Jump to content
IGNORED

Razna pitanja


korindjar

Recommended Posts

Posto vidim da ovde ima dosta ljudi sa po 1 pitanjem ne bi bilo lose imati ovakav topik, ako se slazu modovi.Nego mene interesuje gde mogu da nadjem statistiku koliko cega Srbija uvozi?

Link to comment

hvala Hustler, bas sam se pitala di da metem ovo:kako se na srpskom kazepublic returnsprivate returnsopportunity costseconomies of scaleeconomies of scopeznam sta je sta, ali ne znam trenutno a nemam vremena da drugacije kopam, koji su standardni termini za ovo na srpskomfala unapred

Link to comment
oportunitetni troskoviekonomije obimaekonomije sirineona prva dva mi objasni na sta se misli
HVALA! jes logicno al ja ne ocekujem logiku u srpskoj ekonomijiza prva dva: ako ja dobro razumem, korist/povratak od investicije u npr. obrazovanje koji ima drustvo (u slucaju public) ili pojedinac (u slucaju private): drustvo ulaze X, vraca mu se Y (kako se racuna X i Y nije sada pitanje), slicno i za pojedinca
Link to comment

dakle, javni ili drustveni prinos je odvratno, a to bi bio bukvalan prevod.danas mi je iscurio mozak i nesposobna sam za bilo sta, ali recimo da bih koristila neku konstrukciju tipa 'koristi koje ima drustvo' i 'koristi koje ima privatni sektor' od tog ulaganja. nek pripomognu isis, morgana...

Link to comment
HVALA! jes logicno al ja ne ocekujem logiku u srpskoj ekonomijiza prva dva: ako ja dobro razumem, korist/povratak od investicije u npr. obrazovanje koji ima drustvo (u slucaju public) ili pojedinac (u slucaju private): drustvo ulaze X, vraca mu se Y (kako se racuna X i Y nije sada pitanje), slicno i za pojedinca
ova prva dva sam video u nekom ispitu, ali nema jasno ime te racunice. Meni je okej taj tvoj prevod, a moze da bude i povracaj na ulaganje u privatne/drustvene(javne) projekte. ili smisli nesto vec, samo nemoj da ima 'sredstva' zbog nemerljivosti povracaja drustvenih ulaganjaedit:jujuju kako gresim Edited by Hustler
Link to comment

hvala na otvaranju topika.da pitam, pošto ne znam.- koliko ? je NBS ukupno prodala od kada je dinar počeo da se sunovraćuje?- šta biva sa dinarima koje NBS dobije interventno prodajući evre?

Link to comment
Za prodaju deviza od po;etka godine podatak ima ovde.A di idu dinari ne znam valjda nema nekog pravila nego zavisi od situacije/potrebe, plasiraju se tamo gde treba.
hvala. ako ti dinari ponovo uđu u promet onda smo u začaranom krugu, mislim. opet posluže za kupovinu evra. ja sam mislio da ostaju u sefu poput evra koji su prodati. laik sam za te stvari. hvala još jednom.
Link to comment
public returnsprivate returns
ako ja dobro razumem, korist/povratak od investicije u npr. obrazovanje koji ima drustvo (u slucaju public) ili pojedinac (u slucaju private): drustvo ulaze X, vraca mu se Y (kako se racuna X i Y nije sada pitanje), slicno i za pojedinca
samo jos jedno pojasnjenje: public returns se odnosi na korist/prinos koje ima drustvo od obrazovanja jednog pojedinca, bez obzira ko je finansirao to obrazovanje (da li drustvo/drzava ili on sam)? -ako je tako, koristila bih opisni izraz 'korist koje ima drustvo (od obrazovanja) i 'korist koje ima pojedinac (od obrazovanja)'. mozda cak i pozeljnija varijacija na temu bi bila drustvena korist i pojedinacna/individualna korist (od obrazovanja), mada precizno terminoloski gledano prinos i korist nisu isto. prva recenica tvog objasnjenja mi se uklapa u ovo.-a ako se odnosi na korist koje (1) drustvo ili (2) pojedinac imaju od sopstvenog ulaganja u obrazovanje, onda bih rekla 'prinos na javne i privatne investicije u obrazovanje'. ovde je kriterijum ko ulaze novac, tj. ko finansira obrazovanje, a tvoja druga recenica mi lici na to.ako ovi detalji za tvoju pricu nisu (odlucujuce) bitni, ja se ne bih previse libila ni da koristim javne i privatne prinose od obrazovanja - jer su dovoljno genericki da pokriju slucajeve koje ti hoces da pokrijes, bez opredeljivanja u odnosu na pomenute detalje koji za tvoju pricu nisu presudjujuci, sto bi svakako htela da izbegnes jer time mozes opteretiti tekst bez dodavanja neke vrednosti.edit: lose se izrazila-nije prva i druga recenica, nego prvi deo (pre dve tacke) i drugi deo recenice (posle dve tacke) u tvom drugom kvotu. Edited by Isis
Link to comment
samo jos jedno pojasnjenje: public returns se odnosi na korist/prinos koje ima drustvo od obrazovanja jednog pojedinca, bez obzira ko je finansirao to obrazovanje (da li drustvo/drzava ili on sam)? -ako je tako, koristila bih opisni izraz 'korist koje ima drustvo (od obrazovanja) i 'korist koje ima pojedinac (od obrazovanja)'. mozda cak i pozeljnija varijacija na temu bi bila drustvena korist i pojedinacna/individualna korist (od obrazovanja), mada precizno terminoloski gledano prinos i korist nisu isto. prva recenica tvog objasnjenja mi se uklapa u ovo.-a ako se odnosi na korist koje (1) drustvo ili (2) pojedinac imaju od sopstvenog ulaganja u obrazovanje, onda bih rekla 'prinos na javne i privatne investicije u obrazovanje'. ovde je kriterijum ko ulaze novac, tj. ko finansira obrazovanje, a tvoja druga recenica mi lici na to.ako ovi detalji za tvoju pricu nisu (odlucujuce) bitni, ja se ne bih previse libila ni da koristim javne i privatne prinose od obrazovanja - jer su dovoljno genericki da pokriju slucajeve koje ti hoces da pokrijes, bez opredeljivanja u odnosu na pomenute detalje koji za tvoju pricu nisu presudjujuci, sto bi svakako htela da izbegnes jer time mozes opteretiti tekst bez dodavanja neke vrednosti.edit: lose se izrazila-nije prva i druga recenica, nego prvi deo (pre dve tacke) i drugi deo recenice (posle dve tacke) u tvom drugom kvotu.
ovo drugo je, tj. korist koju drustvo ili pojedinac imaju od sopstvenog ulaganja. sorry za lose formulacije i zbunjivanje. i HVALA!
Link to comment
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...