Jump to content
IGNORED

Vas odnos prema domovini ...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

36 minutes ago, radisa said:

A kako se definiše srednja klasa?

Ima ova definicija koja je po meni beskorisna:

 

Spoiler

Middle-class incomes are those that are two-thirds to double the U.S. median household income, according to the Pew Research Center. That means, in order for a household income to be considered middle class, it must be between 67% and 200% higher than the median household income.

 

Ja bih pogledao federal income tax brackets, i za single i za married filing jointly, pa onda na osnovu toga donosio zakljucke da li je recimo cetvoroclana porodica middle class. 

 

https://www.debt.org/tax/brackets/

 

Link to comment
35 minutes ago, radisa said:

:D

 

Ne, ozbiljno sam pitao, zato sto mislim da srednja klasa u Srbiji, Kini i USA ne mora biti isto... Pa čak i srednja klasa u LA i NY ne mora biti iszo što i srednja klasa u Detroitu ili Kanzas Sitiju.. 

 

Zanima me kako to vide forumaši...

 

Naravno, ima raznih definicija srednje klase. Imaš srednju klasu samo prema primanjima, srednju klasu kulturološki-intelektualno itd.

 

Ja sam definisala srednju klasu kao neki najuobičajeniji porodični život, ovako:

- Noviji (renoviran) stan ili kuća sa dve ili tri spavaće sobe, po mogućstvu u vlasništvu ali može i da se rentira

- Dobra državna škola za decu (dobra u smislu da nema puno droge i nasilja i da deca iz te škole imaju dobre rezultate na testovima)

- Mogućnost štednje za crni fond, penziju i dečije školovanje (ne da se deca pošalju na najskuplji univerzitet nego da, na primer, možeš da im platiš smeštaj za vreme studija)

- Mogućnost odlaska na jedno porodično letovanje od nedelju dana i jedno zimovanje godišnje

 

I rekla šta i koliko ti je potrebno da to obezbediš u Njujorku. 

 

Link to comment
4 minutes ago, Shan Jan said:

:laugh: U Bg-u bi za porodicu od 4 clana to zahtevalo jedno 2000eura mesecno. Tako da jeste tih 20% plafon.

 

Inace meni je racunanje srednje klase preko matematike bulja. Valjda je srednja klasa definisana nekim benefitima koje imas? Kako cemo onda definisati srednju klasu u drustvima gde 20% zivi do jaja a 80% skapava (kao pola africkih zemalja)? 

 

Po meni srednja klasa treba da ima:

1. Obezbedjene osnovne potrebe - hrana, smestaj, odeca, skola za decu, zdravstvena zastita

2. Mogucnost da porodica zivi osrednje sa jednom ili bogato sa dve plate 40h/w posla

3. Mogucnost ekstra aktivnosti tokom odmora, vikenda i uopste van posla - poput letovanja, zimovanja, kampovanja, obilazaka, u name it. 

4. Mogucnost da obezbedi da stvari pod tackom 1. budu bolje od nize klase. 

 

U tom smislu srednja klasa u Srbiji daj boze da cini 20% stanovnistva. 

 

Link to comment
4 minutes ago, ObiW said:

Ima ova definicija koja je po meni beskorisna:

 

  Hide contents

Middle-class incomes are those that are two-thirds to double the U.S. median household income, according to the Pew Research Center. That means, in order for a household income to be considered middle class, it must be between 67% and 200% higher than 167% and 200% of the median household income.

 

 

Opravio?

Link to comment
8 minutes ago, Shan Jan said:

:laugh:

 

Inace meni je racunanje srednje klase preko matematike bulja. Valjda je srednja klasa definisana nekim benefitima koje imas? Kako cemo onda definisati srednju klasu u drustvima gde 20% zivi do jaja a 80% skapava (kao pola africkih zemalja)? 

 

Po meni srednja klasa treba da ima:

1. Obezbedjene osnovne potrebe - hrana, smestaj, odeca, skola za decu, zdravstvena zastita

2. Mogucnost da porodica zivi osrednje sa jednom ili bogato sa dve plate 40h/w posla

3. Mogucnost ekstra aktivnosti tokom odmora, vikenda i uopste van posla - poput letovanja, zimovanja, kampovanja, obilazaka, u name it. 

4. Mogucnost da obezbedi da stvari pod tackom 1. budu bolje od nize klase. 

 

U tom smislu srednja klasa u Srbiji daj boze da cini 20% stanovnistva. 

 

Ja sam definisala malo preciznije tako što sam rekla da porodica sa dvoje dece živi u stanu sa dve ili tri spavaće sobe. U stanu ili kući novije izgradnje. I da bude u oni dobre državne škole, koja nema probleme sa drogom, nasiljem i kriminalom.

 

Isti slučaj je u NJujorku. Te stvari koje si naveo ti i ja u Njujorku može da priušti jako malo ljudi. Dakle, da, oni nisu srednja klasa u Njujorku

Edited by trustno1
Link to comment
2 minutes ago, trustno1 said:

 

Naravno, ima raznih definicija srednje klase. Imaš srednju klasu samo prema primanjima, srednju klasu kulturološki-intelektualno itd.

 

Ja sam definisala srednju klasu kao neki najuobičajeniji porodični život, ovako:

- Noviji (renoviran) stan ili kuća sa dve ili tri spavaće sobe, po mogućstvu u vlasništvu ali može i da se rentira

- Dobra državna škola za decu (dobra u smislu da nema puno droge i nasilja i da deca iz te škole imaju dobre rezultate na testovima)

- Mogućnost štednje za crni fond, penziju i dečije školovanje (ne da se deca pošalju na najskuplji univerzitet nego da, na primer, možeš da im platiš smeštaj za vreme studija)

- Mogućnost odlaska na jedno porodično letovanje od nedelju dana i jedno zimovanje godišnje

 

I rekla šta i koliko ti je potrebno da to obezbediš u Njujorku. 

 

nisi, to sam ja rekla :plz: (a to menja tvoju racunicu za tricavih 37%)

Link to comment
10 minutes ago, Aineko said:

nisi, to sam ja rekla :plz: (a to menja tvoju racunicu za tricavih 37%)

 

U redu, može da se rentira.

 

Koliko košta da se rentira stan sa dve ili tri spavaće sobe u novijoj zgradi, sa veš mašinom u stanu, zoniran za dobru školu u Njujorku?

 

5,000 ne košta. Molim, cene pre korone, mada sad su navodno spale samo za 20%.

Link to comment
1 minute ago, trustno1 said:

 

U redu, može da se rentira.

 

Koliko košta da se rentira stan sa dve ili tri spavaće sobe u novijoj zgradi, sa veš mašinom u stanu, zoniran za dobru školu u Njujorku?

 

5,000 ne košta. Molim, cene pre korone, mada sad su navodno spale samo za 20%.

naravno da ih ima za 5000. ja sam pre korone i gledala cene, zbog vracanja. sada ih samo ima vise. 

Link to comment
1 hour ago, trustno1 said:

Takodje, tebi je ok da zauvek živiš u rentiranom stanu sa jednom sobom, sa detetom ili dvoje dece. I ok ti je da nemaš nikakvu uštedjevinu kada tvoja deca napune 18 godina. Recimo da požele da studiraju fakultet, kao i mama. Morali bi da žive sa roditeljima u jednosobnom stanu za vreme studija? Naravno, ako vam je to svima ok, to je vaša stvar.

 

Ja nemam tako progresivna shvatanja. Imam dosadno shvatanje da želim da deci obezbedim da ako žele da studiraju ne moraju sa mnom da žive. Ne samo zbog njih već i zbog sebe. Takodje, možda mi je ispran mozak snovima investment bankera, ali ja bih baš volela da svako u kući može da ima privatnost i ima svoju sobu.

 

Ali naravno, tebi nije ispran mozak i tebi je strava da deliš sobu sa detetom. Možda će i tvom detetu to biti fenomenalno kad bude imalo 17 godina. Svako je različit i ima različit recept za sreću. :)

 

 

ovo za fakultet ti je potpuno besmisleno. vecina studenata u americi ima skolarine i kredite (student loans) i usput rade tokom studiranja sto pokriva i studije i zivot. roditelji malo podupru kad zaskripi i to je to. vecina cak i ne ocekuje od roditelja da im placaju faks, tako su gajeni. nauceni su od malih nogu da ako zele da studiraju, moraju ozbiljno da uce, da ubodu neku skolarinu pa tek onda da ocekuju od roditelja da malo podupru ako bas skripi. mene cudi da ti to nije poznato a zivis u njujorku.

 

i zaboga - zasto bi iko delio sobu sa 17ogodisnjim detetom? ako aineko zivi u jednosobnom stanu sa muzem i sitnim detetom, to ne znaci da se ne bi preselila u veci stan kad dete krene u skolu pa mu treba svoj prostor. ljudi napreduju u karijeri, vise zaradjuju, dobijaju decu, deca rastu pa srazmerno rastu i gajbe. to je normalan put, svi ga prelaze. ne razumem otkud ti uopste ideja da bi se aineko zauvek zaglavila u jednosobnoj gajbi.

Link to comment
1 hour ago, radisa said:

Čitajući ovo, meni postalo žao Njujorčana... 

 

Jbt,  ovi u Njujorku nemaju ništa, ni kuće, ni parkinga, a o štednji za crne dane i da ne govorimo... More vide samo na slici, kao i planinu...Koji moj i žive tamo, tko jadno i bedno?

 

Pa vidiš da je Aineko prva pobegla?

 

Njujork je grad za ljude koji žele da dospeju u svetski vrh neke karijere. Takodje je i za bogataše.

Ako želiš neki miran život, ne želiš da se takmičiš sa najboljima na svetu, ne želiš da se ubijaš od posla, Njujork nije za tebe.

 

Ako želiš da možeš pošteno i vredno da radiš ali ne 80 ili 100 sati nedeljno, da kupiš kuću u kojoj će deca i roditelji svako imati svoju sobu, ili ne daj bože, svako dete svoju sobu, da ta nekretnina bude novije izgradnje. Ako hoćeš da deca idu dobru državnu školu, ako hoćeš letovanje i zimovanje, ako hoćeš da štediš, onda toga nema u Njujorku.

 

Ja sam, kao izgleda ti i mnogi ovde na forumu, mislila da je to sve moguće u Njujorku i - zajebala sam se. Znam i zašto. Njujork je strašno glamurozan: jedna od najboljih opera na svetu, balet, najbolji glumci i najbolje predstave na celom svetu, neverovatne gradjevine, neverovatni muzeji, preluksuzni stanovi... Čovek onda misli, pa idem i ja da živim u tom bogatstvu i glamuru.

 

Ali, naravno da je glamurozno kad ni u jednom drugom gradu na svetu ne živi toliko milionera i milijardera kao u Njujorku. Šta misliš, otkud svi ti fenomenalni muzije u Njujorku? Ultra-bogataši su kupili umetnička dela a potom platili i da se zagrade muzeji. Ko ide u sve te fantastične restorane u kojima se mogu sresti Mik Džeger i Donald Tramp? Pa sigurno ne ide Aineko.

 

Kad sam došla u Njujork vrteo se oglas: New York, a city where washer and dryer mean youve made it.

U Njujorku da imaš veš-mašinu u stanu je nesvakidašnji luksuz. Prema ovom članku iz 2011 iz New York Times-a, samo 20% stanova na Menhetnu je imalo veš-mašine: https://www.nytimes.com/2011/01/02/realestate/02cov.html

E sad, naravno, ti možeš da kažeš, baš me briga za veš mašinu, ne čini veš mašina sreću. Ali, eto ja sam strašno dosadna i meni je sa dvoje male dece baš fora da imam veš-mašinu u stanu.

 

Njujork je fenomenalan, neverovatn grad. Ali grad za postizanje ciljeva u karijeri, ne zna neki običan, porodičan život. 

 

Naravno da ima i siromaha u Njujorku. AIneko je bila jedan od njih. Ali ovde prodaje priču da joj je bilo toliko dobro da joj je bilo neprijatno. Nije mogla da gleda kako drugi pate dok ona uživa u jednosobnom stanu sa detetom. živeči od danas do sutra i morala je da ode. ;)

Link to comment
28 minutes ago, adam said:

 

ovo za fakultet ti je potpuno besmisleno. vecina studenata u americi ima skolarine i kredite (student loans) i usput rade tokom studiranja sto pokriva i studije i zivot. roditelji malo podupru kad zaskripi i to je to. vecina cak i ne ocekuje od roditelja da im placaju faks, tako su gajeni. nauceni su od malih nogu da ako zele da studiraju, moraju ozbiljno da uce, da ubodu neku skolarinu pa tek onda da ocekuju od roditelja da malo podupru ako bas skripi. mene cudi da ti to nije poznato a zivis u njujorku.

 

i zaboga - zasto bi iko delio sobu sa 17ogodisnjim detetom? ako aineko zivi u jednosobnom stanu sa muzem i sitnim detetom, to ne znaci da se ne bi preselila u veci stan kad dete krene u skolu pa mu treba svoj prostor. ljudi napreduju u karijeri, vise zaradjuju, dobijaju decu, deca rastu pa srazmerno rastu i gajbe. to je normalan put, svi ga prelaze. ne razumem otkud ti uopste ideja da bi se aineko zauvek zaglavila u jednosobnoj gajbi.

pa morala je nesto da isflejmuje pa se uhvatila za jednosoban stan u kome sam zivela i pre deteta :) . eksplodirace joj mozak kad procita da su u tom istom stanu zivele i dve ogromne macke :D .

dvosoban stan u istoj zgradi je pre korone kostao izmedju 5 i 6 hiljada. meni je taj kraj (Hell's Kitchen) drag i tamo bih se opet vratila, a ova zgrada i neposredna okolina su bili prilicno child-friendly, koliko Menheten to moze da bude.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...