Jump to content
IGNORED

šah je šah


Quizmaster

Recommended Posts

Ovo je zabavno gledati... U jednom trenutku Rakićeva je pogrešila i Stockfish je momentalno prijavio da Žukova ima mat u 15 poteza, ali je odmah i ona uprskala :lolol:  Nezgodna je ta završnica top i lovac protiv topa, mnogo puta je slabija strana pogrešila i kad igraju velemajstori.

Link to comment

Neverovatan je "Bakalar". U jednom trenutku danas, pre nego što je Anđelija počela da komplikuje dobitak, momentalno je pokazao da ima mat u 26 poteza! A tek kako je odigrao jednu partiju u finalu najjačeg svetskog turnira kompjutera, žrtvovao pešaka za inicijativu i u taljevskom stilu došao do pobede. 

Link to comment

qm, kakva su pravila sad? da li rakic mora sama da reklamira remi? 

 

jedno vreme je pravilo bilo da se igra sto poteza, ovo i dva konja protiv pešaka. Posle se to nešto menjalo, ali mislim da je 50 poteza. I da, igrač sam mora reklamirati remi, kako ovde, tako i kod tri puta ponovljene pozicije.

Link to comment

Evo, remi je. Ipak je Marija iskusna igračica, zna kad je uzet njen poslednji pešak i dočekala je 50 poteza bez uzimanja figure.

 

Mislim da po pravilima mora da to prijavi sama, sudija to ne može da uradi umesto nje. Možda je u nekom trenutku bilo i trostrukog ponavljanja pozicije, to je već teže kontrolisati kad obe igračice imaju malo vremena.

Link to comment

Koliko se sećam, pojavile su se neke završnice koje su kompjuterski dobijene u stotinak poteza. Onda su u FIDE imali nameru da promene pravila, ali su shvatili da će biti previše takvih izuzetaka i da to sve komplikuje stvari, a to čak i da urade malo koji igrač bi umeo da izvede. Zato su vratili na staro pravilo od 50 poteza.

 

Edit: mislim da za dva lovca protiv skakača postoji dobitak u 70 poteza.

Edited by Quizmaster
Link to comment

sad sam pričao sa prijateljem koji je sudija i koji kaže da je automatski remi posle 75 poteza, ukoliko niko pre toga nije reklamirao. Znači na 50 može da se reklamira, ako niko to ne uradi, na 75 je automatski remi.

Link to comment

Ima smisla, da se partija ne tegli unedogled. Jedino što u tom slučaju sudija ima obavezu da bude vrlo budan i da zna kad je izmenjena poslednja figura i kad je poslednji put pomeren pešak.

 

Sećam se da je u Novom Sadu na evropskom prvenstvu Šolak igrao protiv Berkeša neku blokadnu poziciju sa mnogo figura, to uopšte nije bila završnica. Na kraju je Berkeš negde pred istek pedesetog poteza žrtvovao pešaka i posle uz dosta sreće pobedio. Nisam baš siguran da je sudija tada znao kad može da nastupi remi.

Edited by Quizmaster
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...