Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

ja pravila - po oriđinal američkom (betty crocker) receptu. from scratch, sa glazurom od krem sira. nije bljutava uopšte, naprotiv. sad pažljivije pogledah ovaj poslednji franciskin recept, vrlo liči na onaj koji ja imam - sa izuzetkom suvog grožđa + u mom slučaju ide badem i orasi (odnosno znam da sam to stavljala, mož bit da sam improvizovala nešto, u nedostatku nečeg drugog).
a meni su se neki ovde svojevremeno svi smejali i stavljali :puke: neka vas neka ja skidala sa veba razne recepte za torticu od sargarepice te ih imam 4-5 razlicitih, ali se manje vise sve svodi na isto.nego, kad smo vec kod takijeh stvari: kako pravite cheese cake?i za to imam tusta i tma recepata i ponekad ispadne savrseno a ponekad prava katastrofa (i kad je isti recept. istina rerne su bile razlicite te je mozda do rerni :rolleyes: )dakle, dajte recepte za cheese cake, ali sa ovdasnjim namirnicamafala unapred (ako vec ima negde, izvinjavam se sto ne iskopah sama)edit: nego nego nego nego nego Edited by lessa
Link to comment
a meni su se neki ovde svojevremeno svi smejali i stavljali :puke: neka vas neka ja skidala sa veba razne recepte za torticu od sargarepice te ih imam 4-5 razlicitih, ali se manje vise sve svodi na isto.nego, kad smo vec kod takijeh stvari: kako pravite cheese cake?i za to imam tusta i tma recepata i ponekad ispadne savrseno a ponekad prava katastrofa (i kad je isti recept. istina rerne su bile razlicite te je mozda do rerni :rolleyes: )dakle, dajte recepte za cheese cake, ali sa ovdasnjim namirnicamafala unapred (ako vec ima negde, izvinjavam se sto ne iskopah sama)edit: nego nego nego nego nego
from sratch takođe. 1 i jedini isključivo po oprobanom dr. oetkerovom receptu. ne uspe mi uvek - brašno i rerna su zajeb. jedne nove godine sam ispovrnula 4 komada, jedan za drugim i bili su savršeni. ubrzo potom, pokušam da napravim i morala sam 3 da bacim, bukvalno, pre nego što sam uspela da proizvedem nešto što je ličilo na čiz kejk. pravljenje čiz kejka definitivno nije ko vožnja bicikla :(
Link to comment
  • 1 month later...

Sacher kocke, najbolji cokoladni kolac na svetu (osim onog drugog najboljeg, ali o tome ne sad)kora: 8 jaja6 kasika secera200g cokolade za kuvanje200g mlevenih orahaUmutiti zumanca, dodati secer, rastopljenu cokoladu i orahe, pa onda polako sneg od belanaca. Peci na 180 po ure. Tepsija je veca od standardne, manja od pleha. Toplo testo izbosti cackalicom, premazati dzemom od kajsija. Kad se ohladi sve to zajedno preliti prelivom koji se pravi kuvanjem pola litre slatke pavlake sa 200g cokolade, tako da se cokolada otopi, a da slatka pavlaka ne provri. Trebalo bi sacher kocke ohladiti pre serviranja, meni obicno tesko da cekam pa se onda fil sliva na sve strane. Ima i to svojih cari :)ovajpgpk6.jpg

Link to comment

ovo je smejurija od kolacha, umucen je za 5 minuta, peche se 20. muffins, cup cake, kako vec, ovi sa borovnicama:DSC02988.jpgtajna je u pleKu sto bi rekla moja baba, koji ne lepi ali uopsteinache, sastojci:300gr brashnakashichica prashka za pecivo150gr shecera150 gr borovnica1 jaje (umuceno180ml jogurta125ml uljai sve se lepo pomesha i uspe u rupe borovnice su bile sveze pa sam ih stavila izmedju dve kasike testa, cenim da bi ih unakazila da sam ih umeshala u testo direKTodlichno za doruchak sutradan :)

Link to comment

Evo jedan iz discipline kremasti i vanilasti :wub: TUNISKI KOLACkora:6 belanaca 250g secera2 kasike brasna1-2 kasike dzema od kajsijaumute se belanca + secer, posle umesaju brasno i dzem.na dno tepsije se stavi papir za pecenje, preko njega 100g seckanog pecenog lesnika. onda preko smesa od belanaca. kora se pece sat vremena na 100 - 150 stepeni. kada postane puslicasta (ima dve skole, jedna tvrdi da je suva i prhka the way to go, druga se kune u mokru i zvakastu, ja verujem poslasticarnici hotela moskva, njihova je uvek suva ko drenovina :) ) onda se izvadi i prevrne da lesnici dodju gore. fil: umuti se 6 zumanaca sa 6 kasika secera, 8 kasika griza i malo mleka. To se skuva u po litre mleka sa dva vanilin secera. kad se fil prohladi doda se 125g umucenog maslaca (recept tvrdi 250g, meni to previse). preko kore fil, preko fila slatka pavlaka. na slici je modifikovana verzija sa viskom fila, to niposto nij nuzno :)dsc02068nw9.jpg

Link to comment

ja kao seljacko dete priznajem samo jednu tortu - vasinu. da li neko od prisutnih ko ima sklonosti ka istoj zna gde je najbolja u gradu beogradu a narocito ko od ovih sto prave torte za pare pravi jednu vrhstra, ekstra, strava, www.top.com itd.

Link to comment

Moja baka je uvek pravila neku tortu koja se zvala Katarina.A ja bih samo da doniram u arhivu jos jedan recept za sargarepa-tortu, super jednostavan i x puta proveren. Mogucnost omanuca se granici sa nemogucim.Potrebno:2 solje narendane sargarepe2 solje mlevenih bademasok od jednog limunanarendana kora 2 limuna5 jaja, odvojiti belanca i zumancamalo ruma (mada moze i neki drugi pogodan alkohol)secer, ja stavljam odokativno...cesto zasladjivac :blush: maizena, otprilike 3/4 soljeprasak za pecivo, otprilike pola kesicecimetmarmelada od kajsijaPomesati zumanca, sok i koru limuna i secer. Dodati sargarepu i sve dobro promesati. Zatim i bademe i izjednaciti smesu. Onda dodati maizenu, prasak za pecivo, cimet i rum (ili sta vec) i mesati dok se ne dobije homogena smesa. Umutiti slag od belanaca i lagano dodavati u prethodnu mesavinu dok se ne izjednaci.Peci sat vremena u rerni zagrejanoj na 180 stepeni.Nakon toga istopiti marmeladu i premazati kolac.Mljac.

Link to comment

ima skroz pristojna vasina u sokoj kafani u misarskoj. cak je u njihovoj izvedbi podnosljiv i onaj sne od belanaca sto glumi slag a sto mi je inace :puke:nego, sta je maizen?!?

Edited by cmrlj
Link to comment
  • 4 weeks later...

pre neki dan sam pojela jednu od najlepsih poslastica ikad. casa na stopu, kao za sladoled. na dnu case karamelizovani orasi, bademi i ostali nuts, plus karamelizovane neke ljuspice (lici na corn flakes, ali nije). odozgo sladoled od lesnika, a na vrhu - vrh! alva u obliku dugackih nitni, izgleda kao da sladoled ima kosu. ekstremno jednostavno, ali ta kobninacija jako slatko - slatko - jako slatko me razludela. restoran je istocno-mediteranske kuhinje a chef se zove efraim, pa bih rekla da je neka jevrejska poslastica. predivno.

Link to comment

paculla gde si ti jela tu lepotinju? Idem danas da overim turski restoran u 27 marta koji se pominjao ovdi par puta. U stvari, ja za hranu priznajem samo slatkise... :piggy: :piggy: :piggy: Da li ima neko neki lep, u praksi isproban recept za Cheesecake? Da li ima neka alternativa mascarponeu? Neko mi jedared rece da je koristio Ala Kajmak, ali ja to cudo nesto ne vi'im po radnjama... Moze li Ella sir kao zamena?Pliz kulinari, ulepsajte mi vikend! :wub:

Link to comment

Nisam bas sigurna da se cizkejk vulgaris pravi s maskarponeom, verovatno samo neke fensi varijante. Maskarpone je sir za tiramisu. Ne volim i ne pravim cizkejk, ali ovi sto znam da prave, ako su pri parama koriste filadeliju (mada ne znam zasto je filadelfija posebna, obican krem sir), a ako ne, onda najobicniji krem sir, suboticke mlekare, na primer. Sumnjam da bi elle igrao, tu nema grama masti. Ti moji sto prave i sto se zaklinju u cizkejk, recept su uzeli sa www.joyofbaking.com , to je ona njujork stajl sto se pece. I kad smo vec kod maskarponea, imam pola kilograma, donela iz Madjarske, tamo to moze da se priusti, ovde je sramno skup, da li neko ima dobar recept za nesto divno i kremasto, a da nije tiramisu, aj vud aprisiejt.A usput, kad si vec kod Turcina, overi ponudu za vegetarijance (posebnu paznju obrati na pripravke od patlidzana) i vidi molim te da l ima cokoladna baklava, ali prava, turska, s tankim korama, sto ih je najmanje 24 naredjano na sprat. :wub: (Da l taj restoran drzi pravi Turcin, ili to neko odavde imitira?)

Edited by darling
Link to comment

Probacemo recepat koliko sjutra, veceras pada cokoladni mus..... da se umusssavim uhhhhhh :wub::thumbsup::piggy: Navodno restoran zaista pripada Turcinu, pa cemo vidimo... Cokoladna baklava.... Hjoooooooj!!!!!!!!!Ajde radno vreme, brze, bre brze!!!!! angry.gifangry.gifangry.gif

Link to comment

mislim da je radnja za prodaju lustera. ne znam da li sam napisao - sproveo sam istragu u strahu da je turcina neko izreketirao ili barem trazio masne pare za zakup ali nista od toga. coveku prosto biznis nije proradio, pokupio se i curik u stambol....

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...