Jump to content
IGNORED

balkan i drugi svetovi


shimpr

Recommended Posts

Sevdah je atmosfera. Kad se na teferiču uy meku rakiju zasvira džez priznaću mu status sevdaha.

Tradicionalni jazz, pre bap era-alkohol, pivo i jeftina viskoza

 

Bi bap-dop, koka i viski

 

Modalni jazz-vutra i energetika

 

Fjuzn-slicice

 

Spiritualni jazz-hasis

 

Jazz balade-vino i afrodizijaci

 

Free jazz-dspi

Link to comment
  • Replies 761
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • yolo

    34

  • Dr Arslanagić

    29

  • sherman

    27

  • Bir Adim Öte

    25

:D

 

elem, imam jedno teoretsko pitanje. guglao bih, ali ne znam kako,a možda cortanu da pitam :D mali uvod, o muzici znam malo i mislim da toliko nemam sluha da je to maltene talenat.

e sad, od miliona narodnih™ pesama naravno mi nekako čudno dobro "leže" od muharema serbezovskog sine moj i za venčanim stolom (naravno, i mnogo drugih, ali su mi ove nekako drugačije od tih ostalih koje su "obradili" pera zeka i marshall na sevdah topiku). zanima me da li ima nešto specifično kod ovih pesama u smislu ritma ili da su , lupam, uzete od nekog XY peveča iz Indije ili da ih nešto povezuje... kao što vidite u muzičkim vodama plivam kao sekira ...

Link to comment

Ček da ja probam da odgovorim, donekle

Što se tiče Muharema, on je po meni najspecifičniji zbog boje glasa, on je neki proto-Sinan, ima taj grč u glasu i vozi glas vrlo specifično. Ove dvije konkretne pjesme koliko ja znam su njegove autorske, mada je on koketirao sa obradom indijskih pjesama i taj melos mu je poznat (meni ovako na keca pada na pamet numera Hatidže) tako da nije isključen uticaj.

Po meni to što tebi leži kod ovih pjesama je što su kako da kažem, mnoooogo zajebane, lirički, što definitivno ne ostavljaju ravnodušnim, nekako otpjevao je to Muharem vrlo iskreno, cijenim da je ta iskrenost koja udara na neku podsvijest (uz taj pathos). Nema tu u te dvije numere ništa specifično muzički (ok, malo vuku na Orijent), ali to su pjesme gdje do izražaja dolazi Muharemovo pjevanje, koje isto tako koketira sa nekim nama malo stranim ljestvicama (opet Orijent). Muharem je vrlo specifična pojava u našoj muzici, pogotovo pjevački. Lijepo si prepoznao taj "indijski" momenat. 

Link to comment
  • 2 months later...
  • 1 month later...

:D

 

elem, imam jedno teoretsko pitanje. guglao bih, ali ne znam kako,a možda cortanu da pitam :D mali uvod, o muzici znam malo i mislim da toliko nemam sluha da je to maltene talenat.

e sad, od miliona narodnih™ pesama naravno mi nekako čudno dobro "leže" od muharema serbezovskog sine moj i za venčanim stolom (naravno, i mnogo drugih, ali su mi ove nekako drugačije od tih ostalih koje su "obradili" pera zeka i marshall na sevdah topiku). zanima me da li ima nešto specifično kod ovih pesama u smislu ritma ili da su , lupam, uzete od nekog XY peveča iz Indije ili da ih nešto povezuje... kao što vidite u muzičkim vodama plivam kao sekira ...

malo kasnim sa temom ali evo da ti i ja odgovorim. nema veze sa indijom. muharem serbezovski je mahom prepevavao turske i arapske pesme i to turskog najpoznatijeg pevaca ibrahima tatlisesa

 

sine moj

 

 

plavo plavo

 

 

za vencanim stolom, ali peva u originalu umit besen

 

Edited by gagilija
Link to comment
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Nešto čačkao po forumu pa naletih slučajno - prvih nekoliko strana na ovoj temi (u vezi sa Sinanovim koncertom 2008.) su jedna riznica promašenih fudbala i kvalitetnih budalaština, moraću se jednom osvrnuti na to :D

Link to comment
  • 3 months later...

Moglo bi i na Novo a dobro, al da ne smaramo one koje ovo ne zanima...

 

">

 

The turn of the last century saw mass migrations to the world's cities with rural people bringing their music with them, adapting their traditions to new circumstances and modern instruments. Of all these great musical forms, the mesmerizing arabesques, joyful dances, and heart-breaking laments of Saze are among the least recorded, and they remain largely unknown outside Albania. At Least Wave Your Handkerchief At Me: The Joys and Sorrows of Southern Albanian Song is the debut of Saz'iso, a group of virtuoso musicians and legendary singers assembled by veteran producer Joe Boyd (Pink Floyd, Nick Drake, ¡Cubanismo!, Songhai) and his co-producers, Edit Pula and Andrea Goertler. The album was recorded live, with no overdubs, by Grammy-winning engineer Jerry Boys (Buena Vista Social Club, Ali Farka Touré, Orchestra Baobab) over three days of October 2016 at the Akademia e Filmit dhe Multimedias Marubi in Tirana, Albania.

Link to comment
  • 5 months later...
  • 4 months later...
  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...