Jump to content
IGNORED

Sudbine


woodooinstalater

Recommended Posts

  • Replies 183
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • woodooinstalater

    94

  • le petit nicolas

    29

  • bradilko

    10

  • nautilus

    6

Kako sam znao da ces da ga opravdash vremenskom distancom. Ipak, Churchill je bio beli suprematista, meni posebno ogavna vrsta. Shta ja da radim kad ih ne volim?
Mama i tata se vole.Jos po neko. Nije obavezno, ali ako ti se zalomi, dobro je.Voli se i po neko jelo.Neko opet ne.A da volim ili mrzim Cercila?Ili Dzingis Kana?Ne mislis da je to malo, 'aj da kazem (nista licno) - nastrano? :) To je, jednostavno - nas svet. Nemamo kao vrsta ni bolji ni gori.Meriti arsinima danasnjeg sveta u koji smo umesani - ljude i njihove postupke nekog jucerasnjeg sveta - nije istorija. Politika je.Znas - relativizaciji se cesto pribegava kada se nema kud. U danasnjem svetu je ona itekako opravdana i na mestu. Danasnji zlocin - je zlocin. I tu relativizacije nema niti je sme biti. Zarad nase savesti i intelekatualnog i svakog drugog integriteta.Ali relativizacija ima smisla samo kada i ako nije apsolutna. Ili - da parafraziram Kolakovskog:Dosledna nedoslednost nije dosledna nedoslednost jer samu sebe iskljucuje iz nacela nedoslednosti.Samo nedosledna nedoslednost je...Ti primeni ovo na relativizaciju. Tako da necemo ljude jucerasnjice da merimo merilima danasnjice.A danasnjici dugujemo da budemo kao sto rekoh ostri i beskompromisni koliko god to mozemo, svako za sebe i svako prema svojoj savesti i ubedjenjima.I da naravno, dok raspravljamo - ne potezemo jedni na druge uvrede, oruzje itd. Argumenti su sasvim dovoljni.A malo zezanja - ne skodi. Od njega niko nije umro.
Link to comment
Meni pomalo vec dosadno da kada je istorija WW2 tobom brisem podove.
Meni je uvek zanimljivo da razgovaram sa covekom koji ima relaksiran stav prema cinjenicama kao sto si ti - pogotovu kada se prica o istoriji jer je to lako proveriti. No hajmo redom:
budalastine o partizanima koji su samo partizani, o cetnicima koji su basibozuk kada nisu kraljevska vojska u otadzbini
Partizani nikad nisu imali frakciju koja se odmetnula i krenula da radi stvari "za svoj gros" a protiv Tita, a KVuO jeste. Tito nikada nije imo svog Kostu Pecanca. Opste je poznato da je disciplina/komandna odgovornost u partizanima uvek bila strozija nego kod KVuO.
crvenoarmejci koje tako ceznjivo pominjes otisli su na sever, u Madjarsku. I ? sa iste linije sa koje jugosloveni nisu do maja mogli do Zagreba, odnosno Austrije, nisu ni oni mogli do ? Beca.
Ne lupaj. Crvenoarmejci su dosli do Beca mesec dana pre nego partizani do Zagreba.
Borbe u blatu madjarskih ravnica i u samoj Budimpesti spadaju u najteze koje su za vreme WW2 uopste vodjene.
Ovde ces da zastanes i mudro preskocis poredjenje nemacke vojske koja je ostala na sremskom frontu sa onom koja se borila u Madjarskoj. Napisi malo i o tome, cisto da znamo da li je to bila ista ona ekipa sa kojom su se partizani vijali po Bosni i Srbiji ili je stiglo neko elitno pojacanje? Za Bosnu i Srbiju znamo ko je tu sluzio, mahom trecepozivci ako se izuzme ofanziva u prolece 1943-ce.
Ucili toliko dobro da su, narednog proleca uspeli da pre saveznika udju u ? Trst. Polazeci iz Mostara.
Odlicno je to izvedeno, mahom kroz krajeve gde vec Nemaca nije bilo, samo ustase, cetnici i belogardejci. Sto opet potvrdjuje moju tezu da su bili bolji od lokalnih igraca, ali inferiorni prema Nemcima i da je upravo zbog toga prilicno neozbiljno porediti jednog partizanskog generala (pogotovo ako se ima u uvid sa kakvom lakocom su davali cinove - vidi pod Koca Popovic) sa bilo kojim generalom neke vojske koja je stvarno resavala II svetski rat u evropi: nemackim, britanskim, sovjetskim ili americkim. Partizani su bili i ostali II liga istok, mada smo se mi 40 godina trudili da ubedimo narod da smo bili prvoligasi koji su drzali na okupu 52 divizije i tako olaksali posao Staljinu na istocnom frontu.
Link to comment
Mama i tata se vole.Jos po neko. Nije obavezno, ali ako ti se zalomi, dobro je.Voli se i po neko jelo.Neko opet ne.A da volim ili mrzim Cercila?Ili Dzingis Kana?Ne mislis da je to malo, 'aj da kazem (nista licno) - nastrano? :) To je, jednostavno - nas svet. Nemamo kao vrsta ni bolji ni gori.Meriti arsinima danasnjeg sveta u koji smo umesani - ljude i njihove postupke nekog jucerasnjeg sveta - nije istorija. Politika je.Znas - relativizaciji se cesto pribegava kada se nema kud. U danasnjem svetu je ona itekako opravdana i na mestu. Danasnji zlocin - je zlocin. I tu relativizacije nema niti je sme biti. Zarad nase savesti i intelekatualnog i svakog drugog integriteta.Ali relativizacija ima smisla samo kada i ako nije apsolutna. Ili - da parafraziram Kolakovskog:Dosledna nedoslednost nije dosledna nedoslednost jer samu sebe iskljucuje iz nacela nedoslednosti.Samo nedosledna nedoslednost je...Ti primeni ovo na relativizaciju. Tako da necemo ljude jucerasnjice da merimo merilima danasnjice.A danasnjici dugujemo da budemo kao sto rekoh ostri i beskompromisni koliko god to mozemo, svako za sebe i svako prema svojoj savesti i ubedjenjima.I da naravno, dok raspravljamo - ne potezemo jedni na druge uvrede, oruzje itd. Argumenti su sasvim dovoljni.A malo zezanja - ne skodi. Od njega niko nije umro.
U vezi ovog s arshinima: ipak ih moramo imati, jel' da? Evo, na primer, ja sam siguran da ti, i pored stava koji imas o odnosu istorije i politike, osudjujesh neke ljude i postupke nekog jucerasnjeg sveta, zar ne? Hitler, npr?
Link to comment

Marko Miljanov (1833-1901)Ratnik.Naucio da pise pod starost.Pisao i napisao.Skoro ni reci o sebi, dosta neuobicajeno na geografskim sirinama i duzinama gde se "ja pa ja" smatra vrhunskim dokazom u svakoj raspravi.I neprijatelji mu priznaju licno junastvo.A u zaslugu pred istorijom i sopstvenom savescu moze da mu se prizna i to sto je, za razliku od ogromne vecine pripadnika takozvanih novokomponovanih elita, odbio da se pridruzi samovolji vladara i ucescu u plenu koji se nudio u mladoj drzavi i povukao se iz, danas bi se reklo, javnog zivota.Jedna zemlja koje vise nema.Neki ljudi kojih vise nema.I - neko vreme koga vise nema.Mrkoje Serdar i Osman MušovićKad je poginuo delibaša s vojskom na Moraču, Turci od njegove vojske koji su utekli i došli doma čuše da je poginuo i Mrkoje Serdar iz Pješivaca, koji je odio Moračanima u pomoć. Turci, kad čuše da su takvoga junaka srpskoga ubili, oveseliše se ka da su bitku dobili. Uto poitaše da kažu svome starešini Osmanu Mušoviću, kapetanu grada nikšićkoga, da od njega bakšiš i aferim prime. No Osman kapetan, kad ču za pogibiju Mrkojevu, reče: "A nije poginuo serdar Mrkoje, ni-da-bog". Onda Turci: "Jest, bogu šućur, sad smo veseli, ka da nijesmo onoliko brata ostavili na Moraču!" Osman kapetan: "Jazuk je doboga izgubit onakvoga čojka i komšiju!" Turci: "Izgubili smo krvnika, te smo braću osvetili!" Kapetan: "Istina, bio je krvnik turski, ali je bio svijetli obraz sebe i nama. Od onakvoga komšije moglo je biti Turcima štete, a nikad sramote, koja je gora! Sjutra kad dođe vakat da se mirimo, kome ćete poslat građane da vi na stanak dođe, s kim ćete mir činjet i narodne poslove svršavat? Sve će vi biti tanko i mršavo bez Mrkoja serdara. Tako i rat kad bidne, onakvijema treba prvo objavit, sa onakvijem se mili bit, mirit!" Turcima je najprijed teško bilo na kapetana što žali serdara, ali pošto je kapetan izgovorio i Mrkoja žalio, Turci rekoše: "Ti govoriš, kapetane, što pristaje tebe, dobri dobroga da žališ, no mi drugi ne možemo tako, no kad kukamo mi Turci, bogu šućur e kukaju i Pješivci!" Tako i ostade svak pri svome; ne moga kapetan Turke ožalostit, a oni njega još manje obeselit s pogibijom Mrkoja serdara!Marko Miljanov: Primjeri cojstva i junastvahttp://www.youtube.com/watch?v=WZXM2eq46_s

Link to comment

Cetiri najvise slusana zenska glasa jednog rata.I cetiri najvise slusane pesme.Radio.Edit: zamalo da zaboravim cetvrti.

Edited by woodooinstalater
Link to comment

Jebi ga, nadao sam se da ce neko da pokusa da od Rankoviceve face na onoj fotografiji napravi smajlija...Inace, prvi s leva na fotografiji je jedan opasan momak:Većeslav Holjevac poznat kao Vecorodjen 1917. godine u Karlovcu, umro 1970.Jedna od najuspelijih demonstracija u Hrvatskoj, protiv potpisivanja onog pakta, je njegovo delo.Akcije protiv NDH i Italijana je otpoceo jos krajem aprila 1941. dok je jedan cuveni generalstabni pukovnik, najveci gerilac Evrope, dolazio sebi i pitao se sta ga je to snaslo.Preobucen u domobransku uniformu ulazio u vece gradove. I iz njih uspesno izlazio, ostavljajuci vidljiv trag za sobom.Prvi komandant oslobodjenog Zagreba.Komandant Vojne uprave JA u Istri - nimalo laka duznost kada se zna da je nasuprot imao nimalo prijateljski raspolozene Saveznike i jos manje prijateljski raspolozene Italijane.. Sa 28 godina.1946. sef Vojne misije u Berlinu. Sa 29. godina.Ministar za novooslobodjene krajeve.Ostale ste, manje-vise pogodili.

Link to comment
Jebi ga, nadao sam se da ce neko da pokusa da od Rankoviceve face na onoj fotografiji napravi smajlija...Inace, prvi s leva na fotografiji je jedan opasan momak:Većeslav Holjevac poznat kao Vecorodjen 1917. godine u Karlovcu, umro 1970.Jedna od najuspelijih demonstracija u Hrvatskoj, protiv potpisivanja onog pakta, je njegovo delo.Akcije protiv NDH i Italijana je otpoceo jos krajem aprila 1941. dok je jedan cuveni generalstabni pukovnik, najveci gerilac Evrope, dolazio sebi i pitao se sta ga je to snaslo.Preobucen u domobransku uniformu ulazio u vece gradove. I iz njih uspesno izlazio, ostavljajuci vidljiv trag za sobom.Prvi komandant oslobodjenog Zagreba.Komandant Vojne uprave JA u Istri - nimalo laka duznost kada se zna da je nasuprot imao nimalo prijateljski raspolozene Saveznike i jos manje prijateljski raspolozene Italijane.. Sa 28 godina.1946. sef Vojne misije u Berlinu. Sa 29. godina.Ministar za novooslobodjene krajeve.Ostale ste, manje-vise pogodili.
Istra! Trs je nas!ZA pukovnika nad mapama jedno :Hail: Manje smo pogodili. Edited by bradilko
Link to comment
Istra! Trs je nas!ZA pukovnika nad mapama jedno :Hail: Manje smo pogodili.
:lol: Za pukovnika (ako mislimo na istog) se pita prvi s desna na slici... I smajli, naravno.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...