Jump to content
IGNORED

Vas odnos prema domovini ...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

7 hours ago, Shan Jan said:

Ljudi kako vam se cini Portugalija (ako je neko bio tamo)? Ja sam bio na odmoru 2 nedelje i odusevilo me koliko su ljudi relaxed svuda gde god zadjes (bio na juznoj obali i u Lisabonu). Cene slicne kao u Srbiji, vino dzabe. Deluje ko dobra destinacija za nekog ko radi remote i zeli non stress okruzenje :) 

Odlicna Portugalija. Sve isto kao u Grckoj, samo sto su katolici i sto je daleko od svega ("daleko" kako to definise Evropa, ne Amerika). 

Link to comment
3 hours ago, Indy said:

 

Jel ti promaklo da je draganče dobio 3 nedelje robije što te je ter'o s foruma (prećeraše ga modovi, ali dobro...)?

 

Dosadna si mnogo, pa ideš na ignore listu...

Nismo ga prećerali, dao sam mu minimum, ima i post zbog kog je dobio dio kazne koji smo obrisali jer je vrlo degutantan.

Link to comment
2 hours ago, ObiW said:

Odlicna Portugalija. Sve isto kao u Grckoj, samo sto su katolici i sto je daleko od svega ("daleko" kako to definise Evropa, ne Amerika). 

Razmisljao sam se i o Grckoj ali nekako mi je utisak da su preveliki raspad te tako percipiram i njihovu birokratiju, zdravstvo, skolstvo etc... a mozda gresim.

 

1 hour ago, vladavsnarod said:

@Shan Jan

Ne zanimaju te Afrike vise? Inace smo na pogresnoj temi...

Joj pa ne. Postajem matori jarac ocigledno jerbo sam zavoleo ovaj fazon da non stop imas struju i vodu. 

Link to comment
42 minutes ago, Shan Jan said:

Razmisljao sam se i o Grckoj ali nekako mi je utisak da su preveliki raspad te tako percipiram i njihovu birokratiju, zdravstvo, skolstvo etc... a mozda gresim.

 

Joj pa ne. Postajem matori jarac ocigledno jerbo sam zavoleo ovaj fazon da non stop imas struju i vodu. 

Vidi, ja sam misljenja sto dalje to bolje. Ako ima negde da nije Balkan a da su ljudi opusteni a nisu lelemudi, to mesto je vredno razmatranja.  Najgore sto moze da ti se desi je da, kada se jednom izboris sa birokratijom i sve sto ide sa njom, sednes negde da popijes kafu, zapodenes pricu sa ljubaznim domorecem sa susednog stola, a on ti kaze "a jel znas ti sta su oni nama radili...". I onda se pitas koj djavo sam je dolazio cak dovde, ovo sam mogao i kod kuce da slusam. 

Link to comment

Hm... nikad. Bili su na dobrom putu ali su se malo survali, sto zbog lokalizacije sto zbog krize 2008. koja je dosta pogodila glavni izvozni artikal - trgovinu dijamantima. Tako da cim krene jaca oluja nestaje struje, vode i interneta. Takodje i korupcija koja je bila vrlo mala je sada sve veca i veca i utice i na privatni biznis. Mislim da se sudstvo jos drzi kao i socijalni sistem tako da bih sto se tice dzavne uprave rekao da su bolji od Srbije.  

 

Veliki problem ostaje kriminal koji je posledica mesavine neefikasne policije i velikog raspona plata. To, i cinjenica da si osudjen da zivis u prosto prosirenom selu u pustinji su glavni razlog sto sam otisao :) 

 

Link to comment
6 hours ago, Aineko said:

NY je jedna uzavrela masa gde svako moze da nadje svoj krug ljudi. daleko od toga da si osudjen da se druzis sa investment bankerima i slicno. boldovana recenica je totalna neistina, mada ne znam sta ti podrazumevas pod 'bogatim'. NY je skup malih kosmosa koji iz ljudske vrste izvlaci neopisivu kreativnu energiju. 

ja bih ovako opisao london a tako sam doziveo i njujork. nisam nikad ziveo u njujorku al posecivao sam, nije da nisam. i opet cu. imam prijatelje, volim da odem i uzivam maksimalno svaki put kad odem - posebno sto se jako brzo, mastovito i kvalitetno menjaju i nicu bas ti mikrokosmosi, ti mastoviti nacini da se oplemeni zivot u mravinjaku. u principu, megalopolisi su zahvalni za zivot bas zato sto svako, cak i najneobicniji ekscentrik, moze da nadje srodnu dusu. i bas zato mi je neobicno kad se ljudi zale da je problem steci prijatelje u takvim sredinama. 

Link to comment

 

9 hours ago, cedo said:

 

Mogao bih i u Njujorku onakvom da zivim :D ... ako si sam ne napravis zivot lep, nitko nece

 

A ko ne bi? I ja bih mogla da živim u vili na Beverli Hilsu. Hajde dalje da maštamo?

 

7 hours ago, Aineko said:

ali da se vratimo na NY i Menheten. mi smo se prosle godine doselili iz NY blize Srbiji zbog deteta i hocemo zivi da se pojedemo sto smo to uradili i sto sada zbog korona situacije nemamo mogucnost da se vratimo ili odemo negde drugde i sto sam ja bila dovoljno glupa da ne uzmem green card do koje nam je ostao poslednji korak... sutra bi se vratili da nam neko ponudi. ma sta sutra, jos isto popodne. a ziveli smo bas na Menhetnu, 42ga ulica, u sred te gungule. nije mi plata ni blizu 500K godisnje, a nismo ziveli u trulom stanu sa limenim krovom nego u normalnoj zgradi, sa dormenima etc. NY je jedna uzavrela masa gde svako moze da nadje svoj krug ljudi. daleko od toga da si osudjen da se druzis sa investment bankerima i slicno. boldovana recenica je totalna neistina, mada ne znam sta ti podrazumevas pod 'bogatim'. NY je skup malih kosmosa koji iz ljudske vrste izvlaci neopisivu kreativnu energiju. ono sto je meni najvise smetalo je ono sto je i inace najveci problem Amerike - income inequality. i to je jedan od razloga sto razmisljamo, da ako bude moguce, kad se svet presabere od korone, odemo negde drugde (Australija). 

 

Da li sam dobro razumela: vratila bi se u Njujork istog popodneva ali bi radije otišla u Australiju? U Njujorku svi lepo žive ali je problem income inequality? Preselili ste se bliže Srbiji zbog deteta, ali, ako je sve bilo potaman, zašto ste se selili? :)

 

Njujork je profesionalni centar sveta. Koliko drugih mesta na svetu može da parira koncentracijom ljudi najboljih u svojoj profesiji? London, možda, ali na drugom mestu. Finansije, tehnologija, medicina, balet, opera, muzika, gluma - najbolji od najboljih na celom svetu su u Njujorku. Svako ima neki san u Njujorku. Ako želiš da dospeš u vrh neke karijere, doći ćeš u Njujork. Svako ko kroči u Njujork, navuče se na tu priču o uspehu. To je kao prava droga. E sad, možeš da postaneš narkoman a možeš da se dozoveš pameti. Ne možeš da započinješ u Njujorku od nule kad imaš malu decu. To je samoubistvo. Da sam došla sa 22 u Njujork, to bi bila druga priča.

 

Dospevanje u svetski vrh neke karijere znači velika odricanja i žrtve. Treba da se takmičiš sa najboljima iz celog sveta. Ako misliš da će neko da ti plati da radiš samo 8 sati dnevno, varaš se. Pošto u Njujorku može da nadje istog dana pametnijeg od tebe, mladjeg i spremnog da radi za duplo manje para od tebe duplo više sati. Kad imaš 25 godina i single si, ne vidim šta ti fali da živiš takav život ako želiš. Ali kad imaš porodicu, onda takav život postaje izuzetno ne izazovan nego zajeban. Ljudi od oko 40 godina koji rade, rade nonstop. Spavaju 5 sati dnevno, imaju dadilju koja decu uveče okupa, stavi u krevet, oni dodju, poljube decu za spavanje i ujutru odu pre nego što se probude. To je život srednje klase u Njujorku - onih koji imaju da plate dadilju.

 

Iznad toga su bogataši, kojih u Njujorku ima više nego u bilo kom drugom gradu na svetu. "Milion milionera". Na Menhetnu su desetine i desetine, a možda i stotine privatnih osnovnih škola gde je školarina $50,000 godišnje. Sve su pune. Kako misliš da živiš u gradu u kome su većinsko stanovništvo bogataši i sve je njima podredjeno?

https://www.cnbc.com/2019/01/18/new-york-city-has-more-millionaires-than-any-other-city-in-the-world.html

 

Ako tvrdiš da se u Njujorku lepo živi, onda treba da kažeš koliko para na Menhetnu ti je potrebno da za svoju porodicu obezbediš neki normalan middle class život, i koliko treba da radiš da bi te pare zaradila? I kako ti je, za ime sveta, palo na pamet da odlaziš ako ti je sve bilo super? Kako čovek kome je sve strava reši da promeni život? 

 

Normalan middle class život znači: da kupiš kuću ili stan sa barem dve ili tri sobe, da ti dete ide u dobru školu, da štediš dovoljno za dečije školovanje, da uplaćuješ za penziju, da imaš dobro zdravstveno osiguranje, da odlaziš na letovanje i zimovanje. Za te stvari ti u Njujorku treba:

 

- Stan sa tri spavaće sobe u relativno novoj zgradi u dobrom stanju, sa veš-mašinom u stanu (znaš ono: New York, a city where washer and dryer mean youve made it) zoniran za dobru školu: 3,000,000$. Pošto si platila down payment - samo ne znam odakle ti 600,000 recimo za down payment, mesečno te rata i održavanje sve zajedno košta jedno 15,000, ako si uzela kredit na 30 godina.

 

- Dete ili deca idu u dobru državnu školu tako da ne moraš da plaćaš 50,000$ godišnje za privatnu školu po detetu. Druga opcija je da kupiš jeftiniji stan zoniran za lošu školu pa da plaćaš privatnu školu. Na isto izadje.

 

- Štednja za dečje školovanje: 600$ mesečno po detetu. 1200 za dvoje dece.

 

- Penzija: zavisi koliko ti poslodavac mečuje, recimo da uplaćuješ 400 mesečno.

 

- Zdravstveno - zavisi od poslodavca, možeš da plaćaš 1000 mesečno a možeš i 50. Ajde da uzmemo 50, recimo da imaš nevidjenog poslodavca.

 

- Jedno letovanje od 5 dana na Floridi + jedno zimovanje bez skijanja negde jeftino malo severno od Njujorka. Recimo da nećeš do Floride da letiš sa 3 presednja nego direktno, hoćeš koliko toliko pristojan hotel, to je 300$ za noć, dakle: 1500 za hotel, 1200 za četiri avionske karte + taksi i hrana. Recimo da je $4,000 sve zajedno i isto toliko za zimovanje bez skijanja. To je $8,000 - ovo je žestoko sniženo btw.

 

- Moraš da imaš neku pomoć u kući, barem nekada da dodje bejbisiterka za 20$ na sat ili spremačica za 100$ po spremanju, recimo da na to trošiš neki minimum minimuma, dvaput mesečno spremačica i 10 sati bejbisiterke mesečno: $400

 

- I recimo da hoćeš da štediš i za crni fond a ne samo za dečje školovanje i penziju: 500$ mesečno

 

- Hrana? Jedna vekna hleba je 5$. To ti je 150$ mesečno samo za hleb, ako pojedete kao mi jedan dnevno. Mleko 5$. Ja na hranu potrošim 1,500 mesečno.

 

- U ovu kalkulaciju ne ulazi karta za prevoz (220$ za dve osobe), odeća, eventualno neki odlazak u restoran i bilo šta drugo.

 

Dakle, bez ovih stvari, mesečno ti treba u Njujorku za četvoročlanu porodicu: $27,050 keša mesečno. To je oko $400,000 godišnja plata. Za tu platu u Njujorku ti spavati nećeš više od 5 sati dnevno, decu nikad nećeš videti - pošto moraš da nadoknadiš spavanje vikendom. I to nije sve, supružnik koji ne radi će se raspasti sam sa dvoje dece bez pomoći ali za 400,000 nemaš još i dadilju da platiš 50,000$ godišnje. Jedino da počne taj koji radi da zaradjuje 600,000 pa da se nečemu nadate. Ali i tada, imaš da podmiriš račune ali, zašto toliki strašan stres i atak na zdravlje? Zašto bi žrtvovao celu porodicu i svoje zdravlje svojoj karijeri? Ionako na kraju ti koji dospeju u vrh se po pravilu razvedu, barem je 95% egzekjutiva Goldmana razvedeno.

 

  • Haha 1
Link to comment

@Shan Jan seti me se molim te ako odes u portugaliju u penziju. ja vec razmisljam o tome .... tu ili ibiza, majorka, mozda kanari....samo da je toplo i da ima mladih ljudi i da je priroda lepa da moze da se provodi vreme po sumama i dolinama. gledala sam cene stanova, doduse na ibizi, ocekivala da su mnogo skuplji. 

 

pricam o penziji :isuse: a tek je za 20 godina puna :laugh:...ko ziv ko mrtav do tada. imam osecaj kao da imam 100 godina a telo (srecom) 30-35

Edited by mustang
Link to comment
1 hour ago, mustang said:

@Shan Jan seti me se molim te ako odes u portugaliju u penziju. ja vec razmisljam o tome .... tu ili ibiza, majorka, mozda kanari....samo da je toplo i da ima mladih ljudi i da je priroda lepa da moze da se provodi vreme po sumama i dolinama. gledala sam cene stanova, doduse na ibizi, ocekivala da su mnogo skuplji. 

 

pricam o penziji :isuse: a tek je za 20 godina puna :laugh:...ko ziv ko mrtav do tada. imam osecaj kao da imam 100 godina a telo (srecom) 30-35

grcka. krit.

portugalci su u d-molu

Link to comment
4 minutes ago, mustang said:

ne mogu sa grcima, nismo na istoj talasnoj duzini

ako nisi sa grcima na istoj talasnoj duzini, onda ne mozes ni sa srbima biti :D

Link to comment
1 hour ago, Ros said:

ako nisi sa grcima na istoj talasnoj duzini, onda ne mozes ni sa srbima biti :D

 

samo sa odabranima :wub:, ostatak se ponasa kao da su njujorcani

  • +1 1
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...