Jump to content
IGNORED

Sudbine


woodooinstalater

Recommended Posts

Nisam čitala da vidim je li reč samo o selebritijima ili se ipak (kao i uvek :rolleyes: ) sprdate, ali evo: guglajte Bojana Žiletić i videćete šta je sudbina. I još je okončana pre nekoliko dana... :(

Link to comment
  • Replies 183
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • woodooinstalater

    94

  • le petit nicolas

    29

  • bradilko

    10

  • nautilus

    6

Nisam čitala da vidim je li reč samo o selebritijima ili se ipak (kao i uvek :rolleyes: ) sprdate, ali evo: guglajte Bojana žiletić i videćete šta je sudbina. I još je okončana pre nekoliko dana... :(
Ti ne citas, ja nisam oguglao, bogu hvala, verujem ti na rec, ostali kako hoce.A za Bojanu od 'selebritija' sa topika:Note: osim ako googlanje nije bilo - domaci zadatak?
Link to comment

homer, u nasim starijim prevodima "omir"post-131-1236813450.jpgo njemu skoro svako zna skoro sve najvaznije.srocio dursku ilijadu i molsku odiseju. verovatno i saljivi spevic o ratu miseva i zaba.da li je?covek koji je od vremena i delovanja helenistickih seckaca crevaca poceo da postaje pitanje. "pitanje" je danas priznata naucna poddisciplina.poz

Edited by le petit nicolas
Link to comment
homer, u nasim starijim prevodima "omir"post-131-1236813450.jpgo njemu skoro svako zna skoro sve najvaznije.srocio dursku ilijadu i molsku odiseju. verovatno i saljivi spevic o ratu miseva i zaba.da li je?covek koji je od vremena i delovanja helenistickih seckaca crevaca poceo da postaje pitanje. "pitanje" je danas priznata naucna poddisciplina.poz
Odlicno: i da nije postojao - Homer je cinjenica. Eto kako se istorija igra sa nama i koliko je opasno baratati i oslanjati se samo na cinjenice. Cak i kada to nisu.A naprimer, nikada necemo znati kako je mogla da izgleda noc na nekoj od grckih plaza na kojoj je pristao trgovacki brod (onda se plovilo danju, na vidik obale), a nocu se pristajalo na neko zgodno mesto, odmaralo i spremala vecera, razgovaralo... I kako je jedne od takvih noci, neki slepi pevac pricao okupljenima oko vatre pricu koju su oni vec znali kao deca. Placajauci pricom prevoz. Mani nauku: zamisli ih kako sede pored vatre, slusaju nesto sto vec znaju. S cim su rodjeni i sto ih cini drugacijima od svih okolo. Malobrojni, svadljivi - stari Grci.
Link to comment
...i da nije postojao - Homer je cinjenica.A naprimer, nikada necemo znati kako je mogla da izgleda noc na nekoj od grckih plaza na kojoj je pristao trgovacki brod (onda se plovilo danju, na vidik obale), a nocu se pristajalo na neko zgodno mesto, odmaralo i spremala vecera, razgovaralo... I kako je jedne od takvih noci, neki slepi pevac pricao okupljenima oko vatre pricu koju su oni vec znali kao deca. Placajauci pricom prevoz. Mani nauku: zamisli ih kako sede pored vatre, slusaju nesto sto vec znaju. S cim su rodjeni i sto ih cini drugacijima od svih okolo. Malobrojni, svadljivi - stari Grci.
u katalog sudbina sam ga unela zato sto je - cinjenica. temeljna.na primer: ja saznala. pre desetak godina jedrila (danju) i pristajala predvece na usamljena zala. bilo vedra neba, vatre, ribe, suma talasa, nocnog kupanja. pjesme, vina i gitare... majtusents: najbolje se slusa ono sto se vec zna <_<osim gusala.poz Edited by le petit nicolas
Link to comment
u katalog sudbina sam ga unela zato sto je - cinjenica. temeljna.na primer: ja saznala. pre desetak godina jedrila (danju) i pristajala predvece na usamljena zala. bilo vedra neba, vatre, ribe, suma talasa, pjesme, vina i gitare... majtusents: najbolje se slusa ono sto se vec zna <_<osim gusala.poz
Jedrenje se ne vazi. Premoderno. U ona vremena se jedro koristilo kao pomocno sredstvo, a meditaranci nisu bas bili neki jedrilicari..Pre poprilicno godina izvodjen je pod pokroviteljstvom jednog svedskog univerziteta (mislim da na netu mogu jos da se nadju tragovi) takozvani Trirema eksperiment. Napravljena je prava trirema, koliko se to moglo naravno (mislim da negde imam nesto fotografija). To se racuna. Jer - ima veslanja i veslanja. Onog robovskog, kasnijeg, u kome se oprobao i jedan Servantes i koje je, doduse dobilo Bitku kod Lepanta, a ima i, da ga tako nazovem, drugarskog, iz posla, kakvim se veslalo na grckim brodovima tog doba.Uostalom, Tukidid kaze da se na Temistokleovom spomeniku nalazio ovaj natpis (sam spomenik je bio postavljen na jednom mestu u danasnjem Pireju sa koga se mozda najlepse vidi Eginski zaliv):Na lepu mestu tebi postaviše grob;iz svake zemlje pozdravljaće putnike,i njihov motrit odlazak i dolazak,i gledati veslače kad se nadmeću.
Link to comment
Jedrenje se ne vazi. Premoderno. U ona vremena se jedro koristilo kao pomocno sredstvo, a meditaranci nisu bas bili neki jedrilicari..
mi besmo retro-moderni. kao pravi mediteranci, jedro smo dizali pred marinama, za fenseraj, a vozili smo se uglavnom na motor :P poz
Link to comment
mi besmo retro-moderni. kao pravi mediteranci, jedro smo dizali pred marinama, za fenseraj, a vozili smo se uglavnom na motor :P poz
More, veslali biste vi meni :P . Za saku maslina, parce sira. I malo vina. Ko zasluzi.th_Trirema1.jpg
Link to comment

Eh, da sam pažljivije slušala moju pokojnu babu, rođenu Stočanku, sad bih mogla da pred woodooom odgovaram istoriju bar za neku mršavu dvojku. Ona "pišala u istu nošu" s "kontroverznim" crnorukašem Mustafom Golubićem. Pa kad mi je jedared zaustila da priča o njemu, rekavši da je s Principom odradio Sarajevski atentat, ja je ućutkam, rekavši da to nema veze s mozgom, jer su nas u školi učili da je Princip imao samo dva ortaka u sačekuši i da niko živ nikada nije pomenuo tog njenog komšiju. Tek mnogo godina kasnije NIN je počeo da objavljuje neki feljton o Golubiću, iz koga sam saznala da je bio opasna zverka. Navodno, njegov udeo u Atentatu bio je da momcima pribavi pucaljke, obezbedi neku kintu i tako to..

Link to comment
Prvi odmah iza Rusa? Dobro, i to je nesto.
Jeste. A pre svega je tendenciozno pojednostavljeno i povrsno citanje i vadjenje iz konteksta na nacin cija matrica deluje poznato.Osim toga: gore, na pocetku, lepo pise: nista ideologija....E, sada: ako si i to istorijskih znanja pokupio u muzeju u Perl Harburu, ja isti krug s tobom nemam nameru da prelazim ponovo.Drugim recima, a s obzirom na sve: ili pamet u glavu ili se sa takvim primedbama - cisti sa topika.Makar i po cenu da ti javno priznam da je u Beograd, Nemcima za petama, prvi usao, na belom konju naravno, Draza Mihajlovic, AKA nijemezeznuoiizdaosamokonijehteo, a na svecanoj tribini ga sacekao Milan Nedic, AKA srpskamajkailiotac #34 (posto ih je kroz istoriju toliko bilo), pri cemu su izmenili izraze srdacne dobrodoslice i proslavili pobedu demokratije u miloj na otadzbini.Dakle, ObiW - biraj. Ili ces, sto kazu ljudski, ili...
Link to comment
Eh, da sam pažljivije slušala moju pokojnu babu, rođenu Stočanku, sad bih mogla da pred woodooom odgovaram istoriju bar za neku mršavu dvojku. Ona "pišala u istu nošu" s "kontroverznim" crnorukašem Mustafom Golubićem. Pa kad mi je jedared zaustila da priča o njemu, rekavši da je s Principom odradio Sarajevski atentat, ja je ućutkam, rekavši da to nema veze s mozgom, jer su nas u školi učili da je Princip imao samo dva ortaka u sačekuši i da niko živ nikada nije pomenuo tog njenog komšiju. Tek mnogo godina kasnije NIN je počeo da objavljuje neki feljton o Golubiću, iz koga sam saznala da je bio opasna zverka. Navodno, njegov udeo u Atentatu bio je da momcima pribavi pucaljke, obezbedi neku kintu i tako to..
Naravoucenije: treba (ponekad) slusati i babe :lol: Inace, cudno je da Golubica previse ne pominje ni Dedijer u odlicnoj, mozda najboljoj knjizi o Sarajevskom atentatu, Sarajevo 1914. Verovatno je u starom komunisti radila kocnica glede Golubica kasnije i njegovog image-a kao opasnog coveka.U vreme atentata su to bila, ako se zanemare danasnja merila - deca. Golubic je imao borbenog iskustva iz Balkanskih ratova i izgleda da je Apisu i drustvu iz srpskog generalstaba bio dobrodosao kao civilna veza izmedju zaverenika i zvanicne Srbije i njene politike. Jedno je sigurno: ni Princip ni drugovi, a ja mislim da to vazi i za Golubica nisu se osecali niti delovali kao lutke kojima rukovodi drugi. Niti bi, siguran sam, pristali na takvu ulogu. Iza svega je stajala iskrena vera u ideju ujedinjenja i ubedjenje da se za njeno ostvarenje moze posegnuti i za sredstvima kakav je atentat.
Link to comment

da provetrim malo ovu nostalgicno-gubitnicku atmosferu ;) post-131-1236896073.jpgWilma Glodean Rudolphdvadeseto od dvadesetdvoje dece.detinjstvo, sastavljeno od neprekidnog niza bolesti, provela je obucena u haljine skrojene od dzakova u segregacionistickoj zabiti tenesija, sepajuci na levu nogu.da nije bilo majke koja ju je tokom cetiri godine dva puta nedeljno vodila u preko 100 km udaljeni nesvil i ostale dece koja su joj pomagala da vezba, ostala bi zrtva polio virusa.sa dvanaest godina je prohodala “cisto” i odlucila da ce biti – atleticarka….… u rimu, 1960, postala je prva amerikanka sa 3 zlatne olimpijske medalje.izricito je trazila da se njen svecani docek organizuje u rodnom gradu. bio je to prvi rasno mesoviti dogadjaj u klarksvilu, tenesi.1977. guverner je 23. jun proglasio danom vilme rudolf, drzavnim praznikom tenesija.tokom godina koje su usledile posto se povukla s takmicenja, poducavala je decu u klarksvilskoj osnovnoj skoli i bila, sto bi se reklo, drustveno angazovana: zalagala se za ukidanje rasne segregacije, popularisala atletiku.sve dok, u 54. godini, nije umrla od raka na mozgu.poz

Edited by le petit nicolas
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...