Jump to content
IGNORED

Vas odnos prema domovini ...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

39 minutes ago, omiljeni said:


 

 


Mi u NS toplu vodu dobijamo iz toplane. Znas koja uzivancija.

 

 

Neka se strpi koju godinu i za 27 minuta joj stiže topla voda od tebe, taman da se umije za to vreme.

Link to comment

@Budja Evo podataka za cene privatnih škola u Njujorku (ne samo na Menhetnu). Ti si pretpostavio u onoj računici ranije 3,000, ali to nije ni median ni average.

 

In New York City, annual tuition is $50,000, on averagehttps://www.cnbc.com/2020/06/14/nyc-private-schools-prep-for-enrollment-decline-amid-covid-19.html

Podaci iz 2017: Median tuition and fees at Manhattan private schools are $44,050 compared to $35,867 five years before (za 5 godina povećala se školarina za skoro 12,000$): https://www.businessinsider.com/private-schools-manhattan-cost-more-than-college-2017-9

 

Dakle, @Aineko 50,000$ je prosek za privatnu školu u Njujorku a ne neko najskuplje ludilo kako si mene optuživala da tvrdim. Neki komentar?

 

Link to comment
4 hours ago, gospa buba said:

i ja vas ljubim shto smo nauchili da razlichitim ljudima iste stvari mogu da izgledaju i rade drugachije, shto dosad nije bivalo u istoriji i mislilo se da je fizichki nemoguce, kad vidi iznenadjenja :s_p:
 

 

Rasprava je bila o tome koliko košta stan. Znali smo da ljudi vole različite stvari i to će svako i da prizna bez oklevanja. Ali ono što smo možda znali a svakako naučili iz ove prepiske a skoro niko neće da prizna je da:

 

ljudi nalaze zadovoljstvo u tome da onog ko iznosi činjenice nazovu lažovom i ismevaju, ukoliko te činjenice nisu u skladu sa njihovim ličnim preconceived notions.

 

A neko koga je zanimalo je možda uspeo da sazna malo bolje kako izgleda život na Menhetnu.

 

Inače, @Aineko, Nikol Kidman je kupila za 3,5 miliona stan sa dve spavaće sobe. ;)

 

 

Edited by trustno1
Link to comment
9 hours ago, trustno1 said:

Mislim da je jako zanimljiv podatak da se renta od 5,500 smatra za affordable i da se plata od 240,000$ godišnje smatra za kvalifikaciju za affordable housing. To je sve. Poenta je da u Njujorku moraš da budeš bogat da bi priuštio stvari kao što su veš-mašina i trosoban stan. A da bi bio bogat, moraš jako, jako puno da radiš.

 

Što se moje lične situacije tiče, podeliću. Mi smo došli u Njujork pre 6 godina, zbog toga što je muž dobio dobru (ili je to barem nama tako izgledalo iz perspektive Montreala tada) ponudu za posao. Još smo mislili da će u Njujorku biti više prilika ne samo za njega nego i za mene (tačno i tačno). Takodje smo mislili da će se napredovanje u poslu i povećanje plate odvijati nekako "normalno".

 

Madjutim, ispostavilo se da sa novim muževljevim poslom sa dosta većom platom došlo je toliko mnogo više stresa, odgovornosti i radnih sati da mi bukvalno nismo uspeli da preživimo tako. Stres na poslu nije mala stvar. Može bukvalno da te slomi. Tako smo gurali nekoliko meseci i onda se vratio na stari posao, sa manjom platom i neuporedivo manje stresa i stabilnijim satima. Takodje, mi smo, kao, znali da je Njujork skup ali nismo ni sanjali šta to stvarno znači. Ja sam iskreno mislila, pa dobro, neka je sve duplo skuplje nego u Montrealu i eto, šta. Ali problem je što uglavnom nije duplo nego 10 ili 20 puta skuplje (uključujući i stanove). A plate nisu 20 puta veće. Mi to nismo znali. Kad pogledam šta ovde sve ljudi misle o Njujorku, zaista nas ne krivim za nerealne predstave. :) 

 

Ono što nam je postalo jasno je da za život u Njujorku mora taj posao koji se više (puno) plaća. Ali sada znamo i šta to znači. Sad znam šta je život u Njujorku. Pre 6 godina nisam znala, nisam ni pre 3, ali od pre 2 godine znam. Ako bismo rešili da ostanemo u Njujorku, onda bismo morali da se organizujemo za takav posao i takav život. To nije nemoguće, pitanje je samo ko šta želi. Naravno, taj život je veoma naporan i zato prvo moraš da znaš tačno šta to znači, da li to hoćeš, koliko ti para treba i kako da se organizuješ da možeš to da izdržiš - i da ti bude ok. Jedno od pitanja je, na primer, da li ti je ok da decu vidjaš samo vikendom? Drugo pitanje je, da li ti je ok da spavaš manje nego što ti je dovoljno? Treće je, koliko para je dovoljno? Dvoje ljudi sami s dvoje dece, čak i kada jedan ne radi, moraju da imaju neku pomoć. Prosto, fizički je nemoguće da jedan postogne sve što je potrebno u vezi sa decom. Što ti kažeš, koliko si spremna da platiš i patiš. Baš tako. :)

 

Samo da ti kažem da ja nisam u Njujorku 50 godina pa da kukam sve to vreme kako mi je loše a ništa ne preduzimam. Naprotiv. Ja ne kukam da mi je loše. Samo mi je strašno interesantno šta je Njujork zapravo. Kakav je to fizički napor. Mislim da to niko ne zna dok ne dodje ovde da živi, ali stvarno živi. Ja sam bila u poseti 20 puta pa došla da živim. Prve tri godine mi iskreno ništa nije bilo jasno. Zanimalo bi me koliko je dugo Aineko živela u NJujorku jer puno toga ne zna o životu ovde. Vidiš kakve predstave ljudi imaju o Njujorku ovde na forumu - ma nemoguće da neka škola u sred Menhetna bude toliko loša. Hell, teško je shvatiti da 80% stanova nema veš-mašinu, a kamoli veće stvari. Kažem ovo najprijateljskije moguće. Ja sam sve isto tako mislila. Doslovce. Zato imam i toliku želju da podelim. Za Montreal nemam šta da delim: jako lep grad, lepo se živi, simpatični ljudi, hladno je ali sve lepo organizovano, strava hrana... Šta dodati tu? Isto je kao kakav bi Beograd bio da nema korupcije, da ljudi imaju veće plate i da je sve cakum-pakum.

 

Ali Njujork nije to. Njujork je jedno totalno ludilo, nešto što nikako nije normalno. Njujork je kao potpuno druga planeta na kojoj ne važe normalni zakoni koji važe na zemaljskoj kugli. Fizički napor koji je potrebno uložiti u svakodnevnom životu je nešto neverovatno. Ali, nema šanse da to objasniš ljudima ako nisu svojim životom iskusili. Onda se pojavi neko ko je bio u NJujorku u prolazu kao Aineko (vremenski i/ili iskustveno) i kaže, ma nije tačno, super je sve, sve je standardno, kao bilo koji drugi grad. Pošto ljudi ne mogu da zamisle, prirodno veruju u ono što im je blisko. Volela bih da se javi neko ko stvarno živi ovde i podeli svoju priču. To je ono što je zanimljivo, da ne slušaš samo te klišee koje svi znamo: NJujork ima čarobnu atmosferu... Niko da se javi da ispriča nešto stvarno zanimljivo o Njujorku. Al zato sam ja tu. ;)

 

Ja sam pre 2 do 3 godine počela da razumem šta se ovde dešava - to je bilo kada je suprug počeo novi posao. Onda sam ja našla posao pa smo rekli, ok, nećemo sad nikuda, hajde da ja probam nešto da napravim s ovim prvo. Kad smo već tu, hajde da probamo da nešto od toga napravimo. Nisam ja baš kukač pa da odustanem kad je teško. I u Njujork sam došla da jurim neke ciljeve, mada nisam znala šta to podrazumeva.

 

Na kraju, mislim, u sadašnjem trenutku, došli smo dotle da oboje radimo remote i da izgleda Njujork nije nužan za naše poslove i karijere. Ali, pazi, maltene tri dana pre lockdowna sam imala intervju u jednoj finoj management consulting firmi (imam vrlo eklektičan CV koji se može prilagoditi za par profesija :) ) i da su mi ponudili posao tamo - ne znam, možda bismo onda ostali u Njujorku još neko vreme. Ali došla je korona i sada definitivno ne vidim šta ćemo ovde.

 

Inače, NYC je sada prevrnut na glavu. Malo ko trenutno vidi šta će ovde. Zatvorene su kancelarije, zatvorene su škole. Zahvaljujući Aineko videli smo da su cene nekretnina pale u julu neverovatno - niko nije lud da danas iznajmi stan u Njujorku.

 

Da si me pitao pre korone kuda bih, rekla bih ti ono što sam pričala oduvek pa do korone: ne znam kuda ali u predgradje američko ili kanadsko ni mrtva. A vidiš sada, sada mi to predgradje deluje kao sam raj. :) Ternutno smo u jednom selu šumskog tipa u državi Njujork i iz ove perspektive, ne mogu da nadjem ni jednu prednost NYC nad ovim. Lažem, prednost je što komšije ne pucaju iz hobija iz puški. Odlepiću Pita me dete: mama, ja se plašim, šta se to čuje? Ja kažem, ma ne boj se, sine, to samo komšija puca iz puške?? ;) Tako da, drži nam palčeve, da se na jesen prebacimo na ovako neko mesto (bez pucanja).

 

Jbg, malo je opširnije, očigledno moram da radim na sažimanju misli i pisanja. Obećavam da hoću.

To sa bogatstvom je stvar perspektive, ja nisam siguran koliko si obratila pažnju na moje ranije komentare o tome šta nekome znači bogatstvo (video sam da par ljudi jeste). Ovde (a siguran sam da je i za US tako) važi da ljudi mahom potcenjuju svoj položaj na funkciji raspodele (formalno govoreći) bogatstva u okviru društva, te da usled toga dolazi do nesporazuma. Dalje, iz iskustva posmatranja emigranata iz ex-YU od početaka ratova devedesetih u visoko razvijene zemlje, imam utisak da su ranih devedesetih pa negde do malo nakon kraha Miloševićevog režima emigranti imali dosta manja očekivanja od toga čemu mogu da se nadaju po dolasku u novu sredinu, te da je razvoj interneta i relativno poboljšanje situacije u majčici (što je zasluga mrskih žutih) dovelo do toga da ta očekivanja porastu. Ja ne mogu da ti pomognem sa sopstvenim utiscima iz života u Njujorku, tamo sam bio samo nekoliko puta jednog leta kao student pre skoro trideset godina, to je bilo pre Đulijanija i pre interneta i to je bio drugačiji grad, ali sam pokušao sa linkovima na priču svoje beogradske koleginice o bureku i materinstvu na Menhetnu, kao i njenim fotografijama i pričom iz doba korone. I dalje tvrdim da su jako zanimljive.

 

Što se tiče opširnosti, samo napred, što se mene (i ostatka Ozi kontingenta) tiče odlično ti ide.

 

5 hours ago, bags said:

Jedna koleginica (jevrejka) se vratila u NY samo jer je na JSwipe nasla prebogatog advokata. Da je uspela naci nekog ovde verujem da bi i ona ostala.

Cinjenica je da amerima iz velikih gradova treba barem dve godine da se adaptiraju ali onda se strasno dobro uklope. Uglavnom nauce dobro jezik, nenadmasni su u raznim volontiranjima, nadju neke cudne sportove za hobije, imaju strasan support ambasade i vrhunski organizovane klubove za sve i svasta. 

Ja sam izrazio sumnju na osnovu knjige Erika Kandela "In Search of Memory" u kojoj na početku opisuje svoje detinjstvo u Beču i odlazak u Njujork (tj. Bruklin) 1939. i kasnije svoj prvi dolazak u Beč i posetu stanu koji je još uvek legalno pripadao njegovoj familiji, i kako je bio prepoznat od strane nekadašnjih komšija samo na osnovu sličnosti sa svojim ocem. Knjigu je inače napisao nakon dobijanja Nobelove nagrade za medicinu za istraživanje biohemijskih procesa u formiranju memorije, autobiografija je tražena od njega kao od svakog dobitnika Nobelove nagrade, to je uradio jako dobro pa je posle napisao i "The Age of Insight" gde se nije diretktno bavio svojom naukom nego je opisao atmosferu u Beču krajem devetnaestog i početkom dvadesetog veka koja je doprinela stvaranju mnogih naučnika i umetnika tog doba koji nisu imali premca nigde u svetu. Međutim, njegov utisak od te prve posete pa do danas je da je taj antisemitizam koji je sve te ljude svojevremeno počistio odatle i dalje prisutan, makar u latentnom obliku.

 

Spoiler

How fortunate for brain science throughout the world that England, Australia, New Zealand, and the United States opened their doors to the remarkable scholars of the synapse cast out by Austria and Germany, including Loewi, Feldberg, Kuffler, and Katz. I am reminded of a story told about Sigmund Freud when he arrived in England and was shown the beautiful house on the outskirts of London that he was to live in. On seeing the tranquility and civility that his forced emigration had brought him to, he was moved to whisper with typical Viennese irony, "Heil Hitler!"

 

4 hours ago, gospa buba said:

i ja vas ljubim shto smo nauchili da razlichitim ljudima iste stvari mogu da izgledaju i rade drugachije, shto dosad nije bivalo u istoriji i mislilo se da je fizichki nemoguce, kad vidi iznenadjenja :s_p:

Heh, bilo nekad u Ateljeu 212 predstava (verovatno ima originalna negde na netu da se pogleda sa Cicom Perovićem i Pepijem Lakovićem, ja sam je gledao na TV) gde Svetislav Goncić i Mladen Andrejević igraju službenike koji dele kancelariju sa IBoMirom i strašno se posvađaju i potuku oko švargle - jedan donosi švarglu i stavlja je u IBoMira sa jedne strane, jer se švargla najbolje jede 'ladna, a drugi takođe donosi švarglu na posao i stavlja je u IBoMira sa druge strane, jer se naravno švargla najbolje jede grejana ...

 

Share & Enjoy

Link to comment
23 hours ago, ObiW said:

Uopšte mi nije jasno o čemu to vi Srbi na privremenom radu po Evropi pričate? Kakvo peglanje, kakvo brisanje prašine? Vi nemate kućne pomoćnice? Ne dolaze vam Esperanca, Huanita i Alma jednom nedeljno da temeljno očiste kuću, operu veš, popeglaju i slože u orman? Umene u Teksasu familija koja nema kućnu pomoćnicu ne dobija poziv na slave, da nam ne kvari prosek.

 

19 hours ago, Budja said:

Eh, vi Teksasani zaostali.

 

Nisi iz dobre kuce ako nemas kucnu pomocnicu full-time (kuvanje, ciscenje, sve) obucenu u crno-belo kao iz filmova (tipa Roma), koja ili dolazi svaki dan, a u boljim kucama ima u dvoristu zasebnu sobu, tik do sobe za pranje vesa. I gazda je progresivan, jer je ok da se po dvoristu muvaju njena decurlija.

Jedne godine na aerodromu u Beogradu pred povratak u Sidnej sretnem jednog ortaka sa fakulteta, ispraća prijateljicu iz zavičaja za Adelaidu. Prijateljica živela originalno u Južnoj Africi, pa tad u Južnoj Australiji, kaže nije loše u Južnoj Australiji, ali ne može da se poredi sa Južnom Afrikom, posebno zbog nedostatka posluge. A to kažu i ljudi rođeni u Južnoj Africi, ima ih ovde ohoho, al' im se nešto ne da da se vrate.

 

SaE

Link to comment
2 hours ago, trustno1 said:

 

Rasprava je bila o tome koliko košta stan. 

 

Inače, @Aineko, Nikol Kidman je kupila za 3,5 miliona stan sa dve spavaće sobe. ;)

 

 


Rasprava sa @Aineko je bila o tome koliko kosta rentanje pristojnog stana koji je prosecnom coveku prihvatljiv.

Ali ajde, to je svakako vasa rasprava pa nek ona preuzme ako joj se i dalje da raspravljati :ph34r:

 

A propo Nikol Kidman, secam se da sam i ja Noskicu svojevremeno dala primer prelepe kuce s bastom u centru Pariza koju je pazario Lenny Kravitz, tako da onaj ko ne planira da postane planetarna pop megazvezda ipak treba da gleda neke druge opcije.

U gradovima tog ranga od plate to ne biva.

 

Link to comment
4 hours ago, Goranz said:

 

Vreme je za mirno mesto za odmor.

YELLOWSTONE NÁRODNÍ PARK | Cestování po USA


Mm jezero koje se pushi, mogu i to da probam posto ionako uvek za odmor biram samo aktivne vulkane :happy:

Link to comment
1 hour ago, Leia said:


Rasprava sa @Aineko je bila o tome koliko kosta rentanje pristojnog stana koji je prosecnom coveku prihvatljiv.

Ali ajde, to je svakako vasa rasprava pa nek ona preuzme ako joj se i dalje da raspravljati :ph34r:

 

A propo Nikol Kidman, secam se da sam i ja Noskicu svojevremeno dala primer prelepe kuce s bastom u centru Pariza koju je pazario Lenny Kravitz, tako da onaj ko ne planira da postane planetarna pop megazvezda ipak treba da gleda neke druge opcije.

U gradovima tog ranga od plate to ne biva.

 

 

Ne, grešiš. Rasprava sa Aineko je bila oko toga koliko košta stan novije izgradnje sa dve ili tri spavaće sobe zoniran za dobru školu. Ona je tvrdila da košta daleko manje od 10,000$ mesečno, što nije tačno.

 

Tačno, ko nije megazvezda treba da gleda opcije koje nisu trosoban stan novije izgradnje u Njujorku. ;)

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...