Jump to content
IGNORED

Srbija u 20. veku


hazard

Recommended Posts

Samo mi reci, da li je, generalno, represivna politika bila nicim izazvana ili je mozda, kao u Makedoniji i na Kosovu vise bila rezultat neobjavljenog rata komitskih bandi na teritoriji SHS?

Link to comment
  • Replies 642
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    40

  • MancMellow

    39

  • Lord Protector

    32

  • Prospero

    30

Top Posters In This Topic

Posted Images

represija, kolonizacija/naseljavanje, etnicko ciscenje... vrlo jednostavno. nije u pitanju 'samo' rat vec i sve ono sto ide uz, wait for it, kolonijalnu politiku.
Ma nije tacno, Ima kolonija i kolonija gde to nije bio slucaj, posebno ne sa vecinskim stanovnistvom. A ima i primera koliko hoces da nisu bile u pitanju kolonije, a da se to radilo.
ukoliko bi ovom stazom kojom si krenuo isao do 'sustine' dosao bi do toga da je zapravo politika kraljevine neminovna
Pa nije neminovna, ko to kaze. Kad jednom upadnes na teritoriju onda si odgovoran za ponasanje na njoj, a i od tebe zavisi kako ce to izgledati.
ono sto pouzdano znamo sada je srbija vodila represivnu politiku prema albaniji, kosovu i makedoniji i da je ista nastavljena u jednom ili drugom obliku i tokom kraljevine shs i prve jugoslavije jednom kada AU vise nije bilo.
Ali je bilo Italije :D No, nisam to hteo da kazem, nego da te malo ispravim - vodila je represivnu politiku prema Albancima i Makedoncima (koje ja licno smatram posebnom nacijom i u odnsu na Srbe i u odnosu na Bugare, ali da ne otvaramo to...)Edit: e, odo da spavam :D Edited by MancMellow
Link to comment
Samo mi reci, da li je, generalno, represivna politika bila nicim izazvana ili je mozda, kao u Makedoniji i na Kosovu vise bila rezultat neobjavljenog rata komitskih bandi na teritoriji SHS?
i meksicka politika placanja za skalpove je bila izazvana nasiljem nad rancerima. mislim sija, vrat, kokoska, jaje. to isto nasilje su trpeli cesto i oni koji su zatim bili oterani iz spaljenih kuca bajonetima nasih vojnika. los je taj blejm gejm.
Link to comment
ja mislim da vi imate problem da vidite jednu jednostavno cinjenicu: represija na kosovu nije bila slucajna ili eksces vec pokusaj nasilne integracije jedne teritorije u srbiju uz kolonijalni odnos prema albancima. zato sam i sugerisao i citanje novakovica. a nije on jedini pri tome. jasno je sta se tu desava.bafalo, siris temu ali nikakvog jebanja naciona nije bilo. zaista ne znam sta bi to jebanje bilo? nerasparcavanje bosne? izvlacenje makedonije iz srbije?
Ja realno nemam poseban problem sa gornjim opisom oko kosova sem sto bih amendirao da se nije radilo samo o pasivnoj masi nego i o autonomnim politickim i vojnim aktivnostima koje su po defaultu morale izazivati sukobe.Da ne sirim temu, samo kratke crte - prvi petogodisnji plan, srbija dobija nesrazmerno malo investicionih sredstava jer se "preko mere" razvila u monarhojugoslaviji; centralna srbija puni fond za nerazvijene iako je skoro dve decenije bila ispod prosecnog jugoslovenskog bdpa, cime je trebala postati primalac iz fonda; sumanut ustavni polozaj, taman toliki da je trebalo da prodje 14 godina da bi predsednik ck sks otisao sluzbeno u pk apv a iz novina saznaje rezultate glasanja u pk apk, itd. Послато са HTC ChaCha A810e користећи Тапаток 2 Edited by buffalo bill
Link to comment
i meksicka politika placanja za skalpove je bila izazvana nasiljem nad rancerima. mislim sija, vrat, kokoska, jaje. to isto nasilje su trpeli cesto i oni koji su zatim bili oterani iz spaljenih kuca bajonetima nasih vojnika. los je taj blejm gejm.
Vidi, ja o Aleksandrovoj politici na Kosovu i u Makedoniji malo toga dobrog mislim, jer je broj bolida u vojnim, policijskim i cinovnickim odorama poslat u te krajeve zaista impozantan. Samo, vrlo je zeznuto kad ti ubace bombu u stanicu, napadnu sela, pale crkve i skole. A jataka medju stanovnistvom koliko hoces.edit: Isto, da ne bude zabune, Makedonci se jesu konstituisali tokom 20 veka u posebnu naciju. Istorijski proces. Edited by Yoda
Link to comment
i ne optuzujem srpski nacion vec srpsku burzuaziju i dinastiju. mislim da je to fer primetiti.
Ja sam to podrazumevao, inace mislim da niko ovde ne trpa sve ljude u isti kos sa planerima i izvrsiocima bilo koje politicke ideje.Послато са HTC ChaCha A810e користећи Тапаток 2
Link to comment

Киме, да ли се тај не-ексцес српског колонијализма и насиља на Косову код тебе више учитава из перспективе свега оног што се на Косову дешавало од тада наовамо, са акцентом на крај 20.вијека? И да ли је твоје мишљење на основу тога да су сви ти косовски проблеми уствари посљедица 1912?

Link to comment
Киме, да ли се тај не-ексцес српског колонијализма и насиља на Косову код тебе више учитава из перспективе свега оног што се на Косову дешавало од тада наовамо, са акцентом на крај 20.вијека? И да ли је твоје мишљење на основу тога да су сви ти косовски проблеми уствари посљедица 1912?
naravno da nisu. zapravo je cela ova rasprava pocela od tvrdnje da je vojska kraljevine srbije i sama drzava kojoj je pripadala bila nevina u doba velikih ratova te da je potpuno izbegla svim negativnim aspektima modernosti u tom periodu i nekako kombinovala idilicni pastorlani zivot i ubrzanu modernizaciju a u ratu praktikovala djajinizam.kosovo je kompleksno pitanje i kompleksna prica ali jedno od poglavlja u toj prici je zapravo o genezi odredjenih politickih pokreta u srbiji na bazi mita o kosovu i na liku albanca kao vecitog neprijatelja koji je istovremeno i sluga imperijalizma (otomanskog, AU, italijanskog) i primitivni varvarin i neko ko je zapravo objekt kolonizacije i eksproprijacije. meni se to cini zanimljivim.
Link to comment
naravno da nisu. zapravo je cela ova rasprava pocela od tvrdnje da je vojska kraljevine srbije i sama drzava kojoj je pripadala bila nevina u doba velikih ratova te da je potpuno izbegla svim negativnim aspektima modernosti u tom periodu i nekako kombinovala idilicni pastorlani zivot i ubrzanu modernizaciju a u ratu praktikovala djajinizam.
О не, Киме, ово ти никако не може проћи.Цела расправа је почела од тога што си ти покушао под тепих да гурнеш чињеницу да је Слободан Милошевић био члан Савеза комуниста Југославије, да је Мирјана Марковић била члан Савеза комуниста Југославије, да је Момир Булатовић био члан Савеза комуниста Југославије, да је Фрањо Туђман био члан Савеза комуниста Југославије, да је Алија Изетбеговић био члан Савеза комуниста Југославије, да је Азем Власи био члан Савеза комуниста Југославије и да је Милан Кучан био члан Савеза комуниста Југославије тврдећи да су ратове деведесетих покренули националисти. Чак си у више наврата покушавао и да објасниш како сви ови чланови Савеза комуниста Југославије у ствари нису били у савезу, нити су били комунисти, нити су били Југословени. Пошто сам ја рекао да су ратове покренули комунисти, споменуо сам и злочине који су почињени у тим ратовима деведесетих. Рекао сам и да смо ми Срби ратове деведесетих изгубили због тога што смо чинили злочине, а да смо ратове добијали када нисмо чинили злочине и када нас нису водили комунисти. Као пример навео сам последњи рат који су Срби добили без почињеног злочина - Први светски рат. Од тог тренутка надаље ти си учинио све што си могао да се што више удаљимо од ових чињеница. Набрајао си балканске ратове, говорио о политици коју су Карађорђевићи водили током двадесетих година и, мени најсмешније, градећи тезу да су српски ослободилачки ратови у ствари српски империјалистички ратови, не презајући чак ни да тврдиш да је ослобођење Косова од Турака српски освајачки поход. Али, ти то тако радиш и та енергија и преданост којом браниш сомнабулне тезе је кључни део твог шарма, те не верујем да бих се поново враћао на тему да ниси убацио једно заиста превише црвено кукавичје јаје, које је форумска јавност прогутала ни не регистровавши степен марксистовштине који га чини ултимативним мућком. Наиме...
i ne optuzujem srpski nacion vec srpsku burzuaziju i dinastiju. mislim da je to fer primetiti.
И ја мислим да је то фер приметити, а мислим и да је фер примећено нагласити. Да ли је могуће да стварно мислиш да је Маркс у праву? Је л' стварно, онако стварно, одистински, мислиш да су дебели буржуји са једне а пролетеријат са друге стране? Јеси ти без зајебанције и иронијског одмака и даље на позицијама класне борбе? И како је то сложено код тебе на примеру Првог светског рата и Србије? Са једне стране су буржуји и Краљ који хоће Косово, а са друге пролетери који желе бескласно друштво, али им буржуји и Краљ потуре неку причу о нацији па пролетери гину и јуришају у империјалистичким походима на... Косово? Мајке ми, делује ми потпуно немогуће да ти стварно ове ствари пишеш из убеђења. Ја знам колико пута се мени деси да из потребе да останем веран свом форумском опусу нагазим понешто мало јаче него што бих то урадио у стварном животу, па очекујем да је слична ситуација и код већине других форумаша који уживају у расправама онолико колико то чинимо ти и ја. Али, понекад се уплашим да ти нешто од тога што куцаш стварно и мислиш. Комунизам, Киме? Класна борба? Еј, пријатељу! Маркс, двехиљадетринесте? Киме, побогу.
Link to comment
Цела расправа је почела од тога што си ти покушао под тепих да гурнеш чињеницу да је Слободан Милошевић био члан Савеза комуниста Југославије, да је Мирјана Марковић била члан Савеза комуниста Југославије, да је Момир Булатовић био члан Савеза комуниста Југославије, да је Фрањо Туђман био члан Савеза комуниста Југославије, да је Алија Изетбеговић био члан Савеза комуниста Југославије, да је Азем Власи био члан Савеза комуниста Југославије и да је Милан Кучан био члан Савеза комуниста Југославије тврдећи да су ратове деведесетих покренули националисти. Чак си у више наврата покушавао и да објасниш како сви ови чланови Савеза комуниста Југославије у ствари нису били у савезу, нити су били комунисти, нити су били Југословени.Пошто сам ја рекао да су ратове покренули комунисти, споменуо сам и злочине који су почињени у тим ратовима деведесетих. Рекао сам и да смо ми Срби ратове деведесетих изгубили због тога што смо чинили злочине, а да смо ратове добијали када нисмо чинили злочине и када нас нису водили комунисти. Као пример навео сам последњи рат који су Срби добили без почињеног злочина - Први светски рат.
Sorry zbog padobranskog uletanja, ali..Prasline, cinis logicku gresku: iz cinjenice da je neko bivsi clan saveza komunista ne sledi da je on komunista. U svim drustvima imas amoralne oportuniste kod kojih je politicko opredeljenje sredstvo za sticanje moci.Ono sto je bitno je politicka platforma na osnovu koje su se ti ljudi ucvrstili na vlasti, a ta platforma je bila nacionalisticka kod i Tudjmana, i (na nesto amibivalentniji nacin) kod Milosevica. Zato je ispravno reci da su ratove devedestih pokrenuli nacionalisti - oni koji su glasali za oportuniste sa nacionalistickim programima.
Link to comment

Pa i da jesu bili ubedjeni komunisti, komunizam i nacionalizam nisu uzajamno bas savrseno iskljucivi (Hebrang, neki proljecari, itd). A Izetbegovic nije bio clan SK koliko znam.A tek sam danas cuo za lik i delo bugarskog post-WW1 premijera Stambolijskog. Po Wiki je covek bio ubedjeni Jugosloven, tj pristalica ukljucivanja Bugarske u jugoslovensku pricu. Ne bi mi nikada palo na pamet da je neko sa takvim stavom mogao da bude tako vazan lik u bugarskoj politici. A i on stradao od VMROa valjda, nije samo kralj Aca.

Link to comment
О не, Киме, ово ти никако не може проћи.Цела расправа је почела од тога што си ти покушао под тепих да гурнеш чињеницу да је Слободан Милошевић био члан Савеза комуниста Југославије, да је Мирјана Марковић била члан Савеза комуниста Југославије, да је Момир Булатовић био члан Савеза комуниста Југославије, да је Фрањо Туђман био члан Савеза комуниста Југославије, да је Алија Изетбеговић био члан Савеза комуниста Југославије, да је Азем Власи био члан Савеза комуниста Југославије и да је Милан Кучан био члан Савеза комуниста Југославије тврдећи да су ратове деведесетих покренули националисти. Чак си у више наврата покушавао и да објасниш како сви ови чланови Савеза комуниста Југославије у ствари нису били у савезу, нити су били комунисти, нити су били Југословени.Пошто сам ја рекао да су ратове покренули комунисти, споменуо сам и злочине који су почињени у тим ратовима деведесетих. Рекао сам и да смо ми Срби ратове деведесетих изгубили због тога што смо чинили злочине, а да смо ратове добијали када нисмо чинили злочине и када нас нису водили комунисти. Као пример навео сам последњи рат који су Срби добили без почињеног злочина - Први светски рат.Од тог тренутка надаље ти си учинио све што си могао да се што више удаљимо од ових чињеница. Набрајао си балканске ратове, говорио о политици коју су Карађорђевићи водили током двадесетих година и, мени најсмешније, градећи тезу да су српски ослободилачки ратови у ствари српски империјалистички ратови, не презајући чак ни да тврдиш да је ослобођење Косова од Турака српски освајачки поход.Али, ти то тако радиш и та енергија и преданост којом браниш сомнабулне тезе је кључни део твог шарма, те не верујем да бих се поново враћао на тему да ниси убацио једно заиста превише црвено кукавичје јаје, које је форумска јавност прогутала ни не регистровавши степен марксистовштине који га чини ултимативним мућком.Наиме...И ја мислим да је то фер приметити, а мислим и да је фер примећено нагласити.Да ли је могуће да стварно мислиш да је Маркс у праву? Је л' стварно, онако стварно, одистински, мислиш да су дебели буржуји са једне а пролетеријат са друге стране? Јеси ти без зајебанције и иронијског одмака и даље на позицијама класне борбе? И како је то сложено код тебе на примеру Првог светског рата и Србије? Са једне стране су буржуји и Краљ који хоће Косово, а са друге пролетери који желе бескласно друштво, али им буржуји и Краљ потуре неку причу о нацији па пролетери гину и јуришају у империјалистичким походима на... Косово? Мајке ми, делује ми потпуно немогуће да ти стварно ове ствари пишеш из убеђења. Ја знам колико пута се мени деси да из потребе да останем веран свом форумском опусу нагазим понешто мало јаче него што бих то урадио у стварном животу, па очекујем да је слична ситуација и код већине других форумаша који уживају у расправама онолико колико то чинимо ти и ја. Али, понекад се уплашим да ти нешто од тога што куцаш стварно и мислиш. Комунизам, Киме? Класна борба? Еј, пријатељу! Маркс, двехиљадетринесте? Киме, побогу.
Zagovornik povratka monarhije se žali na zastarelost Marksa. Što reklo mladi - LOL.
Link to comment
О не, Киме, ово ти никако не може проћи.Цела расправа је почела од тога што си ти покушао под тепих да гурнеш чињеницу да је Слободан Милошевић био члан Савеза комуниста Југославије, да је Мирјана Марковић била члан Савеза комуниста Југославије, да је Момир Булатовић био члан Савеза комуниста Југославије, да је Фрањо Туђман био члан Савеза комуниста Југославије, да је Алија Изетбеговић био члан Савеза комуниста Југославије, да је Азем Власи био члан Савеза комуниста Југославије и да је Милан Кучан био члан Савеза комуниста Југославије тврдећи да су ратове деведесетих покренули националисти. Чак си у више наврата покушавао и да објасниш како сви ови чланови Савеза комуниста Југославије у ствари нису били у савезу, нити су били комунисти, нити су били Југословени. Пошто сам ја рекао да су ратове покренули комунисти, споменуо сам и злочине који су почињени у тим ратовима деведесетих. Рекао сам и да смо ми Срби ратове деведесетих изгубили због тога што смо чинили злочине, а да смо ратове добијали када нисмо чинили злочине и када нас нису водили комунисти. Као пример навео сам последњи рат који су Срби добили без почињеног злочина - Први светски рат. Од тог тренутка надаље ти си учинио све што си могао да се што више удаљимо од ових чињеница. Набрајао си балканске ратове, говорио о политици коју су Карађорђевићи водили током двадесетих година и, мени најсмешније, градећи тезу да су српски ослободилачки ратови у ствари српски империјалистички ратови, не презајући чак ни да тврдиш да је ослобођење Косова од Турака српски освајачки поход. Али, ти то тако радиш и та енергија и преданост којом браниш сомнабулне тезе је кључни део твог шарма, те не верујем да бих се поново враћао на тему да ниси убацио једно заиста превише црвено кукавичје јаје, које је форумска јавност прогутала ни не регистровавши степен марксистовштине који га чини ултимативним мућком. Наиме...И ја мислим да је то фер приметити, а мислим и да је фер примећено нагласити. Да ли је могуће да стварно мислиш да је Маркс у праву? Је л' стварно, онако стварно, одистински, мислиш да су дебели буржуји са једне а пролетеријат са друге стране? Јеси ти без зајебанције и иронијског одмака и даље на позицијама класне борбе? И како је то сложено код тебе на примеру Првог светског рата и Србије? Са једне стране су буржуји и Краљ који хоће Косово, а са друге пролетери који желе бескласно друштво, али им буржуји и Краљ потуре неку причу о нацији па пролетери гину и јуришају у империјалистичким походима на... Косово? Мајке ми, делује ми потпуно немогуће да ти стварно ове ствари пишеш из убеђења. Ја знам колико пута се мени деси да из потребе да останем веран свом форумском опусу нагазим понешто мало јаче него што бих то урадио у стварном животу, па очекујем да је слична ситуација и код већине других форумаша који уживају у расправама онолико колико то чинимо ти и ја. Али, понекад се уплашим да ти нешто од тога што куцаш стварно и мислиш. Комунизам, Киме? Класна борба? Еј, пријатељу! Маркс, двехиљадетринесте? Киме, побогу.
na stranu sve sto ovome prethodi i to sto smo na kraju dvadesetog veka prisustvovali jednom slomu koji verovatno nije nesto sto cemo skoro gledati ali cisto da ne ostane napisano ljudi koje ti navodis su zapravo cesto dokazi nemonolitnosti skj po mnogim pitanjima a u trenutku izbajanja rata neki od njih su ili vec odavno bili bivsi komunisti (tudjman, izetbegovic) ili nisu krivi za zverstva i zlocine i cinili u zapravo dosta toga da se rat izbegne (vlasi) ili su potpuno inkorporirali disidentsku nacionalisticku retoriku (milosevic) ili su jednostavno gledali kako kurvinski da se iz svega izvuku (kucan). kada precistis sve dobijas tri igraca kojima je nacija bila i ostala politicki credo do samog kraja.ako me pitas za proletere, studentu, fukaru i ljude kojima narod nista nije pozlatio oni zele ono sto su uvek zeleli: malo vise pravde, malo vise jednakosti i koru hleba dnevno. ono sto kralj i burzuji zele je tako nehumano i tako nehriscanski da im je potreban ceo nacionalni mit da njime kao plastim prekriju spaljena sela i pogubljene civile. Sent from Bender's iPad using Tapatalk Edited by kim_philby
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...