Jump to content
IGNORED

Vas odnos prema domovini ...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Evo tekst ove poeme:

 

Zagrlila New York, plava noć
došlo je vrijeme, kući moram poć
srebrni Cadillac pretiče sve
aerodrom Kennedy, čeka me
 
Amerika tiho spava
na aerodromu svijetla plava
kući, kući, kući letim ja
 
Ref. 2x
Jugo, Jugo, rodna grudo
kuco moja, jedina
 
Čitav je svijet na dlanu mom
al' ja sanjam o domu svom
al' ja sanjam samo o domu svom
kući me čeka majka stara
draža od zlata i dolara
draža od zlata i od dolara
 
Amerika tiho spava
na aerodromu svijetla plava
kući, kući, kući letim ja
 
Ref. 2x
 
Amerika tiho spava
na aerodromu svijetla plava
kući, kući, kući letim ja
  • +1 1
Link to comment

Moram da kazem da ce mi nedostajati ova voda i ovaj zrak sidnejski... Burek i banica makedonska, kolaci ruski, madzarski, arapski, turski, libanski...

Thai, indijska, kineska i ostala egzotika... Ima da me cepa nostalgija bash bash... 

Link to comment
2 hours ago, gospa buba said:

tako je meni sa jugoslavijom, sa njom mi je nestala i srbija, a moja privatna geografija jedva da vishe postiji, chak nerado idem bilo gde, a gde sam ranije postojala na bilo koji nachin. pri tome sam sve vreme tu, ali domovine vishe nema.
 

Ja samo da se potpisem, ako dozvoljavate,

Link to comment
2 minutes ago, gospa buba said:

brate jedino to i ima :isuse:

Ja sam uvek bio skroman, bogobojazljiv & samozatajan - ono - ne troshim puno, malo jedem a lepo se nosim i taj rad... 

Link to comment
59 minutes ago, trustno1 said:

metroi. U Torontu

 

Dobro, rush hour i ovde u metrou ume da izgleda prilicno apokalipticno.

 

Quote

U Njujorku je život luda zombi bitka. To je kao droga, imaš taj trip da ćeš uspeti, ako radiš, radiš, da te čeka nešto mnogo dobro. I to je stvarno opijajuće. Ali istovremeno, baš kao droga, to nije održivo. Ne možeš da godinama ne spavaš dovoljno i slično i da svakog dana juriš, juriš. 

 

Jbg "American Dream". Ko ceka taj doceka, problem je sto je sistem zadnjih 40-tak godina tako nastiman da malo ko doceka. The dice are loaded, the house wins every time. Kazem, nije za mene.

Link to comment
1 hour ago, Radoye said:

Jbg "American Dream". Ko ceka taj doceka, problem je sto je sistem zadnjih 40-tak godina tako nastiman da malo ko doceka.

 

Tačno. Neverovatno je koje žrtve se prinose za stvari koje su potpuno normalne u drugim zemljama. Živeći u Kanadi mislila sam da Amerika mora da je naprednija u svakom pogledu od Kanade. I onda dodjem ovde i upoznam jedan par sa decom - ona ne radi. A čudno mi, ne deluju ni on ni ona u tom fazonu. Onda još jedan par, pa još jedan pa tuce pa bezbroj i na kraju i ja sama. Za mene je to bilo šokantno - 21. vek, Njujork, žene domaćice a muškarci rade? Ali, potpuno je nemoguće da oboje rade i imaju decu. To nije samo dok su deca mala - žene koje su imale karijere kao inženjeri, novinari itd. prestale su da rade kada su dobile decu i nikada se nisu vratile na posao. Kad deca krenu na koledž onda nastaje kriza pa žene smišljaju kako će da ispune vreme. Pišu pesme, završe kurs za agenta nekretninama... Sad razmišljam, ne znam da l znam dve keve od 100 koliko ih znam da su zaposlene u Njujorku. Tako živi srednja i viša srednja klasa u Americi. Žene domaćice. U Kanadi ne poznajem ni jedan takav par. Možda ih ima, ali svakako u neuporedivo manjoj meri, ja ne znam ni jedan. - 

 

Za sve u Americi moraš sam da se izboriš i da sam obezbediš za svoju porodicu. Sećam se kad sam živela u Bruklinu i nigde u krugu od 5km nema zelena površina, samo beton. A onda vidim neke prelepe kuće sa ogromnim dvorištima i penjalicama za decu. I shvatim, ako hoćeš da ti dete ima ljuljašku, moraš da se boriš, da rintaš kao ludak od jutra do mraka, da ne vidiš dete, da zaradiš gomilu para, da možeš da kupiš kuću sa dvorištem i postaviš ljuljašku u dvorište.

 

U Kanadi ti država obezbedi gomilu toga, imaš neku sigurnost i ne moraš da brineš da si stalno na ivici propasti. Neprocenjiva lekcija koju sam naučila u Americi je koliko je čovek sam odgovoran za sebe i koliko toga može sam za sebe da uradi i to je divno. Ali, onda, brate, je l sam ja debil da se ubijam 12 sati dnevno da bih eventualno mogla da sanjam o ljuljašci za dete? :)

Edited by trustno1
Link to comment
4 hours ago, jms_uk said:

 

Zameni Konjarnik sa Londonom i Njujorkom i princip ostaje isti.

 

Bar danas, iz veceg dela planete moze da se stigne do domovine (zar nije domovina tamo gde ti je dom, gde zivis?) za 24h.

 

jms_uk, revealed preferences, proof is in the pudding.

Da ne osecamo neku potrebu za vezom sa majcicom u nekom smislu, koji andrk bi se igrali na PPPu?

 

 

Link to comment
2 hours ago, iDemo said:

Moram da kazem da ce mi nedostajati ova voda i ovaj zrak sidnejski... Burek i banica makedonska, kolaci ruski, madzarski, arapski, turski, libanski...

Thai, indijska, kineska i ostala egzotika... Ima da me cepa nostalgija bash bash... 

 

A gde si ti kreno?

Pita od sira je ovde veliki problem - nema kora. Filo-kore, 500g, $15 americkih, bas je to mnogo... Matori Libanac to ne prodaje ovde (u Gvajakilu ne znam, tamo Libanci drze grad, bukvalno - gradonacelnicka linija od 1970 i neke - Bucaram, Bucaram, pa pauza pa Saadi. Od predsednika Libanaca imamo Bucarama i Mahouada).

 

 

 

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...