Jump to content
IGNORED

Dorucak


msmodesty

Recommended Posts

Šta li ste se uhvatili tog avokada (kao pijan plota :D) naveo sam tu voćku (da  li je voćka?) kao primer egzotične namirnice koja se u poslednjih nekoliko godina pojavila kod nas na tržištu (i neko je na ranijim stranicama pomenuo). Slično mislim  i za čia bobice, akai bobice i ostale hipsterske izmišljotine kojima nas Jeca Đoković i Maja Volk bombarduju sa svojih blogova kao neprevaziđeni izvori zdravlja.

Te namirnice nesumnjivo sadrže u sebi hranljive materije, voćne kiseline, vitamine i minerale, ali ono što mene zanima da li moj organizam može da iskoristi sve te hranljive materije iz tih egzotičnih namirnica, ili one samo protrče kroz mene neiskorišćene.

Nadam se da sam bio malo jasniji sad 

Link to comment

ono shto ja zelim da se ti pitash, a i mi sa tobom, jeste u kom trenutku smo kvalifikovani da je neshto iz nasheg podneblja? narandze jedemo 100 godina, kivi ni 30. narandze uvozimo oduvek i zauvek, kivi eno ga raste u kraljevu. koliko nam evolutivno treba da se naviknemo. nama i kiviju?

 

ako sam ja u istoriji svojih predaka prva videla mandarinu, da li mi je dete vec adaptirano ili da chekamo unuche? da li amerikanci evropskog porekla treba da jedu samo evropske biljke, a africhkog samo africhke? ili je proshlo dovoljno mnogo vremena u koegzistenciji sa americhkim kulturama?

 

a ako bismo jelovnik sveli na predachku ishranu, zato shto nemamo jasan kriterijum, shta bi ostalo da se jede, svinje, patuljachki hleb i bobice?

 

edip. shto se tiche protrchavanja, protein je protein, ugljeni hidrat je ugljeni hidrat. mehanizam opstanka je raznovtstan, imash i sofosticirane mehanizme kao shto je molekularno prepoznavanje (chista mehanika kljucha i brave) a imash i porozne strukture, pa shta moze da se provuche, to si pojeo (isto mehanika). to ja kao mashinski inzenjer (ostalo ti je sve fizika, a to je ionako hemija hihi.gif

 

ne treba organizmu pripisivati mistichne osobine i ludachke algoritme, mi smo i nastali jer se neki krastavac snashao. prosto snashao.

 

 

 

sent from bubamoto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment

Pa to i mene zanima, koliko vremena treba da se organizam adaptira na nove namirnice. Generacija, dve...ili nekoliko godina? 

Otkud alergije na nove namirnice?

Evo primer, za celulozu još nismo stekli enzime koji je razgrađuju,

Zato me zanima mišljenje nekog sa foruma, ako imamo stručnog na tom polju,

Link to comment

Pretpostavljam da je to što je neko pričao a FIlozofu ušlo u uvo bilo npr. na temu da nekim narodima (npr. na Pacifiku) ne prija zapadna hrana (konkretnije, brza hrana/burgeri), tj. izaziva im povećani broj slučajeva dijabetesa. Za to postoje razlozi (može da se nađe, koga zanima), ali ovo što je ovde on pisao (za voće/povrće) ne stoji, tj. meni barem nije poznato (ima, naravno, uvek individualnih slučajeva, da nekome ne prija nešto - ali to je sasvim druga priča.)

Link to comment

Pročitao sam i da Azijati npr. vrlo loše podnose alokohol, jer valjda nemaju neki enzim u jetri koji ga razgrađuje. Moguće je da sam uzeo loš primer za avokado,

Link to comment

jasno

imaju problem da izvuku hranjive materije iz alkohola :fantom:

 

kad su nad u krajini okupirali nigerijci 93, pod laznom maskom un-a, cepali su rakiju iz cepa za flase

casice im bile prevelike 

al takvi su ti kinezi :happy:

Link to comment
2 hours ago, Filozof manijak said:

Pa to i mene zanima, koliko vremena treba da se organizam adaptira na nove namirnice. Generacija, dve...ili nekoliko godina? 

Otkud alergije na nove namirnice?

Evo primer, za celulozu još nismo stekli enzime koji je razgrađuju,

Zato me zanima mišljenje nekog sa foruma, ako imamo stručnog na tom polju,

Celulozu covek ne vari, niti ce ikad, ma koliko je jeo. Krave , ovce (prezivari ) je uspesno "vare" jer to za njih rade mikroorganizmi u njihovom slozenom zelucu

Link to comment
4 hours ago, Filozof manijak said:

Pa to i mene zanima, koliko vremena treba da se organizam adaptira na nove namirnice. Generacija, dve...ili nekoliko godina? 

Otkud alergije na nove namirnice?

Evo primer, za celulozu još nismo stekli enzime koji je razgrađuju,

Zato me zanima mišljenje nekog sa foruma, ako imamo stručnog na tom polju,

 

Nisam stručan al mislim da čovek još za života može da se prilagodi svakoj novoj namirnici, lakše neg da se npr. odekne starih.

 

Recimo da si iz Čajetine a oženiš se u šta zam npr Inućane, sviko bi vremenom možda ne baš isprve na taštin presan losos i sušenog soba al bi ti duša ištjela za kakvom jaginom moćom il bar prostom poparom za doručak. Sad dal je to genetska predodređenost prehrambenim navikama lokalnog podneblja il samo žal za detinjstvom, nisam siguran al vala ne bih pito ni nutricioniste previše. Njima svinjska mast jedne godine nešto najnezdravije  a sledeće je preporučuju isto ko i za jaja nemaju pojma gori su od epidemiologa.

 

 

Edited by francuski sobar
Link to comment

Ne moraju biti alergije na nove namirnice, o kakvim to tacno enzimima pricamo? Nisam strucna, ali zanimam se dosta i nisam za tako nesto cula. Uostalom, mnogo sam vise cula za slucajeve alergija na ove starosedelacke namirnice, recimo od jagoda. Gospodja koja ceo zivot gaji i prodaje jagode, postala alergicna na njih, konzumacijom naravno. Alergije na hranu mogu da se pojave bilo kada u zivotu, i to na nesto sto do tada nismo bili alergicni.
Nebitno sto se pojavljuju nove i nove namirnice (inace cija semenke i godzi bobice su na trzistu vise od 10 godina kod nas) bitno i najzdravije je jesti sto vise sezonskog voca i povrca, a sve van toga ne moze bas da skodi, ako prija stomaku.
Sto se tice protrcavanja kroz organizam, protrci laneno seme ako se celo jede, jer se veoma tesko vari i ostaju neiskorisceni njegovi vredni sastojci zbog svoje opne, pa je bolje da se neposredo pre konzumiranja melje (mleveno ranije oksidira i cesto uzegli).

Link to comment
  • 2 weeks later...

Aj neka korist i od ovog svog izolašenja, natero sam se i ovlado tehnologijom pice iz tiganja. Dok se nakanim do picerije ili čekam deliveri mine me želja plus nikad ne dođe vrela, ovako sve za 15-ak minuta gotovo sve sa prripremom testa.

 

Jedini problem što se malo navuko na jednostavnost i nabacio očas sto kila žive svinje  :piggy:  pa sam sad našo neku kao meru sa onim ikejinim jednojačanim tiganjem. Idealan lagani doručak, mini pičica više od tosta a manje od hemendeksa

 

pichica.jpg.afb91e27548df2233d34b3528cfbcc36.jpg

Link to comment
  • 4 weeks later...
On 18.6.2020. at 15:28, francuski sobar said:

Aj neka korist i od ovog svog izolašenja, natero sam se i ovlado tehnologijom pice iz tiganja. Dok se nakanim do picerije ili čekam deliveri mine me želja plus nikad ne dođe vrela, ovako sve za 15-ak minuta gotovo sve sa prripremom testa.

 

Jedini problem što se malo navuko na jednostavnost i nabacio očas sto kila žive svinje  :piggy:  pa sam sad našo neku kao meru sa onim ikejinim jednojačanim tiganjem. Idealan lagani doručak, mini pičica više od tosta a manje od hemendeksa

 

pichica.jpg.afb91e27548df2233d34b3528cfbcc36.jpg

šta je ovo zeleno na vrhu?

Link to comment

Nije mi nikad padalo napamet da kući pravim picu pre T01 P01 jer sam radio nekoliko godina u popularnoj piceriji i znam kako bi to trebala da bi ispalo baš pravo, i brtalno mešenje sat dva vremena i odmaranje testa 24h i posebna peć plus da je provetrena  i visoka temperatura i trikovi kad je vlažno a kad suvo vreme itd.. a to kući kvari koncept da se jede odmah kad se prijede.

 

Ovo na tiganju ne može biti ono pravo testo ali nije loše fora više onako bazirano na nadev i sastojke. Za veći tiganj se napravi loptica veličine one za tenis a za ovaj mali tiganj veličine one za ping pong. znači ko kad se pravi mamac za ribu, m,alo brašna, kap maslinovog, mrvu soli  pa sa kiselom, pivom, kvascem ili praškom za pecivom mada skoro da i ne treba to za nadimanje nego samo voda. Za veći tiganj se razvuće tanko, nešto deblje od palačinka a za ovaj mali može i deblje, ispeče se par minuta sa jedne strane pa okrene i onda se stave sastojci i poklopi i za par minuta gotovo. Jedino pečurke ne mogu sirove nego prethodno pržene i li barene ili one marinirane iz tegle  a ja volim i da puknem jedno jaje i da malo travuljama zakitim, u stvari nije 15 min potrebno  može i manje al ovo bilo na onoj maloj rešo ringli.

 

 

Edited by francuski sobar
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...