Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

1 hour ago, chandra said:

Prijateljicinu cerku su druga deca u prvom osnovne u centralnoj beogradskoj opstini htela da biju jer je izjavila da je biblija puna gluposti (od 40 ucenika u razredu, dvoje ne ide na veronauk). 

BTW, taj koji je - bio ateista, vernik, komunista, antikomunista, cetnik, partizan mondijalista - detetu objasniotm ili dete pustio da veruje da je Biblija puna gluposti :isuse: je jedna primitivna, neobrazovana џуџуба, ma imala 4 fakulteta i 8 doktorata kao merutm prosvecenosti...

 

Link to comment
18 minutes ago, mjone said:

Da je izjavila da je Kuran pun gluposti onda bi je tukla mama i naucila da postuje tudja religiozna ubedjenja, zar ne? ;)

 

Btw. Namenski vam prilicno elokventno objasnjava sustinu cele ove zajebancije ali vi ne jebajete izgleda, kapiram ja da se ovde skuplja uglavnom ekonomski “prosvecena” ekipa ali i za te standarde opasno preglumljujete

 

namenski mi je na ignore i ostace tamo. 

 

edit: Biblija je prastara knjiga, anahrona i puna gluposti. Kuran takodje. Mislim, sta je sad u tome problem? Jesi li ikad otvorio istu?

Edited by chandra
Link to comment
3 hours ago, chandra said:

 

namenski mi je na ignore i ostace tamo. 

 

edit: Biblija je prastara knjiga, anahrona i puna gluposti. Kuran takodje. Mislim, sta je sad u tome problem? Jesi li ikad otvorio istu?

 

:vermez3:

Link to comment
1 hour ago, steins said:

 

:vermez3:

 

Dobro, cika crni, u cemu je tacno problem? Jesi citao ili se samo onako becis? Ili si mozda vernik? Da ne bude zabune - ne zna se koja je jezivija od svetih knjiga, talmud sa svojom mizoginjom i drugim zacinima included. Treba ih citati, kriticki, iz perspektive XXI veka, te knjige su vazne za razumevanje istorije i kulture zapadne civilizacije, ali ne treba trovati decu anahronim budalastinama.

 

Crkvi i religiji nije mesto u skolama niti bilo kakvim javno finansiranim obrazovnim ustanovama. Jedna od vecih sramota srpskog skolstva je vracanje Bogoslovije u sastav BU.

Link to comment
1 hour ago, rođeni said:

ne bas najbolji primer lepog vaspitanja i ponasanja

 

Robovi! Slusajte svoje zemaljske gospodare sa strahom i postovanjem, sluzite im od srca kao sto biste sluzili Hrista.

 

A par redova iznad, isto po secanju, mrzi me da trazim: Zene, slusajte svoje muzeve kao Gospoda. Cisto da ne bude zabune da se i na zene odnosi, a ne samo na random robove. Pa kako ne voleti taj izvor vrline i mudrosti.

 

Moze i split ovoga u neku drugu temu. Bila je neka svakako. Jesmo li na ovom ili onom svetu cerecili onog ludjaka Maranatu?

Link to comment
19 minutes ago, chandra said:

 

Robovi! Slusajte svoje zemaljske gospodare sa strahom i postovanjem, sluzite im od srca kao sto biste sluzili Hrista.

 

A par redova iznad, isto po secanju, mrzi me da trazim: Zene, slusajte svoje muzeve kao Gospoda. Cisto da ne bude zabune da se i na zene odnosi, a ne samo na random robove. Pa kako ne voleti taj izvor vrline i mudrosti.

 

Moze i split ovoga u neku drugu temu. Bila je neka svakako. Jesmo li na ovom ili onom svetu cerecili onog ludjaka Maranatu?

Jbg, ima i ono kad kaže ne ubi, ne kradi, ne poželi ništa bližnjega svoga... Samo zbog toga ta knjiga vredi, ako ni zbog čeg drugog... Naravno da niko normalan neće ženu tretirati kao roba...

 

A inače ja sam, da ti odmah odgovorim, popriličan nevernik (što se može videti u forumskoj istoriji :D), ali ćerku sam učio kritički da razmišlja i posalo na veronauku... Najbolja je na časovima, jer, jbg jedina misli i postavlja pitanja, ostali su kao zombiji....

 

Da bi dete shvatalo religiju kako treba, ne treba ga sklanjati od nje, nego je učiti o tome šta je religija...

Link to comment
9 hours ago, chandra said:

 

 Oh, yeah. Konacno da to neko izgovori.

Da, brate, tačno se sećam od tad je sve krenulo nizbrdo! Bukvalno su od '89. do uvođenja veronauke ljudi ovde bili primer demokratije, progresivnosti, feminizma i sveopšteg pacifizma i onda nalete na Bibliju na času veronauke i totalno ogreznu u odvratnom, pa 2001. krenu da kolju okolo i bude rat, sankcije, Ivan Gavrilović  i hladnjače i sve ikad. 

 

 

On-topic: Sergej je odvratni džiber, ali su trenutni kriterijumi: samo pedalj iznad vanbračnog deteta Palme Jagodina i Vučića, tako da, bojim se, moramo da glođemo crvljive, gnjile kosti koje imamo i ignorišemo nagon za povraćanjem koliko budemo mogli i dokle izdržimo.  

Link to comment
3 minutes ago, radisa said:

Jbg, ima i ono kad kaže ne ubi, ne kradi, ne poželi ništa bližnjega svoga... Samo zbog toga ta knjiga vredi, ako ni zbog čeg drugog... Naravno da niko normalan neće ženu tretirati kao roba...

 

A inače ja sam, da ti odmah odgovorim, popriličan nevernik (što se može videti u forumskoj istoriji :D), ali ćerku sam učio kritički da razmišlja i posalo na veronauku... Najbolja je na časovima, jer, jbg jedina misli i postavlja pitanja, ostali su kao zombiji....

 

Da bi dete shvatalo religiju kako treba, ne treba ga sklanjati od nje, nego je učiti o tome šta je religija...

 

Radisa, tu pise i da kad ti umre muz na dan sahrane treba da te kara njegov brat. Da ne trazim citat, to je poenta. I tako dalje. Neka moralna nacela - ne ubij i sl su tu - servirana za citalacku publiku koja je takoreci upravo izasla iz bronzanog doba.

 

Jedna stvar je istorija religije, nesto sasvim drugo je veronauka. Tvoje dete ce tu mozda pokupiti informacije i zadrzati otklon prema bukvalnom znacenju, ali deca, posebno u nizim razredima osnovne skole, su vrlo sklona bukvlanom razumevanju. Ako profesor nije taj (a veroucitelj izvesno nije) koji ce insistirati na kritickom citanju, a roditelji nisu Radisa, onda veronauka postaje opasno sredstvo indoktrinacije. Dakle - moj stav je da u drzavnim skolama nema mesta veronauci, osim u obliku istorije religija recimo u sedmom razredu na jednom nivou i na nesto dubljem i detaljnijem nivou u srednjoj skoli.

 

Podsecanja radi, religija se u srpskim drzavnim skolama izucava 12 godina i, za sada, uspesno odoleva zahtevima SPC da postane obavezan predmet.

Link to comment
17 minutes ago, radisa said:

Jbg, ima i ono kad kaže ne ubi, ne kradi, ne poželi ništa bližnjega svoga... Samo zbog toga ta knjiga vredi, ako ni zbog čeg drugog... Naravno da niko normalan neće ženu tretirati kao roba...

 

A inače ja sam, da ti odmah odgovorim, popriličan nevernik (što se može videti u forumskoj istoriji :D), ali ćerku sam učio kritički da razmišlja i posalo na veronauku... Najbolja je na časovima, jer, jbg jedina misli i postavlja pitanja, ostali su kao zombiji....

 

Da bi dete shvatalo religiju kako treba, ne treba ga sklanjati od nje, nego je učiti o tome šta je religija...

 

Da bi dete / čovek (ne znam zašto bi  ljudi bili šatro pametniji od dece) shvatili religiju, dovoljno je 16:35 minuta kvalitetnog uradka

 

 

 

btw, naravno da je uvođenje veronauke u škole beznačajno sa ovog aspekta. Glupost je to spočitavati Djindjiću kao neki mega greh

Link to comment
5 minutes ago, Taihoskopija said:

Da, brate, tačno se sećam od tad je sve krenulo nizbrdo! Bukvalno su od '89. do uvođenja veronauke ljudi ovde bili primer demokratije, progresivnosti, feminizma i sveopšteg pacifizma i onda nalete na Bibliju na času veronauke i totalno ogreznu u odvratnom, pa 2001. krenu da kolju okolo i bude rat, sankcije, Ivan Gavrilović  i hladnjače i sve ikad. 

 

 

On-topic: Sergej je odvratni džiber, ali su trenutni kriterijumi: samo pedalj iznad vanbračnog deteta Palme Jagodina i Vučića, tako da, bojim se, moramo da glođemo crvljive, gnjile kosti koje imamo i ignorišemo nagon za povraćanjem koliko budemo mogli i dokle izdržimo.  

 

'87, ne '89 je ta godina. Doduse nije u pitanju uvodjenje nauke, ali to jeste vreme velikog comebacka SPC. Ne znam koliko ti je tad bilo godina i da li i koliko pamtis to vreme i svu mrznju koju su popovi sijali.

 

2 Ivo: kontekst je bio - DJindjicevi ustupci SPC i, da prosirim, uopste njegov pragmaticni odnos prema SPC i pokusaj da njome politicki manipulise. ZDj. je, bio, po ubedjenjima, radikalni ateista. Ja nikakav otklon od crkve ne vidim ni kod Djilasa, ni kod Jeremica ili Tadica, o Dverima da ne pricamo. Dakle, sasvim legitimno pitanje je da li bi SzS na vlasti, recimo, zabranio abortus ili kriminalizovao homoseksualne veze ili uveo veronauku kao obavezni predmet. Dveri se, kao i SPC, dakako, zalazu i za jedno i za drugo. Ja ne vidim nista nenormalno u zahtevu da se lideri opozicije izjasne o tim pitanjima (jer, je li, nije samo Ljotic (MOJ?) problem s Dverima), da sutra ne bismo cupali kose.

Link to comment

@chandra

 

Dobro, ’87. Ali mržnju popova je neko ovde očigledno  jedva čekao i ona se nije primila (samo) zbog popova, primila bi se i da je sejao špageti skakavac radikalni ateista, samo da je uvio u pogodni papir i pogodio trenutak. I uopšte je upitna neka fanatična  religioznost Srba, a posebno istinsko  poznavanje Biblije i oslanjanje na  nju i uostalom i poznavanje  pravoslavlja, mislim da je sve to jedan turbofolk nanos u kom se susrelo sve i šiknulo napolje i da ljudi u Srbiji ni danas pojma nemaju o hrišćanstvu nego im super: slava i pola belo pola kisela i tradicija™ i izgradnja identiteta jahanjem na tome jer:  svinjetina i petarde. A to je očigledno bio samo triger za ispoljavanje nakupljenog gnoja  i da je Đinđić to pokušao da kanališe. 

 

 

Sergej Trifunović bi samo zbog mizoginije i #haha_kurva_kako_puši i insistiranja na imidžu Bukovskog za siromašne  trebalo da bude na dnu kace, a naopako tek da nam bude kreator političke misli. Ali nije i nemamo alternativu i to je prestrašno. :(
 

Link to comment
19 minutes ago, chandra said:

 

'87, ne '89 je ta godina. Doduse nije u pitanju uvodjenje nauke, ali to jeste vreme velikog comebacka SPC. Ne znam koliko ti je tad bilo godina i da li i koliko pamtis to vreme i svu mrznju koju su popovi sijali.

 

2 Ivo: kontekst je bio - DJindjicevi ustupci SPC i, da prosirim, uopste njegov pragmaticni odnos prema SPC i pokusaj da njome politicki manipulise. ZDj. je, bio, po ubedjenjima, radikalni ateista. Ja nikakav otklon od crkve ne vidim ni kod Djilasa, ni kod Jeremica ili Tadica, o Dverima da ne pricamo. Dakle, sasvim legitimno pitanje je da li bi SzS na vlasti, recimo, zabranio abortus ili kriminalizovao homoseksualne veze ili uveo veronauku kao obavezni predmet. Dveri se, kao i SPC, dakako, zalazu i za jedno i za drugo. Ja ne vidim nista nenormalno u zahtevu da se lideri opozicije izjasne o tim pitanjima (jer, je li, nije samo Ljotic (MOJ?) problem s Dverima), da sutra ne bismo cupali kose.

 

Djindjicevi ustupci SPC su bili, kao i mnogo toga kod njega, plod pragmatizma. Po mom mišljenju, poprilično bezazlen tj. da preformulišem, mislim da to učenje veronauke, ni na dugi ni na srednji rok, neće dovesti do nekog alarmantnog povećanja negativnog uticaja crkve kod nas. U Srbiji ljudi mahom nisu pravi bible-belt style vernici kojima su nevidljljivi čovek javlja u snovima i koji se mole istom pre svakog obeda, već više neki običajni kad-im-zatreba-u-suštini-boli-me-stojko-radim-zato-što-to-radi-većina vernici. Što je u principu još tupavije.

 

Ja kao, ne ateista, nego radikalni anti-teista, smatram da se uloga SPC ovde ipak malo preuveličava, u smislu uticaja koji imaju. Pravi đavo leži u onim koji se definitivno ne boje kazne u sledećem životu :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...