemalja, pa i šire, mogu samo tiho zavidjeti Englezima na kapacitetu države za susbijanje huliganizma, što opet pokazuje to od čega smo i pošli - za navodni othering moraš naći bolje argumenti. Ovi su prosto preslabi.
своја дивљаштва од крсташких ратова до хулиганисања по Белгији
Edited by Cane Vukic Prebranac
Link to comment
I? Engleska nepočinstva od križara do huligana obimna i grozna. I šta s tim? Gdje je tu argument za tvoju tezu da ih sami Englezi smatraju "sofisticiranijima" od balkanskih? Po mjeri i kvaliteti kritičke samoreflexije elita i društava bismo se mi Balkanci pred Englezima ipak morali pokriti ušima, a za šta je parcijalni dokaz i tvoje istupanje na ovom topiku. Sad da mi, stigmatizirani najbesprizorniji među Evropljanima, zamjeramo Englezima da ne vide brvna u oku svome? Kako da ne.
Link to comment
I? Engleska nepočinstva od križara do huligana obimna i grozna. I šta s tim? Gdje je tu argument za tvoju tezu da ih sami Englezi smatraju "sofisticiranijima" od balkanskih? Po mjeri i kvaliteti kritičke samoreflexije elita i društava bismo se mi Balkanci pred Englezima ipak morali pokriti ušima, a za šta je parcijalni dokaz i tvoje istupanje na ovom topiku. Sad da mi, stigmatizirani najbesprizorniji među Evropljanima, zamjeramo Englezima da ne vide brvna u oku svome? Kako da ne.
По твоме ја сам само напао Енглезе. Тема о њиховом разумјевању Балкана је кренула прије мене. Прочитај некад оно што критикујеш.
Othering. Тога имаш у свакој нацији, извјесни отклон од другог, другачијег, источнијег, ерго дивљег. То се наравно посебно види код Енглеза, који своја дивљаштва од крсташких ратова до хулиганисања по Белгији ипак држе софистициранијим од онога што раде Балканци.
А пар форумаша ти је навело примјере тога код Енглеза. Исто као што Срби доживљавају Румуне као цигане а Албанце као нижу расу, тако и нпр ти Енглези дуго имају однос ка Балкану као примитивном дијелу Европе. Ако Х сматра да је Y примитиван, значи да за себе сматра да је бољи од њега. Као што ти нпр имаш став да си интелектуално супериорнији од мене јер ми препоручујеш да ћутим. Ем што имам право да говорим, ем што имам право да замјерам било коме, па и Енглезима, да не виде брвна у оку своме.
Link to comment
нпр ти Енглези дуго имају однос ка Балкану као примитивном дијелу Европе.
Znaš neki manje primitivan dio Evrope?
Ако Х сматра да је Y примитиван, значи да за себе сматра да је бољи од њега
Ne nužno i uvijek. Od prosvjetiteljstva i romantizma do suvremenih ideja o zdravom uvijek je bilo dosta onih što su zavidjeli divljaku na čistoti i neiskvarenosti. Konkretno krajem 20. vijeka i danas ćeš naći nezanemarljiv broj Evropljana koja se divi načinu na koji se Srbi nose s islamskom pošasti. Recimo John Major je iskoristio svoj ne mali utjecaj da se bosanske Srbe pusti da završe posao. Nisu ni svi Englezi u jednoj vreći.As the former Bosnian president is arrested for war crimes, there is no doubt that Serbophilia is deeply rooted in British politics
Као што ти нпр имаш став да си интелектуално супериорнији од мене јер ми препоручујеш да ћутим. Ем што имам право да говорим, ем што имам право да замјерам било коме, па и Енглезима, да не виде брвна у оку своме.
Smatram da bi po dojam koji o sebi ostavljaš bilo bolje da si šutio u ovom pojedinačnom slučaju. Ne mislim da sam superiorniji, i ja lupetam bez komplexa. Pravo naravno imaš, jednako kao i razum da procjeniš, konzumiraš li ga na vlastitu štetu.
Topik je o Srbiji u 20 veku, vratimo mu se.
Odnos Engleza prema Srbiji pripada i 20. vijeku.
Link to comment

ruso i ekipa svjećenika, istraživača i proto"humanista" koji su zborili o "plemenitom divljaku", su bili licemeri hobbs-ijanskog vektora, a koji su u dotične (svaki nurture nameće, ma koliko liberalan, rasizam, ali to je preširoka tema), samo projektovali želje kako "i naša, civilizovana zajednica" može ostvariti pun potencijal, tek vraćanjem utopiji, dakle prosvetiteljskoj iluziji koja će na posletku, proizvesti utopijski marksizam i nacizam

Link to comment
ruso i ekipa svjećenika, istraživača i proto"humanista" koji su zborili o "plemenitom divljaku", su bili licemeri hobbs-ijanskog vektora, a koji su u dotične (svaki nurture nameće, ma koliko liberalan, rasizam, ali to je preširoka tema), samo projektovali želje kako "i naša, civilizovana zajednica" može ostvariti pun potencijal, tek vraćanjem utopiji, dakle prosvetiteljskoj iluziji koja će na posletku, proizvesti utopijski marksizam i nacizam
Topik je o Srbiji u 20 veku, vratimo mu se.
.
Link to comment

troluješ.ako želiš da raspravljaš o tome zašto forumaš a reportuje forumaša b a pre toga se gadio reportovanja/banovanja kao takvog onda to možeš na fajt klubu, eventualno na moderaciji ako je smisleno.

Link to comment

Ја сам му само овде лепо најавио, а пријавио тамо где треба. Успут нисам га пријавио зато што мисли нешто већ зато што цинкари. Мораш да признаш да постоји разлика.

Link to comment

Ovo nije bas 20. vek, ali skoro i da jeste, a i ne znam gde drugo da pitam. Listam juce neku omanju knjizicu, izdanje Frankfurter Rundschau, nesto kao novija istorija Austrije od 1806 do ne znam ni ja kad. Idu onako po datumima, i prva stvar za 1885. je kako je srpski kralj Milan trazio od cara/kralja da se Srbija pripoji AU :huh: Ne pise sta bi to konkretno znacilo. Posto ovo nikad pre nisam cuo, zna li neko da mi kaze da li je to stvarno bilo (makar priblizno) tako ili je pak neka budalastina u pitanju.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...