Jump to content
IGNORED

Garantno pismo


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Inace, ovde ne mora nigde da se nesto ceka u redu. Formular se da skinuti sa neta.
Pa sad, možda u malom mestu ne mora da se čeka. U većem mestu teško da možeš da očekuješ da je gradska većnica [slash] opština prazna i da samo tebe čekaju. I radi se, naravno, o predaji - formulari na netu su prisutni u skoro svakoj evropskoj zemlji, ali te formulare moraš da odeš lično da predaš da ti pečatiraju i tom prilikom pokažeš svoj pasoš. I to čekanje u redu nije bukvalno čekanje u redu, nego uzmeš listić sa brojem i možeš da ostaneš tu u čekaonici listajući časopise ili da gledaš tv. Ili da izađeš napolje, jer je preko puta pekara i kafić (barem kod mene).
Link to comment

Nisam imao problema glede dobijanja viza za Francusku sad u maju (mada znam da mnogi imaju), jer je sve islo preko faxa, a skoro sve su platili FKC i ambasada.:)Tako da kapiram da sledeci put ne bi trebalo da bude problem za dobijanje bilo kog Shengena.:)

Link to comment
Nisam imao problema glede dobijanja viza za Francusku sad u maju (mada znam da mnogi imaju), jer je sve islo preko faxa, a skoro sve su platili FKC i ambasada.:)Tako da kapiram da sledeci put ne bi trebalo da bude problem za dobijanje bilo kog Shengena.:)
prethodne vize pomazu, ali opet mora da se prodje kroz celu proceduru i celo cimanje.
Link to comment
prethodne vize pomazu, ali opet mora da se prodje kroz celu proceduru i celo cimanje.
Znam, ali u manjem obimu nerviranja.Zato sto je sigurno, pogotovo u ovom slucaju, da ce odgovor glede vize biti pozitivan.
Link to comment
Znam, ali u manjem obimu nerviranja.Zato sto je sigurno, pogotovo u ovom slucaju, da ce odgovor glede vize biti pozitivan.
Ovo moze da bude tacno al' ne treba da se opushtash, nikad ne znash koja budal@ sedi iza nekog stola/shaltera i slicno. Ja sam imao problem da posle 3 puta a bez ikakve promene situacije (ono - sve isto do u zadnju sitnicu) 4-ti put odbiju iz cistog zezanja... Kao da coveka nisu videli prethodna 3 puta.
Link to comment
Pa sad, možda u malom mestu ne mora da se čeka. U većem mestu teško da možeš da očekuješ da je gradska većnica [slash] opština prazna i da samo tebe čekaju. I radi se, naravno, o predaji - formulari na netu su prisutni u skoro svakoj evropskoj zemlji, ali te formulare moraš da odeš lično da predaš da ti pečatiraju i tom prilikom pokažeš svoj pasoš. I to čekanje u redu nije bukvalno čekanje u redu, nego uzmeš listić sa brojem i možeš da ostaneš tu u čekaonici listajući časopise ili da gledaš tv. Ili da izađeš napolje, jer je preko puta pekara i kafić (barem kod mene).
Aha, sad kapiram ... ovde ne trebas da ides negde da overavas. Samo isprintas formular sa neta i popunis. Onda posaljes onome ko treba da dodje i taj sa tim ide u ambasadu.
Link to comment
Aha, sad kapiram ... ovde ne trebas da ides negde da overavas. Samo isprintas formular sa neta i popunis. Onda posaljes onome ko treba da dodje i taj sa tim ide u ambasadu.
Ne, ovde je drugačije; taj popunjeni formular je samo samo unos podataka - odeš tamo, identifikuješ se pasošem da si to stvarno ti i potraže te u računaru da si stvarno prijavljen/a na toj navedenoj adresi. Nakon toga ti odštampaju sasvim nov papir na kojem je inkorporiran onaj srebrnasti hologramski seal (kao viza) i time dokument postaje državni, odnosno lokalni državni organ potvrđuje tom udaljenom državnom organu da si "čist", odnosno da su oni proverili tvoje podatke i da je sve u redu. Najverovatnije zato to onda i u konzulatu ide glatko i bez previše dodatnih zapitkivanja, jer je ovde kod mene već sve provereno te konzulat ne mora da ima FBI lab.U suprotnom bi svako mogao da unese u te pozive svašta, npr. da Marko Kraljević poziva Vilu Ravijojlu radi spajanja porodice, pa nek se Vila tamo polomi u ambasadi da dokaže kako su se kresnuli prošle godine kad su slavili sv. Jovana, pa sad moraju da se uzmu da dete ne bi došlo na svet u suprotnostima sa pravoslavnim bushido zakonima. Edited by Razzmatazz
Link to comment

U francuskoj samo postavljaju tehnicka pitanja (cak se i ne ceka puno na salteru jer su to lijepo regulisali - to jest zavisi od grada :) ), samo svake godine podignu cijenu. Prvo je bilo besplatno, pa onda je kostalo 15? a sada 30?.

Link to comment
Ne, ovde je drugačije; taj popunjeni formular je samo samo unos podataka - odeš tamo, identifikuješ se pasošem da si to stvarno ti i potraže te u računaru da si stvarno prijavljen/a na toj navedenoj adresi. Nakon toga ti odštampaju sasvim nov papir na kojem je inkorporiran onaj srebrnasti hologramski seal (kao viza) i time dokument postaje državni, odnosno lokalni državni organ potvrđuje tom udaljenom državnom organu da si "čist", odnosno da su oni proverili tvoje podatke i da je sve u redu. Najverovatnije zato to onda i u konzulatu ide glatko i bez previše dodatnih zapitkivanja, jer je ovde kod mene već sve provereno te konzulat ne mora da ima FBI lab.U suprotnom bi svako mogao da unese u te pozive svašta, npr. da Marko Kraljević poziva Vilu Ravijojlu radi spajanja porodice, pa nek se Vila tamo polomi u ambasadi da dokaže kako su se kresnuli prošle godine kad su slavili sv. Jovana, pa sad moraju da se uzmu da dete ne bi došlo na svet u suprotnostima sa pravoslavnim bushido zakonima.
Ako se ne varam ( dugo vec nikoga niti zovem niti idem u goste) morash i onaj obracun od zadnje plate da pokazesh, a ako si socijalni slucaj ( ne znam kako se Hartz IV tretira) onda nesto i ne mozes te poziveda saljesh.Umirem od smeha za ovo boldovano :D Lep pozdrav
Link to comment
Ako se ne varam ( dugo vec nikoga niti zovem niti idem u goste) morash i onaj obracun od zadnje plate da pokazesh, a ako si socijalni slucaj ( ne znam kako se Hartz IV tretira) onda nesto i ne mozes te poziveda saljesh.Umirem od smeha za ovo boldovano :D Lep pozdrav
ja sam pre 10 dana pravio garantno pismo i traze zadnje tri plate, a navodno bi trebalo doneti i ugovor za stan da se vidi koliki je i koliko kosta, ali to ne traze u praksi. u principu treba da nosilac troskova ima dovoljno veliku platu da moze da izdrzava svoju porodicu kao i sve goste koji dolaze. ima tu neka pausalna racunica koliko iznose troskovi zivota za odredjeni broj clanova porodice plus gosti. ako se ne uklapas onda napisu na garantnom pismu da su primanja nedovoljna, pa onda ambasada odlucuje. nece kurve da kazu da ne moze, pa da izgube 25? za garantno pismo.
Link to comment

U fr traze izvod od poreza. Prije dvije godine sam platio jako smijesan porez i to im nije smetalo da mi daju garantno pismo. Tri zadnje plate plate traze u fr ambasadi u bg (zajedno sa garantnim pismom).Kako sam shvatio najvaznije im je da je stan dovoljno veliki (min 15m? po osobi) i zbog toga im je potreban ugovor za stan.

Link to comment
U fr traze izvod od poreza. Prije dvije godine sam platio jako smijesan porez i to im nije smetalo da mi daju garantno pismo. Tri zadnje plate plate traze u fr ambasadi u bg (zajedno sa garantnim pismom).Kako sam shvatio najvaznije im je da je stan dovoljno veliki (min 15m? po osobi) i zbog toga im je potreban ugovor za stan.
proveru stana su uradili pre nego sto nam je "dodeljena" licna karta. tada su dosla dva policajca u 8 ujutru da "popiju kafu" <_< Moram priznati da je Luxembourg zbog velicine i "bankarske/poreske tajne" potpuno drugaciji od ostalih EU zemalja. Nikakve potvrde o "imovinskom stanju i poreskim obavezama" se ne traze. Viz ase odobrava u Luxembourg-u a ne u Beogradu. Logicno, posto drzava nema predstavnike u Srbiji, Belgija samo obavlja slaterske usluge za Luxembourg i zahtev samo posalje u Luxembourg. Desi se povremeno da sluzba za vize pozove "pozivara" ovde da da dodatne informacije (retko).
Link to comment
Ovo moze da bude tacno al' ne treba da se opushtash, nikad ne znash koja budal@ sedi iza nekog stola/shaltera i slicno. Ja sam imao problem da posle 3 puta a bez ikakve promene situacije (ono - sve isto do u zadnju sitnicu) 4-ti put odbiju iz cistog zezanja... Kao da coveka nisu videli prethodna 3 puta.
Hvala ti.:)Al s obzirom na to da sam bio poslediplomac na njihovom univerzitetu (fakat u Bg-u, al mi se vodi kao da sam zavrsio tamo), ne bi trebalo da mi prave problem.Ne samo oni...wink.gif
Link to comment
ja sam pre 10 dana pravio garantno pismo i traze zadnje tri plate, a navodno bi trebalo doneti i ugovor za stan da se vidi koliki je i koliko kosta, ali to ne traze u praksi. u principu treba da nosilac troskova ima dovoljno veliku platu da moze da izdrzava svoju porodicu kao i sve goste koji dolaze. ima tu neka pausalna racunica koliko iznose troskovi zivota za odredjeni broj clanova porodice plus gosti. ako se ne uklapas onda napisu na garantnom pismu da su primanja nedovoljna, pa onda ambasada odlucuje. nece kurve da kazu da ne moze, pa da izgube 25? za garantno pismo.
Da, ugovor za stan su me tražili pre n godina, dok sam još bio "taze" emigrant. Sada treba samo izvod iz plate da donesem i iz toga vide da em mogu da garantujem boravak gostima, em da sam zaposlen. Preko kompa mogu ionako da vide da li je ta firma sa izvoda još uvek živa, a ako baš i žele da proveravaju da li imam stan/ugovor, imaju i to u kompu, jer sam na istom mestu vršio prijavu boravka prilikom poslednje selidbe. Kompijuteri su čudo. Trebalo je samo neko da smisli kabl.
Link to comment
Hvala ti.:)Al s obzirom na to da sam bio poslediplomac na njihovom univerzitetu (fakat u Bg-u, al mi se vodi kao da sam zavrsio tamo), ne bi trebalo da mi prave problem.Ne samo oni...wink.gif
Oh Uroshe, da li to znaci da cemo uskoro smeti da ti se obracamosa Dottore? Cudi me da ti prvi put nisu dali pocasnu vizu nabarem deset godina.Lep pozdravTeja
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...