Jump to content
IGNORED

Vas odnos prema domovini ...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

54 minutes ago, Duhovnost, ljubav i med said:

Срби су се доселили у VII веку, на позив цара Ираклија. У VI веку је први талас досељавања Словена, а Срби и Хрвати нису у том таласу. У V веку нема досељавања словенских племена. Ако гледамо строго академске чињенице.

 

A ko su potomci tih prvih iz 6. veka? Danasnji Bugari i Makedonci (tj. njihova slovenska komponenta)?

 

A sto se tice odnosa prema domovini, kod mene je i dalje to nesto vredno cuvanja. Tamo mi je porodica, sva, osim ove koju sam sam zasnovao. A i svi najbolji prijatelji, osim manjine koja je otisla napolje. A ovi koji su ostali su, uprkos epizodama obeshrabrenosti, migratornim dilemama i svesti da zive u bablu, za sad prilicno ocuvani mentalno (rodjeni izmedju 1973. i 1988.) i pritom prilicno pametni i zabavni ljudi. Vazni su mi, nista ja tu ne bi mijenjo.

 

 

  • +1 1
Link to comment
55 minutes ago, Radoye said:

 

A pa to je iz repertoara klasika, ono "Vincansko pismo" i taj rad, to sve srpski jezik bre, 8000 godina star. :lolol:

Vise nista zlatne viljuske boc kod Nemanjica, srpska kultura i pismenos' je najstarija usvijet (jos samo da se danas opismenimo i gde bi nam bio kraj...)

Ако ћемо тако, и антипатриотизам је класик. Из опуса: "ја , изузетно, образовано, просвећено биће, у земљи лудака" :nobles: Скоро сам чуо Новака Ђоковића како каже да чита Деретићеве књиге, што су јако глупе књиге, нису чак ни национални романтичарски правац у историји, ни алтернативна историја, него баш глупост. Али ја никада не бих рекао да сам по неком основу бољи и просвећенији од Ђоковића, јер не могу сви људи да читају само научно верификоване књиге и да имају научно верификоване ставове. То је немогуће. И Тесла је имао низ ставова и понашања који би се могли окарактерисати као чисте лудости и ексцентричности, произвољности, пуно научно - техничких промашаја, па је опет био генијални изумитељ.  Где постоје људи који немају неку ексцентричност? Јел има негде таква земља са таквим људима? 

 

42 minutes ago, le petit nicolas said:

kao veliki, mozda najveci problem, meni se cini suzavanje licnih svetova, odsustvo radoznalosti. skoro da vise nema drugih tema u drustvu osim ovih s marsa palih. ili, ako se pocne o drugom, ljude to ne zanima mnogo i ocas posla pocne klizanje u pad.

 

poz

 

Тачно. Тражи се нека идеалност у ставовима, а малецко скретање са неког већ упакованог светоназора се узима као невиђени грех. И обично људи који су без неког већег успеха, без већих страсти, са маскираним осећајем неостварености и промашености, имају највећу потребу да постављају линије према другим људима, линије које би требало да докажу њихову изузетност, генијалност, моралну супериорност, над обичним пуком. А доказ те "изузетности" је што сви "из пука" имају интелектуалне промашаје, осим њих. Па имају свакако, али то просто није доказ ничије изузетности. 

 

3 minutes ago, Kampokei said:

 

A ko su potomci tih prvih iz 6. veka? Danasnji Bugari i Makedonci (tj. njihova slovenska komponenta)?

 

A sto se tice odnosa prema domovini, kod mene je i dalje to nesto vredno cuvanja. Tamo mi je porodica, sva, osim ove koju sam sam zasnovao. A i svi najbolji prijatelji, osim manjine koja je otisla napolje. A ovi koji su ostali su, uprkos epizodama obeshrabrenosti, migratornim dilemama i svesti da zive u bablu, za sad prilicno ocuvani mentalno (rodjeni izmedju 1973. i 1988.) i pritom prilicno pametni i zabavni ljudi. Vazni su mi, nista ja tu ne bi mijenjo.

 

 

Да. А и она групација грчких Словена, што је продрла до Пелопонеза, па постепено хеленизована. А вероватно их има и у нама, јер се Срби и Хрвати досељавају касније да би владали (позив византијског цара им даје легитимитет) па могуће да намећу идентитет неким већ присутним словенским племенима, која су дошла деценијама раније. 

  • +1 3
Link to comment

nije samerljiv lik uopshte, nemam ga shta pravdati, no me interesa. njemu obrazovanje ochigledno nije neophodno. videcemo vremenom, uostalom.

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto

Link to comment

@gospa buba Па и ово је доба када "њу ејџ" цвета, јер је људима потребна замена за религију и то је тренутно планетарни феномен. Тај ђоковићевски "њу ејџ" није чак ни никао овде, то је потпуно западни духовни тренд, пресађен, понекад обојен локалним бојама, али генерално увезен. 

Link to comment
1 hour ago, Duhovnost, ljubav i med said:

Тражи се нека идеалност у ставовима, а малецко скретање са неког већ упакованог светоназора се узима као невиђени грех. И обично људи који су без неког већег успеха, без већих страсти, са маскираним осећајем неостварености и промашености, имају највећу потребу да постављају линије према другим људима

jednom recju: sabornost.

 

poz

Edited by le petit nicolas
Link to comment

u smislu nauke nije isto. kraj 19 i prva polovina 20 veka su neshto sasvim drugo i prvi put tako.

i pogled javnosti na nauku tada je bio neshto drugo. da ne pominjemo da nikad u poznatoj istoriji ljudi nisu imali ovoliko prilike i vremena da ovako neobuzdano lupetaju. posebno vremena, koje duguju bukvalno nauci dry.png

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto







  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Duhovnost, ljubav i med said:

имају највећу потребу да постављају линије према другим људима, линије које би требало да докажу њихову изузетност, генијалност, моралну супериорност, над обичним пуком. А доказ те "изузетности" је што сви "из пука" имају интелектуалне промашаје, осим њих.


Uu bas mi treba zesca izuzetnost da shvatim da Zemlja nije ravna ploca i da je harp glupost :lolol: U tome i jeste tragedija, radi se o intelektualnim promasajima o osnovnim stvarima

Edited by Leia
  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, le petit nicolas said:

jednom recju: sabornost.

 

poz

Па не. У људском смислу, у неком пријатељском, другарском, то је допуњавање. У политичком смислу то је плурализам. 

 

8 minutes ago, gospa buba said:

u smislu nauke nije isto. kraj 19 i prva polovina 20 veka su neshto sasvim drugo i prvi put tako.

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto
 

И јесу и нису. Елон Маск није научник, он је нешто као изумитељ. Не мора уопште имати ниједан једини научни став, ништа га не обавезује на то. И сада и онда се разликују научници и изумитељи. Научник има научну методологију и научну етику, пише научне радове, предаје науку, а изумитељ само користи науку, којој додаје интуицију и машту, и вођен том интуицијом постиже нешто методом покушаја, промашаја и поновних покушаја, ризикујући свој новац или новац својих инвеститора. 

Link to comment

shta je izumeo elon mask? lichno on. pitam zato shto ne znam, ne pratim njegov sluchaj.

odvajanje izuma i nauke i odricanje intuicije nauci ne stoji.



sent from bash mnogo dobar novi bubamoto



  • +1 3
Link to comment

"малецко скретање са неког већ упакованог светоназора се узима као невиђени грех."

u politickom smislu to je pluralizam :rolf:

 

bog sa mnom, bas nasla gde cu da se udenem. :gospode:

odo medju stilistkinje i feministkinje da komentarisrm kjarinu golu haljinu. :vikleri:

 

poz

Edited by le petit nicolas
  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...