Jump to content
IGNORED

Vas odnos prema domovini ...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

moram priznati da je meni bilo mnogo lakše iz australije zaboraviti na čemer i jad beograda a povratak sam doživeo kao silazak sa marsa...a iz švice kad sam se vratio... majko moja: "Što su ove zgrade sive!? otkud ove rupe na gazeli ?!? pa ovaj jugo je na ulici ?!" Ali sam svakako bio nezadovoljan povratkom... ali i dalje pored mene (čak i sad dok pišem) stoji kompletna hrpa za radnu australijsku vizu, ali mi nešto neda da je predam :(

Edited by twisted
Link to comment
Uz dužno poštovanje, ne verujem da znam veću kvazidržavu od te u kojoj sam se rodio, jedina ilustracija, poslednjih 15 godina imam važeći pasoš nepostojećih država, nekoliko ih je bilo.
politicki, srbija je definitivno kvazidrzava (mnogo smesan izraz, slazem se), ali ekonomija i zivotni standard u rumunijii bugarskoj su blize nasem nego eu proseku.
Link to comment
Ovo je izjava godine, Evropu zabole za Srbiju, a što se tiče (majke) Rusije, malo prelistaj istoriju, ta nije Srbiju zayebala samo kad nije htela.
Ne treba prelistavati istoriju, prelistaj obicne novine. Ko je glavni ponudjac da kupi JAT? Aeroflot!Taman nista drugo da se ne desi, samo to prokletstvo da nas stigne, dosta je. Edited by Yoyogi
Link to comment

Ja ne bih promenila svoj odnos prema Srbiji cak ni kad bi sutra usla u EU. No onog dana kad ih dozivim nasmejane, vedre, sigurne i zadovoljne svojom drustveno-politickom svakodnevicom a ne oguglale u sivilu, kad ih cujem da veruju i vide perspektivu u buducnosti, kad dozivim vise otesanosti nego neotesanosti, vise etike nego kozmetike ... e tada cu da se "smirim" i pojacam dozivljaj.

Link to comment
Svi mi koji smo napustili zemlju ucinili smo to iz neke vrste nezadovoljstva (pretpostavljam). O razlozima mozete slobodno (po zelji). Da li ste nakon niza godina provedenih u svojim zemljama boravka promenili odnos prema zemlji koja vas je iznedrila? Sta ste mislili kad ste odlazili a sta sad? Da li bi ste se vratili? Zasto? Da li iznosenje negativnog stava prema domovini neminovno mora da znaci pljuvanje po istoj? Ja da imam neki pozitivan stav verovatno ne bih zivela u inostranstvu. To naravno ne znaci da ne drzim do toga da ocuvam svoj (licni) identitet. Volim svoje ali na nacin koji je Todorova lepo opisala ?? without the need to be proud or ashamed of it?. Ja i kad se uhvatim pokoji put da mi nesto nedostaje ukapiram da su to uglavnom stvari kojih tamo vise nema. Da li se i vama to desava?Da li imate potrebu da cesto posecujete otadzbinu? Zasto?
iznedrila? kako je mene srbija iznedrila zivo me zanima? imali smo gosta pre par meseci....kako objasniti coveku da nemam korene? da nemam nostalgiju? ne da nemam nego nemam nigde korene. a nostalgija me hvata jedino leti kada hocu da idem na more. vezana sam za onu plavu boju bokokotorskog zaliva, za pogled sa kuce, za so na mojoj kozi, za mestane itd.imam u sebi lokal patriotizam, na zalost samo u sportu i umetnosti, isto kao sto imam za lokalne klubove u gradu gde zivim (u americi). sirim propagandu da su srbi LEPI :), tj. srpskinje, osim ako sam nadrkana i treba da se svadjam, onda kazem da sam ruskinja; predstavljam srbe da su inteligentni (iako smo u stvari nevidjeno glupi), i da smo fin narod. iz srbije mi nista ne nedostaje, niti mi bilo sta bilo gde nedostaje, osim moje zelje da imam puno para da ne moram da se bakcem sa tim, kako bih mogla da radim stvari koje volim. imam i fondaciju u koju dam kada god imam viska parica, gde sve crno na belo pise, sta su kupili od donacija. i kad god se prikuplja za nesrece i ili nekom klincu za zdravlje ... prilozim. i popizdim kada mi kazu da cu dobiti diplomu za to!!! to me ubija u pojam! covek prilozi donaciju jer je neko u nesreci, a taj fond ti izdaje diplome!!!! idiotizam na kvadrat. moj moto je CEO SVET JE MOJ.
Link to comment
A na temu: kao sto rece leia, ubio me ben i bipartija, u najmanju ruku. pre nego sto sam otisao, toliko mi se zgadilo sve to sto sam gledao da u meni nije ostalo ni trunke neke zelje da opet budem tamo, ikad. iskreno, nije ni da sam ranije nesto venuo od ljubavi prema majci srbiji, ili oradzbini jugoslaviji (sto je ona tada bila), ili uopste bilo kom geografskom ili politickom entitetu. jedno vreme sam voleo da setam po ulicama beograda, uzivao u haustorima, precicama izmedju zgrada, parkicima, kaficima, ljudima, devojkama...dok nisam otisao na mirovne demonstracije i provalio da mogu ako hocu da prebrojim sve ljude tamo, i da ih veliku vecinu poznajem makar iz vidjenja. i dok nije junacki osvojen vukovar. i dok nisam naucio da automatski pistolj i kalasnjikov drugacije zvuce kad se ispaljuju u vazduh.i dok nisu ti ljudi i devojke zapucali na usce. i dok mi nisu odbili prijavu za fakultet zato sto sam napisao nacionalnost jugosloven. i dok nisam morao da se krijem po komsiluku sa bracom u nadi da u mojoj ulici nema nikog ko ce zvati vojnu miliciju. i dok nisam gledao snimak snajperiste koji puca u gomilu na demonstracijama u sarajevu, a sutradan slusao price o balijama i kako im je samo slobodan onako ljutit rekao i skresao (i to gde god odes). i dok nisam video klince kako citaju stripove o kapetanu draganu, koje im kupuju mame i tate. i dok se moj krug prijatelja nije sveo na njih nekoliko koji su trpeli moje ekstremisticke ideje o hrvatima, balijama, pederima i sacuvjameisakloniboze siptarima koji nisu genetski predodredjeni da mrze srbiju i o tome da je mozda malo zabrinjavajuce da je na mojoj maturskoj veceri bilo vise pistolja nego kurtona . i tako dalje. e onda mi se ta jazbina od zemlje smucila. nisam bio u medjuvremenu, jos uvek ne uspevam da regulisem vojsku, to jest, jos uvek me posecuje murija svakih godinu dve zato sto nisam zlocinackoj bandi koja jos uvek upravlja tom zemljom otplatio dug stecen rodjenjem pod njihovom zastavom (ono jes' da se zastava malo promenila, i ime bande je cak dosta drugacije od "JNA", ali oficiri su isti). moguce da bi mi neke stvari sada izgledale malo bolje, moguce da bih se cak i lepo proveo (kazu ljudi tako bude prvi put posle dugo vremena), ali ne znam. verujem da bih morao ili puno gluposti da gutam od obolelih kao ovaj nesretni damjanovic i od onih koji me mrze sto sam uspeo da odem i da ostanem. onih koji me mrze sto nisam istomisljenik ne bih verovatno puno ni sretao, sa vecinom sam po-odavno raskrstio. mislim da bih se verovatno osecao potpuno kao stranac, i pomalo kao prevarant koji pokusava da se nekako uklopi u nesto sa cim vise nema puno veze. hm, does that answer the question? PS duboko izvinjenje na pateticnom tonu, ali nisam vican da ta osecanja opisem drugacije
nikakva patetika. lepo napisano. jedna (od mnogih) zivotnih prica nas koji smo otisli. sigurna sam da se svako bar u nekom delu tvog posta pronasao. pitanje vojske nisam mogla licno da dozivim po definiciji, ali secam se jako dobro kako je bilo meni bliskima koji su morali da se kriju, beze, strepe od zvona na vratima. o da...moj odnos prema zemlji u kojoj sam rodjena (dal' to mora da bude domovina ?? ) iscezava. nemam vise ni neki izriciti stav niti odnos. a imala sam ga tokom devedestih vrlo. sada sam valjda vise umorna od svega toga. odem do bgda na kratko, u proseku 1 godisnje, obidjem jos nekoliko bliskih mi ljudi koji tamo zive i to je to.
Link to comment
nikakva patetika. lepo napisano. jedna (od mnogih) zivotnih prica nas koji smo otisli. sigurna sam da se svako bar u nekom delu tvog posta pronasao.
:blush: Hvala.
pitanje vojske nisam mogla licno da dozivim po definiciji, ali secam se jako dobro kako je bilo meni bliskima koji su morali da se kriju, beze, strepe od zvona na vratima. o da...
Pravo da ti kazem, to sto su nas cekale puske je po meni uglavnom cinilo samo neke izbore laksima, mislim, od nas se ocekivalo da ginemo i ubijamo svojim rukama, a devojke je trebalo "samo" da nas sa puljupcima salju u rat, ponosno se se drze na sahranama i gordo se nose sa unistenim invalidima koje su dobijale nazad, svesne zuluma u kojem su bili. Ili da nas kriju u kucama bez muske dece :wub:
moj odnos prema zemlji u kojoj sam rodjena (dal' to mora da bude domovina ?? ) iscezava. nemam vise ni neki izriciti stav niti odnos. a imala sam ga tokom devedestih vrlo. sada sam valjda vise umorna od svega toga. odem do bgda na kratko, u proseku 1 godisnje, obidjem jos nekoliko bliskih mi ljudi koji tamo zive i to je to.
Ovako u stvari ocekujem da se to uvek zavrsi, tako se i ja uglavnom osecam i verovatno bih se tako stalno osecao da nemam jos uvek tih unresloved issues zbog nemogucnosti ni posete.
Fantasticno. U dve reci.
Hvala (jos jednom :blush:)
Link to comment
iznedrila? kako je mene srbija iznedrila zivo me zanima? imali smo gosta pre par meseci....kako objasniti coveku da nemam korene? da nemam nostalgiju? ne da nemam nego nemam nigde korene.
To sa "iznedrila" je vise figurativno. Tako se kaze. A mogla sam da napisem i "zemlja u kojoj ste se rodili". Sto se korena tice ja sam samo cula za tikve bez korena ... anyway, korene svi imamo ...
Link to comment
To sa "iznedrila" je vise figurativno. Tako se kaze. A mogla sam da napisem i "zemlja u kojoj ste se rodili". Sto se korena tice ja sam samo cula za tikve bez korena ... anyway, korene svi imamo ...
ee bravo...to mi je i rekao ...da sam tikva bez korena. korene imaju mazohisti, for everything else there is hapiness :)eno i keanu se rodio u libiji pa je kanadjanin u l.a. :)
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...