Jump to content
IGNORED

Cold Canvassing


Indy

Recommended Posts

Da li neko ima iskustva sa cold canvassingom, i da li bi ih podelio (molim da to urade i oni kojima sam na IL, ne zbog mene već drugih)... ;) Znači, da počnem od osnova:Cold Canvassing: The goal of self-canvassing is to talk to the employer about jobs, whether they be current or future vacancies, and to get leads on other vacancies (to uncover the hidden job market). Canvassing is one of the most effective methods of job search.

Cold Canvassing Spiel: Six Major Elements

  1. Ask for the employer
  2. Greet the employer
  3. Identify yourself
  4. State what you have to offer to the employer
  5. Ask about any employment opportunities or for an information interview
  6. Leave your resume and/or calling card

Remember ... No! may mean:

* I?ve had a bad day
* I?ve got pressure to hire someone else
* I don?t have enough information
* I can?t afford to pay another staff member
* I don?t want to make a decision right now
* 100 other possibilities?
SO... DON'T TAKE KNOCK BACKS PERSONALLY!

Baš bi mi bilo zanimljivo da čujem od bilo koga ko je morao da vrti telefone kompanija "na hladno", ili čak da ulazi u ekspoziture firmi sa CV-ijem pod miškom, ne bi li kakogođ prodao sebe. Nema veze da li u Srbiji, ili bilo gde, pretpostavljam da je knedla u grlu svuda ista.

Link to comment
Baš bi mi bilo zanimljivo da čujem od bilo koga ko je morao da vrti telefone kompanija "na hladno", ili čak da ulazi u ekspoziture firmi sa CV-ijem pod miškom, ne bi li kakogođ prodao sebe. Nema veze da li u Srbiji, ili bilo gde, pretpostavljam da je knedla u grlu svuda ista.
za mene sa jeftinijom ulaznicom: CC znaci da nema... oglasa za posao, nego ti kuc-kuc, dobar dan-dobar dan, ja sam taj i taj, pa ako ima ako bude ako treba ja bih eto radio kod vas?je l to?(imam nula iskustava. na posao me preporucio profesor zbog odlicnog diplomskog i desetki kod njega na predmetima... na ostale "tezge" me preporucilo ono sto sam napravila, a onda jedno vuce drugo, drugo vuce trece - upoznaju te ljudi po imenu... takoreci nemam iskustva na temu... imam doduse sestru koja se jednog leta, nakon avanturistickog odlaska u nemacku, vratila pa otprilike na 80 oglasa poslala CV i razgovarala bar telefonom... ona je mag za samostalno nalazenje posla u zemlji srbiji... :lol: ... ali mislim da to - kad ima oglasa - i nije tema) Edited by PointTaken
Link to comment

Jeste, baš to. Nešto kao prodor u skriveno tržište poslova (kažu neki da je 75% upražnjenih mesta neoglašeno). Znači, ima telefonska varijanta, nazove se "naslepo", traži neko zadužen za tvoj sektor, i onda nude tvoje usluge. Isto to može i u varijanti fizičkog ulaza u firmu, malo je bolje jer možeš i vizuelno da ostaviš utisak. (Dobar, hopefully).Može i email varijanta, mada to ima šanse da završi kao spam... istini za volju, ja sam tako dobio prvi australijski posao. Slao sam masovno e-mailove sa linkom na svoj bivši web sajt (koji je sadržao rezime mog rada, sa puno fotki, itd). To je došlo do mog (budućeg, sad bivšeg) direktora, kome je trebao neko ko ne samo ima moju struku, nego zna i oko interneta (trebao im je neko ko će da dublira i kao webmaster).U principu je to prilično beznadna (očajnička?) radnja, mada uvek može biti prijatnog iznenađenja.

Edited by Indy
Link to comment
U principu je to prilično beznadna (očajnička?) radnja, mada uvek može biti prijatnog iznenađenja.
svaki put kada sam u zivotu poduzimala sulude akcije vezane za posao (mimo ocekivanog i onog po redu i pravilu) - dobro se zavrsilo.probaj. u krajnjem slucaju - vezbas blamiranje :). i to treba sa stilom.
Link to comment

Nemam licnog iskustva sa time, ali jedino sto mogu da ti kazem je - go for it! Nemas sta da izgubis osim mozda malo ponosa, a i tu ce vremenom da ti odeblja koza i neces stvari da shvatas licno. Za e-mail verziju bih pokazao malo vise rezervacije, jer mislim da bi 99% potencijalnih poslodavaca to interpretiralo kao spam i tvoja e-mail adresa bi permanentno zavrsila u nekom filteru.

Link to comment

Ja sam nekad primao takve e-mailove sa upitom za posao, dakle iz mog iskustva kljucno je kako se e-mail (i subject) formulise. Cesto to zvuci nedovoljno ozbiljno, a najgore je kad se vidi da interesent cak i ne zna tacno cim se bavi firma (tj. dipartment) koga emailira. Idealno je pozvati se na neko ime (iz firme). Biti kratak (ne pisati pisma; pismo je pismo, a email je email). 2. varijanta je koriscenje sajta kao sto je LinkedIn (pogotovo za one u srednjim stupnjevima karijere u oblasti IT, marketing, telekomunikacije, itd.) Uverio sam se da nekim ljudima stizu ponude za posao na osnovu LinkedIn profila.

Link to comment

ja sam slobodnjak i poslove uglavnom dobijam mimo konkursa, preko prijatelja i preporukom a neke od poslova sam nasao i javljajuci se naslepo - i jos to radim kad zatreba. na pocetku mi je kao bilo neprijatno al' vidim svi tako - i nikog nije blam traziti posao a i sto bi bilo. evo mog iskustva pa mozda ti nesto pomogne ili te asocira na nesto korisno.pazljivo odaberem firme kojima se javljam i odradim research otprilike kao kad bi me zvali na razgovor - znam ko su, sta su, sta rade, kako bi se mogli dalje razvijati, zguglam biografiju direktora... pripremim se... nadjem coveka kome treba da se obratim, obicno mimoidjem HR i obratim se strucnom licu. nesto mislim ako mu se svidim, proslediceme u HR, to mi deluje razumnije. javljam se firmama mailom. napisem nesto kratko o sebi (kazem sta imam od skole, kazem radio u firmama xxx-ne previse, odaberem nekoliko), kazem dopada mi se firma zato i zato (ovde dobro dodje onaj research) i pitam da li bi bilo u redu da im posaljem CV da me imaju u vidu ukoliko se nesto pojavi. ne pisem cirkularno pismo vec se uvek obracam konkretnoj firmi i prilagodim joj se. i CV pregledam i prilagodim. obavezno u pismu navedem jezike koje govorim i kazem da citam cirilicu - ruski alfabet! ima dosta rusa, mozda nekom i to zatreba. sve u svemu kratko, jasno, pasusi obavezni i konkretno pitanje... trudim se da izgleda tako da se moze preleteti pogledom u par sekundi i shvatiti sustina. nikad ne saljem CV bez pitanja i nikad ne pisem samopromotivne price - samo cinjenice i to skeleton. nista cvrst karakter, vredan, radan, pozitivan, dobar u stresnim situacijama... britanci se ne pale na to a verujem ni oziji, to je americka ujdurma. a ne bi ni verovali, sve to se ustanovi na intervjuima. neces verovati ali dobar deo ljudi mi odgovori da posaljem cv, svakako vise od 50 posto. ja to pripisujem britanskoj vaspitanosti ali s druge strane to znaci i da je to neko procitao i zaista me se moze setiti ako se ukaze prilika...desilo mi se da sam ovako dobio poslove tri puta. doduse niko mi se nije javio odmah vec posle nekog vremena. jedan me zvao posle skoro godinu dana da me pita da nisam slucajno in between jobs. tad nisam bio ali smo nastavili komunikaciju i evo letos sam ugrabio kod njega lepo placen i zanimljiv projekat. tri meseca, nije za baciti. mada, ima nesto sto je bitno za reci - vecina neoglasenih poslova ide preko poznanstava. ja, a bogami i svi koje znam, se bez ikakvog ustrucavanja javljamo jedni drugima kad zaskripi bez obzira sto se, recimo, nismo ni culi ni videli godinama. i to nikom nije neobicno... ja zovem i mene zovu... sad imas i fejsbuk pa je jos lakse. seti se ljudi s kojima si radio, potrazi ih, javi se, pa probaj i tako... nikad ne znas sta moze da uleti...meni dosta znaci sto odrzavam kontakte sa kolegama a i imam nekoliko dobrih prijatelja medju njima. izlazimo, zujimo, lapimo... i pomazemo se. cim se nesto ukaze - lete mejlovi tamo-vamo...

Link to comment
Svaka čast, adame :-)
nema frke... srecno...nego, da jos nesto napomenem, nije nepoznato niti nelogicno ali desi se da ljudi zaborave ovakve stvari ako nisu dugo trazili poslove. ako si bez posla pa kontaktiras bivse kolege ili upoznas ljude koji bi ti mogli biti od profesionalne koristi, ni slucajno nemoj biti malodusan i negativan vec obavezno pricaj o projektima na kojima trenutno radis. niko ne voli ljude koji zure u tv i vataju maglu a obicno se to podrazumeva ako se drugacije ne predstavimo. naravno, ne smes biti bas preveliki entuzijasta da ljudi ne pomisle da u projektu uzivas a posao otaljavas nego ti je to nesto cime se bavis usput ali za sta kad ne radis imas vise vremena. moje iskustvo je da te usputne aktivnosti ne treba prezentirati kao hobije, to je nekako neozbiljno, vec kao projekte a i razni drugi koje znam to cine. jeste hobi upakovan u oblande al' ako su oblande dovoljno ozbiljne - prolazi. ti bi, recimo, mogao da prezentiras ljudima neke od svojih fotografija na uvid (nemas sta da krijes, fotke su sjajne). mozes da kazes da imas ideje za neku knjigu ili statijaznam... uostalom sta ti ja pricam, znas cim se bavis pa izaberes nesto... ako je vezano za profesiju (cak i ako vezes na o'ruk) jos bolje... cilj je da ostavis utisak da bez obzira sto trenutno nemas posao ne znaci da ne radis. keeping busy magija...u principu to nije prevara, sigurno se necim bavis kad nema posla al' ti se moze desiti da to ne pomenes ljudima s kojima nisi blizak. ako mi jos nesto padne na pamet dodacu... a mogli bi i drugi. ko zna sta ce se desavati za ove krize, nije za zgorega imati jednu ovakvu temu.edit - sve ovo, naravno, usput... kao pitaju te sta radis pa pocnes stidljivo... pa kao, ako te interesuje poslacu ti mail da vidis... nije lose... Edited by adam
Link to comment
ko zna sta ce se desavati za ove krize, nije za zgorega imati jednu ovakvu temu.
U potpunosti si provalio moj koncept. (To je i bila ideja moje ranije teme na Ekonomiji, a ne kuknjava nad zlehudom sudbinom). Dolaze prilicno zayebana vremena, pa cak i onome koji ima dobar posao valja imati u rezervi i plan B (i plan C...) Dobra stvar kod krize je sto moras da posegnes u sve one stvari (resurse, znanja, sposobnosti, umeca) u sebi koje bi inace verovatno izumrle. Mi iz nasih krajeva smo tu iskustvom i malo opremljeniji od prosecnih zapadnjaka, ali uvek moze nesto novo da se nauci. Edited by Indy
Link to comment
mada, ima nesto sto je bitno za reci - vecina neoglasenih poslova ide preko poznanstava. ja, a bogami i svi koje znam, se bez ikakvog ustrucavanja javljamo jedni drugima kad zaskripi bez obzira sto se, recimo, nismo ni culi ni videli godinama. i to nikom nije neobicno... ja zovem i mene zovu... sad imas i fejsbuk pa je jos lakse. seti se ljudi s kojima si radio, potrazi ih, javi se, pa probaj i tako... nikad ne znas sta moze da uleti...meni dosta znaci sto odrzavam kontakte sa kolegama a i imam nekoliko dobrih prijatelja medju njima. izlazimo, zujimo, lapimo... i pomazemo se. cim se nesto ukaze - lete mejlovi tamo-vamo...
Ovo je zaista (prema nekom mom uglavnom posrednom, ali i skromnom neposrednom iskustvu) jako bitno.
LinkedIn toplo preporucujem, to je prakticno business/professional verzija Facebook-a, svako koga znam a ko se bavi nekim "ozbiljnim" poslom je na LinkedIn.
Meni bliska osoba je svojevremeno dobijala i dosta ponuda od "headhunter-a" nakon što se registrovala sa namerom da traži posao na monster.de. Edited by Pixie
Link to comment
U potpunosti si provalio moj koncept. (To je i bila ideja moje ranije teme na Ekonomiji, a ne kuknjava nad zlehudom sudbinom). Dolaze prilicno zayebana vremena, pa cak i onome koji ima dobar posao valja imati u rezervi i plan B (i plan C...) Dobra stvar kod krize je sto moras da posegnes u sve one stvari (resurse, znanja, sposobnosti, umeca) u sebi koje bi inace verovatno izumrle. Mi iz nasih krajeva smo tu iskustvom i malo opremljeniji od prosecnih zapadnjaka, ali uvek moze nesto novo da se nauci.
u pravu si, bice zajebano, svaki savet je dobrodosao. ja cak ne bih bas previse racunao ni na to nase specificno iskustvo - kad je velika frka svako svog spasava a ja ovde nemam ni tetku ni kuma... na kraju, zato nam je tesko i probiti se u ovaj neoglasavani a ogroman deo trzista - nemamo familijarne, skolske i slicne veze koje se sticu odrastanjem u nekoj sredini pa nam se valja dobro namuciti i poraditi na tome da imamo pristojnu mrezu kolega. treba razmenjivati iskustva i spremiti se za svaki slucaj...
Link to comment
Meni bliska osoba je svojevremeno dobijala i dosta ponuda od "headhunter-a" nakon što se registrovala sa namerom da traži posao na monster.de.
ja nemam bogznakakvo iskustvo s tim mamutskim agencijama koje zaposljavaju sve - od konobara do akademskih radnika. oni obicno rade na procenat pa pokusavaju svasta da uvale. meni su nudili poslove koji s mojom strukom nemaju nista zajednicko al' su oni procenili da bih to mogao da radim. idu na to da ako covek nema posao, mogu svasta da mu uvale. kao, ako si pismen i znas da kucas - preporucuju neko ubacivanje podataka u datoteke i slicne gluposti. imas vozacku - da li si mozda razmisljao da pokusas da se bavis prodajom stanova? dobro, ovo sad bas nije bas trazeno nego navodim primer. sad, mogu ja da podjem od toga da ako je frka radim sve ali to je obicno gubljenje vremena. kazes, dobro, ubacivacu podatke. odes na razgovor al' ako si prekvalifikovan ili si radio nesto drugo nece niko da te primi - znaju da ne mogu da racunaju na tebe na duze. ja sam bio na par razgovora tog tipa gde je ljude bio blam sto su me zvali. izvinjavali se, kazu, nismo znali, nama treba neki klinac da malo zapne okolo za male pare. ono sto treba traziti su male uze strucne agencije koje se bave specificnim poslovima. ti ljudi obicno znaju sta rade, imaju pristojnu listu poslodavaca i na pravi nacin se bave ljudima. imas osobu koja se bavi tvojim slucajem, zovu na razgovor, lepo se upoznate, vidite, popricate... pa krene odatle. oni ne nude mnogo i cesto al' ako/kad ti nesto ponude, to ima realne sanse za uspeh. naravno, ovo je samo moje iskustvo... bez obzira treba sve probati...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...