Jump to content
IGNORED

stednja


nexus13

Recommended Posts

Kod ovih je baš jednostavno.
Za strane ne znam.

Ja sam ovaj fond uzeo jer sam tražio način da sklonim pare da ih ne potrošimo. Preko posla sam upoznao lika koji mi je delovao profesionalno i pouzdano i on mi je ispričao sve u vezi prvo životnog osiguranja a onda i tog fonda.

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, salerokada said:

Očigledno, zbog rata u Ukrajini.

 

:Mod ispred dućana:

 

Meni deluje da korona i rat samo ubrzavaju neizbežno, a to je neće Kinez više da radi mnogo, a za male pare, i posledično vrednost svega na zapadu će da pada u odnosu na istok. Ameri još i mogu da se koprcaju jer dolar, Evropa je kaput ako ovako nastavi, čak i bez seče kite na panju putem odsecanja od glavnog izvora jeftine energije.

 

Usput da priupitam, ima li prođu priča o kupovini juana, što papirnog što digitalnog u budućnosti?

Link to comment

U padu je i taj fond koji najviše ulaže pare u Aziji (mada ne samo tamo). On je u najvećem padu.
Bio je pao kada je krenula korona. Oporavio se posle nekih 6-9 meseci.
I opet u padu od polovine januara, ali strmoglavom od trenutka kada je Rusija napala Ukrajinu.

1704265262_Screenshotfrom2022-10-0613-51-09.png.223524e30a9ee77cacf528413310df2b.png

Link to comment
9 hours ago, morgana said:

ne moze to biti samo do bajdena i amerike, funta i euro su katastrofa spram dolara, privreda globalna, a dolarima se placa na svim meridijanima

 

@salerokada jel ulazes u srpski fond, ako nije tajna ili u strani?

 

 

 

 

 

 

Moze biti.

Sve sto se desava u svetu mozda sada ima 20% uticaja na SPY, NASDAQ, i to traje pola dana, ostalo su sve desavanja u usa. Bukvalno ako pratis charts posle vesti mozes da vidis koliko drama danas traje na tržištu. 

 

Ovaj market je, ja bih ga nazvala hibridni jer nema tih knjiga, situacija i strucnjaka koji mogu jasno da predvide  sta ce da se desava danas, sutra na marketu. Vlada neka anarhija, bezakonje, 50% je manipulacija, stvari nemaju smisla (na primer vesti koje bi trebalo da uticu na stocks ne uticu), aktivizam se probudio -gmc, amc; matket je postao superficial. Mozda je uvek bio, samo sto ja nisam bila toliko involved.   

 

 

I ukrajina ima uticaj na trziste ko mrav kad bi gurao stenu. Jedini plus ima par kompanija sa oruzjem sto se bavi. A ni oni nesto se nisu ovajdili. 

Ceo ekonomski sistem drzavw,po mom misljenju, je direktan uticaj globalizacije. Koliko se zavisilo od uvoza/izvoza toliko je toj drzavi zdrava ekonomija. 

Sto se mene tice mi smo u ekonomskom ratu sa globalizacijom (zaheva upliv  drzave u nase živote, sklonost ka totalitarizmu, big no for me)...

 

 

Mozda sve ovo grešim, ne znam. Tako osecam sta se desava. Od trejdinga zadnjih 3 godine živim, moj najveci izvor prihoda tako da nisam neko ko bezveze teoretise. 

 

 

 

Edited by mustang
  • +1 1
Link to comment
  • 1 month later...

o mobi tek ne znam ništa.

za dinare je još povoljnije kod njih? jel se ovo tumači ovako kako piše? 😁

  • na 12 meseci po godišnjoj nominalnoj kamatnoj stopi od 5,0% (EKS 5,0%)
  • na 6 meseci po godišnjoj nominalnoj kamatnoj stopi od 4,0% (EKS 4,0%)
  • na 3 meseca po godišnjoj nominalnoj kamatnoj stopi od 3,0% (EKS 3,0%)
Link to comment

Sve banke nude sad to. Kad se podignu referentne kamatne stope, banke se motivisu da povuku novac kod sebe i tako uspore inflaciju, a to rade tako sto privlace korisnike da deponuju kintu kod njih.

 

S tim u vezi, sve je ovo maltene beskorisno, jer inflacija nenormalno divlja, tih 1020e sto ces dobiti na 1000e zalozenih ce za godinu dana vredeti 950e.

  • +1 1
Link to comment

Jasno, ali kome ionako stoje u banci, što da ne oroči.

Novembar je kao mesec štednje, pa imaju neke akcije ali ne svi.

Baš sam pre neki dan bio u RF kad je čovek pitao, službenica reče da nemaju oročene depozite godinama i da neće ni imati, samo investicione fondove…

Edited by mraki
  • +1 2
Link to comment
8 minutes ago, goofs said:

Sve banke nude sad to. Kad se podignu referentne kamatne stope, banke se motivisu da povuku novac kod sebe i tako uspore inflaciju, a to rade tako sto privlace korisnike da deponuju kintu kod njih.

 

S tim u vezi, sve je ovo maltene beskorisno, jer inflacija nenormalno divlja, tih 1020e sto ces dobiti na 1000e zalozenih ce za godinu dana vredeti 950e.

ako te dobro razumem, tih startnih 1000 bez kamate će vredeti i manje od 950, zar ne?

ex komercijalna, inteza, rajfajzen i sl. ne nude ništa osim event. tih fondova. samo ove meni nove i nepoznate banke imaju oročenu štednju sa kamatom, pa nisam načisto. 

Link to comment

Manje više sve banke daju neke "malo bolje" kamate. Neke samo za nove depozite, negde možeš da prekineš staru štednju i ponovo oročiš po novim kamatama.

 

EKS od 1,5 do 2,15 za EUR (jedna godina).

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...