Jump to content
IGNORED

Foto tehnike


micke

Recommended Posts

Samo malo pojasnjenje, Nikon F5 nije prestao da se proizvodi zato sto su ga zamenili digitalni aparati, nego F6 koji se, koliko ja znam, proizvodi jos i dan-danas.
Da... nisam dorekao misao do kraja, mislio sam na odličnu opremu koja se može naći preko e-bay-a (i uopšte oglasa) daleko ispod cene za koju su bili prodavani. (Evo sad gledam, praktično novi F5, telo, 750 USD).(Inače, izgleda se i dalje proizvode F6 i FM10).
Link to comment
  • Replies 830
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    108

  • jms_uk

    103

  • Zmitjkoe

    99

  • Caligula

    75

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bolja je zato što je lošija. -_- Prosto, manje je savršena, te zahteva više "inputa" od fotografa; manje se može škljocati na "auto pilotu" i krajnji rezultat više liči na ono što ti kao fotograf želiš.
Ne samo to - film v.s. kartica od osam giga je takodje znacajna razlika: na filmu, svaki je frejm, na neki nacin, dragocen, dok karticu mozes besomucno da punis snap-shotovima. Cini mi se da sam negde vec spomenuo svog prijatelja (majstora fotografije) koji ne voli da "razmislja brzo" digitalcem vec jos uvek preferira temeljiti analogni aparat. Edited by CowBoy
Link to comment
Da... nisam dorekao misao do kraja, mislio sam na odličnu opremu koja se može naći preko e-bay-a (i uopšte oglasa) daleko ispod cene za koju su bili prodavani. (Evo sad gledam, praktično novi F5, telo, 750 USD).(Inače, izgleda se i dalje proizvode F6 i FM10).
Prestali su da proizvode FM seriju. To sto se prodaje su vec napravljeni komadi ali novih vise nema. Jedino se, od filmskih tela, proizvodi F6 u malom broju primeraka.Gledajuci danasnje cene filmskih tela preporucio bih svakome ko se bavi "ozbiljnije" fotografijom da kupi neko jednocifreno Nikonovo telo (F3- 5). To je sprava koja ce, verovatno, nadziveti vlasnika i koja je bila privilegija uglavnom bogatih amatera i profesionalaca. Neka stoji u kuci, ta masina, za razliku od digitalnih tela, vise ne zastareva, a ako pozelite da se bavite fotografisanjem na filmu imacete vrhunski alat koji je do pre par godina bio pristupacan malom krugu ljudi. Edited by foto
Link to comment

U potpunosti podržavam gos'n fotoa. :)Investicija u solidni komad filmskog foto-aparata neće propasti! A kao što sam naveo primer sa yebaja, sada se mnoge dobre prilike mogu ulučiti. Izbor naravno ne mora da bude Nikon, ima takođe odličnih Olympus bagatela (OM-1, zakon), srednjeformatnih, viđao sam Hasselblade za rel. male novce (kada se ima u vidu koja je to strvina, ta će nadživeti ljudsku civilizaciju, sasvim moguće). Oni fensi orijentisani mogu da pazare i dobru Leicu.Treba samo obratiti pažnju da se dotični foto-aparat ne zasniva na nekom glupom tipu baterije (kao moja Praktica VLC2, npr) koji se više ne proizvodi (mada radi kao manuelna).Nikon je međutim odlična varijanta posebno za one koji ipak misle da nabave kvalitetnu digitalnu opremu (npr D300), pošto je dosta optike u tom slučaju uzajamno izmenljivo.Ovo su samo neke od trenutnih "bagatela" (za svaki džep) sa ebay-a, ilustracije radi (sve cene u USD), sve uglavnom "kao novo", testirano... Ima tamo naravno raznih cena, i gore i dole:Leica M5, $1230 (telo)m5ye8.jpgHasselblad 500cm, $1290 (sa objektivom!)hassyvg3.jpgNikon F5 $725 (telo)f5vx3.jpgNikon FE2 (kakav ja imam, samo crn) $149 (telo)fe2jv8.jpgOlympus OM1 (sa nekim Osawa zumom, ali nebitno) $125 om1im2.jpg

Link to comment

Hasselblad 500c/ može da se nađe dosta jeftinije.. Komplet za nekih 400e bez problema. Evo kod nas lik prodaje (prodavao?) 500c za 300e sa sve kasetom, objektivom itd.. http://www.fotoglasi.com/oglas-5771-hasselblad-500-c.html Iskreno već duže razmišljam i premišljam oko srednjeg formata, i dolazim do zaključka da je taj Hassie debelo (bio) precenjen.. Mamiya, Bronica i Pentax sistemi recimo znaju da buidu mnogo bolji za iste pare (stim da nisu 6x6, već 6x45 (osim možda Bronica-e koja je valdja 6x6).M5 se takođe nešto lošije prodavala i imala manju cenu od ostalih.. Može telo dosta "jeftino" (za leicu) da se nađe i gornja cena <800e je sasvim dobra... Mada bi ja štekao za M6 sa TTLom :D A što se ostalih tiče, pazarite neko Pentax telo i nećete pogrešiti.. :) Ima da se nađu i kod nas za povoljne novce, samo treba znati gde tražiti.. :) I da optika u POTUNOSTI odgovara svim aparatima K bajoneta, bilo da su digitalni ili analogni.. Evo pre neki dan smo se drugar i ja zezali sa mojim Pentax M 50mm f1.4 na njegovom Pentax K10D. :D Milina.. Evo na primer Pentax LX za nekih 100e, vredi sigurno duplo više... http://cgi.ebay.de/PENTAX-LX-Body-mit-Such...1QQcmdZViewItemA evo i zlatni LX, specijalno izdanje za samo 3.500e :Dhttp://cgi.ebay.de/Pentax-LX-Gold-Limited-...1QQcmdZViewItem

Edited by esdy_11192
Link to comment

Primerci koje sam naveo (od profi prodavaca sa ebay.a) su uglavnom (a)testirani (da zaptivaju svetlo, zatim su im testirane ekspozicije, elektronika, tačnost merenja svetla, itd). Neki imaju i garancije određenih sorti. Uglavnom, što skuplji aparat, to ima više smisla da se ide na sigurno (jer je veća šteta ako nešto nije OK).

Link to comment
...premišljam oko srednjeg formata, i dolazim do zaključka da je taj Hassie debelo (bio) precenjen.. Mamiya, Bronica i Pentax sistemi recimo znaju da buidu mnogo bolji za iste pare (stim da nisu 6x6, već 6x45 (osim možda Bronica-e koja je valdja
Ja bih tu pre obratio pažnju na poređenje optika (Carl Zeiss vs Sekor, Zenzanon, etc). Ako čisto gledam fotografski rezultat, ne znam da li sam u životu video išta briljantno kao fotke iz Hassyja (tj. ono što je prošlo kroz Zeissovu optiku).
Link to comment

što se tiče kupovina, "no risk no fun".. šalim se naravno.. Domaće oglasi mogu lako da se provere, ebay je druga priča.. Naravno u prodavnicama zna da bude džabe.. :) Ma optika je Hassiju sjajna, ali kapiram da mi je bitan i ceo sistem (funcionalnost itd).... Proklet fotooprema, toliko izboraaaaaaaaa... :D Slatke muke.. Na kraju ću da uzmem Kiev 88, pa dalje na skuplje varijate.. :D

Link to comment
Na kraju ću da uzmem Kiev 88, pa dalje na skuplje varijate.. :D
To je dobra ideja, posebno ako možeš da proveriš aparat na licinom mestu pre nego što ga kupiš (ako sve funkcioniše, kiev je sjajan). Plus što na to može da se nakači neka žešća optika...
Link to comment

Ima ovde jeftine ruske tehnike (u odnosu na ebay recimo). Propustio sam zadnje dve fotoberze zbog obaveza.. Ali dobar primerka Kieva je stvarno dobar.. Naravno mislim na Kiev 88 (još TL verzija bi bila super), Kiev 60 i 80 me ne zanimaju... :)

Link to comment

...dupli post :huh: [8 i po sati kasnije :lol:]edit:

a imam i 3-ojku sa PB-E2, od koje cu se mozda oprostiti za nekih 17 sati [thx to ebay.uk] i za, nadam se, ok kintu :)
ode :D u Nemacku za 200 kinti... Edited by jms_uk
Link to comment

Eto... bagatela. A sa ovakvom optikom (ovo ce uskoro da ode na ebay-u za stogod stotina USD), mogu profi-akrobacije da se izvode (za one koji to znaju, ofkors):lenszuiko12of8.jpgEvo ga na OM2-jci:om2zuiko12my9.jpgZa iste pare u digi-svetu mogu samo plasticne igrackice da se kupe. (Mada i one mogu lepo da se upotrebe, ali ipak ne na tom nivou).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...